.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

2 Aralık 2018 Pazar

02.12.2018 Genel Gündem

02.12.2018
TÜRKİYE 
Umarım Fetö Konusunu Çözeceğiz, Umutluyum 
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün biten G20 Zirvesi sonrası temaslarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile 50 dakika süren görüşmesiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Amerika ile Türkiye ilişkilerinin stratejik ortaklığa bağlı olduğu ortadır. Şu anda Kuzey Suriye'de Fırat Doğusu Münbiç, bu çevrede Fırat Kalkanı ve İdlib'i değerlendirme imkanı bulduk." Erdoğan şöyle devam etti: "Münbiç'i terör örgütlerinden nasıl temizleriz, bunu konuştuk. Halkbank konusunda kendileriyle görüştük. Gerekli bilgileri verdik. Bankamızın yetkilileri de şuan oradalar. Ayrıca FETÖ terör örgütünün başı ile ilgili de görüştük. Ben bu konuda ümidimi yitirmek istemiyorum hâlâ umutluyum. Umarım FETÖ konusunu da çözeceğiz."
Posta


Jestler Olabilir 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara'da katıldığı programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Eğer bir mutabakat yapıyorsak karşılıklı jestlerimiz olacaktır" sözlerinin anımsatılması üzerine, "Cumhur İttifakı'nın içerisinde gönül vardır, ülke sevdası vardır, karşılıklı saygı vardır. Saygı içerisinde jestler de olabilir" dedi. Eğer Erdoğan arzu ederse görüşmeye hazır olduğunu belirten Bahçeli, görüşmelerin olumlu gittiğini söyledi.
Posta

Katilleri Türkiye Yargılasın 
Başkan Erdoğan, Cemal Kasıkçı cinayetinin aydınlatılması için Türkiye'nin tüm imkanlarını seferber ettiğini belirterek, "Kasıkçı cinayeti Türkiye'nin kararlı tavrı sayesinde ortaya çıkmıştır. Bizim için bu olay alçakça bir cinayettir. Veliaht Prens'in Kasıkçı cinayetini hususundaki 'Suç sabit olmadıkça S. Arabistan'a suçlamada bulunulamaz' tavrını kabul etmek mümkün değildir" dedi. "Suudi yetkililer bize suçluları vermiyor" diyen Erdoğan, söyle konuştu: "Yerel işbirlikçiyi açıklayacaksınız. Kasıkçı cinayetinin sorumluları Türkiye'de yargılanmalıdır. 22 kişi su anda tutuklu diyorlar, neticeyi göreceğiz. Bu vahşi cinayetin tüm sorumluları ortaya çıkartılmadan ne İslam dünyası ne dünya kamuoyu tatmin olacak."
Akşam

Ayrım Yapmayın Kul Hakkı Yemeyin 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine açtığı tazminat davalarına tepki göstererek, "Düşünceyi özgürce açıklamaya set getiriliyor" dedi. Avusturya'nın başkenti Viyana'ya ziyaret geçekleştiren Kılıçdaroğlu, CHP Avusturya Birliği'nin 5'inci yıl kutlamasına katıldı. Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasında, başta Almanya ve Avusturya'daki temasları olmak üzere yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Avusturya'da bir araya geldiği çeşitli siyasi parti temsilcilerine burada yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarını aktardığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Çifte vatandaşlık gibi çok sayıda vatandaşı mağdur eden uygulamalardan da söz ettik, bizim vatandaşlarımıza yönelik 'Teşvik edin' CHP lideri Kılıçdaroğlu, Avusturya'da yaşayan Türklerin de Türkiye'deki akrabalarına ulaşarak, yerel seçimlerde oy kullanmaları için teşvik etmeleri gerektiğini belirtti.
Milliyet

DÜNYA 
Kan Acı Savaş 
ABD'nin 41'inci başkanı George H.W. Bush cuma gecesi Houston'daki evinde 94 yaşında öldü. Ölüm haberini dünyaya bir diğer eski başkan olan oğlu George W. Bush duyurdu. Cenaze törenine ilişkin ayrıntıların önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi. 'Baba' Bush 12 Haziran 1924'te bir senatörün oğlu olarak dünyaya gelmişti. 2. Dünya Savaşı'nın madalyalı pilotu, Texas'ın petrol zengini, kongre üyesi, diplomat, CIA başkanı olan Bush tarihe en çok 1989-1993 arasındaki başkanlığı sırasında ABD ile Sovyetler Birliği'ni yakınlaştırması ve Irak'ı işgal etmesiyle geçti. 1991'de Bush'un liderlik ettiği 'Çöl Fırtınası Harekatı' binlerce bombayla Irak'ı yerle bir ederken, kan ve gözyaşının hâlâ dinmediği bir dönemin fitilini ateşledi. Bush yarattığı dönemin adını Kongre'ye hitap ederken yine kendisi koymuştu: Yeni Dünya Düzeni.
Posta

Cıa: Selman'ın Mesajları İcinde Ölüm Emri Olabilir 
ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Suudi gazeteci Cemal Kasıkçı'nın öldürüldüğü sıralarda gazeteciyi infaz eden ekibi denetleyen danışmanına 11 mesaj gönderdiğini, bunlar içinde 'öldürme emri olabileceği' açıklamasını yaptı. Wall Street Journal'ın CIA'in gizli bir değerlendirmesine dayandırdığı haberine göre, Selman'ın eski başdanışmanı Suud el-Kahtani'nin, Kasıkçı'yı öldüren 15 kişilik ekibi denetlediği ve aynı zamanda da ekibin İstanbul'daki lideriyle doğrudan iletişim halinde olduğu öne sürüldü. Selman ile Kahtani arasındaki mesajların içeriği bilinmiyor.
Akşam

Sarı Yelekliler Paris'i Yaktı! 
Fransa'da, akaryakıt zamları ülke genelinde protesto edilirken, başkent Paris'teki ünlü Champs-Elysees Caddesi çevresine gelen ve şiddet olayları başlatan "San yeleklilere" polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. İki haftadır hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto eden eylemciler, dün sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemlerin alındığı Champs-Elysees Caddesi'nin etrafında toplandı. Eylemciler çevredeki birçok yeri ateşi verirken, polislere taş ve şişe fırlattı. Göstericiler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ofisi olan Elysee Sarayı'na yürümek istese de polis buna izin vermedi.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,2127-5,2138
Euro: 5,8958-5,9048
Sterlin: 6,6464-6,6487
Gram Altın: 204,7083-204,8650

İhracatta Rekora Devam 
Türkiye'nin ihracatı kasımda 9.49 artışla 15.5 milyar dolara ulaştı. Bu rakamla bugüne kadarki en çok ihracat gerçekleştirilen kasım rekoru kırıldı. İhracatta son üç aydır aralıksız rekor var. İlk 11 ayda da ihracat yüzde 7.7 artışla 154.2 milyar dolara çıktı. Ayrıca son 12 aylık ihracat yüzde 7.8 artışla 168 milyar 77 milyon dolara yükseldi ve Cumhuriyet tarihinde ulaşılan en yüksek yıllık ihracat oldu.
Posta

Cumhuriyet Tarihinin Rekoru: Kasımda İhracat Başkadır 
İhracat rekor kırmaya devam ediyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kasımda ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.49 artarak 15 milyar 532 milyon dolara yükseldiğini ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı ihracat değerine ulaştığını bildirdi. Pekcan, kasım ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin açıklamasında, son 12 aylık ihracatın yüzde 7.8 artışla 168 milyar 77 milyon dolara çıktığını ve bu rakamın da Cumhuriyet tarihinde ulaşılan en yüksek yıllık ihracat olduğunu ifade etti. Pekcan, "2018 rekorlar yılı olarak geçmeye devam ediyor. Yeni Ekonomi Programı'nda öngörülen yıl sonu ihracat değeri olan 170 milyar dolar hedefine ulaşacağımıza inancımız tamdır" değerlendirmesinde bulundu.
Akşam

'Varlık Barışı'nda Süre 2 Ay Uzatıldı 
Gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışındaki para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren 'Varlık Barışı' uygulamasında süre 6 ay uzatıldı. Konuya ilişkin ilgili karar dün Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Daha önce son tarih 30 Kasım 2018 olarak belirlenmişti. Yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, yurtdışında bulunan banka veya finansal kurumlardan kullanılan kredilerin en geç mayıs sonuna kadar kapatılmasında kullanılabilecek.
Akşam

Mega Aktarma Üssü İstanbul 
Bundan bir ay önce ticari uçuşların başladığı İstanbul Havalimanı'nın mega aktarma merkezi olacağını ifade eden Türk Hava Yollan Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Türkiye'nin dünya üzerinde en önemli ticari havacılık merkezlerinden biri olacağını söyledi. Türkiye'nin havalimanı sayısında 56Va, havacılık sektörü cirosunda 25 milyar dolara, uçak sayısında 517'ye, yolcu sayısında ise 138 milyonlara ulaştığını ifade eden Aycı, Türkiye'nin yeni havalimanının etkisiyle 2023 itibarıyla 700 uçağa sahip olacağını ve yolcu sayısını katlayacağını anlattı. "İstanbul Havalimanı, Türkiye ekonomisi büyümesinin en önemli itici güçlerinden biri olacak.
Milliyet

Ersöz: Tütün Raporunu 'Maliyeye İlettik 
Sigara Dışı Tütün Mamulleri Üreticileri Derneği, sigara dışı tütün mamullerinde uygulanan ÖTV ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı'na rapor sundu. Vergi konusunda yaşanan gelişmelerin sektörü adeta durma noktasına getirdiğini dile getiren Sigara Dışı Sigara Tütün Mamulleri Üreticileri Derneği Başkam Gökhan Ersöz, şu değerlendirmeyi yaptı: "Ödemek istediğimiz halde vergi ödeyemiyoruz. Bu durumla ilgili sebepleri de içeren bir raporu Maliye Bakanlığına ilettik. İnanıyoruz ki en kısa zamanda bakanlığımız konuyla ilgili gereken düzenlemeleri yapacak ve biz de ülkemiz için elimizden gelen katkıyı yapabileceğiz"
Hürriyet

SPOR 
Yok Böyle Derbi 
Vodafone Park Stadı bugün saatler 20.00'yi gösterdiğinde Beşiktaş- Galatasaray derbisine ev sahipliği yapacak. Ancak sakat ve cezalı isimlerin çokluğu iki takımı da düşündürüyor. Ev sahibi Kartal'da; defansın bel kemiği Pepe ile hücumun etkili silahı Babel yok. Ayrıca Gökhan Töre ve Roco'nun da sakatlığı var. Tolgay ise kadro dışı bırakılmıştı. Galatasaray'da ise durum daha vahim. Teknik direktör Fatih Terim ve yardımcısı Hasan Şaş cezaları nedeniyle kulübede olamayacak. Takımı diğer yardımcı antrenör Ümit Davala yönetecek. Futbolculardan da Donk, Ndiaye, Rodrigues ve Serdar Aziz cezalı. Emre Akbaba, Belhanda, Sinan Gümüş de sakatlıkları nedeniyle derbide süre alamayacak.
Posta

Zirveye Sivas Ayarı 
Galatasaray ve Beşiktaş'ın istikrarsız sonuçlarıyla şampiyonluğun bir numaralı adayı haline gelen Başakşehir, evinde Sivas'a yenilerek çok önemli bir avantajı kaybetti. Hakan Keleş yönetimindeki Sivas, 35. dakikada Muhammed Demir'in golüyle kazanmayı başardı. Sivas, son dakikalar hariç rakibine hemen hiç pozisyon vermedi. Başakşehir kazanması halinde en yakın rakibi Kasımpaşa ile aradaki puan farkını maç fazlasıyla da olsa 8'e çıkaracaktı. Abdullah Avcı'nın öğrencileri, Beşiktaş-Galatasaray, Kasımpaşa-Fenerbahçe maçlarının olduğu haftada puan farkını artırma şansını değerlendiremedi.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme