.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

11 Aralık 2018 Salı

11.12.2018 Genel Gündem

11.12.2018
TÜRKİYE 
Kibir Batağına Düsene Bu Çatıda Yer Yok 
Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen 'İnsanlığın Medeniyeti Programı'nda konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimle ilgili uyarılarda bulundu. Erdoğan şunları söyledi: "Kibir ve büyüklenme bataklığına düsen, erişilemeyen kişi durumuna gelen kimsenin AK Parti'de yeri yoktur. Taşıdıkları tüm unvanları AK Parti'ye borçlu olup da başka mecralara yelken açmaya çalışanların ortak özelliği kibir abidesine dönüşüp de milletten kopmuş olmalarıdır. Bu tuzağa düşüp de iflah olan kimseyi görmediğimi belirtmek isterim. İsimler gelir geçer baki kalan sadece dava ve hizmetlerdir.
Akşam


Yıldırım Destek 
MHP Lideri Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın olası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için, "Binali Bey önemli bir isimdir. İstanbul'da aday olursa başımızın üzerinde yeri vardır. Aday olması için görevinden istifa etmesine gerek yok. Seçildiği gün Meclis Başkanlığı'ndan ayrılmış olur" dedi. Bahçeli, 'Cumhur İttifakı'na ilişkin soruları, cebinden 'x+y>z' formülünün yazılı olduğu kağıdı çıkartarak yanıtladı.
Posta

10 Ocak İtibaren Chp'li Belediyelerde Asgari Ücret 2.200 Lira 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Tarihimiz boyunca ilk kez bütçe görüşmelerinde nöbet ve izin sistemini kaldırdık. Nöbet yok, mazeret yok, görevlendirme yok. Bütçede etkin bir muhalefet ve direniş olacak" dedi Meclis Başkam Binali Yıldırım ise görüşmelere başlanmadan önce tüm Başkanlık Divanı üyeleri ve grup başkanvekilleriyle kahvaltıda bir araya gelerek gerilimi azaltmaya çalıştı. Yıldırım, "Gerginliği, kavgayı hiç kimse hoş karşılamaz. Bu sorumluluk da Genel Kurul'daki milletvekillerine aittir" dedi.
Milliyet

Rusya'da Havalandı Dünyada Vitrine Çıktı 
Rusya'nın en önemli gayrimenkul geliştiricilerinden olan Ant Yapı, ülkedeki ilk havalimanı projesini bitirdi. Daha önce önemli üst yapı projelerini hayata geçiren Ant Yapı, havalimanı projesi sayesinde bölgedeki en yüksek bedelli kontratını da sağlamış oldu. Dünyanın en önemli müteahhitleri listesinde ilk 100 içinde yer alan Ant Yapı, Rusya'nın ikinci büyük havalimanı olan Domodedovo Havalimanı 2. Terminal binası inşaatının ardından geniş bir coğrafyaya yayılan Rusya Federasyonunda yeni havalimanı projelerine de talip olacak.
Milliyet

Terör Koridorunu Parçalayacağız 
Milliyet Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Fırat'ın Doğusu'ndaki PYD-YPG yapılanmasına ilişkin, "Şimdi gündemimizde Fırat'ın doğusunda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu parçalamak var" dedi. TBMM Genel Kurulu'nda 2019 Yılı bütçesine ilişkin hükümet adına konuşan Oktay, şunları söyledi: 2018 içerisinde kırsalda 87 bin 699, şehir merkezlerinde ise PKK/KCK şehir yapılanmasına yönelik 6 bin 763 operasyon yapılmıştır. 352 terörist teslim olmuştur. Terör örgütünün üst düzey zaiyatlan artmış, 2018'de 13'ü kırmızı kategoriden olmak üzere 104 -sözde üst düzey terörist etkisiz hale getirilmiştir. 2017 yılı başından bu yana ülkemizde eylem yapamayan DEAŞ terör örgütüne yönelik olarak 2018 yılında bin 206 operasyonla, 2 bin 648 kişi gözaltına alınarak 854 kişi tutuklanmıştır. FETÖ'ye karşı 21 bin 893 operasyonla 47 bin 778 kişi gözaltına alınmış, 9 bin 140 kişi tutuklanmıştır.
Milliyet

DÜNYA 
Ermenistan'da Zafer Pasinyan'ın 
Ermenistan'da düzenlenen erken milletvekili_seçiminin galibi, oyların yüzde 70,4'ünü alan Geçici Başbakan Nikol Pasinyan önderliğindeki "Benim Adımım" ittifakı oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre, seçimde 2,5 milyon kayıtlı seçmenin_yüzde 48,6'sı oy kullandı. Pasinyan, "Türkiye ile ön şart olmadan doğrudan ilişki kurmaya hazırız. Umarım Türkiye de buna hazırdır" açıklamasında bulundu.
Akşam

Silah Satışında Abd Bir, Rusya İki Numara 
İsveç merkezli Stockholm Uluslararası Barış Ar aş tırmalan Enstitüsü'nün (SIPRI) raporuna göre, 2017'de dünyadaki silah ticareti bir önceki yıla göre yüzde 2.5 oranında artarak 398.2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Silah satış hacminin 2002'ye kıyasla yüzde 44 arttığı gözlenirken, dünyadaki giderek artan silahlanma trendine dikkat çekildi.
Hürriyet

'Sözlerimle İnsanları Kırdım' 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, akaryakıt zamları nedeniyle ülkede 17 Kasım'dan bu yana "San Yelekliler"in sürdürdüğü protesto gösterilerini durdurma konusunda önemli bir adım attı ve "Sorumluluğumu kabul ediyorum, sözlerimle insanları kırdım" deyip, "ekonomik olağanüstü hal" ilan ettiğini, bir dizi reformlar yapacağını açıkladı.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0583-6,0638
Sterlin: 6,7006-6,7085
Gram Altın: 213,3645-214,6150

Güçlü Adımlarla Negatif Havayı Dağıttık 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yapılan spekülatif kur atakları sonucunda 7.20'lere kadar yükselen kurda, normalleşme süreciyle 5.14'lere kadar geri çekilme sağladıklarını belirterek, yıl sonu itibarıyla negatif volatilitenin büyük oranda önüne geçtiklerini söyledi. TBMM Genel Kurulu'nda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmeler başladı.
Akşam

Saldırılara Rağmen Büyüme Sürüyor: %1,6 
Kur saldırısı ile Türkiye ekonomisine diz çöktürmeye çalışanlar bir kez daha ters köse oldu. Türkiye ekonomisi onca saldırıya rağmen ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK), ekonomik saldırıların etkisini artırdığı üçüncü çeyrekte Türkiye'nin yüzde 1.6 büyüdüğünü açıkladı. Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde gösterdiği yüzde 1.6 'lık performansla 2016'da darbe girişiminin yaşandığı üçüncü çeyrekteki gerilemenin ardından 8 çeyrek üst üste büyüme kaydetti.
Akşam

Dolar Tahmini Düştü 
Merkez Bankası'nın aralık ayı beklenti anketinde dolar tahminleri düştü. Finans ve iş dünyasından 69 uzman katılımıyla gerçekleşen ankette, yılsonu dolar kuru beklentisi 5.6405'ten 5.4372'ye geriledi. 12 ay sonrası için döviz kuru tahmini de 6.2472 oldu. Ankette, 2018 yılsonu için enflasyon öngörüsü yüzde 24.45'ten yüzde 21.28'e geriledi.
Posta

Yavaş Büyüme 
Hizmet sektörü ayakta kalan sektörlerden. Yüzde 4.5lik Kur ataklarının yaşandığı ABD ile sorunların çıktığı üçüncü çeyrekte Türkiye ekonomisi yüzde 1.6 büyüdü. Büyümenin kaynağı bu kez devlet ve dış ticaret olurken vatandaşın tüketimi yavaşladı, yatırımlar geriledi. Yılın son çeyreğinde ekonomide küçülme beklenirken 2018 için yüzde 2-2.5 seviyesinde büyüme öngörülüyor.
Hürriyet

Chp'li Belediyelerde Asgari Ücret 2200 Tl 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'deki bütçe konuşmasında, yıl başından itibaren tüm CHP'li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 200 liraya çıkarılacağını belirterek, "Söylüyorum, arkasında da duracağız. Bize ait olmayan ama kazanacağımız belediyelerde hiç kimsenin işine son vermeyeceğiz. Yani kul hakkı yemeyeceğiz" dedi.
Milliyet

SPOR 
Başakşehir'in Zirve Keyfi 
Teknik direktör Abdullah Avcı yönetimindeki Medipol Başakşehir, Ankaragücü deplasmanında, Visca'nın tek golüyle kazandı: 0-1. 33 puana ulaşan Başakşehir, en yakın takipçisi Kasımpaşa'ya 7, Beşiktaş ve Galatasaray'a 8, Fenerbahçe'ye ise 19 puan fark attı. Başakşehir ligin ilk yarısını lider bitirmeyi de garantiledi. Başakşehir, önümüzdeki hafta sahasında Galatasaray'ı konuk edecek
Posta

Güneş Babel'le Açacak 
Beşiktaş'ta sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Ryan Babel'in zamlı yeni sözleşme istemesiyle kriz başlamıştı. Hollandalı oyuncu, bir taraftarın, "Kasımpaşa'da 200 bin lira kazandığın günlere dönmek ister misin" şeklinde attığı tweet'e çirkin bir cevap verince kadro dışı bırakılmıştı. Beşiktaş, Ryan Babel'in oynamadığı maçlarda zorlanmıştı.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme