.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

27 Kasım 2018 Salı

27.11.2018 Genel Gündem

27.11.2018 
TÜRKİYE  
Bunların Amacı İslam'ı Kirletmek 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu'nda, uyuşturucu bağımlılığı ve terörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bağımlılıkla terörün birbirine benzediğini belirten Erdoğan, mücadeleyi her alanda yürütmeden başarılı olunamayacağını söyledi.
Akşam
  

Türkiye'nin Çizgisi Etkin Çok Taraflılık 
Slovakya Dışişleri ve Avrupa İsleri Bakanı Miroslav Lajcak ile görüşmesinin ardından İstanbul'da basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren gerilimi değerlendirdi. Çavuşoğlu Türkiye'nin durusunu "Etkin çok taraflılık" olarak tanımladı. Rusya_ve Ukrayna arasındaki gerilime değinen Çavuşoğlu "Rusya ve Ukrayna'yla iliksilerimiz iyi, gerginliği azaltmaları için iki ülkeyle de temaslarda bulunacağız" açıklamasında bulundu.
Akşam 

Kaşıkcı İzi Aranıyor 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Cemal Kasıkçı cinayetine ilişkin yetkililer 2 Ekim'de Türkiye'ye gelen 15 kişilik infaz timiden bazılarının bir Suudi vatandaşıyla telefonla görüştüklerini tespit etti. Bunun üzerine Yalova'nın Termal İlçesi'ne bağlı Samanlı Köyü'ndeki iki villada arama kararı çıkarıldı. Prens Selman'ın arkadaşı olduğu belirtilen Suudi işadamına ait iki katlı villaya gelen polis ve jandarma ekipleri dedektör köpeklerle birlikte villa ve yanındaki ev didik didik etti.
Akşam 

'İttifak Değil Diyalog Süreci' 
CHP MYK, dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirildi. CHP liderinin, SP ziyareti öncesi gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli'nin hafta sonu yaptığı açıklamalar değerlendirildi. "İlk kez bir MHP lideri, Ankara'da oy kullanırsa partisine oy vermeyecek" değerlendirmesi yapan üyeler, AK Parti ve MHP ittifakının tabanlarında istedikleri ölçüde karşılık bulamayacağını ifade etti. Kılıçdaroğlu'nun ise, AK Parti ve MHP'nin kaybetmekten korktuğunu söyleyerek, "artık korkunun ecele faydası yok" karşılığını verdiği belirtildi.
Milliyet

DÜNYA 
Karadeniz'de Savaşa 5 Kala 
Rusya'nın Kırım'ı 16 Mart 2014'te ilhak etmesi ve ardından Donetsk'in de Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından ele geçirilmesinden bu yana Ukrayna ve Rusya arasında devam eden, yer yer çatışmalara da dönüşen gerilim bu kez karasularına sıçradı. Karadeniz'deki liman kenti Odessa'dan Azov Denizi'ndeki Mariupol'a gitmek üzere yola çıkan Ukrayna Donanması'na ait iki zırhlı gemi ve bir römorköre Rus Donanması, karasularına girdikleri gerekçesiyle önce ateş açtı, ardından gemilere el konuldu.
Akşam 

Kanıt Aranıyor 
Almanya'da hasta bakıcı Niels Högel, 2015'te 6 cinayetten ömür boyu hapis almış, ancak daha sonra 84 hastayı daha öldürdüğünü itiraf etmişti. Cani bakıcı yoğun bakımdaki hastalara kalp krizine yol açan ilaç enjekte ediyordu. Kurbanlardan birinin Almanya'da yaşayan ve 2005'te hastanede ölen Midyatlı Yezidi Seyro Duran olduğu ileri sürülmüştü. Savcılık kararı ile Seydo Duran'ın dün mezarı açıldı. Alınan örnekler, kesin ölüm nedenenin belirlenmesi için Adli Tıp'ta incelenecek. Şimdiye kadar farklı ülkelerde 67 mezarlıkta toplam 134 mezar açıldığı öğrenildi.
Posta 

Brexît İngilizlere Pahalıya Patlayacak 
İngiliz "Financial Times" gazetesi, önceki gün Avrupa Birliği liderlerince de onaylanan Brexit Anlaşması'nın maliyetinin, kişi başına yıllık 1100 sterlini (yaklaşık 7500 TL) bulabileceğini yazdı. BBC'nin haberine göre gazete, bağımsız Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü'nün (NIESR) araştırmasına yer verdi. Araştırma, son onaylanan anlaşmanın, AB'den anlaşma yapmadan çıkmaya kıyasla ekonomik açıdan daha az zararlı olduğunu ortaya koyuyor. Ancak daha az ticaret, yabancı yatırım, üretkenlik ve göç olacağından, ulusal gelirin darbe alacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, siyasi deklarasyonda, AB ile ekonomik ilişkilere dair ayrıntıların muğlak olduğu ve NlESR'ın araştırmasında iki senaryonun ele alındığı bildiriliyor. İlk senaryoda ingiltere, irlanda sınırı sorununu çözdükten sonra AB'yle Kanada tarzı serbest ticaret anlaşması yapıyor, ikinci senaryoda da Brexit'ten sonra, Kuzey İrlanda ve İrlanda arasında fiziki bir olmasından kaçınmak için, İngiltere'nin AB'yle bir gümrük birliği içinde kalmasını öngören seçenek üzerinde duruluyor.
Milliyet 

EKONOMİ 
Dolar: 5,2454-5,2518           
Euro: 5,9505-5,9581
Sterlin: 6,7255-6,7364
Gram Altın: 206,1104-206,4137

Petrol Ya Da Doğalgaz Bulana Kadar Durmak Yok! 
Petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri kapsamında Fatih gemisiyle derin deniz sondajı yapan Türkiye, dün de sığ deniz sondajını başlattı. Mersin'in yaklaşık 40 kilometre açıklarında sığ deniz sondaj faaliyetlerine başlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz'de sahip olunan ruhsat alanları içerisinde ilk olarak iki sığ deniz arama kuyusu kazacaklarını belirterek, "Kuyularda petrol ya da doğalgaz bulana değin asla durmayacağız" dedi. Dönmez, Mersin açıklarında kurulan platformda incelemeler yaptı. "Geçen ay büyük bir gururla Fatih'le ilk derin deniz sondajımıza başladık" diyen Dönmez, "Bugün de Mersin'de sıg deniz sondajına başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Hedefimiz belli: Enerjide bağımsız güçlü bir Türkiye. Büyük ve güçlü Türkiye idealini gerçeğe dönüştürmek için yerli ve milli kaynaklara dayalı dengeli bir enerji portföyünü oluşturmak için her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.
Akşam

Doları Nakavt Eden Tl Zirvenin Sahibi Oldu 
Türkiye kur üzerinden ısrarla kriz çığırtkanlığı yapan malum çevreleri üzmeye devam ediyor. Türkiye'nin istikrarını hedef alan bu çevreler 24 Haziran seçimleri öncesi ve sonrasında kur üzerinden spekülatif saldırılar gerçekleştirmişti. Açıklanan hiçbir veri ekonomide bir bozulmaya işaret etmezken seçim sonrasında döviz piyasalarında büyük dalgalanmalar yasandı. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olan, ihracat ve turizmde her yeni ayın yeni bir rekor getirdiği Türkiye bu saldırıların etkisinden tamamen kurtulmaya başladı.
Akşam

Dolar Son 3.5 Ayın Dibinde 
Hükümetin proaktif önlemleri sonucu piyasadaki riskin ortadan kalkmasıyla dolarda 7.20'lerden başlayan sert düşüş iyice hızlandı. Dolar dün 5.21'le, Euro da 5.93'le son 3.5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Petrol fiyatlarındaki hızlı değer kaybı bu düşüşte etkili oldu. Çünkü petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık düşüş cari açığın (döviz açığı) kabaca 5 milyar dolar azalması anlamına geliyor.
Posta

Yapılandırmada 30 Kasım'a Dikkat 
Kamuya yönelik borçlann yeniden yapılandınlması uygulamasının bozulmaması için ikinci taksitin 30 Kasım'a kadar ödenmesi gerekiyor. 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacaklann Yeniden Yapılandınlmasına İlişkin Kanun'un yapılandırma hükümlerine ilişkin başvuru süresi 27 Ağustos'ta sona ermişti. Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam edilmesi için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. Yapılandınlan vergi borçlarının ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım'da sona erecek.
Milliyet

Almanya Türkiye'den 10 Bin İşçi Alacak 
OBM İnsan Kaynaklan Şirketi, 2019 yılında Almanya'ya Türkiye'den ilk etapta 10 bin işçi götüreceğini açıkladı. En çok hemşire, kaynakçı, elektrikçi ve havalimanı yer hizmetleri sektörlerinde ihtiyacın olduğunu söyleyen şirketin yöneticisi Osman Taş, "Bu projenin Türk ekonomisine katlaları da olacak. Böylece Türkiye'deki işsizliği de azaltacağız" dedi.
Milliyet

SPOR 
İşte Gerçek Fırtına 
Tam 8 yıl sonra Fenerbahçe galibiyeti yaşayan Trabzonspor'da keyifler yerinde. Alınan 3 puanın yanı sıra sergilenen futbol da Bordo-Mavililer'in geleceğe umutla bakmasını sağladı. Rakip kaleye toplam 26 şut gönderen Karadeniz ekibi, bunların 8'inde isabet buldu. Trabzonspor, Fenerbahçe karşısında maç boyunca 14 net pozisyona girdi, ancak bunları değerlendiremeyince 2-1'lik skora razı oldu.
Posta

Aslan Avına Hazır 
Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde yarın Rus ekibi Lokomotiv Moskova'ya konuk olacak. Konya beraberliği ile ligde darbe yiyen Cim Bom, Rus ekibini yenerek UEFA Avrupa Ligi'ne kalmayı garantilemek, Şampiyonlar Ligi'nde de gruptan çıkma şansını son maça taşımak istiyor. İstanbul'da rakibini 3-0 yenmesine rağmen Fatih Terim, dikkatli olmaları konusunda oyuncularını uyarıyor. Terim, "Her oyuncu dikkatli olacak, bir an bile olsun rehavete kapılmayacak" diye konuştu.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme