.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

4 Aralık 2018 Salı

04.12.2018 Genel Gündem

04.12.2018
TÜRKİYE 
Siyasi Meseleler Toptan Cezayla Çözülmez 
Emperyalizme, darbecilere ve ekonomik kumpaslara başkaldıran iki lider, bu kez Venezuela'nın başkenti Caracas'ta bulutsu. Arjantin'de düzenlenen G20 Zirvesi'ne katılan Başkan Erdoğan, zirvenin ardından Paraguay'a oradan da Venezuela'ya geçti. Simon Bolivar Anıt Mezarı'na çelenk bıraktıktan sonra Venezuela Devlet Baskanı Nicolas Maduro ile Türkiye-Venezuela Is Forumu'na katılan Başkan Erdoğan, önemli mesajlar verdi. "5 Ağustos'ta meydana gelen elim hadise, Sayın Maduro ile beraber Venezuela halkının bağımsızlık iradesine yönelik kalleşçe bir saldırıdır" diyen Erdoğan, Venezuela halkının iradesini gasp etmeye yönelik girişimleri asla kabul etmediğinin altını çizdi.
Akşam


Kar Kılıçları 
Muş Malazgirt'te görev yapan ve 'Kılıçlar' olarak bilinen jandarma özel harekat ve komando birliği teröristlerin korkulu rüyası haline geldi. Kötü hava koşullarına rağmen dağlık bölgelerde operasyonlarını sürdüren 'Kılıçlar'a mayın arama köpeği 'Eksen' de eşlik ediyor. Malazgirt'te 27 Kasım'da, 'Kılıçlar'ın da katıldığı operasyonda terör örgütü PKK'nın 2 sözde sorumlusu öldürülmüştü. Ölen teröristlerden birinin 27 Temmuz 2015'te, Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ı şehit eden grupta yer alan 'Çektar Soro' kod adlı Muhammed Kaya olduğu belirlendi.
Posta

Daha İyi İdare Ederiz 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Ne deseniz hakikati değiştiremiyorsunuz. İnsani gelişmişliğin en yüksek olduğu, insanların en iyi yaşadığı, en iyi hizmet aldığı 30 belediyeden 19'u CHP'nln. Biz belediyeleri de ülkeyi de sizden çok daha İyi İdare ederiz. Biz Mamak'ı Çankaya'dan ayrı tutmayız. 16 yıldır yemediğiniz kaymak kalmadı" dedi.
Hürriyet

1 Haftada 6 İddianamede 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçlan Soruşturma Bürosu, kasım ayının son haftasında kentteki Gezi olaylarıyla ilgili 120 şüpheli için altı ayrı dava açtı 63 şüpheli hakkında düzenlenen son iddianamede şüphelilere 'kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama', 'görevi yaptırmamak için direnme' suçlamaları yöneltildi.
Hürriyet

DÜNYA 
Kanada Resmi Yayın Kuruluşundan Pkk Propagandası 
CBC, Kanada'nın Montreal kentinde yasayan Kürt asıllı fotoğrafçı ve film yönetmeni Zayne Akyol'un PKK mensubu terörist kadınların Kandil Dağı'ndaki yaşantılarını anlatan, Espace Mile End Galerisi'nde 22 Kasım'da açılan ve 20 fotoğraftan oluşan "Rojeke" isimli sergisinin haberini yaptı. "Kürdistan'ın kadın savaşçıları Montrealliler için yaratıcı çağrılar yapıyor" baslığıyla yayımlanan haberde, Akyol'un, sergi için "samimi" kareler yakalamak adına günlerce Kandil'deki terör örgütü mensubu kadınlarla kaldığı ifadeleri kullanılırken, PKK için "Türkiye'nin doğusunda bağımsız bir Kürt devleti için savaşan yasadışı bir isyancı grup" tanımlaması yapıldı ve terör örgütü bölgede DEAS'a karsı mücadele eden bir grup gibi gösterildi. Akyol'un daha önce yazıp yönettiği "Gülistan" isimli filme de yer verilen haberde, PKK'nın Kanada tarafından terörist örgüt olarak kabul edildiği de belirtildi.
Akşam

İndirim Sinyali 
Fransa'da benzine 17, dizele 38 kuruş zam yapılması üzerine 17 Kasım'da başlayan eylemler tüm hızıyla devam ediyor. İçişleri Bakanlığı cumartesi günü yapılan eylemlere ülke genelinde 136 bin kişinin katıldığını, 81'i polis 263 kişinin yaralandığını ve 630 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire de dün 'sarı yeleklilerin' taleplerine cevap vermek için vatandaşların ödediği vergi ve kamu harcamalarının hızlı şekilde düşürülmesi gerektiğini söyledi.
Posta

57 Yıl Sonra Ayruk Kararı 
Katar Enerji Bakam I Saad Şeride el Kabil dün, Katar'ın Ocak 2019'da dünyanın en önemli uluslararası enerji kuruluşlarından olan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) ayrılacağım açıkladı. Kabi, başkent Doha'da düzenlediği basın toplantısında, çekilme kararının Katar'ın doğalgaz üretimine önümüzdeki yıllarda daha fazla odaklanma isteği nedeniyle alındığım ifade etti. Katarlı bakan kararın Katar'a uygulanan ambargo ile ilgisi olmadığım söylese de uluslararası basın söz konusu hamlenin Suudi Arabistan liderliğindeki bölge ülkelerine önemli bir mesaj olduğunu açıkladı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5, 9831-5, 9896
Sterlin: 6, 7042-6, 7112
Gram Altın: 209, 0810-209, 2634

Enflasyonda Topyekûn Düşüş! 
Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında yapılan fiyat indirimleri ve ekim ayı sonunda açıkladığı otomotiv, beyaz eşya ve mobilya gibi sektörlerdeki vergi tevşikleri ve TL varlıklardaki değer artısı enflasyonun ateşini düşürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) verilerine göre kasım ayında enflasyon beklentilerin üzerinde azalarak yüzde 1.44 geriledi. Piyasalarda beklenti enflasyonun kasım ayında yüzde 0.64 azalacağı yönündeydi. Yıllık bazda enflasyon yüzde 25.24'ten yüzde 21.62'ye indi. Üretici fiyatlarında ise düşüş yüzde 2.53 oldu.
Akşam

Katı Atık İçin Belediyelere 2 Milyar 145 Milyon Lira Destek 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye'de katı atıkların bertaraf edilerek toplum sağlığına olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Katı atıkların yönetiminin uygun şekilde yapılması için belediyelere destek verilmesi gerektiğinden yola çıkan Bakanlık bu kapsamdaki 2023 vizyonunun da belirledi. Buna göre, Katı Atık Programı Projesi kapsamında 2023 yılına kadar belediyelere toplam 2 milyar 145 milyon TL tutarında destek sağlanacak. Yapılan destekler sayesinde 2002 'de katı atık düzenli depolama tesisi sayısı sadece 15 iken, 2018 Kasım ayı itibariyle 88'e ulaştı. Bu tesisler bin 142 belediyede nüfusun yüzde 75'i olmak üzere 55 milyon kişiye hizmet veriliyor.
Akşam

50 Bin Lira Cepte Kaldı 
Geçtiğimiz aylarda yüzde 3.24'lere kadar yükselerek rekorlar kıran ve vatandaşın ev almasını zorlaştıran konut kredisi faizlerinde gerileme yaşanıyor. Ortalama yüzde 2.37 seviyesinde bulunan konut kredisi faizlerinde yüzde 1.89'lu seviyeler görülmeye başlandı. Bu da 10 yıl vadeli 100 bin liralık kredide vatandaşın cebinde yaklaşık 50 bin lira kalması anlamına geliyor.
Posta

Asgari Ücret Net 2 Bin 800 Tl Olmalı 
Asgari ücret maratonu 6 Aralık'ta başlıyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) açıkladığı raporla asgari ücretin net 2 bin 800 lira olması gerektiğini açıkladı. DiSK'in raporuna göre Türkiye'de asgari ücretle çalışanların oram yüzde 43'ü buluyor ve kayıt dışı işçilerle birlikte en az 16 milyon işçiyi asgari ücret direkt ilgilendiriyor.
Hürriyet

SPOR 
Fener'e Gülmek Haram 
Fenerbahçeli futbolcular, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle sahaya ''Kalpler Engel Tanımaz'' yazılı pankart ile çıktı. Fenerbahçeli görme engelli taraftar Ahmet Özat, Sarı-Lacivertli futbolcuların maç öncesi anonslarını yaptı. Ayrıca 540 görme engelli taraftar, Fenerbahçe Kulübü'nün davetlisi olarak tribünde yer aldı.
Posta

Alayına İsyan 
Galatasaray'da kötü gidiş durdurulamıyor. Beşiktaş'a 1-0'lık skorla boyun eğen Sarı-Kırmızılılar; son 9 resmi maçında sadece Kayseri'yi devirdi. Şampiyonlar Ligi'nden elenen, ligdeki şampiyonluk yarışında da peş peşe darbeler alan Cim Bom'da taraftarlar isyan etti. Sarı- Kırmızılılar; Beşiktaş derbisinin ardından sosyal medyada 5 isme ağır eleştiriler yöneltti: Çakır, Cengiz, Albayrak, Eren ve Feghouli.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme