.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

7 Aralık 2018 Cuma

07.12.2018 Genel Gündem

07.12.2018
TÜRKİYE  
Kimse Gölge Düşürmesin 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan parti teşkilatını uyararak, "Cumhur ittifakımıza kimse bir gölge düşürmeye kalkışmasın" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Almanya ziyaretinde sicili karanlık kişilerle konuştuğunu iddia eden Erdoğan, AK Parti genişletilmiş il başkanları toplantısında 14 ilin adayını açıklarken özetle şunları söyledi: "Cumhur ittifakımızı da lekelemeyecek, gölgelemeyecek şekilde de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu konuda gerek Sayın Bahçeli gerek şahsım gerekse bu sürecin altyapı çalışmalarını yürüten arkadaşlarımız, partimizden ve MHP'den birer arkadaşımız bu çalışmaları da sürdürüyor…"
Hürriyet


Beş Büyükşehirde Mevcutlarla Devam 
CHP'de dün liste heyecanı vardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dar bir grupla son halini verdiği belediye başkan adayları önce Merkez Yönetim Kurulu (MYK) daha sonra da Parti Meclisi'nde (PM) ele alındı. PM'de 212 ismin adaylığı oylanarak kesinleşti. 40 mevcut il, ilçe ve belde belediye başkan adayı yeniden açıklanırken, 13 CHP'li belediyeye yeni adaylar belirlendi. CHP'de Balıkesir büyükşehir belediye başkan adayı önceden açıklanmıştı. Buna 7 büyükşehir belediye başkan adayı daha eklendi. Hatay Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ile yola devam edilmesine karar verildi.
Hürriyet

TSK'da Türban Serbestisinde Gözler Danıştay'da 
Danıştay 2. Dairesi'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) türban serbestisi getiren yönetmelik değişikliğinin iptali için açılan davada yürütmenin durdurulması talebini geçen yıl oyçokluğu ile reddettiği ortaya çıktı. Karşı oy veren üye Mehmet Aydın, "Kamu hizmetinin zarar görmesi kaçınılmaz" dedi ve TSK'daki türban serbestisinin durdurulmasını istedi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise düzenlemeyi, "Kurum içi düzenleme" diye savundu. Daire, iptal istemine dönük kararını önümüzdeki günlerde verecek.
Hürriyet

Askerlik Kısalıyor 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin toplantı yapıldı. Askerlik sistemine yönelik, Milli Savunma Bakanlığının, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile yaptığı çalışmalarda sona yaklaşıldı. Akar başkanlığındaki toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra kuvvet komutanları, bakan yardımcıları ve diğer yetkililer katıldı. Söz konusu toplantıda, askerlik suresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi, ayrıntılı bir şekilde görüşüldü.
Türkiye

Sırrı Süreyya Önder Cezaevine Girdi 
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesince "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasını onanan HDP eski Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, cezasını çekeceği Kandıra'daki cezaevine teslim oldu. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karsısında bulunan salonda yapılan duruşmada 7 Eylül'de açıkladığı kararında, sanık Selahattin Demirtaş'ı, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 4 yıl 8 ay, sanık Sırrı Süreyya Önder'i de aynı suçtan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı.
Star

Sağanak Felaket Getirdi 
Yurt genelinde etkili olan sağanak hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Meteoroloji hava sıcaklığının 4 ila 6 derece azalacağı uyarısında bulundu. İstanbul'da dün fırtına nedeniyle Arnavutköy Karaburun'da dev dalgalar oluştu. Atatürk Havalimanı'na inmeye çalışan uçaklar beşik gibi sallandı. Antalya'da ise kuvvetli yağış Kaş-Demre D-400 karayolunda heyelana neden oldu. Yamaçtan kopan dev kaya parçası yola yuvarlandı. Her gün yüzlerce aracın geçiş yaptığı yolda yaşanan heyelan sırasında herhangi bir aracın bulunmaması büyük bir faciayı önledi.
Star

DÜNYA 
ABD'den Rusya'ya Gözdağı 
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna- Rusya krizinde Ukrayna'ya desteklerini göstermek üzere ABD ve müttefiklerinin Karadeniz'de uçuş yaptıklarını açıkladı. Pentagondan yapılan açıklamada, "Bugün (dün) ABD ve müttefikleri Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde olağan dışı bir uçuş icra etti. Bu uçuşun maksadı ABD'nin Ukrayna ve diğer uluslara olan desteğini göstermekti" ifadelerine yer verildi. Rusya'nın Kerç Boğazı'nda herhangi bir provokasyon olmadan Ukrayna gemilerine saldırmasının Moskova'nın giderek artan tehditkâr ve provokatif faaliyetlerini tehlikeli bir şekilde tırmandırdığı vurgulanan açıklamada, "ABD, Avrupa ülkelerinin güvenliği için destek vermeye kararlıdır" ifadesi kullanıldı.
Türkiye

'Katil Selman' Tasarısı Senato'ya Sunuldu 
ABD'li bir grup senatör, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulmasını öngören tasarıyı Senato'ya sundu. ABD'nin önde gelen senatörlerinden Cumhuriyetçi Lindsey Graham, Marco Rubio ve Todd Young ile Demokrat senatörler Dianne Feinstein, Ed Markey ve Christopher Coons tarafından sunulan tasarıda, Selman'ın Kasıkçı cinayetinin suç ortağı olduğundan 'yüksek derecede emin' olunduğu belirtildi. Tasarıda, Selman'ın cinayeti isleyen güvenlik timini kontrol ettiğine vurgu yapılırken, 'Bu, bu iğrenç isi yürütme planının basında Veliaht Prens'in olduğunu gösterir' denildi.
Akşam

Sarı Yelekliler'e Polisten Destek Grevi 
Fransa'da Macron hükümetinin Sarı Yelekliler'in ülkeyi yangın yerine çevirmesine neden olan akaryakıt zammını 2019 bütçesinden çıkarması göstericileri daha da cesaretlendirdi. Sarı Yelekliler cumartesi günü başkent Paris'te dev bir eylem düzenleyeceklerini duyururken, polisler de göstericilere destek için cumartesiden itibaren süresiz greve gideceğini duyurdu. Ülkenin en köklü polis sendikalarından Vigi'den yapılan açıklamada, "Sarı yeleklilerin istekleri hepimizi ilgilendiriyor. Yasal olarak onlarla dayanışma içinde olmanın zamanıdır" denildi.
Star

Karadeniz Gerilimi 
Rusya ile Batı arasındaki yüksek tansiyonun son halkasını oluşturan Kerç Boğazı krizinin ardından ABD'nin Karadeniz'e savaş gemisi yollama hazırlığı yaptığı öne sürüldü. Rusya cephesinden ise böyle bir hamlenin savaş nedeni sayılacağı yönünde değerlendirme geldi. Kırım'ın 2014 yılındaki ilhakı ve Donbass bölgesindeki özerklik girişimleri nedeniyle sorun yaşayan Kiev ile Moskova arasında geçen ay Karadeniz'i Azak Denizi'ne bağlayan Kerç Boğazı'ndaki gerilimin yankıları sürüyor.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,3361-5,3412     
Euro: 6,0744-6,0854
Sterlin: 6,8189-6,8292                                            
Gram Altın: 212,3016-212,6386

Engelleri Kaldıran Teknolojiler 
Hayatla aralarında hep bir mesafe bulunan engelliler, teknoloji ile bu farkı kapatmaya başladı. Sabancı Vakfı'nın '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' vesilesiyle düzenlediği 'Engelsiz Yaşam Teknolojileri' konferansında yapay zekâlı kameralardan merdiven çıkabilen tekerlekli sandalyeye kadar pek çok teknoloji tanıtıldı. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, her geçen gün yeni teknolojik gelişmelerin gündeme geldiğini ve hepimizin hayatını her an etkilediğini söyledi.
Hürriyet

3 Milyar Dolarlık Fırsat 
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle 40 ülkeden iş insanını İstanbul'da buluşturan 'Badeer 1'inci İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi' 5-6 Aralık tarihlerinde yapıldı. 300 yabancı yatırımcı, çeşitli sektörden 100 yerli yatırımcı ile bir araya geldi. Zirvedeki iş bağlantılarının sonunda 3 milyar dolarlık yatırımın Türkiye'ye çekilmesi hedefleniyor. Zirvenin ilk gününde konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, yatırım ofisinin yabancı yatırımcıya fizibiliteden finansal arayışa, lokasyon seçimine kadar destek olduğunu söyledi.
Posta

Turizmde Üst Lige Çıkma Zamanı 
Son iki yılı kötü geçiren turizmde yüzler gülüyor. Bu yılki 40 milyon yabancı turist hedefinin yakalanacağını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Bundan sonra önceliğimiz sayıdan çok niteliği artırmak olmalı. Yani nitelikli turisti hedeflemeliyiz. Açıkçası şimdi özgüvenli olma zamanı, bir üst lige çıkma zamanı. Türkiye olarak buna hazırız" diye konuştu. İzmir'de düzenlenen 12'nci Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi'ne katılan Bakan Ersoy, yeni yılda büyük hedeflerin peşinden gidileceğini belirtti.
Posta

Asgari Ücrette Kartlar Masada 
Milyonlarca asgari ücretlinin cebini ilgilendiren toplantı serisinin ilki dün gerçekleşti. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını yaptı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Akensel Koç'ın katıldığı toplantıda bu yıl bir ilk de gerçekleşti. Yalova Üniversitesinde asgari ücretle özel güvenlik görevlisi olarak çalışan evli ve iki çocuk annesi Gülden Görmez, Türk İş heyetinden toplantıya katıldı. Yıl sonuna kadar sürecek olan toplantıların ilk gününde taraflar, süreç boyunca takınacak tavırları açıkladı.
Türkiye

'Torbayla' 1,2 Milyar Liradan Vazgeçilecek 
Geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanan torba yasada yer alan düzenlemeler, yaklaşık 1 milyar 160 milyon TL yük getirecek. Buna göre "bin liranın altında emekli maaşı kalmaması" için yapılacak ve 103 bin kişinin yararlanması beklenen uygulamanın devlete maliyeti; 2019'da 58 milyon lira, 2020'de 42 milyon lira, 2021'de ise 38 milyon lira olacak. Böylece toplam maliyet 138 milyon liraya çıkacak. Bu arada 2017 verilerine göre yıllık yaklaşık 12 bin 500 kişi, işsizlik maaşına hak kazanmak için gerekli şartları taşımalarına rağmen, son 120 günde devamsızlıkları bulunması sebebiyle ödenekten yararlanamamıştı.
Türkiye

Savunma İhracatında Yıl Bitmeden Rekor 
Savunma ve havacılık sanayisi, yıl bitmeden ihracat rekoruna ulaştı. İhracatta 2018 yılına önemli sözleşmeler sığdıran savunma ve havacılık sanayisi, bunların etkisi tam olarak ortaya çıkmadan en yüksek ihracat rakamını yakaladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, savunma ve havacılık sektörü 2011'de 883 milyon 845 bin, 2012'de 1 milyar 260 milyon 810 bin, 2013'te 1 milyar 388 milyon 803 bin, 2014'te 1 milyar 647 milyon 799 bin, 2015'te 1 milyar 654 milyon 88 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.
Star

SPOR 

Bildirinin Arkasındayız 
Yaptığı açıklamayla gündem oluşturan Kulüpler Birliği, dün yeni bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının konusu Galatasaray'ın 'Bildirinin geri çekilmesi' talebiydi. Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, Galatasaray'ın toplantılara katılmama kararına sebep olan açıklamayla ilgili olarak "Kulüpler birlik içindedir. Amacımız kimseyi karşımıza almak değil, yapılan yanlışı düzeltmektir. Kulüpler Birliği olarak yaptığımız en büyük yanlış, bildiriden önce Mustafa Cengiz'e haber vermememizdir. Galatasaray'ın toplantılara katılmaması büyütülecek bir olay değil. Bir sonrakine katılırlar. Kulüpler, bildirinin oy birliği ile arkasındadır" dedi.
Türkiye

Mangala Çıkarması 
Devre arasında kadroda büyük bir değişikliğe gidecek olan G.Saray'da transfer harekatı hız kazandı. Sarı-Kırmızılılar, Teknik Direktör Fatih Terim'in raporu doğrultusunda 2 golcü 1 stoper takviyesi yapacak. Sartların oluşması durumunda ise orta sahaya da bir transfer yapılması gündemde. Transfer bütçesi de takımdan gönderilecek isimlerden gelecek sıcak para ile karşılanacak. Galatasaray'ın stoper listesinin ilk sırasında Manchester City'de forma sansı bulamayan Eliaquim Mangala bulunuyor.
Akşam

Fener Son Nefeste 
Kanarya çok zorlandığı Türkiye Kupası 5. Tur ilk maçında 1. Lig ekibi Giresunspor'u tek golle yenip avantaj yakaladı. Cezası nedeniyle taraftarından yoksun mücadele eden Fener'i Cezayirli yıldız zafere taşıdı. Fenerbahçe Teknik Direktörü Erwin Koeman, Giresunspor karsısında alınan galibiyete rağmen oyundan memnun olmadığını söyledi. Hollandalı teknik adam, "Su andaki endişem Frey'in durumu. Kazandığımız için ve Slimani'nin gol atmış olmasından dolayı mutluyum. Fakat maçtaki seviyemiz iyi değildi." dedi.
Star

Kartal'da Babel'le İpler Kopuyor 
Beşiktaş'ta Babel sıkıntısı sürüyor. Geçen hafta Siyah- Beyazlı taraftara sosyal medya üzerinden verdiği skandal cevabın ardından ihtar cezası kesilen yıldız oyuncuyla bu kez sözleşme krizi yaşanıyor. Beşiktaş yönetiminin sezon başından beri sözleşmesini uzatmaya çalıştığı Ryan Babel'in yüksek maaş talebi tepki topladı. Hollandalı futbolcunun menajeri aracılığıyla Siyah-Beyazlı yönetimden 3 yıllık sözleşme karşılığında, maç başı ve primler hariç garanti olarak 3 milyon Avro istediği ortaya çıktı.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme