.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

15 Aralık 2018 Cumartesi

15.12.2018 Genel Gündem

15.12.2018
TÜRKİYE  
Kritik Projelerde 26 Mühendise Gözaltı 
FETÖ soruşturması kapsamında ASELSAN'da aktif görevdeki 25 mühendis gözaltına alındı. Mühendislerin Türkiye açısından hayati öneme sahip projelerde görev yaptığı belirlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada çoğunluğu savunma sanayi şirketlerinde çalışan 48 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Örgütte "mahrem imam"larla ankesörlü sabit hatlar üzerinden haberleştikleri, örgütün GSM hatlarını kullandıkları belirlenen 25 ASELSAN çalışanının yanı sıra HAVELSAN, TUSAŞ, Savunma Sanayii Başkanlığı, TÜBİTAK ile kamu kurumlarından ihraç edilen 17, özel sektörde çalıştığı ve mühendislerle irtibat kurduğu belirlenen 6 kişiyle birlikte toplam 48 kişi hakkında gözaltı ve adreslerinde arama kararı verildi.
Hürriyet


Kumpası İçimize Sindiremiyoruz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile birlikte Sözcü gazetesi Ankara bürosunu ziyaret etti. Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, yazarlar Emin Çölaşan, Saygı Öztürk, Deniz Zeyrek, Çiğdem Toker ve Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül ile bir süre görüşen Kılıçdaroğlu, çıkışta gazetecilere açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "Beni derinden üzen yargının içinde bulunduğu durum. Adalet dağıtması gereken bir kurum eğer adaletsizlik dağıtıyorsa, adalete olan güveni temelden sarsıyorsa hepimizin oturup düşünmesi lazım."
Hürriyet

Yüzde 80'inde Sinyal Yok 
Konya seferini yapmak üzere önceki sabah Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'ndan hareket eden yolcu treni, 6 dakika sonra Marşandiz İstasyonu'na girişinde yol kontrolü ile görevli kılavuz trenle kafa kafaya çarpışmıştı. Kazada 2 trende görevli 3 makinist ile 6 yolcu ölmüş, 92 yolcu da yaralanmıştı. Kazanın hatta sinyalizasyon sistemi bulunmamasından kaynaklandığı iddia edilmişti. Tren kazaları konusunda bilirkişi olan Prof. Dr. Mustafa Karaşahin, sinyalizasyonun kazaları önleyeceğini belirtip "Türkiye'deki tren hatlarının yüzde 80'inde sinyalizasyon yok" dedi.
Posta

Münbiç Resti 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatına Üye/Gözlemci Devletlerin Anayasa ve Yüksek Mahkemeleri Birinci Yargı Konferansı'nda şöyle konuştu: "Fırat'ın doğusundaki bölgeleri huzura ve güvene kavuşturmakta kararlıyız. Nitekim Irak'ta operasyonlarımızı yaptık. Durduk mu? Yok, gerisi gelecektir. Tel Rıfat'tan Afrin'deki askerlerimize yönelik kalleş saldırı, aldığımız kararın ne kadar isabetli olduğunu göstermiştir." ABD'ye Münbiç konusunda net mesajlar veren Erdoğan şöyle devam etti: "Münbiç'i teröristlerden boşaltacağız dediler. Göndermediler. Şimdi de diyoruz ki, temizlediniz temizlediniz. Çıkarmadığınız takdirde biz Münbiç'e de gireceğiz. Açık konuşuyorum. Türkiye, Fırat'ın doğusundaki terör bataklığına müdahale konusunda yeteri kadar zaman kaybetti. Bundan sonrası için tek bir günlük gecikmeye dahi tahammülümüz yoktur."
Posta

Yerel Seçim Takvimi Belli Oldu 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin başlangıcını 1 Ocak olarak belirledi. Seçim takvimi Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında dün yayımlanan takvime göre; seçime katılabilecek siyasi partileri 2 Ocak'ta ilan edecek. Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yeri ise 27 Ocak'ta çekilecek kurayla belirlenecek. Siyasi partilerin, mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK'ye bildirme süresi 3 Ocak 2019 Perşembe günü sona erecek.
Star

DÜNYA 

Kosova Ordu Kuruyor 
Kosova Parlamentosu, dört bin kişiden oluşan Kosova Güvenlik Gücü'nün (FSK) hafif silahlarla donatılmış bir orduya dönüşmesini sağlayacak yasa tasarısına onay verdi. 120 sandalyeli parlamentoda oturuma katılan 107 parlamenterin oybirliğiyle kabul ettiği yeni yasalara NATO'dan sert tepki geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dile getirdikleri endişelere rağmen alınan bu karardan üzüntü duyduğunu belirterek, "Şimdi Kuzey Atlantik Konseyi, NATO'nun FSK'ya yönelik angajmanının düzeyini gözden geçirmek durumunda" dedi.
Hürriyet

İrlanda'da Kürtaj Devrimi 
Nüfusun çoğunluğu Katolik olan İrlanda'da, kürtaj yasağına karşı 35 yıldır devam eden kampanyalar sonuç verdi. Mayıs'taki referandumda halkın yüzde 66'sının kürtaja izin verilmesi yönünde görüş bildirmesi üzerine yeni yasa çıkarıldı. 12 haftaya kadar kürtaja izin veren yasa taslağı parlamentoda kabul edildi. Başbakan Varadkar'ın 'sessiz devrim' olarak nitelediği yasa, Cumhurbaşkanı Michael Higgins'in imzalamasının ardından gelecek ay yürürlüğe girecek.
Posta

Soruşturmanın Adresi BM Merkezi 
Muhalif Suudi gazeteci Cemal Kasıkçı'nın Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından Riyad'ın yürüttüğü göstermelik soruşturma uluslararası alanda rahatsızlığa neden oldu. Birleşmiş Milletler (BM), cinayetin faili olan Suudilerin araştırmalarını yetersiz olduğunu vurgulayarak, uluslararası soruşturma üzerlerine düseni yapmaya hazır olduklarını duyurdu.
Star

EKONOMİ 
Dolar: 5,3669-5,3754     
Euro: 6,0685-6,0779
Sterlin: 6,7548-6,7675                                            
Gram Altın: 213,6742-214,0497

Altın Tahvili İhracı Başlıyor 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 5 banka aracılığıyla pazartesi günü altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına başlayacaklarını bildirdi. Albayrak, Twitter hesabından dün yaptığı açıklamada, vatandaşlara altın birikimleri için güvenli bir yatırım aracı sunduklarını aktararak, "5 banka aracılığıyla pazartesi günü başlayacak altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasıyla vatandaşlarımız hem kendileri kazanacak hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacak" değerlendirmesinde bulundu. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığınca, bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla Euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracı da pazartesi günü başlayacak.
Hürriyet

Kızıldeniz'de Altın Arayacağız 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü üzerinden kurduğu MTA Company Limited ile yurtdışında maden arama ve işletmeciliğine yönelik ilk somut adımları atarak Sudan'da maden aramak üzere anlaşma imzaladı. Bu anlaşma kapsamında Sudan'da bin 325 kilometrelik alanda maden arayacak. Sudan'daki 6 sahada ön maden jeolojisi ve jeokimya çalışmaları yapıldı. Arazi çalışmaları ve elde edilen sonuçlara göre Kızıldeniz yakınlarında, altın içeriği belirlenen iki sahanın resmi olarak bloke edilmesine karar verildi.
Hürriyet

Küresel Borçta Rekor 
2017'de kamu ve özel sektör borçlarını da içine alan küresel borç miktarı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak, 184 trilyon dolara çıktı. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) araştırmasına göre; bu rakam dünyanın gayri safi milli hasılasının (GSYH) yüzde 225'ine denk. Kişi başı borç miktarı da küresel düzeyde kişi başı ortalama gelirin 2.5 katı olan 86 bin dolara yükseldi. Verilere göre; dünyanın en borçlu 3 ülkesi ABD, Çin ve Japonya olurken, bu 3 ülkenin toplam borçları global borcun yarısından fazlasını oluşturdu. Böylece IMF verileri, dünyadaki en borçlu ekonomilerin aynı zamanda en zengin ülkeler olduğunu da ortaya koymuş oldu. Bu yılın başlarında, IMF küresel borcun yaklaşık 182 trilyon dolar civarında olduğunu hesaplamıştı.
Posta

Dar Gelirlilere Konut Müjdesi 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik ön ödemeli konut projesini hayata geçireceklerini açıkladı. Ön ödemeli konut projesi, emeklileri, şehit ailelerini, dul ve yetimleri de kapsayacak. Önce talep toplanacak, alınan talebe göre bazı şehirlerde bu proje başlayacak. Bakan Kurum, projenin detaylarını daha sonra açıklayacaklarını vurgulayarak, ön ödemeli konut projesiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Aileler çocukları için TOKİ'den bir sertifika alacaklar. Örneğin bireysel emekliliğe giriyoruz, diyoruz ki 'Bunu aldığımızda 10 sene sonra çocuğum için bir emeklilik süreci başlatıyorum.' TOKİ'de de ön ödemeli, ileriki süreçte konutunu alacağı belli olduğu bir proje bu."
Posta

Endişeye Gerek Yok Bunlar Fırsat Günleri 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İstanbul'da bu yıl ikincisi düzenlenen 'Küresel Ticaret Savasında Türkiye'deki Yatırım Fırsatları' zirvesinde yaptığı konuşmada ekonominin iyi yolda olduğunu söyledi. Ekonominin bazı sıkışıklıkları atlattığını da ifade eden Yıldırım "Endişeye gerek yok. Elimizdeki imkanlar, göstergeler birçok ülkeden daha iyi. Panik yapmanın anlamı yok. Bunlar gelip geçicidir. Bugünler aynı zamanda da fırsat günleridir. Herkesin durduğu yerde yatırım yapan kazanır. Bu da yatırımcılara benden öğüt olsun" dedi.
Star

SPOR 
Dönüm Maçımız 
Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi'nde son maçında evinde Malmö'ye 1-0 yenilip, gruptan çıkma şansını kaybetmişti. Bu yıl Türkiye Kupası'nda cezalı olan Beşiktaş, artık sadece Süper Lig şampiyonluğuna odaklanacak. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, yarın Trabzonspor ile oynayacakları maç öncesinde futbolcularına "Taraftarımızı ancak şampiyon olarak mutlu edebiliriz. Trabzonspor'u yenip yeni bir sayfa açalım. Size güveniyorum" dedi. Beşiktaşlı futbolcular Güneş'e galibiyet sözü verdi.
Posta

Fenerbahçe'de Yeniden Ersun Yanal 
Fenerbahçeli taraftarlar; haftalardır yolunu gözledikleri Ersun Yanal'a sonunda kavuştu. Phillip Cocu'nun gönderilmesinin ardından takımın başına Yanal'ın getirilmesini isteyen Sarı-Lacivertliler, Başkan Ali Koç engeline takılmıştı. Koeman ile yola devam eden Koç, "Dün olmadı, bugün yok, yarın da olmayacağını düşünüyorum. Ersun Yanal hocamız planlarımızda yok" demişti. Ancak kötü sonuçların devam etmesi Ali Koç'a geri adım attırdı. Sarı-Lacivertli ekibi 2013-2014'te şampiyonluğa taşıyan teknik direktör Ersun Yanal, 4 yıl 4 ay sonra ikinci kez takımın başına geçti. Tecrübeli hocayla 1.5 yıllık anlaşma sağlandı.
Posta

Zirvede Müthiş Düello 
Süper Lig'de bugün müthiş bir heyecan fırtınası yaşanacak. İlk yarıyı lider olarak tamamlamayı garantileyen 33 puanlı Medipol Başaksehir, üst üste kayıplar yasayan ve 25 puanla 7. sırada yer alan Galatasaray'ı konuk edecek. Fatih Terim Stadı'ndaki mücadelede saat 19.00'da başlayacak ve Ümit Öztürk yönetecek. Bu kritik karşılaşmayı beIN Sports 1 naklen ekranlara getirecek.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme