.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

25 Aralık 2018 Salı

25.12.2018 Genel Gündem

25.12.2018 
TÜRKİYE 
Öso Sınıra Dayandı 
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Fırat Kalkanı Harekâtı'yla terörden arındırılan bölgelerdeki cephe hatlarına askeri birlikler gönderdi. ÖSO bileşenlerinden Hamza Tümeni, eğitimini tamamlayan unsurlarını, agır silahlı arazi ve zırhlı araçlarıyla, terör örgütü YPG/PKK ile Bessar Esad rejimi güçleriyle olan sınır hatlarına yönlendirdi.
Akşam 


Suriye Kürtlerini Pkk'ya Terk Etmeyiz 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Engelli Vatandaşların ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni"nde konuştu. Erdoğan, "Suriye'de mesele özgürlük meselesidir, Suriye'nin toprak bütünlüğü meselesidir. Suriye Araplarını DEAŞ'ın eline bırakmadığımız gibi Suriye Kürtlerini de PKK/PYD'nin zulmüne terk etmeyeceğiz" dedi.
Akşam

Adli Kontrol Ve Yurt Dışı Yasağı 
Metin Akpınar, cuma akşamı Halk TV'de "Demokrasiye ulaşamazsak her faşizmde olduğu gibi belki liderini asarlar, belki mahzende zehirlerler. Ama bize yazık olur, biz harap oluruz" demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu sözlere "Topunuz cellat olsa ne yazar? Biz şahadete inanmışız. Şimdi yargıya gitsinler hesabını versinler" diye tepki göstermişti. Aynı programda Müjdat Gezen de Erdoğan için "Vatanseverliğimizi sorgulayamazsın. Haddini bil" demişti. İstanbul Anadolu Başsavcılığı, iki tiyatrocu hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma savcısının talimatı ile dün sabah polis iki tiyatro sanatçısının evine gitti. Metin Akpınar polis aracıyla Anadolu Adalet Sarayı'na götürüldü. Polis aracına binmeyen Müjdat Gezen ise kendi aracıyla, polis eşliğinde adliyeye gitti. Polisler birlikte görüntü alınmaması için iki sanatçının yakınında durmadı. Savcılıkta suçlamaları reddeden Metin Akpınar "Sözlerimin arkasındayım. Tarihteki faşist liderler Mussolini'dir, Hitler'dir. Burada tarihin kötü örneklerini vermek istedim. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızı kastederek bu cümleleri kullanmadım" dedi.
Posta

Unuttuğu Milyonları Hatırlasın 
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Sayın Erdoğan muhalefetle uğraşmayı, muhalefet eden herkesi içeri tıkmayı bıraksın, unuttuğu milyonlarca işsizi, siftah yapmadan dükkân kapatan esnafı, zarar ettiği için tarlasını ekmeyen çiftçiyi biraz hatırlayıversin" dedi. CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısından sonra açıklama yapan Öztrak şunları söyledi: "AKP Genel Başkam'nın milletimizin parasıyla meydan meydan gezip 'Ey Kılıçdaroğlu' demesiyle maalesef milletimizin karın doymuyor, evlerimize ekmek girmiyor."
Hürriyet

Abd'li Askeri Heyet Türkiye'ye Geliyor 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye'den çekilme planının koordinasyonu için Amerikalı askeri bir heyetin bu hafta Ankara'ya geleceğini açıkladı. Külliye'ae yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından konuşan Kalın, şunları kaydetti: 14 Aralık'ta yapılan görüşme bütün sürecin seyrini değiştiren önemli bir karara vesile olmuştur. 18 Aralık'ta da ABD'nin Suriye'den çekilme süreci başlamış bulunmaktadır. Bu, sahadaki birçok dengenin yeniden değerlendirilmesini, yeni unsurların müzakeresinin yapılmasını da zorunlu kılmaktadır."
Milliyet

DÜNYA 
İsrail'de Erken Seçim 
İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümeti 6 partiden oluşuyordu. İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Lieberman 24 Kasım'da hükümetten çekilmişti. 120 sandalyeli mecliste hükümetin sandalye sayısı güvenoyu için gereken kritik sayı olan 61'e düşmüştü. Erken seçime gidileceği iddialarını Netanyahu yalanlamıştı. Koalisyon partilerinin dün yayınladığı ortak bildiride Kasım 2019'da yapılması planlanan seçimlerin Nisan'a çekildiği bildirildi.
Posta

Hırsızlık Felaketi 
Endonezya Sunda Boğazı'nda temmuzdan bu yana aktif olan Anak Krakatau (Krakatau'nun Çocuğu) yanardağında cumartesi gecesi yaşanan patlamanın ardından su altında toprak kayması meydana gelmiş, bu da tsunamiye neden olmuştu. Ülkenin turistik adaları Java ve Sumatra'yı vuran tsunami sonucu ölenlerin sayısı 373'e yükseldi. 1459 kişinin yaralandığı, 128 kişinin ise kayıp olduğu açıklandı. Yetkililer, toprak kaymasının ardından tsunami alarmı verildiğini açıklamıştı. Ancak birçok bölgede sirenler çalmadı. Deprem de olmadığı için halk tsunamiye hazırlıksız yakalandı. Bu da felaketin boyutunu artırdı. Ulusal Afet Yönetim Ajansı Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho "2012'den beri birçok yerde erken uyarı sistemleri çalındı ya da arızalandı. Bütçe kısıntısı nedeniyle yerlerine yenileri de konulamadı" dedi.
Posta

Pentagon Ona Emanet 
ABD Savunma Bakanı James Mattis'in görev süresini tamamlamasını beklemeyen Trump, Pentagon'un iki numarası Patrick Shanahan'ı göreve vekâleten atadı. Yeni isim, iş dünyası kariyeri ile dikkat çekiyor. Boeing'in yeni Dreamliner uçağının teknik arıza sürecinin aşılmasındaki rolünden ötürü tamirci' lakabı takılan Shanahan, şirketin füze savunma biriminde de önemli rol oynamış.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0349-6,0621
Sterlin: 6,7206-6,7231
Gram Altın: 215,9790-216,2730

Yeni Sigorta Modeliyle Alacaklar Garantide! 
Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortası tarifesini belirledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konuya iliksin tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni sigorta modeli, KOBİ'lerin alacaklarını garanti altına alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da yeni desteği Twitter hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu. Alacak sigortası, KOBI olarak tanımlanan isletmelerden, başvuru tarihinden itibaren en az iki yıl önce kurulan ve Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi tarafından belirlenen risk değerlendirme kriterlerini sağlayanlara sunulacak.
Akşam

Kota Derdi Yok, 'Sınırsız İnternet' 1 Ocak'ta Başlıyor 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, kullanıcıların belirli bir kotayı asması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamasının geçen yıl mayıs ayında kademeli olarak kaldırıldığını belirterek, "AKN uygulaması, 1 Ocak 2019 itibarıyla tamamen kalkacak. Böylece internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek" dedi. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak internet erişim hızı ve veri miktarının kullanıcılar için önemli göstergeler haline geldiğine işaret eden Turhan, AKN uygulamasıyla veri indirme hızının iyileştirilmesinin önem kazandığını vurguladı.
Akşam

Faizde Düşüş 2019'da Da Sürecek 
Ekonominin, yaz aylarında döviz kurunda yaşanan sert dalgalanmanın ardından normalleşme sürecine girdiğini belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "En kötüsü geride kaldı. Dünyadaki tüm belirsizliklere rağmen 2019, ekonomimiz ve bankacılık sektörü açısından çok daha olumlu bir yıl olacak. Türkiye'nin geleceğine inanıyoruz, ileriye ümitle bakıyoruz. Karamsarlığa gerek yok" dedi. Hakan Binbaşgil, şöyle devam etti: "Bugün elimizdeki göstergeler de artık başarılı bir dengenleme sürecine girdiğimize işaret ediyor. Enflasyon düşme trendinde. Yıllık enflasyonun 2019'da daha da gerilemesini bekliyoruz. Dış ticaret dengesi iyileşiyor. Buna bağlı olarak, cari dengemizdeki olumlu seyri de memnuniyetle takip ediyoruz. Döviz kurunda gerileme var."
Posta

Akaryakıtta Çifte İndirim 
Motorin ve benzin fiyatlarında dün gece yansından geçerli olmak üzere indirime gidildi. Enerji Petrol Gaz ikmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) alınan bilgiye göre, söz konusu indirim motorinde pompa fiyatlarına ortalama 29 kuruş, benzinde ise 28 kuruş olarak yansıdı. Buna göre, Ankara'da ortalama 5.99 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5.70 lira oldu.
Hürriyet

Yüksek Risk Takibi 
Yüksek risk BDDK toplam kredilere oranı yüzde 32 olan 500 milyon lira ve üzeri kredi borcu olan yüksek riskli grup için yeni bir düzenleme yapıyor. BDDK hazırladığı yönetmelikle bu şirketlerden denetimden geçmiş finansal tablo isteyecek, ayrıca şirketler her 4 ayda bir hesap durum belgesi vermek zorunda olacak.
Hürriyet

SPOR 
Fener Tarihe Geçti 
Kabus gibi bir sezon yaşayan, kötü istatistiklerle her hafta yeni bir rekora imza atan Fenerbahçe, kapanışı da rekorla yaptı. Fenerbahçe lig tarihinde ilk kez bir sezonun ilk yarısını 17'nci sırada bitirdi. Daha 1. dakikada Benzia ile Antalya kalesine geldiler. İlk 10 dakikada 3 kez kaleci Boffin'i rahatsız etti Fenerbahçeli futbolcular. Fener ilk yarı neredeyse tek kale oynadı ama golü bulamadı. Her atakta Mehmet Ekici vardı. Solda Benzia, sağda Ayew, Ekici'ye destek verdi. Tek eksik vardı, golcüler yine suskundu. Önce Soldado sonra Slimani denendi, olmadı.
Posta

Kartal Kaynıyor 
Sezonun ilk yarısını 6. sırada bitiren Beşiktaş'ta taraftar yönetimi, yönetim ise teknik direktör Şenol Güneş'i suçluyor. Taraftarlar, "Son 1.5 yılda sata sata takımın yapısını bozdular" diyerek Başkan Fikret Orman ve yönetimi kötü gidişin sorumlusu gösteriyor. Yönetim, "Kalacak (Negredo) gitti, gidecek (Love) kaldı" diyerek yönetimi hedef gösteren Şenol Güneş'i yanlış 11 seçmek ve kötü oyuncu değişikliği yaptığı gerekçesiyle eleştiriyor. Ancak Başkan Fikret Orman, Şenol Güneş ile devam kararını arkadaşlarıyla da paylaştı.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme