.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

13 Aralık 2018 Perşembe

13.12.2018 Genel Gündem

13.12.2018
TÜRKİYE 
Gökbey Göreve Hazır 
Savunma Sanayii Zirvesi'nin en büyük sürprizi T-625 genel maksat helikopteri oldu. Başkan Erdoğan, "T-625 genel maksat helikopterinin adını, uzun istişareler neticesinde, 'Gökbey' olarak belirledik" ifadesini kullandı. Milli savunma sanayi için çok kararlı olduklarını belirten Erdoğan, "Bayraktar, İHA ve SİHA'larımız, Anka'mız, Hürkuş uçaklarımız semalarımızda ülkemizin savunmasına hizmet vermeye başladı. Atak helikopterimiz, şimdi yeni bir hamlemiz var, görüşmeler devam ediyor. İnşallah onu da çok daha güçlü hale getireceğiz. Atak helikopterimiz en önemli hava güçlerimizden biri haline geldi. Milli muharip uçağımızı geliştirme yönünde kesintisiz bir çaba içindeyiz" değerlendirmesinde bulundu.
Akşam


'Marka'da Buluştular 
Bu yıl 19'uncusu gerçekleştirilen, konferans kuruluşu Yürekli'nin düzenlediği MARKA 2018 Konferansı'nın ilk gününe 2 bine yakın iş insanı katıldı. Konferansın ilk gününde Türkiye ekonomisindeki zorlayıcı koşulların yeni fırsatlar yaratacağına dikkat çekilirken, Türkiye'nin yeni hikaye yazacağına da vurgu yapıldı. 2019 beklentilerinin masaya yatırıldığı konuşmalarda, yapay zeka, teknolojideki gelişmeler ve gelecek beklentileri de öne çıktı. Marka Konferansı'nın yaratıcısı Yürekli'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Yürekli Şengör, açılış konuşmasını yaptı. Şengör, "Dünya ve Türkiye zorlayıcı bir dönemde, önümüzdeki yıl yine zorlayıcı koşullar bizi bekliyor. Ama Marka Konferansı'nda çok iyi biliyoruz ki zorlayıcı koşullar demek 'fırsat' demektir, 'yeni çıkış yolları' demektir" dedi. Şengör, geçtiğimiz 19 yılda Türkiye'nin markalarının da çok geliştiğini söyledi.
Posta

Düğüm Çözüldü 
CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Akşener dün akşam CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. 40 dakika süren görüşme sonrası ortak açıklama yapıldı. "Güzel bir çalışma oldu" diyen Kılıçdaroğlu, Akşener ve arkadaşlarına teşekkür etti. Akşener de ittifakın Türkiye'ye umut olması temennisinde bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'nın açıkladığı uzlaşıya göre: Aydın, Muğla, Tekirdağ, Hatay, İzmir, Eskişehir, Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa ve Adana'da İYİ Parti aday göstermeyecek.
Posta

Veda 
Rize'nin Derepazarı ilçesinde trafir polisi olarak görev yapan İsmail Hakkı Sarıcaoğlu (38), tayin talebini reddeden İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'yi (46) önceki gün makamında silahla ağır yaralamıştı. Saldırgan olaya müdahale etmek isteyen Altuğ Verdi'nin koruma polisi Yiğit Can Köksal'ı ve Personel Şube Müdürü Ercan Polat'ı da yaralamıştı. Rize Emiyet Müdürü, kaldırıldığı hastanede şehit olmuştu. Altuğ Verdi'nin cenazesi dün Rize Valiliği önünde düzenlenen törenin ardından memleketi Mersin'e gönderildi. Verdi, Muğdat Camii'ndeki cenaze töreninin ardından Akbelen Şehitliği'nde toprağa verildi. Tören öncesi konuşan şehidin emekli emniyet müdürü babası Ertuğrul Verdi, "Biz bu teşkilata başımızı koyup girdik. Ölüm de bizim için ama delikanlıca, kahpece değil" dedi.
Posta

Cumhur İttifakı'nı Karar Zirvesi 
AK Parti ile MHP arasında yerel seçime yönelik yürütülen müzakerelerde adayı henüz açıklanmayan yedi ilden İstanbul dışında kalan Adana, Muğla, Mersin, Manisa ve Osmaniye'de MHP adayını destekleme konusunda anlaşma sağlandığı, Aydın konusunun ise değerlendirme aşamasında olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün partisinin MKYK'sını ve MYK'sını pes peşe topladı.
Milliyet

DÜNYA 
Abd Laftan Anlamıyor 
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Rob Manning, "ABD, Suriye sınır bölgesinde, NATO müttefiki Türkiye'nin güvenlik kaygılarını ele almak için gözlem noktaları kurdu" dedi. Rob Manning, "Türkiye'yle, Suriye'ye istikrar getirme çabalarımızı koordine etmeye kararlıyız" diye konutşu. ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey_daha önce yaptığı açıklamada "Gözlem noktalarının amacı, taciz ateşi açılmasından vazgeçirmek. Bir alanda gözlem yapabiliyorsak, o alanda yüksek ihtimalle daha az ateş açılacağı fikriyle, orada ne olup bittiğini anlamayı amaçlıyorlar" demişti.
Akşam

Taksiyle Kaçtı 
Fransa Strasbourg'da önceki gece Noel alışverişi için kurulan pazar yerine saldırı düzenlenmişti. Silahla 3 kişiyi öldürüp 13 kişiyi yaralayan saldırganın Cherif Chekatt (29) olduğu açıklandı. Polis; Chekatt'ın terör şüphesiyle takip edilen, aşırı dinci örgütlerle bağlantılı bir isim olduğunu ve saldırı sırasında 'Allahuekber' diye bağırdığını belirtti. Hırsızlık ve tecavüzden çok sayıda sabıkası olan saldırganın polisle girdiği çatışmada yaralandığı ancak taksiyle kaçmayı başardığı, şoförün ise yara almadan kurtulduğu kaydedildi. Ülkede terör uyarı seviyesi yükseltilirken polis dün birçok adrese baskın yaptı. Saldırı ile bağlantılı 4 kişinin gözaltına alındığı, Chekatt yakalanana kadar operasyonların süreceği açıklandı.
Posta

EKONOMİ 
Euro: 6,1015-6,1059
Sterlin: 6,7720-6,7788
Gram Altın: 214,2879-214,4607

Hidroelektrik Enerji Atağı Başlıyor 
Hükümet, enerji sektöründe ithalin azaltılması için çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Buna göre, hidroelektrik enerji üretim projeleri kapsamında kamulaştırması yapılacak taşınmazlar için öncelikle Kamulaştırma Kanunu'na göre kamu yararı kararının alınacak. Ardından taşınmaz sahibiyle uzlaşma yöntemi esas alınacak. Uzlaşma sağlanırsa en geç 45 günde taşınmazın ödemesi yapılacak. Uzlaşma sağlanmaması halinde ise "Kamulaştırma bedelinin mahkemece tespiti ve taşınmaz malın idare adına tescili" davası açılacak. Dava sonucuna göre, kamulaştırma bedeli hak sahibi adına bankaya yatırılırken, taşınmazın DSI adına tescili yapılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı hidroelektrik enerji potansiyelinin tamamını Türkiye ekonomisine kazandırmak için harekete geçiyor. Bakanlık konu hakkındaki hedeflerine "2019 Yılı Performans Programı Tasarısı"nda yer verdi.
Akşam

Uyuyan 176 Milyar Doların Yeni Adresi Döviz Tahvili 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Önümüzdeki pazartesi günü Hazine olarak dolar ve euro tahvil ihracına başlıyoruz. Bireysel yatırımcı, vatandaşımız gelip alabilecek, sermayesini parasını farklı yönlerde değerlendirebilecek" dedi. Albayrak, Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜ- YID) tarafından gerçekleştirilen "TÜYID Yatırımcı İlişkileri Zirvesi" açılısında yaptığı konuşmada, ağustos ayı sonundan bu yana Türk Lirası'nın, dolar karsısında yüzde 20 değer kazandığını, bu dönemde diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine kıyasla en çok değer kazanan para birimi olduğunu aktardı.
Akşam

İkinci '100 Gün' Planı Yatırımla Şahlanacak 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk 100 günlük eylem planının ardından hazırlıkları süren ikinci 100 günlük eylem planını bugün açıklayacak. İlk eylem planından açıklanan 400 projeden yandan fazlası hayata geçerken, Kanal İstanbul ihalesi, bazı şehir hastanelerinin yapımı, hayvanlara yönelik cezai yaptırım içeren düzenleme gibi düzenlemeler hayata henüz geçirilemedi. İkinci 100 günlük planda çevre ve şehircilik projelerine ağırlık verildiği öğrenilirken, bazı KDV düzenlemelerinin de yer alacağı kaydedildi.
Milliyet

Kota Kalkıyor Fiyat Artıyor 
Adil Kullanım Kotası'nın (AKK/AKN) kaldırılacağı 1 Ocak 2019 yaklaşırken operatörler yeni fiyatlarını açıklamaya başladı. Taahhüdü biten veya yeni abone olan kullanıcılar, yeni dönemde aynı internet hızma zamlı fiyatlarla ulaşacak. Başka bir deyişle kaldırılan kotalar pek de 'adil' olmayan bir dönemi beraberinde getirecek.
Hürriyet

Gözler Yılın Son Faiz Toplantısında 
Piyasaların gözü bugün yapılacak olan yılın son fak toplantısında olacak. Enflasyonun yüzde 1.44 gerilemesinin ardından Para Politikası Kurulu'nda faiz indirimine gidilebileceği beklentisi dolar kurunda geçtiğimiz hafta hareketliliğe neden olmuştu. Ancak hem Merkez Bankası hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıklamalarının ardından kurdaki hareketlilik azaldı. Bu söylemlerin ardından Para Politikası Kurulu'nda faizlerin sabit bırakılması bekleniyor.
Hürriyet

SPOR 
Büyük 3. Kez Gurur 
Çin'in Shaoxing kentinde düzenlenen 2018 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonası'nda şampiyon olan VakıfBank'ın yöneticileri, teknik heyet ve oyuncuları, basın toplantısı düzenledi. VakıfBank Spor Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıda; VakıfBank Spor Kulübü Başkanı Osman Demren, bu önemli kupayı Türkiye'ye kazandırdıkları için çok mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan da "3'ü dünya, 4'ü Avrupa, 10'u Türkiye şampiyonluğu olmak üzere sayısız başarılar aldık. 73 maçlık galibiyet serisiyle adını rekorlar kitabına yazdıran takımımız dünya efsanesidir. Voleybolun arkasında güç olmaktan gurur duyuyoruz" diye konuştu. Takımın antrenörü Giovanni Guidetti ise "Önümüzdeki her maça odaklanarak yeni hedeflerimize ilerlemek istiyoruz" dedi.
Posta

Aslanlarım Benim 
Galatasaray bu sezon Şampiyonlar Ligi macerasına Porto maçıyla veda etmişti. Alınan 3-2'lik yenilgiye rağmen UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkı kazanan Galatasaray'da Porto maçı sonrasında soyunma odasında coşku vardı. Yenilgiye rağmen futbolcularının ortaya koyduğu performanstan memnun kalan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, soyunma odasında oyuncularını mücadeleleri için kutladı. Fatih Terim şunları söyledi: "Şampiyonlar Ligi'nde istediğimizi alamadık. Ama Porto karşısında savaşan, bir takım vardı. Mücadeleci ve hücum aksiyonu ile dolu futbol beni çok memnun etti. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Şimdi ligde bu oyunumuzu tekrar etmemiz gerekiyor. UEFA Avrupa Lig'inde de neler yapabileceğimizi biliyorum. Bu futbol, bu kazanma hırsı bize başarılar getirecek. Sizinle gurur duyuyorum." Terim'in bu sözlerinin ardından Sarı- Kırmızılı futbolcular tecrübeli çalıştırıcıyı ayakta alkışladı.
Posta

Devrim 
UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ve Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Andrea Agnelli Şampiyonlar Ligi formatında değişikliğe gidilmesi yönünde anlaştı. Henüz son şekli verilmemesine rağmen planlanan değişiklikle artık Devler Ligi'ndeki maçlar cumartesi ve pazar günü oynanacak. Böylelikle çok daha fazla seyirciye ulaşılması hedefleniyor. Ayrıca yeni planlamada gruplarda 4 yerine 8 takımın yer alması öngörülüyor. Grup maçları 6 değil 14 karşılaşmaya çıkacak. Bu da UEFA'nın daha çok para kazanacağı anlamına geliyor. Yeni uygulamanın 2024'te devreye girmesi planlanıyor. Değişiklikle ilgili kesin karar ise 2019'da verilecek. Buna benzer bir uygulamayı daha önce 2016 yılında gündemine alan UEFA, o dönem için henüz erken olduğuna karar vermişti.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme