.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

25 Kasım 2018 Pazar

25.11.2018 Genel Gündem

25.11.2018 
TÜRKİYE 
Cumhur İttifakı Geleceğe Miras 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende, 14'ü büyükşehir, 26'sı il olmak üzere 40 merkezde belediye başkan adaylarını açıkladı. Konuşmasının başında, Cumhur İttifakı'na bağlı kalarak, İstanbul, Ankara ve İzmir'de aday çıkarmayıp AK Parti adaylarına destek olacaklarını açıklayan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye teşekkür etti.
Akşam


Gözlem Noktaları Terörü Koruma Algısı Yaratıyor 
Milli savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Suriye sınırında oluşturmayı planladığı gözlem noktalarının ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Kanada'da yaptığı görüşmede gündeme geldiğini belirterek, "Bunun ülkemizdeki algıyı son derece olumsuz etkileyeceğini, burada, 'ABD askerleri bir şekilde terörist YPG'lileri koruyor, onları perdeliyor' seklinde bir algıya sebep olabileceğini dile getirdik" dedi.
Akşam

'Öğretmene Eyüp Peygamber Sabrı Lazım' 
TBMM Başkam Binali Yıldırım, 81 ilden gelen öğretmenleri Meclis'te ağırladı. Yıldırım, "Öğretmenlik alelade bir iş değil, Eyüp Peygamber'in sabrı olması lazım" dedi. TBMM'nin ilk başkam, Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum olan bir millet henüz bir millet adım alma yeteneği kazanmamıştır" sözünü hatırlatan Yıldırım, öğretmenin yalnızca bilgiyi aktaran değil, aynı zamanda millet şuurunu inşa eden insan olduğunu ifade etti.
Hürriyet

Eski Bakan Koruması Karlov Suphelişi 
Suikasta kurban giden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un eşi Marina Mihaylovna Karlova'mn ifadeleri de iddianamede yer buldu. Karlova, eşinin suikasttan 9 gün önce 10 Aralık'ta, Moskova'dan döndüğünü belirterek, havaalanından iner inmez elçilik mensuplarının o gün düzenlenen kermese katılmalarını yasakladığını anlattı. İddianamede şüpheliler arasında alan Sefa Kurnaz'ın, Başbakanlıkta Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in yakın koruması olarak görev yaptığı bilgisi yer aldı. Karlov'a ilişkin istihbaratları kendisinden sorumlu FETÖ'nün cemaat abisine aktaran eski MİT'çi Vehbi Kürşat Akalın'ın da suikast sonrası oluşturulan ekipte görev yaptığı ortaya çıktı. Bilgileri, cemaat abisi
Hürriyet

DÜNYA 
Krizin Pençesinde 
Kasım 2013'te Rusya yanlısı eski Cumhurbaşkanı Vıktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşmasından çekilmesinin ardından ülkede başlayan küçük çaplı gösteriler 2014 yüzbinlerce kişinin sokağa döküldüğü geniş çaplı sokak olaylarına dönüştü. Kasım sonundaki bir gösteride yaklaşık 100 bin kişi, Aralık'takinde ise 800 bin kişi sokaktaydı.
Hürriyet

Ab'de Brexit Pürüzü Kalmadı 
İngiltere'nin AB'den ayrılmasını (Bre»t) düzenleyen 585 sayfa, 185 madde ve 3 protokolden oluşan 'boşanma anlaşmasına' bugün Brüksel'deki özel zirvede onay verilecek. Zirve öncesinde İspanya'nın talepleri nedeniyle yaşanan Cebelitarık pürüzü toplantıya saatler kala aşıldı. Yoğun diplomatik girişimlerin ardından varılan uzlaşı gereği 1713'ten bu yana İngiliz egemenliğinde olan Cebelitank'ın statüsünü ilgilendiren olası müstakbel anlaşmalarda İspanya'nın onayı gerekecek.
Hürriyet 

EKONOMİ 
Euro:5,9842-5,9939
Sterlin: 6,7694-6,7716
Gram Altın: 207,7411-207,8766

Ülkemize Yatırıma Gelenlerin Tüm İmkanlarımızla Yanındayız 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSIAD) tarafından düzenlenen 17. MÜSIAD EXPO Kapanış ve Uluslararası Genç İşadamları Kongresi Açılış Töreni'ne katıldı. Başkan Erdoğan, "Ülkemizi 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek istiyoruz. Son 5 yıldır üst üste yasadığımız saldırılar nedeniyle zaman zaman planlamamızın biraz gerisine düşmekle birlikte, hedefimize ulaşmakta kararlıyız. Amacımız, ihracatını 500 milyar dolara, milli gelirini 2 trilyon dolara çıkarmış bir ülke olarak kendimizle birlikte, dostlarımızı da ileriye taşımaktır" dedi.
Akşam
  
1915 Çanakkale Köprüsü'nde Kazı Ve Kazık Çalışmaları Bitti 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 18 Mart 2022'de tamamlanıp hizmete açılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde deniz içerisinde yapılmış temel iyileştirme amaçlı kazı ve kazık çalışmalarının tamamlandığını, köprünün hizmete girmesiyle Çanakkale Boğazı'nın her iki yakasındaki seyahat süresinin 6 dakikaya ineceğini söyledi. Bakan Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Lapseki Sekerkaya ve Gelibolu_Sütlüce şantiyelerinde incelemelerde bulundu. Köprüde devam eden çalımsalar hakkında bilgi veren Turhan, şunları kaydetti: "İnşaatı yapılmakta olan Malkara Kavşağı, Gelibolu, Sütlüce ve Lapseki Sekerkaya Umurtepe kesimleri arasındaki 101 kilometrelik kesimde çalışmalar sürdürülüyor. Bugün itibariyle özellikle bu projenin en önemli yapısı olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde, deniz içerisinde yapılmış olan temel iyileştirme amaçlı kazı ve kazık çalışmaları tamamlanmış durumda. Yine bu temeller üzerine yerleştirilecek olan keson imalatlarında da sona yaklaşıldı. Bu yıl sonu itibariyle kuru havuzda yapılan, inşa edilen keson imalatı ki bunlar iki adetten oluşuyor, biri Asya diğeri Avrupa tarafındaki köprünün temeline yerleştirilecek ve köprünün ayakları bu temel üzerine inşa edilecek."
Akşam
  
Sıkı Denetimler İse Yaradı, Soğan Fiyatı 1.5 Tl Ucuzladı 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, soğan fiyatlarındaki spekülatif artışları önleyici talimatları doğrultusunda başlatılan denetimlerle, soğan ucuzladı. Ankara'nın merkez ve Polatlı İlçesi'nde denetimler başlatılmıştı. Toptan kuru soğan ticaretine yönelik denetimler hafta boyunca devam etmişti. Depolarda da gerçekleştirilen denetim sonuçları, Ankara genelindeki 10 zincir markette dün itibarıyla fiyatlara yansıdı. Böylece, soğanın kilogramı yaklaşık 1.5 lira ucuzlayarak, ortalama 3.5 lira seviyesine indi.
Akşam
  
Cumhur İttifakı Mecburi 
MHP lideri Devlet Bahçeli 31 Mart'taki yerel seçimler öncesinde Antalya Belek'te partisinin organize ettiği kampın dün açılış konuşmasını yaptı. Bahçeli "Açıkça ilan ediyorum; MHP, İstanbul'un yanı sıra, Ankara ve İzmir'de de büyükşehir belediye başkan adayı göstermeyecek, Cumhur İttifakı için gerekli çalışmalarını yürütecektir. AK Parti'nin adayları kim olursa olsun bu üç büyükşehirde desteğimiz tam olacaktır" dedi.

SPOR 
Kaybeden Yanacak! 
Trabzon'da dev kapımsa. Ünal Karaman'ın çalıştırdığı Trabzonspor ve Erwin Koeman'ın Fenerbahçe'si birbirlerine diş geçirmeye çalışacak. Bordo- Mavililer, hafta boyunca taraftarıyla birlikte bu karsılaşmaya kenetlendi. Bu heyecanın aynısı İstanbul'da Can Bartu Tesisleri'nde Fenerbahçe takımında da yasandı. Kaptan Onur ve Burak'ı kadro dışı bırakan ve çalkantılı bir süreçten geçen Trabzonspor, Fenerbahçe maçını kazanıp negatif havayı dağıtmak istiyor.
Akşam

Federasyon İstifa Etsin 
G.Saray Yönetimi, dün olağanüstü toplandı. Toplantının ardından Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, açıklamalar yaptı. Cengiz, "Konya maçında taraftarımızın önünde hak gaspı yapılmıştır. Sportif cinayet islenmiştir. Göreve geldiğimiz günden bu yana barış ve dostluk içinde adalet beklentimizi tekrarladık. Rakiplerimize ve TFF'ye hep dostluk mesajları verdik. Ne yazık ki bu yaklaşımımız zayıflık, acizlik olarak algılandı. Bu samimi yaklaşımımız hak ettiği karşılığı görmedi" diye konutsu.
Akşam 

Tff El Koydu 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), önceki gün oynanan Galatasaray-Atiker Konyaspor maçındaki tartışmalı penaltı ve sonrasında yaşananlarla ilgili harekete geçti. Duruma el koyan TFF yönetimi konuk takıma 1 puanı getiren 88. dakikadaki penaltı pozisyonu ve diğer tartışmalı konulan sah günü gerçekleştireceği toplantıda ele alacak. TFF yönetimi, orta hakem Hüseyin Göçek ile Video Asistan Hakem (VAR) Halis Özkahya arasındaki konuşmaların kaydını dinleyecek ve yapacağı inceleme sonrası hatalı bulduğu kişi ya da kişilerin hakemliklerini sonlandırma kararı alacak
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme