.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

1 Aralık 2018 Cumartesi

01.12.2018 Genel Gündem

01.12.2018 
TÜRKİYE 
Erdoğan Ve Trump G-20'de Buluştu 
G-20 Liderler Zirvesi Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te başladı. Zirvede Türkiye'yi temsil eden Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Adil ve Sürdürülebilir Gelecek" temasıyla düzenlenen G-20 Özel Oturumu'na katıldı. Erdoğan, oturumun hemen öncesinde ABD Başkanı Trump'la bir süre sohbet etti. Bu sırada iki liderin samimi tavrı dikkat çekti.
Akşam
 

Tahliye Talebi Rededildi 
Mahkeme, aynı gün Adalet Bakanlığına yazı yazarak, kararın tercümesini istedi 29 Kasım'da bakanlık tercümeyi gönderdi Tercümenin ardından mahkeme, Demirtaş'ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Kararda özetle şöyle denildi. "Anayasamızın 90. maddesinde usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası antlaşmalar kanun hükmündedir. Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır' hükmü yer almaktadır.
Hürriyet

Zorbalık Yapan Taksiciler Sergisi 
İstanbul Ankara olmak üzere kentlerde müşterilerini yağmurlu havalarda almayan, fazla para almak için turistleri Anadolu yakasından Avrupa yakasına gezdiren, engelli yolcusuna tecavüz eden, kalpazanlık yapan, turist döven, uyuşturucu kullanan taksicileri haber yapan gazeteciler kin İstanbul Adliyesine giderek savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.
Hürriyet

Kira Artışında Tüfe Dönemi 
YEP'te, "Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir" denilmişti. Dün ise düzenleme TBMM'ye taşındı. AK Parti'nin, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi Kurulması, yaşlılık aylıkları için 1000 liranın alt sınır belirlenmesi, kira bedellerinde TÜFE'nin artış oranının baz alınması gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
Milliyet

DÜNYA 
Dünyanın Zirvesi 
Dünyanın en büyük ekonomileri ve Avrupa Birliği'nden (AB) oluşan G20'nin liderleri, dün başlayan zirve için Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te buluştu. G20 Zirvesi'nde Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil ediyor. Zirvedeki konuların dışında liderlerin başbaşa görüşmeleri de önem taşıyor. Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in çıkmaza giren ticaret anlaşmasını ele aldıkları görüşme belki de bunların en önemlisi. İki lider, dün iki ülke arasında gerilim yaratan ticaret ve ek gümrük vergisi konularını görüştü. Çin'e karşı bir ticaret savaşı başlatan ABD, Eylül ayında bugüne kadarki en kapsamlı gümrük vergilerini devreye sokmuş, Çin de yeni vergilerle ABD'ye misilleme yapmıştı. Trump, zirvede anlaşma sağlanamazsa Çin'e yeni gümrük vergileri uygulayacağı tehdidini bikaç gün önce yinelemişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel başta olmak üzere birçok üye ülkenin de, Trump'a karşı bir duruş sergilemesi bekleniyor. Zirve, ABD ile Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkiler için de bir dönüm noktası olabilir. Trump'ın Avrupa otomobil sektörüne ek vergi tehdidi, transatlantik ilişkileri zora sokuyor, özellikle Almanya için olası bir darbe olarak görülüyor.
Posta

Rapor Çözüme Yönelik 
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amerikan Kongıesi'ne gönderilen Türkiye'ye F-35 satışı ile ilgili rapor hakkında yeni bir açıklama yaptı. Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, ABD'nin raporla Türkiye'ye savunma ihtiyaçlarını karşılama konusunda daha iyi çözümler bulmasında yardıma olduğunu, aynı zamanda S-400 satın alımının 'geniş kapsamlı' etkileri olacağı konusunda Türkiye'yi uyardığım ifade etti.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,2127-5,2138
Euro: 5,8958-5,9048
Sterlin: 6,6464-6,6487
Gram Altın: 204,7083-204,8650

Milyonlara Müjde 
20 milyon kişi ya kiralık evlerde yaşıyor ya da işyeri için mülk sahibine kira ödüyor. Kira, hem vatandaş için hem de esnaf ve işletmeler için önemli bir gider. Kira artışının sınırı, 1 Temmuz 2012'de çıkan yeni Borçlar Kanunu ile belirlenmiş durumda. Buna göre; artış son 12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre yapılıyor. Bu rakam da 4 Kasım'da yüzde 23.73 olarak açıklanmıştı. Yani 1000 liralık kira 1237 lira olacaktı. Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP), kira artışının ÜFE yerine tüketici fiyat endeksine (TÜFE) göre belirlenmesi için çalışma yapılacağı yer almıştı. 12 aylık ortalama TÜFE'ye göre kira artışı uygulaması başlamış olsaydı kira artışı en çok yüzde 14.90 olabilecekti. İşte şimdi Meclis'e sunulan teklifle, kira artışının ÜFE'ye göre değil TÜFE'ye göre belirlenmesi sağlanacak. Bu yolla vatandaşın kira artış maliyeti yarı yarıya düşecek.
Posta

İzinsiz Yayınlar Mercek Altında 
Reklam Kurulu, dijital televizyon platformları tarafından belirli bir ücret karşılığında sunulan lig maçları, sinema, belgesel, haber kanalları gibi farklı üyeliklerin 'IP TV' adı altında 'düşük ücret, şifresiz, sınırsız, kesintisiz sunulacağını' vadeden firmaları mercek altına aldı. Söz konusu platformların haksız rekabete yol açtığı ve tüketicilerin de mağdur edildiği belirtildi. Söz konusu firmaların yayınları, yasal olmayan yollarla şifresiz verdiği, şifreli kanalları abone dışı kullanıma açtığı, izinsiz toplu gösterim sağlandığı vurgulandı.
Posta

Turist Sayısı Şimdiden 41 Milyonu Geçti! 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca açıklanan turizm verilerine göre, Türkiye 10 ayda 41 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayarak bu yılki 40 milyon ziyaretçi hedefini bu dönemde astı._Türkiye, 10 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.43'lük artışla 35 milyon 571 bin 419 yabancı ziyaretçiyi konuk etti. En çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında, yüzde 16.09 artışla Rusya ilk, yüzde 11.68 artışla Almanya ikinci, yüzde 6.07 artışla İngiltere üçüncü oldu.
Akşam

Türkiye Petrol Ve Gaz Aramada Atağa Kalktı 
Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Pasa gemileriyle sismik araştırmalara devam eden Türkiye, derin denizde Fatih gemisiyle yürüttüğü petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını, Mersin'in 19 mil açıklarında kurulan sondaj platformuyla sığ denize de taşıdı. Türkiye, Fatih gemisiyle derin denizde başlattığı sondaja, 19 mil açığa konuşlandırılan platformla sığ denizi de ekledi. Kuzey Erdemli-1 lokasyonunda, 26 Kasım'da sondaj çalışmalarına başlandı. Sondaj platformuyla, 101 metre su derinliğine sahip bu lokasyonda 2 bin 100 metre derinliğindeki Kuzey Erdemli-1 kuyusunun açılması için harekete geçildi.
Akşam

Ekonomiye Yeni Paket 
Ekonomide beklenen düzenlemeler yaklaşan yerel seçimler öncesi Meclis gündemine geliyor. AK Partili milletvekillerinin imzasıyla Meclis'e sunulan torba teklifte birçok düzenleme yer alıyor. Buna göre yaşlılık ve emeklilik aylıklarında alt sınır 1000 TL olacak, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulacak, kira bedelleri artık üretici fiyatları değil tüketici fiyat endeksine göre belirlenecek. Kamu İhale Yasası'na da yeni muafiyetler eklenecek.
Hürriyet

SPOR 
Trabzon'un Kozu Sosa 
Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe'yi sahasında 2-1 yenerek, kötü gidişata dur diyen Trabzonspor, bugün Kayseri deplasmanına çıkacak. Trabzonspor Teknik Direktörü Ünal Karaman, Fenerbahçe maçında olduğu gibi tüm planlarını yine Sosa üzerine yaptı. Karaman, 33 yaşındaki oyuncuya "Bu takımın beyni artık sensin. Kayseri'de de senden etkili performans bekliyorum" diyerek moral verdi.
Posta

Lens Çılgınlığı 
Beşiktaş, Sarpsborg deplasmanında maça kabus gibi bir başlangıç yaptı. Henüz 6. dakikada 2-0 geriye düşen Siyah- Beyazlılar, mağlubiyet halinde UEFA Avrupa Ligi'ne erken veda edecekti. Ancak ikinci yarıda şahlanan Kartal muhteşem bir geri dönüşe imza attı. Zaferin baş mimarı ise Jeremian Lens idi. Önce Vagner Love'a asist yapan Hollandalı futbolcu daha sonra ceza sahası dışından skoru 2-2'ye getirdi. Dakikalar 90'ı gösterdiğinde bir kez daha sahneye çıkan Lens, Beşiktaş'ın gruptan çıkma yolunda dev bir adım atmasını sağladı. Bitiş düdüğüyle birlikte takım arkadaşlarının yoğun sevgi gösterileriyle karşılanan Jeremian Lens, soyunma odasına alkışlar eşliğinde girdi. O da bu jeste "Üçlü" çektirerek karşılık verdi. Başkan Fikret Orman, Lens'i özel olarak kutlayıp, şu ifadeleri kullandı: "Biz kendisini bu kalitede olduğu için renklerimize bağladık. Sarpsborg maçında beklenen çıkışı yaptı. Kutlarız." Teknik direktör Şenol Güneş ise öğrencisi için şu yorumu yaptı: "Onun adına çok sevindim. Artık zincirlerini kırdığını umuyorum."
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme