.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

9 Aralık 2018 Pazar

09.12.2018 Genel Gündem

09.12.2018 
TÜRKİYE  
Doktor Ve Hukukçu Yeni Nesil Yetiştirin 
Milli Istihbarat Teşkilatı yok olmaya yüz tutan FETÖ'nün üst yönetiminin, Kasım ayının ikinci haftası "Acil"koduyla bir araya geldiğini tespit etti. Yapılan tespitlerde, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in, örgütün tabanına ulaştırılması için kendisine ve örgüte bağlılığı kanıtlanmış ailelerin lise çağındaki çocukları arasından acilen seçim yapılarak, öncelikli olarak doktor ve hukukçu yetiştirilmesi talimatını verdiği kaydedildi. Talimatta, seçilen örgencilerin deşifre olmamış FETÖ'cü üç doktora zimmetlenerek, tüm masraflarının örgüt tarafından karşılanmak suretiyle yetiştirilmesi istendi.
Akşam

Sana Ne Oluyor? Sen Kimsin? 
Danıştay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) türban serbestisi getiren yönetmelik değişikliğinin iptali için açılan davada yürütmenin durdurulması talebini oyçokluğu ile reddetmişti. Karşı oy veren üye "Kamu hizmetinin zarar görmesi kaçınılmaz" diyerek TSK'daki türban serbestisinin durdurulmasını istemişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Üsküdar'da dün katıldığı açılış töreninde söz konusu savcıya sert yanıt verdi. Erdoğan "Bir savcı çıkmış, sen kimsin ya? Sen savcı olabilirsin ama her şey yasalarla bir yere oturmuşken sana ne oluyor da bunlara aykırı bir şekilde uygulamanın iptalini isteyebiliyorsun. Neyse ki Danıştay bu girişimi boşa çıkardı" dedi.
Posta

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hürriyet'e Konuştu Yargısal Aktivizm Geride Kaldı 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Andımız kararının ardından bu mütalaa sizi endişelendirdi mi" sorusu üzerine Danıştay'ın ideolojik bir tutum içinde olmadığını belirterek, "Geçmişte yargısal aktivizm örneklerini çok gördük. Ben o düzeyde olmadığım düşünüyorum. Bu tür gündemler artık geride kaldı" dedi.
Hürriyet

4 İdlib'e Yeni Takviye 
Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK), güneyde rejim güçlerinin, orta kesimlerde de radikal Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) mensuplarının saldırıları nedeniyle son dönemde sıcak gelişmelerin yaşandığı İdlib'e bir hafta içinde ikinci takviyeyi yaptı. TSK bir hafta önce de İdlib'e 35'ten fazla zırhlı personel taşıyıcı ile zırhlı-paletli araçla büyük takviye yapmıştı.
Hürriyet

DÜNYA 
Sarı Kaos 
Tam 1 aydır Fransa'da hayat pahalılığı ve ekonomik kriz gerekçeleriyle her geçen hafta daha çok artan 'Sarı Yelekliler' eylemleri Fransa'da dün de devam etti. Hükümetin akaryakıt ve bazı vergi zamlarını geri almasına rağmen durulmayan öfkeli kalabalıklar polis tarafından sert müdahaleyle karsılaştı. Paris'te kent merkezinde protestocular ile "geri çekilin" anonsu yapan güvenlik görevlileri arasında arbede yasandı. Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.
Akşam

'Başkanlık Seçimlerine Etki Etti' 
ABD'de Rusya soruşturmasında kritik bir dönemece girilirken Başkan Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen ile ilgili federal soruşturma yürüten New York federal mahkemesi savcıları dava dosyasını kamuoyuna açıkladı. New York federal mahkemesinin, Cohen için, "başkanlık seçimlerini etkilemeye çalışmak" da dahil çeşitli federal suçlardan dolayı 63 aya kadar hapis cezası istediği bildirildi.
Milliyet

Merkel'in Halefinin İlk Mesajı Uzlaşma 
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ardından Hıristiyan Demokrat Parti'nin yeni lideri seçilen Annegret Kramp-Karrenbauer'in (AKK) ilk adımı uzlaşma yönünde oldu. Önceki gün rakiplerine karşı az bir farkla CDU lideri olan AKK, partinin muhalif kanadına zeytin dalı uzatmak amacıyla partinin gençlik kollarının lideri 33 yaşındaki Paul Ziemiak'ın CDU Genel Sekreterliği'ne seçilmesini sağladı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,3021-5,3032 
Euro: 6,0384-6,0440
Sterlin: 6,7499-6,7521 
Gram Altın: 212,7711-213,0073

'İmar Barışı'na 8.9 Milyon Başvuru 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, su ana kadar 8 milyon 900 bin vatandasın başvurduğu İmar Barısı'ndan, yaklaşık 7 milyar 511 milyon lira gelir elde edildiğini açıkladı. Palandöken Dağı'ndaki bir otelde kentin yerel yöneticileriyle bir araya gelen Bakan Kurum, İmar Barısı'na ilişkin su değerlendirmeyi yaptı: "Beklentimiz, 14 milyon vatandaşımızın İmar Barısı'ndan faydalanması. Su ana kadar 9 milyona yaklaştı, aralık sonuna kadar devam edecek, 10 milyon seviyelerini asacaktır diye düşünüyoruz."
Akşam

Hakkını Bil Mağdur Olma! 
İnternet artık en çok alışveriş yapılan platformlardan biri. Özellikle indirim günlerinde milyonlarca insan hızlıca alışveriş yapıyor. Ancak bazen gelen ürün beklentileri karşılamıyor. Bu durumda; internet üzerinden alışveriş yapan her tüketici ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 14 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden cayma hakkına sahip.
Posta

Amerikalı Dönüyor 
ABD ile yaşanan gerilim ve beraberinde yaşanan kur şokuyla birlikte pay piyasasında A gerçekleştirdiği satışlarla birlikte giden ABD'li fon ve yatırımcıların bir kısmı geri döndü. Geçtiğimiz Haziran ayında ABD'li 1.273 yatırımcının 100'ü ağustos kur şokuyla birlikte satış yaparak gitmişti. Böylece ABD'li yatırımcı sayısı eylül ayında 1.173'e kadar düşmüştü. Yumuşama etkili oldu Son gerçekleşmelere baktığımızda, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre 2018 Kasım sonu itibariyle ABD'li yatırımcı sayısı yeniden 1.207 seviyesine çıktı.
Milliyet

2. Sondaj Gemisi Yola Çıkıyor 
Mili Enerji ve Maden Politikası ile Türkiye'yi enerjisini öz kaynaklarından karşılayan bir ülke yapmak için çalıştıklarım vurgulayan Dönmez, bu sebeple sınırlar ve kara sular içindeki hidrokarbon rezervlerini ortaya çıkarmak için yoğun bir çaba harcadıklarını belirtti. Derîn sondaj başladı Dönmez, Oruç Reis sismik arama gemisinin Karadeniz'de Jv^Barbaros Hayrettin Paşa gencinin .flkdenız'd^ çalışmalarımf^sürdihaİ^güriû *4ade ederek, "Fatih sondaj gemimizle de derin denizlerde ilk sondajımıza başladık. Mersin açıklarında da sığ denizdeki sondaj çalışmamız devam ediyor. İnşallah buralarda varsa bulma gayretiyle çabamız devam edecek" diye konuştu.
Milliyet

Ruhani'yle Görüştü 
Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Kırgızistan'ın ardından geçtiği İran'da yoğun diplomasi trafiği yürütüyor. Yıldırım dün ilk olarak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Ruhani zirvesine Yıldırım'ın beraberindeki milletvekili heyeti ve İranlı milletvekilleri de katıldı. Yıldırım, Ruhani'nin ardından Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin ile bir araya geldi. Yıldırım, ikili görüşmelerden sonra Tahran'da gerçekleştirilen "Terörizmle ve Aşırıcılıkla Mücadele konulu Meclis Başkanları İkinci Toplantısı"na katıldı.
Milliyet

SPOR 
Puan Kaybı Yanal'ı Getirecek 
Ligde son 5 maçta 1 yenilgisi bulunan, bu müsabakalarda 8 puan toplayan Akhisar ve hafta öncesi 14 puanla 15. durumda bulunan F.Bahçe bugün çok kritik bir maça çıkacak. Cocu sonrasında yoluna Koeman'la devam eden F.Bahçe'de Hollandalı çalıştırıcının da kredisi kalmadı. Kanarya bugün Akhisar deplasmanında puan kaybederse, Koeman'la da yollar ayrılacak ve Yanal getirilecek. Ayrıca kötü bir sonuçta F.Bahçe'nin haftayı düşme hattında kapatma tehlikesi de bulunuyor.
Akşam

Tek Yol Zafer 
Süper Lig'de 14 puanla 15. sırada bulunan Fenerbahçe bugün 16. Akhisar'a konuk oluyor. Mağlubiyet halinde küme düşme hattına gerileyecek Sarı-Lacivertliler'de tek hedef galibiyet. Tecrübeli savunmacı Martin Skrtel, "Şu ana kadarki performansımız tam bir hayal kırıklığı. Bulunduğumuz yer Fenerbahçe gibi büyük bir takıma hiç yakışmıyor. Bir an önce çıkışa geçmeliyiz. Akhisarspor ile oynayacağımız mücadeleyle beyaz bir sayfa açacağız. Ligin ilk yarısını kayıpsız atlatıp, ikinci yarıda bambaşka bir Fenerbahçe izlettirmek istiyoruz" diye konuştu.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme