.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

18 Aralık 2018 Salı

18.12.2018 Genel Gündem

TÜRKİYE  
İmamoğlu Firesiz Kabul Edildi 
CHP'DE açıklanmayan 7 büyükşehirde adaylıklarla ilgili son dönemece girildi. CHP'nin dün yapılan MYK toplantısında Ekrem İmamoğlu üzerinde mutabakat sağlandı. Toplantıda sıra İstanbul'a geldiğinde sert tartışmaların yaşanacağı tahmin ediliyordu ancak öyle olmadı. Istanbul için tek ismin açıklandığı MYK toplantısında bütün üyeler Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ismine onay verdiler. Toplantıda İmamoğlu ismine tek bir kışı bile ses çıkarmadı. İzmir için Aziz Kocaoğlu, Tunç Soyer isimleri konuşulurken Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'ın aday olabilmek için MYK üyeleriyle gizli gizli kulis yaptığı öğrenildi. Üyeler İzmir'le ilgili endişelerini açıkladı.
Akşam
  

Teröristlerden Afrin Taktiği 
TSK'nın yeni harekatı için adres gösterilen Fırat'ın doğusundaki terör örgütü üyeleri panik halinde savunma hatları oluşturmaya başladı. Türkiye sınırına komsu Ayn-el Arap, Telabyad ve Rasulayn'daki teröristler yeni mevzi ve siperler kazıp, kuleler inşa ederek sürekli olarak hem Türkiye tarafını hem de Fırat'ın batısında kalan ÖSO güçlerini gözetlemeye başladı. Teröristlerin olası harekat durumunda yerleşim alanlarına ulaşımı engellemek için hendekler kazdıkları ve kullanılabilecek güzergahlara mayınlar döşedikleri kaydedildi.
Akşam 

Çözüm Süreci Beklemeyin Geçti O İş 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de Fırat'ın doğusundaki PKK/YPG'li teröristleri temizlemek için yakında harekata başlanacağını geçen hafta açıklamıştı. Konya'da yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan yine bu konuya değindi. Erdoğan, "Sayın Trump ile konuştuk, Fırat'ın doğusundan bu teröristlerin gitmesi lazım. Eğer gitmezse o zaman biz göndereceğiz. Çünkü bizi rahatsız ediyorlar. Madem ki stratejik ortağız, o zaman gereğini yapmamız lazım" dedi. DEAŞ bahanesiyle Suriye'ye gelen güçlerin ortada böyle bir tehdit kalmamış olmasına rağmen hâlâ varlıklarını sürdürdüğüne işaret eden Erdoğan şunları söyledi: "Bununla kalmayıp bölgedeki yegane huzur kaynağı olan Türkiye'yi hedef göstermeye çalışıyorlar. Üç ayrı operasyonla terör koridoru oyununu bozduk. Şimdi sıra Fırat'ın doğusuna geldi. Trump ile bunları görüştük. Kendileri de olumlu cevap verdiler. Şimdi bunların da takipçisiyiz. Bölgedeki son terörist etkisiz hale gelene kadar Suriye topraklarını karış karış tarayacağız. Özellikle Amerikan askerlerine zarar vermeyecek şekilde kendi planlamamıza uygun yerlerden Suriye'deki operasyonlarımıza her an başlayabiliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz. Güya bize karşı tedbir alıyorlarmış. Tüneller kazıyorlarmış, silah, mühimmat stokluyorlarmış. Korkunun ecele faydası yok."
Posta 

Elektrikli Makas Eğitimi Almadım 
Ankara'da 9 kişinin hayatını kaybettiği, 86 kişinin yaralandığı yüksek hızlı tren (YHT) (azasına ilişkin başlatılan soruşturmada makasçı Osman Yıldırım, trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey ve tren hareket memuru Sinan Yavuz dün çıkarıldıkları Ankara 8. Sulh Ceza Hâkimliği'nce "taksirle ölüme neden olma ve yaralama" suçlarından tutuklanarak, cezaevine gönderildi.
Hürriyet

 Thy'ye 3 Ödül 
Dünyanın en çok ülke ve uluslararası destinasyonuna uçan havayolu şirketi olan Türk Hava Yollan (THY), ABD menşeli küresel yayın organı "Global Traveler"ın düzenlediği ödüllerde, okuyucu anketleri sonucunda belirlenen üç ödülün sahibi oldu. THY açıklamasına göre, ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'nde Beverly Hills şehrinde düzenlenen törende "En İyi Kurumsal Seyahat Programı" kategorisinde, kurumsal müşterileri için özel tasarlanan programı "Turkish Airlines Corporate Club"ın ödüllendirildiği gecede THY ayrıca üst üste ikinci kez "Business Yolcuları için En İyi Havayolu" ve "En İyi Havalimanı Personeli" ödüllerinin de sahibi oldu.
Milliyet

DÜNYA 
Rusya Trump'a Yardım Etmiş! 
ABD'de yıllardır devam eden, "Rusya, Trump'a 2016'daki başkanlık seçimlerini kazanması için yardım etti" iddiası hakkında Senato'nun İstihbarat Komitesi için hazırlanan rapor ortaya çıktı. Washington Post gazetesinin ele geçirdiği rapora göre Google, Facebook ve Twitter dahil birçok sosyal medya platformuna yüklenen milyonlarca paylaşım incelendi.
Posta

Porosenko'dan Erdoğan'a 'Bağımsız Kilise' Teşekkürü 
Ukrayna kilisesinin geçen cumartesi günü bağımsızlık ilan ederek Rusya'dan dini olarak ayrılmasını başkent Kiev'de düzenlediği basın toplantısında değerlendiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a Ukrayna kilisesinin bağımsızlığına giden süreçte tarafsız kaldığı için teşekkürlerini ilettiğini açıkladı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,1136-6,1209
Sterlin: 6,7994-6,8100
Gram Altın: 216,1070-216,3292

Sıkı Duruş Sürdü Bütçe Fazla Verdi 
Mali disipline bağlılık bütçe rakamlarına da yansıdı. Merkezi yönetim bütçesinde kasımda 7.6 milyar lira fazla verildi. Bütçe uygulama sonuçlarına göre, kasımda bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.6 artarak 81.9 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 31.1 yükselerek 74.3 milyar lira olarak gerçekleşti. Bütçe rakamlarıyla ilgili olarak kişisel Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Bütçe disiplinindeki sıkı duruşumuzun sonucu olarak bütçemiz, Kasım ayında 7.6 milyar TL fazla verdi. Haziranda gerçeklesen seçimlere rağmen, bu sıkı duruşumuzu koruyarak yüzde 1.9 olan Bütçe Açığı / Milli Gelir oranı hedefimizi yakalayacağız" dedi.
Akşam

Turkcell'den Yerli Ve Milli Girişimciye Dijital Destek 
Turkcell, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında bu kez de dijital ekosistemi destekleme seferberliği başlattı. Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, Turkcell Dijital Destek Paketi kapsamında, Turkcell veri merkezlerine gelen yerli girişimcilere, "Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalsın" düşüncesiyle, altyapı harcamalarında kullanabilecekleri bütçe desteği ve yüksek hızda internet erişim hizmeti avantajı sağlanacak. Dijital Destek Programı'na kabul edilecek girişimler Turkcell'in dijital portföyündeki BiP, Yaani, Paycell, Turkcell Akademi, e-şirket gibi birçok uygulamanın sunduğu fırsatlardan da yararlanabilecek. Ayrıca, Turkcell'in IoT platformunda yazılım geliştirebilme imkanları da girişimciler için hazır edilecek.
Akşam 

Avantajlı Alımda Son Aralık 
Hükümetin binek ve ticari araçlara verdiği ÖTV ve KDV desteği 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecek. Vergi avantajlı fiyatlarda son iki haftaya girilirken sektör temsilcileri 2018 Aralık ayında yaklaşık 80 bin adetlik satış öngörüyor. Bu da geçtiğimiz yıl Aralık ayı rakamlarının yaklaşık yüzde 40 altında. 2018 toplamında ise ülkemizdeki araç satışlarının 640 bin adetlerde kapanacağı tahmin ediliyor. 16 ton ve üzeri ağır kamyon pazarının ise 2019'da 10 bin adetlerin altında oluşması söz konusu. Ağır ticari satışlarının piyasanın nabzını tuttuğu varsayımıyla hareket edersek gelecek yıl otomotiv pazarını zor günler bekliyor.
Posta 

Otonom Teknolojiye Kosgeb Desteği 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB kanalıyla verdiği KOBİ desteklerinde bu yıl ilk kez, büyük veri, nesnelerin interneti ve otonom robot teknolojileri gibi başlıklara yer vermeye hazırlanıyor. 2019'da çıkılacak "İmalat Sanayii Sektöründe Dijitalleşme" başlıklı proje çağrısının bütçesi, üç ayrı başlıkta toplam 450 milyon TL olarak belirlendi Proje başına 1 milyon TL'ye kadar destek verilebilecek. KOSGEB, Kobi Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) çağrıları kapsamında bu yıl ilk kez bir sivil toplum örgütüyle birlikte çalıştı.
Hürriyet

SPOR 
Büyük İkramiye Dorukhan 
Beşiktaş sezon başında Eskişehirspor ile yollarını ayıran Dorukhan Toköz'ü "Gökhan Gönül'e alternatif olsun" diye almıştı. Şenol Güneş, sağ bek düşülünen 22 yaşındaki Dorukhan'ın orta sahada daha başarılı olacağına inandı, bunda da haklı çıktı. Atiba'nın yaşlandığı, Oğuzhan ve Tolgay'ın sorun çıkardığı dönemde Dorukhan Toköz imdada yetişti. Dorukhan, Trabzonspor maçında hırsı ve çalışkanlığı ile "İşte orta sahanın yeni yıldızı" dedirtti. Dorukhan'ın formuna sevinen yönetim, Atiba ile sözleşme yenilemeyecek, Oğuzhan ve Tolgay'a da "kal" demeyecek. Transfer Dorukhan'a göre şekillenecek.
Posta

Bu Takım İyi Olacak 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal 2-2'nin ardından camiaya umut dağıttı. Yanal şunları söyledi: "Maçın başında futbolumuz ve takım temposu herkesi heyecanlandırdı. İlk yarının son bölümünde ise düşen bir takım olduk. Tüm oyuncuların oyuna katılması benim değer verdiğim havaydı. Sonucu alamadık ama çabalarını kutlamak gerekiyor. Bu takımın iyi bir takım olacağını, kazanma arzusunu ortaya koyacağını söylemek istiyorum." Yanal, İslam Slimani'nin performansına yönelik eleştirilere ise şu cevabı verdi: "Golcülük, gol atmaya başladığı zaman başlıyor. Bizim oyuncumuz ve performansını değerlendireceğiz. Planladıklarımı yapabilecek zaman dilimine sahip değilim. Benim bir planım var ve bu plan dahilinde olmak için zaman ihtiyacım var. Bu zamanı da önümüzdeki dönemde alacağım. Farklı Fenerbahçe'yi ikinci bölümde izleyeceğiz. Geçmişi kapattık. Fenerbahçe taraftarının umutlarını hiçbir zaman boşa çıkarmayacağız. Fenerbahçe'nin hedeflerinden daha büyük bir camiayız. Biz bu hedeflerimize ulaşmak için yola çıktık ve bu hedefleri gerçekleştireceğiz."
Posta

İmkansız Değil 
Galatasaray'ın, UEFA Avrupa Ligi Son 32 Turu'ndaki rakibi Benfica, Portekiz Ligi'nde 4. sırada yer alıyor. Teknik direktörlüğünü Rui Vitoria'nın yaptığı Benfica, 13 haftası geride kalan ligde 9 galibiyet, 2 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 29 puan topladı. Lider Porto'nun 33 puanı var. Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Fenerbahçe'yi 1-0 ve 1-1'lik skorlarla eleyen Benfica, Play-Off turunda da Yunan ekibi PAOK'u saf dışı bıraktı.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme