.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

29 Kasım 2018 Perşembe

29.11.2018 Genel Gündem

29.11.2018
TÜRKİYE 
'Artık Oyuna Gelmeyelim' 
Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi İstanbul'da toplandı. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgemizde yaşadığımız krizin, kan ve gözyaşının temelinde Birinci Dünya Savaşı ile yapılan dizayn var. 'Bir damla petrol, bir damla kandan daha kıymetli' mantığı ile hareket edenlerin kurduğu tuzaklara artık düşmemeliyiz. Bizleri birbirimize kırdırmaya çalışanların oyunlarına artık gelmemeliyiz" dedi. 'Milli parayla ticaret' vurgusu da yapan Erdoğan şunları söyledi: "İSEDAK olarak aramızdaki ticarette milli para birimleri kullanmamız, kollarımıza vurulan emperyalist prangaları parçalamamız bakımından çok önemli. Milli paramızı kullanmaktan başka çıkış yolu yok. Aksi takdirde döviz kuru altında ezilmeye devam edeceğiz."
Posta


Okullara CEO Modeli 
Milli Eğitim Bakanlığı, okullar arasındaki nitelik farkını kaldırmak için işe okul müdürlerinden başladı. Sabah Gazetesi'nin haberine göre; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul müdürlüğü seçiminin dost ahbap ilişkisinden çıkarılarak uluslararası standartlarda yapılması için çalışma başlatılması talimatı verdi. Yeni sistemde okullar CEO modeliyle yönetilecek. Okul müdürlerinin statüleri özlük hakları açısından öğretmenlerden daha üstün olacak ancak okul idarecisi olma şartları zorlaşacak. Yeni modelde okul idareciliğine atamada yeterliliklere dayalı yazılı sınavın yanı sıra ek bir eğitime daha tabi tutulacak.
Posta

Rahat Uyu 'Arslan'ım 
Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ı şehit eden Çektar Soro kod adlı Muhammed Kaya etkisiz hâle getirildi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, PKK/KCK terör örgütüne yönelik olarak 27 Kasım 2018 tarihinde Muş Malazgirt Tatargazi köyünde İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü unsurlarınca gerçekleştirilen operasyonlarda 2 terörist ölü ele geçirildi. Etkisiz hâle getirilen teröristlerden birinin 27 Temmuz 2015 tarihinde Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ı şehit eden "Çektar Soro" kod adlı Muhammed Kaya olduğu tespit edildi.
Türkiye

Yüzde 10 Barajına Kontenjan Jesti 
AK Parti ve MHP arasındaki yerel secim iş birliği temasları karşılıklı 'jestlerle' devam ederken, belediye meclis üyelikleri konusunda da iki parti arasında ittifak yapılacak yerler belirleniyor. MHP'nin aday çıkarmayacağı İstanbul, Ankara ve İzmir'de, belediye meclis üyelikleri konusunda da iki parti arasında iş birliğine gidilmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Güney Amerika seyahati dönüşünde netleşmesi beklenen AK Parti- MHP secim iş birliğinin, kurmaylar düzeyinde yapılan görüşmelerdeki konu başlıkları da ortaya çıkmaya başladı. Edinilen bilgilere göre, MHP'nin aday çıkarmayacağı İstanbul, Ankara ve İzmir'de belediye meclis üyelikleri konusunda da ittifaka gidilmesi öngörülüyor.
Türkiye

Viyadük İnşaatında Can Pazarı 
Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında Kocaeli'de Gebze Tavşanlı mevkiindeki viyadük inşaatında çökme oldu. Feci olay saat 10.55'teki viyadük baslık ayağı montajının yapıldığı sırada gerçekleşti. Dev beton blokla birlikte 30 metre yükseklikten düşen 4 işçi, enkaz altında kaldı. Kurtarma çalışmalarında üç isçinin cansız bedenine ulaşılırken, Kani Öztürk isimli işçi ise yaralı olarak kurtarıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaşanan kazayla ilgili iki müfettiş görevlendirdiğini ve olayla ilgili incelemenin başlatıldığını duyurdu.
Akşam

İngiltere, İpek'in İadesini Reddetti 
İngiliz yargısı, FETÖ "çatı davası"nın firari sanığı ve eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'in Türkiye'ye iadesiyle ilgili talebin reddine karar verdi. Firari İpek'in Londra'daki Westminster İlk Derece Mahkemesinde görülen Türkiye'ye iadesiyle ilgili davada karar duruşması yapıldı. Hâkim, iade talebini reddederken, kararın 14 gün içinde temyiz edilebileceğini belirtti. Ayrıca İpek'in pasaportuna el konulması, Londra dışına çıkmaması ve telefonunun 7 gün 24 saat açık kalması gibi denetimli serbestlik şartlarının da 14 gün boyunca geçerli olacağı ifade edildi.
Cumhuriyet

DÜNYA 

Rusya'ya Tatbikatlı Gözdağı 
İngiltere, ABD ve Fransa dün Kuzey Denizi'nde tatbikat düzenleyerek Rusya'ya gözdağı verdi. Aralarında F-15'ler, F-35B Lightning II'ler ve Rafale jetleri bulunan 40'tan savaş uçağının yer aldığı tatbikat, İngiltere semalarında gerçekleştirildi. "Point Blank" adı verilen tatbikatın konusu, ABD, Fransa ve İngiltere'nin Kuzey Denizi'nde tehdit olarak gördüğü Rusya'ya karşı yapılacak muhtemel müdahaleydi. Fransız Rafale savaş uçakları bu tip bir tatbikata ilk defa katıldı.
Türkiye

Selman Arjantin'de 
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, bölgesel turu kapsamında gerçekleştirdiği Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Tunus ziyaretinin ardından Arjantin'e geldi. Selman Arjantin'deki ziyareti kapsamında 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan G-20 Zirvesine katılacak. İnsan Hakları İzleme Örgütünden (HRW), Arjantin federal savcısına, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı görevini de yürüten Selman'ın Yemen'deki iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun işlediği insan hakları ihlallerinden suçlu olduğuna dair delilleri sunmuştu.
Türkiye

ABD, Suudi Veliahtı Satmayacak! 
Kaşıkçı cinayeti sonrası Riyad'a yaptırım uygulamama kararı Washington'da tepkiyle karşılanan Trump yönetiminin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Arabistan ile ilişkilerinin hayati olduğunu vurgulayarak Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı yüzüstü bırakmayacakları mesajı verdi. Wall Street Journal gazetesi için 'ABD-Suudi Arabistan Ortaklığı Hayati' başlıklı bir yazı kaleme alan Pompeo, Veliaht Prensin ılımlı İslam'a dönüş çağrısı yaparak ülkeyi reformist bir yöne doğru ilerlettiğini söyledi.
Star

ABD, Yemen'e Şart Getirdi 
Washington yönetimi, yaklaşık 4 yıldır süren iç savaş nedeniyle ağır insani krizin yaşandığı Yemen'de yardımların girdiği en önemli liman kenti Hudeyde'de ateşkesi öngören Birleşmiş Milletler (BM) tasarısının, İsveç'teki barış görüşmeleri yapılıncaya kadar askıya alınmasını istedi. AFP'nin haberine göre ABD, geçen hafta İngiltere'nin BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu, Hudeyde'de insani erişimin önündeki tüm engellerin iki hafta içinde kaldırılmasını da içeren tasarının askıya alınma talebine gerekçe olarak, barış görüşmelerinin sonucunun dikkate alınmasının önemini gösterdi.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,2156-5,2175
Euro: 5,9386-5,9478
Sterlin: 6,6983-6,7152
Gram Altın: 204,7423-205,0411

Asgari Ücrette Pazarlık Zamanı 
Milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği pazarlık başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 6 Aralık Perşembe günü ilk toplantısını yapacak. Görüşmeler; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında gerçekleştirilecek. İşçi tarafını İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak. Ayrıca bu yıl ilk kez komisyonda asgari ücretli bir işçi de yer alacak. İşçi, asgari ücretle nasıl geçindiğini anlatacak.
Posta

Tarım MGK'ya Gelecek 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımın bir millî güvenlik meselesi olduğunu söyledi. Millî Güvenlik Kurulu (MGK) toplantılarından birinde gıda güvenliği ile ilgili sunum yapmak istediklerini söyleyen Pakdemirli Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığında (YÖK) akademisyenlerle bir araya geldiği toplantıda, tarımın savunma sanayisinden daha önemli bir konu olduğuna dair açıklamasını hatırlattığı konuşmasında, "Geçenlerde MGK Genel Sekreteri geldi. Bana TİGEM'in savaştaki ve gıda arz güvenliğindeki rolünü anlattı. 'Benim öz düşüncem de sizden farklı değil.' dedim. Dedim ki, 'Tarım da bir millî güvenlik meselesidir. Mutlaka MGK toplantılarından birinde biz de gıda güvenliği sunumu yapmak istiyoruz." diye konuştu.
Türkiye

2B Arazileri Başvurusu İçin Son 2 Gün 
Kamuoyunda '2B Yasası' olarak bilinen kanun kapsamında, 2B arazilerinin satısı için başvuru ve ödemeler için verilen ek süre yarın doluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son yasal düzenlemeyle 2B alanlarında bulunan taşınmazların satısında süresi içinde başvurmayanlar, tebligatta belirtilen bedeli ödemeyenler, taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler için 6 ay ek başvuru ve ödeme süresi verildiğini söyledi.
Akşam

Muhteşem Cuma'da 3.4 Milyar Harcadık 
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 3 Kasım Cuma gününe ilişkin kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna göre, kasım ayının 4. cuma gününe denk gelen ve Türkiye'de 'Süper Cuma', 'Şahane Cuma' ve 'Efsane Cuma' gibi isimler de verilen alışveriş festivalinde mağazalar birçok ürüne indirim uygulayarak müşterilerine fırsatlar sundu. Verilere göre, bu yıl 'Muhteşem Cuma'da (23 Kasım) kartla yapılan alışverişler geçen yılın aynı dönemine göre (24 Kasım) yüzde 38 artarak 3.4 milyar liraya yükseldi. Söz konusu günün etkisiyle bir günde kullanılan kart adedi yüzde 80 artarak 2 milyona ulaştı.
Star

Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda Zor Geçit Aşıldı 
Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez gündeme gelen, 2. Abdülhamid zamanında da projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz- Akdeniz Yolu'nun Ordu etabında yer alan 3 kilometre uzunluğundaki Topçam Tüneli trafiğe açıldı. Karadeniz'i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz'e bağlayacak Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi'nde çalışmalar sürerken yolun Ordu etabında bulunan Topçam Tüneli'nin trafiğe açılısı öncesi kurban kesildi. Mesudiye Belediye Başkanı Isa Gül, açılış programında yaptığı açıklamada, eski adıyla Dereyolu, şimdiki adıyla Karadeniz- Akdeniz Yolu'nun yaklaşık '148 yıllık hayal' olduğunu belirtti.
Star

Ceyhan'ı Rönesans İşletecek 
Rönesans Holding ve Cezayir'in ulusal enerji şirketi Sonatrach, Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesinde yıllık 450 bin ton kapasiteli ve yatırım değeri 1.2 milyar dolar olan bir polipropilen tesisi inşa edecek. Gelecek yılın sonunda tesisin inşaatına başlanması ve 2023 yılında açılması amaçlanıyor. Yeni yatırımla bu alandaki 2.5 milyar dolarlık ithalatın 450-500 milyon dolar azaltılması hedefleniyor. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak'ın verdiği bilgiye göre tesis inşaat aşamasında 2 bin-2 bin 500, üretim aşamasında 500-600 kişiye istihdam sağlayacak.
Cumhuriyet

SPOR 

Göster Gücünü Kartal 
UEFA Avrupa Ligi I Grubu'ndaki temsilcimiz Beşiktaş, bugün Norveç'in Sarpsborg takımıyla deplasmanda karşılaşacak. Geçen yıl Şampiyonlar Ligi'nde önemli başarılara imza atan Beşiktaş, Avrupa Ligi şansını sürdürmek için Sarpsborg'u yenmek zorunda. Beşiktaş, sakat futbolcuların fazlalığı nedeniyle Norveç'e alt yapıdan takviyeli kadrosu ile gitti. Kartal'ın tek hedefi galibiyet.
Posta

Çatışma 
TFF ile G.Saray arasında uzun süredir devam eden ardından "hakemlerin dinlendirilmesi" yönündeki kararla tansiyonu düşen kavgaya Kulüpler Birliği de rest çekerek girdi. G.Saray dışındaki 17 kulübün ortak kararında MHK'nın Hüseyin Göçek ve Halis Özkâhya ile ilgili "Müsabaka hakemliği ve VAR görevlerine verilmeme" kararının bir an önce iptal edilmesi istendi. Karar ile ilgili geri adım atılmaması durumunda ise "Türk futbolunun adil yönetilmesi için hep birlikte ortak bir adım atacağımızı belirtiriz" ifadeleriyle TFF'yi seçime götürme sinyali verildi.
Türkiye

Kazan Ve Turla 
F.Bahçe'nın gruptan çıkması için sadece 3 puana ihtiyacı var. Rakip, ilk maçta Hırvatistan'da 4-1 kazanan Dinamo Zagreb. İlk 4 maç sonunda gruptan çıkmayı garantileyen Zagreb'in 5 puan gerisinde 7 puanla 2. sırada bulunan F.Bahçe'nin önemli bir avantajı bulunuyor. Grupta üçüncü sırada yer alan Slovak ekibi Spartak Trnava'nın 3 puanı bulunurken son sıradaki Anderlecht'in 1 puanı var. Slovak ekibi Anderlecht'e yenilirse Fenerbahçe puan alamasa bile yine tur atlıyor.
Akşam

Cim-Bom'a Dev Hüsran 
Sarı-Kırmızılılar -10 derecede oynanan maça iyi başlasa da 43'te Krychowiak ve 54'te Ignatjev'in gollerine engel olamayınca yenildi. Devler Ligi'ne devam etme sansı kalmayan Aslan, Avrupa Ligi için 11 Aralık'ta Porto ile son maça çıkacak. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Lokomotiv Moskova yenilgisi sonrası çarpıcı açıklamalar yaptı. Terim, "Galatasaray forması giymenin, Şampiyonlar Ligi'nde oynamanın çok önemli olduğunu bilmek zorunda herkes. Maalesef çabuk kırılıyoruz. Gol pozisyonu adayları vardı. Bunların birini yapsak is çok değişebilirdi." dedi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme