.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

30 Kasım 2018 Cuma

30.11.2018 Genel Gündem

30.11.2018
TÜRKİYE
Ukrayna İçin Devrede
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'nde Rusya ile Ukrayna arasında ara bulucu olmak için girişimde bulunacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Atatürk Havalimanı'ndan Arjantin'e hareketi öncesi düzenlenen basın toplantısında, G20 Zirvesi'nin ardından 2-3 Aralık tarihlerinde Paraguay ve Venezuela'yı kapsayacak Latin Amerika ziyaretlerinin olacağını aktardı.
Türkiye

İttifak, Ankara İle Sınırlı Kalabilir
CHP ve İYİ Parti arasında bir süredir görüşmeler devam ediyor ancak kulislere göre iki partinin de memnun olacağı sonuçlar alınmıyor. Genel bir ittifaka sıcak bakmayan partilerin belirli bölgelerde üzerinde uzlaşılan isimler üzerinde bir yerel seçim stratejisi izleyeceği belirtiliyor. Edinilen bilgiye göre İYİ Parti'nin CHP'nin güçlü olduğu ve oy potansiyelinin yüksek olduğu illerden aday çıkartma girişimi CHP içinde rahatsızlık oluşturuyor. Özellikle oy oranı geçtiğimiz seçimlerde yaklaşık yüzde 15 olan İYİ Parti'nin Balıkesir'de aday çıkarması CHP içinde münakaşalara sebep oldu. CHP 24 Haziran genel seçimlerinde Balıkesir'de yüzde 36 civarında oy almıştı.
Türkiye

Güven Veren Adalet Sistemi
Ankara Hakimevi'nde gerçekleştirilen Yargı Reformu Stratejisi Toplantısı'nda konuşan Abdülhamit Gül, Yargı Reformu Stratejisi Belgesi'nin ilk olarak 2009'da hazırlandığını, belgenin 2015'te de yenilendiğini hatırlattı. Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin güncellenmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini bildiren Gül, bu belgenin yargı ve adalet hizmetlerinin geliştirilmesinde yol haritası olacağını belirtti.
Star

PYD'yi Desteklemek Aymazlıktır
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) 11. Genel Kurulu'nun açılısında konuştu. Terör örgütlerinin Asya kıtasının güvenliği için tehdit oluşturduğunu ifade eden Yıldırım, söyle devam etti: "İnsani değerleri toplumların kalkınma refahını aynı ölçüde tehdit etmektedir. Bazı ülkelerin PKK'yı terör örgütü listesine alıp, aynı zamanda Suriye'de faaliyet gösteren bu örgütün uzantısı PYD/YPG'yi terörist kabul etmemeleri tam bir aymazlıktır, tam bir çifte standarttır ve müttefiklik hukukuna uymamaktadır. Beni ısırmayan yılan bin yasasın anlayışıyla bu örgütlerle işbirliği yapmak, esasen ciddi devletlerin yapacağı iş değildir."
Star

Yıldırım İçin Protokol Ayarı
TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmesine ilişkin sancılı süreçte, sorun başlığı olarak dile getirilen tüm konular karşılıklı atılan adımlarla çözülme aşamasına geldi. Edinilen bilgilere göre hem Meclis Başkanlığı, hem de başbakanlık yapmış birinin belediye başkanı seçilmesi durumunda protokolde şu anda kendi bürokratı olan isimlerin bile gerisine düşmemesi için öneriler geliştirildi. Bu öneriler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la da paylaşıldı. Geliştirilen öneriye göre, Yıldırım'ın belediye başkanı seçilmesi durumunda protokol ayarı yapılacak. Mevcut düzenlemede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, İstanbul protokolünde 4. sırada bulunuyor. Garnizon komutanından sonra gelen bu sıralamaya 'idari kararla' müdahale edilecek.
Hürriyet

Kılıçdaroğlu'na 5. Kez Man Adası Tazminat Cezası
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Man Adası belgelerine ilişkin yaptığı açıklamaları nedeniyle 5. kez tazminata mahkûm edildi. Mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a 150 bin TL, kardeşi Mustafa Erdoğan'a 20 bin TL, eniştesi Ziya İlgen'e de 20 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen, Man Adası belgeleriyle ilgili açıklamalarda "kişilik haklarının zedelendiği" iddiasıyla, Kılıçdaroğlu hakkında maddi ve manevi tazminat talebiyle İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmıştı.
Hürriyet

DÜNYA
Ali Bongo Fas'ta Tedavi Edilecek
Suudi Arabistan yönetimi, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun ülkeden ayrıldığını duyurdu. Bongo'nun nereye gittiğiyle ilgili bilgi verilmezken Fas Dışişleri Bakanlığı, "Bongo'nun kendi isteği üzerine ve doktorların görüşü alınarak iyileşme ve tıbbi rehabilitasyon sürecine başkent Rabat'taki bir hastanede devam edilmesine karar verildi" denildi. Suudi Arabistan'da düzenlenen "Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı"na katılmak için Riyad'a gittiği 24 Ekim'den bu yana kameralar karşısına çıkmayan Bongo'nun kaldırıldığı hastanede ameliyat sonrası suni komaya girdiği ortaya çıkmıştı.
Türkiye

'Güvenliğimiz İçin Donanmanızı Yollayın'
Ukrayna savaş gemilerinin Azak Denizi'nde Rus donanmasının müdahalesine uğramasının ardından patlak veren Kiev-Moskova gerginliği sürüyor. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Porosenko, Rusya ile yaşanan krizde NATO'nun devreye girmesini istedi ve "Güvenliğimiz için NATO'nun donanma gemileri göndermesini umuyoruz" dedi. Alman Bild gazetesine konuşan Porosenko, ülkesinin 'dostu' olarak nitelendirdiği Almanya Başbakanı Angela Merkel'den NATO'yu harekete geçirmesini talep etti.
Star

Veliaht'ı Yargılamak İçin İlk Adım
Kaşıkçı cinayeti sonrası katılacağı ilk uluslararası zirve olan G20 için Buenos Aires'e giden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Arjantin'de hiç hoş karşılanmadı. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) Kaşıkçı cinayeti ve Yemen'deki iç savaşta Riyad'ın suçlarına yönelik raporunu üzerine harekete geçen Arjantin yargısı Bin Selman hakkında Türkiye, Yemen, Suudi Arabistan ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne istinabe talepnamesi ileterek söz konusu makamlar adına Prensi yargılamak için ilk adımı attı.
Star

Gürcistan'da Seçim Gerilimi
Gürcistan'da önceki gün yapılan oylamada sandıktan iktidardaki Gürcistan Rüyası ittifakı tarafından desteklenen Salome Zurabişvili'nin yaklaşık yüzde 60'la birinci çıktığı açıklanırken muhalefet sonucu kabul etmediğini duyurdu. Muhalefetin adayı Grigol Vashadze usulsüzlük yapıldığını savunarak destekçilerine protesto çağrısı yaptı. AGİT de Zurabişvili'nin kampanyasında devlet imkanlarından adaletsiz şekilde yararlandığı iddialarına işaret etti.
Cumhuriyet

EKONOMİ
Dolar: 5,1763-5,1805
Euro: 5,9013-5,9057
Sterlin: 6,6179-6,6267
Gram Altın: 203,6909-203,8920

Kamuda 70 Bin Kişiye İş
Hükûmetin istihdam atağı, önümüzdeki sene de devam edecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti grup toplantısında verdiği "Aralıkta istihdamlar artacak" müjdesinin detayları belli oldu. Buna göre İŞKUR, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 70 bin kişiyi, noter huzurunda çekilecek kuralar neticesinde, 6 ay boyunca kamudaki çeşitli kurumlarda istihdam edecek. 70 bin kişinin ücretleri ve sigortaları 6 ay boyunca devlet tarafından karşılanacak. Çalışanlara ayrıca asgari geçim indirimi de uygulanacak. İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan listeler, Bakanlık onayından geçerek 81 ilin il müdürlüklerine gönderildi.
Türkiye

Tapuda QR Kodu Dönemi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Tapu senetlerimiz oldukça eskimişti, üzerinde gereksiz bilgilerin olduğunu gördük ve artık QR kodlu yeni tapu senetlerine geçiyoruz" dedi. Kurum, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın en önemli iki bileşeninin bilgi ve teknoloji olduğunu belirtti. Yılda 8 milyon adet tapu işlemi yapıldığı bilgisini veren Kurum "Bu işlemler çok kolay değil, özellikle gelişmiş bilişim alt yapısıyla şeffaf, hızlı, güvenilir işlem yapabilmek, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün asli görevi. Biz de hizmet kalitesini artırmak adına birçok yenilik yapmaya çalışıyoruz. Bu anlamda QR kodlu tapulara geçiyoruz." dedi.
Türkiye

Dolar Son 4 Yılın En Düşük Seviyesinde
Hükümetin aldığı önlemler, Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) yatırımcılara güven vermesi ve yurtdışı kaynaklı gelişmeler dolar/ TL'deki düşüşü iyice hızlandırdı. Ağustos ayında ekonomik gerçeklerden uzak bir şekilde yaşanan spekülatif hareketler sebebiyle dolar 7 liranın üzerine kadar yükselmişti. 12 Ağustos gecesi düşük hacimli piyasada 7.20 lirayı görmüştü. Ancak hükümetin attığı adımlarla dolar bu seviyede fazla tutunamadı.
Akşam

Ar-Ge Yaparak Katma Değeri Artıracağız
Türkiye'nin Ar-Ge yatırımlarını bir önceki yıla göre yüzde 21.2 oranında artırmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kişisel Twitter hesabından "Büyük ve güçlü Türkiye ideali ile çok daha fazla üretmek için Ar-Ge yatırımlarımızı artırıyoruz" dedi. Bakan Albayrak, 2017 yılında bir önceki yıla göre %21,2 artırdığımız Ar-Ge yatırımlarını, 2018'de daha ileriye taşıyacağız açıklamasında bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, Türkiye'nin Ar-Ge ve yenilikçiliğin önderliğinde katma değer üreterek büyüyeceğini bildirdi.
Star

Türkiye Haricinde İlham Verici Liderlik Kalmadı
Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (IIT) Helal Expo Fuarı, yerli ve yabancı paydaşlar ve ziyaretçilerin katılımıyla Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde başladı. Dünya Helal Zirvesi Konsey Başkanı ve Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, dünya helal ekonomisinin 2017 yılı itibarıyla 4 trilyon doların üzerinde bir hacme sahip olduğunu belirterek "Küresel helal pazarı, 2 milyar Müslüman'ı ilgilendiren ve tüm dünyada kendine güçlü bir yer edinen yeni bir gelişme olarak karsımıza çıkmıştır" dedi.
Star

SPOR
Fener Turist Oldu
Süper Lig'de küme düşme hattından kurtulma çabaları yetersiz kalan Fenerbahçe, vasat rakiplerle mücadele ettiği Avrupa Ligi'nde Dinamo Zagreb'i konuk etti. 90 dakikalık keyifsiz, pozisyonsuz futbol gol getirmedi. Fakat grubun diğer maçı da berabere sonuçlanınca sarı-lacivertli takım Avrupa Ligi'nde son 32 turunu garantiledi. S. Trnava deplasmanı formaliteye döndü.
Türkiye

Kartal'dan Süper Dönüş
Siyah-Beyazlı takım 50. saniyede Muhammed, 6. dakikada Heintz'in golleriyle bir anda 2-0 geriye düştü. 2. yarı farklı bir kimliğe bürünen Besiktas, Lens ve Love ile skoru eşitledi. 90'da Lens bir kez daha sahneye çıktı. Kartal 13 Aralık'ta Malmö'ye yenilmezse gruptan çıkacak. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Son ana kadar mücadele ettik. Ne yaptıysa oyuncularım yaptı. İyi niyetli olunca Allah da yardım ediyor" dedi.
Star

Cim-Bom Maziyi Arıyor
Şampiyonlar Ligi'nde Lokomotiv'e 2-0 yenilerek gruptan çıkamayan Galatasaray, son dönemde Avrupa kupalarında beklenenin uzağında bir performans sergiliyor. Cim-Bom, 2013- 14 sezonunda Şampiyonlar Ligi grup aşamasında Juventus'u 1-0 yenerek tur atladığı karşılaşmanın ardından Avrupa kupalarında çıktığı 23 müsabakada 2 kez kazandı, 14 kez yenildi, 7 beraberlik aldı.
Star

Basketbolda Kritik Galibiyet
2019 FIBA Dünya Kupası Elemeleri'nde Türkiye, 2. tur I Grubu'ndaki 3. maçında 2006'nın şampiyonu İspanya'yı 71-67 yenip namağlup liderliğe yükseldi. 12 Dev Adam, bitime 32 saniye kala Semih'in basketiyle 69-67 öne geçti. İspanya, son hücumda Colom'la boş döndü. Ay- Yıldızlılar, Tolga'nın faul atışlarıyla sahadan 71-67 galip ayrıldı.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme