23 Aralık 2018 Pazar

23.12.2018 Genel Gündem

23.12.2018
TÜRKİYE 
Kılıçdaroğlu'ndan Asgari Ücret Müjdesi 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çat Belediyesi'nin yaptığı İslam Eserleri Müzesi'nin açılışı için dün Erzurum'a gitti. Kılıçdaroğlu "1 Ocak 2019'dan itibaren bizim bütün belediyelerimizde asgari ücret net 2 bin 200 lira olacak" dedi. Kılıçdaroğlu "Ankara'daki beyler paraya doymuyor. 50 bin liranın üzerinde aylık alıyor. Ayrıca emekli aylığı alıyor. Uçağa, dolmuşa para vermiyor. Yine 'Zam' diyor. Mart'taki yerel seçimde yeni kazanacağımız belediyelerde ocak-mart arasındaki maaş farkını da ödeyeceğiz" diye konuştu.
Posta


'291 Bin 790 Suriyeli Ülkesine Geri Döndü' 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne'de düzenlenen Düzensiz Göçle Mücadele 2. Koordinasyon Toplantısı'nda "Bir kısım insanlar Orta Doğu'dan Türkiye'ye geliyor ve burada kalıyor. İlk fırsatta geri dönmek için daha batıya gitmiyorlar. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı'ndan sonra 291 bin 790 Suriyeli ülkesine döndü" dedi. Bakan Soylu "Bu yıl 251 bin 794 göçmen yakalandı. Geçen yılın ilk 11 ayına göre yüzde 56 artış var. Türkiye'de 3.6 milyonu uluslararası koruma statüsünde, 4.5 milyon yabancı var. Türkiye'de yakalanan Afgan göçmen sayısı 96 bine ulaştı. 30 binini geri gönderdik. Dünyada böyle bir rakam yok" diye konuştu.
Posta

Bedeli Çok Ağır Olur! 
Millî Savunma Bakan Hulûsi Akar, Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığını ziyaret etti. Mehmetçikle öğle yemeği yiyen Akar, ardından Afganistan'da görev yapan Amerikalı ve diğer ülkelerin askerleri ile bir araya gelip sohbet etti. Burada konuşan Bakan Akar, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis'in "Türkler kayalık adalarımıza çıkarsa, onları dümdüz ederiz. Hükûmetimiz de aynı görüşte" ifadesine tepki gösterdi.
Türkiye

İzmir İyi Başladı Kararlıyız Alacağız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Olağan Genel Kuruluna katıldı. Erdoğan TÜGVA'nın çok önemli başarılara imza attığını söyleyerek "Bugün ülkemizin 81 ilinin tamamında faaliyet gösteren vakfımız, yurtlarıyla, eğitim öğretim hizmetleriyle, fikir kültür sanat faaliyetleriyle, gerçekten önemli bir yere geldi. Türkiye'nin 2053 ve 2071 vizyonlarını oluşturma ve hayata geçirme vazifesini huzur-u kalple sizlere emanet ediyorum" dedi.
Türkiye

Kavuncu Yeniden Başkan Seçildi 
İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı 1. Olağanüstü Kongresi, dün Maltepe'de Yalçın Kızılay Spor Salonu'nda yapıldı. İstanbul İl Başkanlığı için üç isim yarıştı. İYİ Parti, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden kısa bir süre sonra İstanbul İl Başkanlığı'nda değişime giderek il başkanı olarak Buğra Kavuncu'yu atamıştı. Bazı üyeler itiraz ederek mahkemeye başvurmuştu. Kongre yapılmadığı takdirde kayyım atama kararı alınabilecekti. Bu nedenle İstanbul İl Başkanı Kavuncu, olağanüstü kurultaya gidilmesi kararı aldı. Kongreye beşi milletvekili olmak üzere 598 delege davet edildi.
Cumhuriyet

DÜNYA
Trump'a Bir İstifa Daha 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den askeri varlığını çekme kararının Washington'da neden olduğu çatlak büyüyor. Savunma Bakanı James Mattis'in ardından ABD'nin IŞİD'le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün de istifa ettiği açıklandı. CBSNews'un haberine göre McGurk, önceki gün istifasını verdi. Haberde, McGurk'un gelecek yıl şubat ayında görevi bırakmayı planladığı, ancak Trump'ın Suriye'den çekilme kararı sonrası ayrılma adımını hızlandırdığı belirtildi.
Cumhuriyet

BM Heyeti Yemen'de 
İç savaşın pençesindeki Yemen'in stratejik liman kenti Hudeyde'de geçen salı ilan edilen kırılgan ateşkesi gözlemlemek üzere görevlendirilen Birleşmiş Milletler (BM) heyeti dün ülkeye Aden'den giriş yaptı. Hadi hükümeti yetkilileriyle Aden'de görüşecek BM Misyonu Başkanı Hollandalı General Patrick Cammaert, buradan başkent Sanaa'ya ve ardından da ateşkesi gözlemlemek üzere Hudeyde kentine gidecek. Heyetin konuşlanmasını öngören tasarı önceki gün İngiltere'nin girişimi ile BM Güvenlik Konseyi'nde oybirliğiyle onaylanmıştı.
Cumhuriyet

İHA Alarmında İki Gözaltı 
Londra'nın Gatwick Havalimanı'nda uçuşların askıya alınmasına yol açan İnsansız Hava Aracı (İHA) kriziyle ilgili biri kadın iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Yetkililer, ülkenin ikinci en büyük havalimanı Gatwick'in hava sahasında çarşamba akşamından beri izinsiz uçurulan İHA'ların operatörü olduğundan şüphelenilen kişilerin önceki gece gözaltına alındığını açıkladı. Çarşamba gününden bu yana bine yakın uçuşun iptal edilmesine yol açan olayla ilgili soruşturmada, İngiliz ordusu da polise destek veriyordu.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,3184-5,3195    
Euro: 6,0462-6,0487
Sterlin: 6,7166-6,7187                                            
Gram Altın: 214,7043-214,8564

Boğaz'daki Binalara Da İmar Barışı 
TBMM'ye sunulan ve köprü geçiş cezalarına affı da içeren kanun teklifinde imar barışı ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Teklifin ikinci maddesi ile Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlardaki yapılar için 'yapı kayıt belgesi' alınmasının önü açılacak. İmar Barışı'na başvurular 31 Aralık'ta bitecek. Ancak teklif yasalaşırsa süre uzayabilir. Daha önce Boğaziçi, tarihi yarımada ve Çanakkale'de bazı alanlar ile birlikte başvuru dışında kalan 3 bölgeden birisi olarak açıklanmıştı. Ancak yeni teklifle, Sarıyer, Üsküdar, Beykoz gibi ilçelerdeki Boğaziçi ön görünüm kabul edilen sınırların da imar barışı kapsamına alınması hedefleniyor.
Posta

Altını Arayıp Halka Açacak 
Turizm ve kıymetli madenler alanında faaliyet gösteren Niziplioğlu Holding, maden aramaya yöneleceğini duyurdu. Niziplioğlu Holding bünyesinde kurulan Nimaş isimli şirket; altın, bakır, gümüş, krom başta olmak üzere bir dizi değerli madenin rezerv tespitini yapacak. Ekonomik değeri resmi raporlarla ortaya konulacak olan madenler Nimaş'ın Borsa İstanbul üyeliği ile halka açılacak.Niziplioğlu Holding Başkanı Ömer Niziplioğlu, maden sektöründe yapacakları çalışmaları anlattı. Ağırlıklı olarak altın çıkaracaklarını söyleyen Niziplioğlu, NİMAŞ'ın halka açık olacağını ve 6 ay ile 1 yıl arasında halka arz planladıklarını duyurdu.
Posta

2019 Yılı İhracat Hedefi 22 Milyar Dolar 
Türkiye İMSAD tarafından düzenlenen 2018 yılının son 'Gündem Buluşmaları' toplantısında 'Dış Ticarette Fırsatlar' konuşuldu. Türkiye'nin en yüksek katma değerini üreten inşaat malzemesi sanayisinin, bu yıl ihracatta yeniden atağa kalktığını vurgulayan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, "İnşaat malzemeleri sanayisi, 2017 sonu itibarıyla otomotiv, tekstil ve hazır giyimden sonra en yüksek ihracat yapan üçüncü sektördür. 2018'in 10 ayında ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artarak 17 milyar dolara ulaştı. 2018'i, 20 milyar doların üzerinde inşaat malzemesi ihracatıyla kapatacağız." dedi.
Türkiye

11 Bin İhracatçıya Eximbank Dokundu 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank'ın 2018 yılında hedeflediği 11 bin ihracatçı sayısını aştığını, yüzde 70,4 KOBİ oranına ulaştığını bildirdi. Yazılı açıklama yapan Pekcan "Bu yıl sonunda 27 milyar doları nakdi kredi, 17 milyar doları sigorta imkânı olmak üzere bir önceki yıla göre yüzde 13'ler düzeyinde artışla toplam 44 milyar dolarlık finansman desteği hedefine de ulaşılacak. Böylelikle ihracatın yüzde 26'sı finanse edilecek. Müteahhitlik firmalarının da Afrika ve Orta Asya'da gerçekleştirdiği pek çok projede, Eximbank'ın finansman desteği de bulunuyor.
Türkiye

'Rekabet İçin Teknoloji Şart' 
Rekabet içinde kalabilmek, orta gelir tuzağını aşabilmek için sanayinin inovasyon yetkinliğinin artırılması, teknolojiye, Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, "Bunu yaparken eğitimi ve yetişmiş nitelikli işgücünü de unutmamak ve eşgüdümlü olarak yazılım, bilişim teknolojileri, siber güvenlik, robotik, veri analizi ve mekatronik gibi ihtiyaç duyulan yeni meslek alanlarında nitelikli işgücünü de yetiştirmemiz gerekiyor" dedi.
Cumhuriyet

SPOR 
Tek Yol Zafer 
Süper Lig'de 17. haftaya 26 puanla 5. sırada giren Galatasaray, lider Medipol Başakşehir'in 8 gerisinde bulunuyor. Şampiyonluk yarışında daha fazla puan kaybına tahammülü olmayan Cim Bom, Türk Telekom Stadı'nda ağırlayacağı Sivas karşısında galibiyet hedefliyor. Cim Bom; son 8 haftada yalnızca Kayserispor'u devirdi. Galatasaray, bu dönemde Bursaspor, Fenerbahçe, Konyaspor, Rizespor ve Başakşehir'le berabere kalıp, Yeni Malatya ile Beşiktaş'a mağlup oldu. Aslan ayrıca sahasında oynadığı son 4 lig maçından da beraberlikle ayrıldı. Sarı- Kırmızılılar, Bursa, Fenerbahçe, Atiker Konyaspor ve Çaykur Rizespor müsabakalarından birer puan çıkarabildi.
Posta

Sil Baştan 
Fenerbahçe'de her yeni gelen teknik direktör farklı bir oyun formatı deniyor. Sezon başında görevde olan Phillip Cocu, ilk olarak 3-5-2'yle başlamış sonrasında, 4-3-3, 4- 2-3-1 ve 4-4-2'yi denemişti. Koeman ise ağırlıklı olarak 4-4-2'yi tercih etmişti. İlk imtihanı olan BB Erzurumspor karşılaşmasında takımı 4-2-3-1 formatında sahaya süren Ersun Yanal ise Giresun deplasmanında 3-5-2'yi denemişti. Takım bu maçta sezonun en farklı galibiyetini almış olsa da tecrübeli teknik adam Antalya karşısında oyuncularını 4-1-4-1 dizilişinde sahaya sürmeye hazırlanıyor.
Türkiye

Beşiktaş Dağıldı 
Beşiktaş, Kasımpaşa'ya 4-1 yenilerek zirve yarışından iyice uzaklaştı. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, "26 puan bizim için kötü. Ligin ilk yarısındaki oyunumuz, skorlarımız olumsuz" dedi. Güneş, "Diğer takımların şampiyonluk şansı nasıl varsa Beşiktaş'ın da var. Beşiktaş, bu oyunu ve bu kadro yapısını devam ettirirse zaten zor olur" diye konuştu. Olumsuz duruma hangi konuların yol açtığı yönündeki soruya Güneş, "Paramı alamadım, az çalıştım, az oynadım veya çok oynadım durumuyla bunu ölçemeyiz. Ne olursa olsun olumsuzluklar sahada oynayan oyuncuyu etkilememeli, etkiliyor" yanıtını verdi.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme