.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

20 Aralık 2018 Perşembe

20.12.2018 Genel Gündem

20.12.2018
TÜRKİYE 
Vatan şairine büyük vefa 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde konutsu. İstiklal Marsımızın sairi Mehmet Akif Ersoy'un son günlerini geçirdiği İstiklal Caddesi'ndeki evinin müze yapılacağını açıklayan Erdoğan, "Türkiye'nin yeni Mehmet Akif'ler, Ahmet Hamdi Tanpınar'lar, Necip Fazıllar, Nazım Hikmet'ler, Kemal Tahir'ler, Dede Efendi'ler, Itri'ler, Neşet Ertaş'lar gibi değerlere ihtiyacı var. Yeni Âşık Veyseller yetiştirmeden özgürlüğümüzü koruyamayız" dedi. Erdoğan ödüle layık görülen sanatçılara plaketlerini takdim etti
Akşam


Abd teröre bulaşmamış kürtlerle çalışsın 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin PKK'yı YPG'den ayırma planıyla ilgili, "YPG/PKK'nın buralardan temizlenmesi lazım. Teröre bulaşmamış Kürtlerle çalışılsın" dedi. Çavuşoğlu, Cenevre'deki Suriye toplantısından dönüşte şunları söyledi: "Suriye'de çözüme en yalcın noktadayız şu anda. Anayasa Komisyonu'nun kurulması için önemli ve kritik noktaya geldiğimiz bu dönemde siyasi çözüm için en İleri noktadayız diyebiliriz. Kısa süre içinde bu komisyonun kurulacağını umut ediyoruz."
Hürriyet

Şartlar adaletsiz ama aşacağız umutluyuz 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önceki akşam AB ülkelerinin büyükelçileriyle yemekte bir araya geldi Yemeğin Noel kutlamaları ve yıl sonuna denk gelmesi AB büyükelçileri tarafından memnuniyetle karşılandı Kılıçdaroğlu, büyükelçilerin yaklaşan Noel'ini kutlayarak '2019'un Türkiye-AB ilişkileri için ileriye giden bir dönemin başlangıcı olması' dileğinde bulundu.
Hürriyet

Mansur yavaş'a tam destek 
İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş'ı destekleyeceklerini belirtti. Paçaçı, "Sayın Yavaş'ın partimizi tercih etmesini arzu ettiğimizi belirtmiştik. İki seçim Ankara'dan belediye başkan adayı olmuş ve çok ciddi oy almıştır. Bugün gelinen noktada Yavaş CHP'nin Ankara adayı olmuştur. İYİ Parti olarak biz hem Yavaş'ın şahsında hem de yaptığımız anlaşma gereği tam desteğimizi vereceğimizi ifade edebilirim" dedi.
Hürriyet

DÜNYA 
Abd'den s-400 güdümlü patriot onayı 
ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye Patriot Füze Sistemleri ve ilgili ekipmanlarının satısı için 3.5 milyar dolarlık anlaşmaya onay verildiğini açıkladı. Politik- Askeri İsler Bürosu'nun sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, "ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye 3.5 milyar dolar değerinde Patriot Sistemi ve ilgili destek ve ekipmanların Yabancı Askeri Satısı'na (FMS) onay verdi" ifadeleri yer aldı. Açıklamada, "Hava ve füze tehditleri ile baksa saldırıları caydırma kabiliyetine sahip güvenli bir Türkiye, NATO ve Avrupa kıtasında barış ve istikrarı sağlayacaktır" denildi. Rusya Devlet Baskanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'ye Amerikan füze savunma sistemlerinin olası satısının ve Türkiye'ye Rus S-400 komplekslerinin gönderilmesinin birbirine bağlı süreçler olmadığını bildirdi.
Akşam

'Suriye'den çekiliyoruz' 
ABD medyası dün Amerikan ordusunun, Suriye'nin kuzeyindeki tüm güçlerini çekmeye hazırlandığını duyurdu. Hemen ardından ABD Başkanı Donald Trump, "Başkanlığım döneminde Suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan DEAŞ'ı yendik" dedi. Bunun ardından ise Beyaz Saray'dan "DEAŞ'la mücadelede yeni sayfaya geçilirken Suriye'deki ABD askerleri ülkeye dönmeye başladı" açıklaması geldi. ABD'nin PKK/YPG denetimindeki bölgede 15 askeri üssü ve 2 bin askeri bulunuyor. Deyrizor ve Haseke'de 3 üssün ise inşası sürüyor. Trump en son 29 Mart 2018'de "Yakında Suriye'den çekileceğiz. Biraz da başkaları ilgilensin" açıklaması yapmış, ardından bölgeye takviye asker göndermişti. Son açıklamanın, Türkiye'nin operasyon kararının ardından gelmesi dikkat çekti.
Posta

Ab'den 'anlaşmasız boşanma' önlemleri 
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit) konusundaki belirsizlik tarafları 'anlaşmasız bir boşanma' durumunda devreye sokulacak önlemleri belirlemeye itti. AB kanadı, kendi çıkarlarım öne çıkaran, tek taraflı ve hasar kontrolü amaçlı bir plan açıkladı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0355-6,0373
Sterlin: 6,6928-6,6982
Gram Altın: 211,7180-211,9173

Hedef 2023 yılında 5 milyar tl ciro 
İki yıl önce TMSF bünyesine geçen Aydınlı Grubu, hem kârlılık hem de ciroda tarihinin en büyük başarısını yakaladı. Aydınlı Grubu'nun tedarik zinciri buluşmalarının dördüncüsüne katılan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, grubun bu yılı 2 milyar liralık ciroyla tamamlayacağını söyledi. TMSF'nin bünyesinde bulunan 933 şirketin piyasa değerinin 55 milyar lirayı bulduğunu ifade eden Gülal, "Şirketlerin hepsine milli servet gözüyle bakıyoruz ve ona göre çalışıyoruz" dedi.
Akşam

'Ülkemin yanındayım' diyenlere duygusal teşekkür 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye'nin karsılaştığı ekonomik saldırılara karsı 'Ülkemin yanındayım' diyerek, devlet hazinesine bağışta bulunan isimlere anlamlı bir teşekkür etti. Albayrak, bağışçılardan bazılarını bizzat arayarak teşekkürlerini iletti. Albayrak, bağışçılara kaleme aldığı mektubu da gönderdi. Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ağustos ayından itibaren karşılaşılan spekülatif ekonomik saldırılar sürecinde vatandaşlardan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na, Bakan Albayrak'ı duygulandıran bazı mektuplar geldi. Albayrak'a ithafen yazılan mektuplarda, vatandaşlar maşslarından belli miktarda paranın kesilerek Hazine hesabına aktarılmasını talep ediyordu.
Akşam

Hızlı icra dönemi 
Abonelik sözleşmesinden kaynaklanan borçların takibi ve tahsili konusunda dün önemli bir yasa devreye girdi. Buna göre; elektrik, doğalgaz, su, internet ve telefon şirketlerinin fatura alacaklarının zamanında ödenmemesi nedeniyle başlatılacak 'ilamsız' icra takipleri artık daha hızlı olacak. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) bünyesinde kurulacak 'Merkezi Takip Sistemi' ile takip işlemi elektronik ortamda yapılacak. Peki sistem nasıl işleyecek? Alacaklı şirketin avukatı, icra takibini başlatmak için Merkezi Takip Sistemi'nde yer alan takip talebi formunu dolduracak. Takip talebinin sisteme kaydedilmesinden sonra sistem tarafından ödeme emri düzenlenecek. Bu işlem için ayrıca icraya başvuru harcı ile tahsil harcı alınmayacak. Sadece icra tutarının binde 5'i kadar harç alınacak.
Posta

Asgari ücrette kritik toplantı 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını bugün gerçekleştirecek. Türk-İş'in ev sahipliğinde düzenlenecek toplantıda, İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 'bir işçinin asgari geçim tutarı'nın komisyonla paylaşılması bekleniyor. Bu rakam, tekliflerinin somutlaşması bakımından belirleyici olacak. Türk-İş, net ücrette 2 bin liranın altındaki her teklife kapılarını kapatıyor. Bu rakama enflasyon oranındaki artışın yanında refah payının da eklenmesini talep ediyor. İşveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen de "2 bin TL'nin üzerindeki ücret, enflasyon ve işsizlikle mücadele hedeflerine uygun değil" diye konuştu.
Posta

Çelikte abd'ye karşı ilk zafer 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD'nin petrol borularının sübvanse edildiği iddiasıyla Türk çelik ürünlerine uyguladığı yüzde 15 telafi edici vergiye ilişkin, Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Paneli'nde açtığı davayı önceki gün kazandığım açıkladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dün İstanbul'da Değer Zirvesi ve Türkiye'ye Değer Katan Firmalar ödül Töreni programına katıldı.
Hürriyet

SPOR 
Cim bom'a dev golcü 
Ara transfer döneminde Galatasaray'ın ilk hedefi santrfor bölgesine takviye yapmak. Eren Derdiyok'tan istediği verimi alamayan teknik direktör Fatih Terim, yönetimden öncelikle golcü sorununun çözülmesini istedi. Dört koldan harekete geçen Sarı-Kırmızılı idareciler; rotayı İngiltere'ye çevirdi. West Ham United'da forma giyen Andy Carroll için girişimlere başlayan Cim Bom, bu transferde önemli mesafe katetti. 1.93 boyunda, 29 yaşındaki İngiliz forvetle masaya oturan Cim Bom her konuda anlaşma sağladı.
Posta

Esteban şoku 
Trabzonspor Teknik Direktörü Ünal Karaman, "Oynanan oyun ve alınan sonuçtan memnunum" dedi. Karaman şunları söyledi: "Zor günler geçirdiğimiz bir dönemde özellikle sağlık noktası açısından ciddi eksik vermeden maçı tamamlamamız bizim için sevindirici. Oyuncularımın hepsine teşekkür ediyorum." Trabzonspor'un Kosta Rikalı kalecisi Esteban Alvarado Brown, geçmiş döneme ait alacaklarını bahane ederek sözleşmesini tek taraflı olarak iptal etti. Bu durum Bordo-Mavili camiada şok etkisi yaptı. Konuyla ilgili kulüpten yapılan yazılı açıklamalada şu ifadeler yer aldı: "Esteban Alvarado Brown, geçmiş dönemlere ait alacaklarından dolayı kulübümüze ihtar çekmiş, avukatıyla yapılan görüşmeler neticesinde ödeme için 24 Aralık 2018 tarihine kadar süre alınmıştır.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme