22 Aralık 2018 Cumartesi

22.12.2018 Genel Gündem

22.12.2018
TÜRKİYE 
İltica Oyunuyla Ab Sabotajı 
Pensılvanya'dakı terörist bası Fetullah Gülen'in talimatı üzerine harekete geçen AB ülkelerine sığınan firari hainler, Türkiye'nin AB nezdindeki imajına zarar vermek için iltica başvuruları üzerinden kirli bir plan devreye soktu. AB ile müzakerelerin hızlandığı son altı ayda rekor sayıda Türk vatandaşı, FETÖ'cü olduğunu gerekçe göstererek AB ülkelerine iltica başvurusunda bulundu. Haziran 2018'de toplam 10 bin 623 olan başvuru sayısı, aradan geçen altı aylık sürede 17 bin 332'ye ulaştı. Bu rakamlar Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) son verileriyle de doğrulandı. 15 Temmuz ihanet girişiminden önce Türkiye'den AB ülkelerine yapılan iltica başvuruları ise sıfır seviyesindeydi.
Akşam


Asalak Gibi Yapıştılar Kültür Çoraklaştı 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları, Star Gazetesi'nin ev sahipliğinde bu yıl 5'inci düzenlenen 2018 Necip Fazıl Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. "Çilesiz Dava Olmaz" temasıyla yapılan törende konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Üstat Necip Fazıl son nefesini verinceye kadar statüko ve kalemşorlarının hedefi olmuştur. Tam 8 kez hapse girmiştir. Üstat sırf milletin değerleriyle barışık kimliğinden dolayı belirli çevrelerin karakter suikastına maruz kaldı. Saldırılar ve hoyratlar karşısında dinleyenlerin yüreğinde abideleşen bir Necip Fazıl vardır" diye konuştu.
Akşam

Türkiye'nin Adım Atması Anlayışla Karşılanmalı 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Suriye konusunda adım atmasının ve kaygılarını dile getirmesinin anlayışla karşılanması gerektiğini belirterek, "ABD'nin bölgeden çekilmesi önemli. Türkiye, Suriye rejimi ile oturup konuşmalı. Onlar da biz de Suriye'nin parçalanmasını istemiyoruz" dedi.
Hürriyet

İyi Parti'nin 15 Adayı Belli Oldu 
İyi Parti, 15 il için belediye başkan adaylarım açıkladı. Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu'nun yaptığı yazdı açıklamada, CHP ile yapılan 'güç birliği' kapsamında, CHP'nin aday çıkartmayacağı Balıkesir, Denizli ve Trabzon adaydan açıklanırken, MHP'nin kalesi olarak bilinen Osmaniye'de Davut Çuhadar aday gösterildi Listede daha önce açıklanan Trabzon, Balıkesir, Isparta, Niğde, Afyonkarahisar ve Mersin adayları da yer aldı.
Hürriyet

DÜNYA 
Proje Fransa'da! 
ABD'nin Suriye'deki askeri varlığını geri çekme kararı, proje terör örgütü PYD/ YPG'de korku ve paniği tırmandırdı. ABD'yi bu karardan vazgeçirmek için her yolu deneyen terör örgütü PYD, diğer yandan da kendisine yeni hami arayışına girdi. Terör örgütüne hamilik konusunda ilk mesaj ise Fransa'dan geldi. Terör örgütüne hamilik için ilk talep ise Fransa'dan geldi. ABD'nin Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Delattre, "Fransa, önümüzdeki haftalarda Suriye Demokratik Güçleri de dahil ABD'nin tüm ortaklarının güvenliğinin sağlanmasıyla yakından ilgilenecek" dedi. Öte yandan Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly de ABD'nin Suriye'den isini bitirmeden çıktığını belirterek kararı 'ağır' olarak niteledi.
Akşam 

Abd Deaşı Irakta Topçu İle Bombaladı 
Irak'ta konuşlu ABD topçu birliğinin, Mulsul'un Mahmur Üçesindeki Karacak Dağı'nda yuvalanan terör örgütü DEAŞ hedeflerini vurduğu belirtildi Mahmur Cephesi Peşmerge Komutam Albay Ziryan Şeyh Vesani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD topçu birliğinin önceki gece saatlerinde Karacak Dağı'nın Kelat bölgesinde DEAŞTı teröristlerin gizlendiği noktalan bombaladığım ifade etti.
Hürriyet

Rus Sözcü Peskov: Türkiye Ve İsrail Kırım' In Statüsünü Kabul Etmeli 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dmitriy Peskov, kendilerine yakın ortak ülke olarak gördükleri Türkiye ile İsrail'den Kırım'ın Rusya'ya yasal olarak bağlandığını kabul etmelerini beklediklerini açıkladı Putin'in önceki gün düzenlediği yıllık basın toplantısı hemen ardından ülkenin popüler televizyon programlarından "Büyük Oyun"a katılan Peskov, "Kırım konusunda ne Ankara ne de Tel Aviv yarımadanın birkaç yıl önce tamamen yasal olarak Rusya'ya bağlandığını kabul etmiyor.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0462-6,0487
Sterlin: 6,7166-6,7188
Gram Altın: 214,2198-214,8483

Büyük Ve Güçlü Ülkeyi Birlikte İnşa Edeceğiz 
Ticaret Bakanlığı desteğiyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) tarafından üçüncü kez düzenlenen Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Burada konuşan Erdoğan, "Sadece ilk 500 kuruluşumuz toplam hizmet ihracatımızın yarısından fazlasını gerçekleştirmiştir. Yurtdışındaki sancaktarlarımız olarak gördüğümüz ihracatçı firmalarımıza bundan sonraki çalışmalarında da basarılar diliyorum. Önümüzde 500 milyar dolarlık ihracat hedefi olduğunu unutmayalım, bunun aktörleri karsımızda. 174 ayrı ülkeye ihracat gerçekleştiren 36 bin 630 firmayı tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.
Akşam

Genç Çiftçi Akademisi Büyümesini Sürdürüyor 
Gençlerin tarıma olan ilgisini artırmak, belli konularda tarımsal üretim ve yatırım yapmayı öğretmek, eğitimli ve bilinçli genç çiftçiler yetiştirmek ve gençlere tarım alanında girişimcilik bilinci kazandırmak üzere Ziraat Bankası tarafından geliştirilen 'Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi' Ankara, Adana ve Şanlıurfa'dan sonra Bursa'da da ders zilini çaldı. Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi'nin bu yılki son durağı olan Bursa'daki tanıtım ve imza töreni Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törende konuşan Ziraat Bankası Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcısı M. Cengiz Göğebakan, "Bugün; 'Bir bankadan daha fazlası' marka vaadimize layık olabilmek amacıyla, bir hayalimizi daha gerçekleştirmenin heyecanını yasıyoruz. Yalnızca güneşli günlerde değil, bulutlu ve yağmurlu günlerde de üreticilerimizi yalnız bırakmadık" dedi.
Akşam

Ekonomiye 1.3 Milyar Dolar 
Türk bankacılık sektörünün uluslararası piyasalardan fon sağlama (borç alma) kabiliyeti güçlü şekilde devam ediyor. 27 Eylül 2018'de Akbank'ın uluslararası piyasalardan 980 milyon dolar sendikasyon kredisi temin etmesinin ardından, Garanti Bankası da dün yurtdışı piyasalardan toplam 1.3 milyar doları aşan finansman sağladığını açıkladı. Bu finansmanlar, yabancının Türkiye'ye güvenini gösteriyor.
Posta

5 Milyon Yeni Aboneye Ucuz Elektrik 
Elektrik faturasını yüzde 10-15 düşürmek mümkün. Aylık elektrik fatura tutarı 67 lira ve üzerinde olanlar (bunlara 'serbest tüketici' deniyor) elektriği istediği tedarikçi şirketten pazarlık yaparak alabilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) açıklamasına göre; yıllık 2 bin kilovatsaat olan tüketici limiti, 2019'da 1600 kilovatsaat olarak uygulanacak.
Posta

Köprü Cezasına Af Geliyor 
TBMM'ye bütçe görüşmeleri sonrası sürpriz bir torba yasa teklifi geldi. Teklifle, trafik cezalarına 2019 yılında zam yapılmazken, Boğaziçi sahil şeridi ve öngörüm bölgesindeki kaçak yapılara da imar affı imkanı getirildi. Meclis'e sunulan yasa teklifinde yer alan bir diğer düzenlemeye göre, 15 Temmuz ve FSM Köprüsü'nden geçişleri sonrası, araç sınıflan nedeniyle ceza yanlan araç sahiplerine de af gelecek. 2 Kasım 2016'dan itibaren maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar bu nedenle verilen cezalardan vazgeçilecek. Bu kapsamda ödenen cezalar ise, 28 Şubat 2019'a kadar başvurulursa, ceza miktarı ret veya iade edilecek.
Hürriyet

SPOR 
Gerçek Fener Çok Yakında 
Fenerbahçe'deki ikinci dönemine Erzurumspor beraberliği ile başlayan teknik direktör Ersun Yanal, kupadaki Giresunspor karşılaşmasıyla ilk galibiyetini aldı. Hücum ağırlıklı bir kadro sahaya süren tecrübeli hoca; karşılaşma sonunda 5-2'lik galibiyet nedeniyle keyifliydi. Camiaya iddialı mesajlar gönderen Yanal, "Zorluklar olur, ama Fenerbahçe asla eğilmez, çömelmez. Fenerbahçe başka bir boyuttur. Bunu en kısa sürede yapacağını hep beraber göreceğiz. Fenerbahçe ofansif oyununu her zaman rakibine kabul ettirebilecek düzeydedir. Kısa sürede özlenen takım sahada olacak" dedi.
Posta

Hedef Hep Zirve 
Cengiz şöyle devam etti: "Ara dönemde olabilecek en iyi transferleri, en iyi maliyetlerle yapmamız gerekiyor. Satmadan alamama durumu var. Böyle söyleyince taraftar feryat ediyor ama bu bir gerçek. Teknik heyetin taleplerini karşılayacağız." Sezon başında üst üste yaşanan terslikler nedeniyle forvet transferi yapamadıklarını belirten Cengiz, taraftarın bu nedenle haklı eleştirileri olduğunu belirtti.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme