.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

6 Aralık 2018 Perşembe

06.12.2018 Genel Gündem

06.12.2018
TÜRKİYE 
BAŞKAN SEÇİM MESAİSİNDE 
Latin Amerika programını tamamlayıp önceki gün yurda dönen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ayağının tozuyla seçim mesaisine yeniden başladı. Yurtdışında bulunduğu süreçte yürütülen seçim hazırlıkları ve MHP ile sürdürülen seçim ittifakı görüşmeleri konusunda kurmaylarından bilgi alan Başkan Erdoğan, seçim mesaisine dün de AK Parti Genel Merkezi'nde devam etti.
Akşam


JEFFREY TERLEYECEK 
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye'deki son gelimseler ve bundan sonra atılacak adımlar konusunda temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geliyor. Jeffrey, ziyaret kapsamında Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve MIT düzeyinde görümseler yapacak. Jeffrey'e ABD Dışişleri Bakanlığı Müstesarı Joel Rayburn ile ABD'li bazı askeri yetkililer de eslik edecek.
Akşam

14 İLİN ADAYLARI AÇIKLANACAK 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesini de Güney Amerika ziyaretinin hemen ardından önceki gün Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda dün de AK Parti Genel Merkezi'nde yerel seçimlere ilişkin mesai yaptı. Erdoğan, bugün il başkanları toplantısında Aksaray, Ağrı, Bilecik, Erzincan, Edirne, Iğdır, Isparta, Kars, Kırşehir, Kütahya, Siirt, Tunceli, Van, Zonguldak olmak üzere 14 ilin belediye başkan adaylarını kamuoyuna duyuracak.
Milliyet

ASİTLİ CİNAYETİ BELGESEL YAPACAK 
Suudi Arabistan'dan gelen ve Veliaht Prens Selman'ın adamlarından oluşan bir ekip tarafından öldürülen, cesedine hâlâ ulaşılamadığı için asitle yok edildiği öne sürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti belgesel oluyor.
Hürriyet

ANKARA'YI İLLE İYİ PARTİ ALSIN TAVRIMIZ YOK 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP ile yapılan işbirliği görüşmelerinde Ankara ile ilgili kriz olduğu iddialarına, "Ankara'yı ille İYİ Parti alsın diye bir tavrımız yok bizim. Esas olan sonuç almak. Bilek güreşi yapmıyoruz CHP ile" dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akşener, özetle şunları söyledi: "Bizim taraftan kriz var diye bir açıklama yok. Koray Aydın ve Oğuz Kaan Saha alternatifli çalışıyorlar. Oy oranlarına ve seçmen sayısına bakılıyor, belli alternatifler üzerinde çalışılıyor. Bu akşam da (dün) oturup bir çalışma yapacaklar. Şu ana kadar herhangi bir sorun görünmüyor"
Hürriyet

DÜNYA 
SUSMA DÜNYA 
Edirne'de son dönemde köylüler ile jandarma, işkence görmüş ve donmak üzere olan çok sayıda göçmen kurtarmıştı. Göçmenler, Yunan sınırını geçtikten sonra polise yakalandıklarını ve demir çubuklarla dövüldükten sonra kıyafetleri alınıp zorla Türkiye geri gönderildiklerini anlatmıştı. Yunanistan'ın bu politikası son 5 günde 4 Afgan göçmenin donarak ölmesiyle sonuçlanmıştı.
Posta

ZENGİNLER KAYBETTİ 
Fransa'da, zenginlere yönelik vergilerin düşürülmesinin ardından akaryakıta ek vergi getirilmesi halkı sokağa dökmüştü. Giydikleri 'sarı yelekler' ile anılan göstericiler 17 Kasım'dan beri ülke çapında protestolar düzenliyordu. Gösterilerin hedefinde, zenginleri koruyup halkı hakir görmekle suçlanan Cumhurbaşkanı Macron vardı. Önceki gün Macron Hükümeti akaryakıttaki zammı 6 aylığına elektrik ve gaz vergilerindeki artışı 3 aylığına askıya almıştı. Dün de Hükümet Sözcüsü Griveaux, zenginlere yönelik vergilerin düşürülmesi kararını yeniden gözden geçireceklerini söyledi. Griveaux, "Aldığımız karar işe yaramıyorsa değiştiririz, aptal değiliz" dedi.
Posta

Brexit'e Sadece May İnanıyor! 
İngiltere'de parlamentonun Brexit anlaşmasıyla ilgili oturumları dün de devam etti. Parlamento, önceki gün Brexit Anlaşmasının reddedilmesi halinde atılacak adımlarla ilgili söz sahibi kalmasını sağlayacak bir önergeyi kabul ederek, Theresa May hükümetini oir kez daha yenilgiye uğrattı.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 6,1034-6,1094
Sterlin: 6,8431-6,8522
Gram Altın: 213,9397-214,1518

Asgari Ücret Pazarlığına İlk Kez Bir İşçi Katılıyor 
İsçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere bugün ilk toplantısını yapacak. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin bu yılki ilk toplantısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un açılış konuşmasıyla başlayacak toplantıda, isçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk- Is), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TISK) temsil edecek.
Akşam

TERMİK SANTRALLARDA YERLİ KÖMÜR KULLANILACAK 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son birkaç yıldır 'Milli Enerji ve Maden Politikası' kapsamında enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için ciddi çaba sarf edildiğini belirterek, "Termik santrallarda kullanılmak üzere yaklaşık 23 milyon ton kömür ithal ediyoruz. İmzalanan protokolle, ithal kömürün ilk aşamada yüzde 10'luk bölümünü yerli kömürle ikame edeceğiz. Sonrasında bu rakam artarak devam edecek" dedi. Bakan Dönmez, TERSANED ve KÖMÜRDER arasındaki Yerli Kömür_Kullanımı Niyet Protokolü İmza Töreni'nde konutsu.
Akşam

Tek Çatı'da 70 Milyarlık Tasarruf Fırsatı
Türkiye'de 20 milyon hane var. Bunun 5 milyonu fiber altyapıdan yararlanabiliyor. Türkiye'nin dijitalleşme yolunda çözmesi gereken en önemli konulardan biri ise fiber altyapı. Ancak her telekom (GSM) şirketinin bunu tek tek yapması hem maliyetli hem de çok uzun süre alacak. Bu nedenle 3.5 yıllık çalışmanın ardından dönemin Başbakanı ve şu anki Meclis Başkanı Binali Yıldırım'ın önderliğinde bu yılın mayıs ayında mevcut fiber altyapının ortak kullanımı konusunda prensip anlaşması imzalandı.
Posta

Enflasyon Düşecek 'Sıkı Duruş' Sürecek
Merkez Bankası'nın (TCMB) 2019 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu'nda, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması veya aşın oynaklıkların finansal istikrara dair risk oluşturması halinde bu duruma kayıtsız kalınmayacağı bildirildi. 2019 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu, bankanın internet sitesinde yayımlandı.
Milliyet

SPOR 
Fenerbahçe'yi Ayağa Kaldıracağız
14 haftası geride kalan Süper Lig'de sadece 14 puan toplayıp, 15. sırada kalan Fenerbahçe sıkıntılı günler geçiriyor. Tüm çabalara rağmen kötü gidiş bir türlü durdurulamıyor, taraftarlar kahroluyor. Takımın ayakta kalan nadir isimlerinden kaleci Harun Tekin, camiaya yaşattıkları hayal kırıklığı nedeniyle üzgün olduklarını söyledi. Dünkü antrenman öncesi açıklamalarda bulunan Harun, içinde bulundukları durumun kabul edilebilir olmadığını dile getirdi. Harun şöyle konuştu: "Takımı bu duruma oyuncular olarak biz soktuk ve bu durumdan çıkmak için elimizden geleni yapacağız. Taraftarımıza çok mahcubuz. Son maçta da inanılmaz bir destek verdiler. Onlara layık olmaya çalışacağız. Onları mutlu etmek zorundayız. Fenerbahçe çok büyük bir camia. Her zaman şampiyonluğa oynamalıyız. İlk yarının son 3 maçını kazanıp, ikinci yarıda çıkışa geçmek istiyoruz. Kurtardığım penaltılara gelince... Özel bir sırrım yok. Rakipleri izliyorum ve biraz da hislerimi kullanıyorum."
Posta

Genç Aslanlar Zorlanmadı 
Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda, Keçiörengücü karşısında genç futbolcularıyla oynadı. Cim Bom, Atalay ve Linnes'in golleriyle kazanırken, Ankara ekibinin tek sayısı Ziya'dan geldi
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme