.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

26 Aralık 2018 Çarşamba

26.12.2018 Genel Gündem

26.12.2018
TÜRKİYE 
Kılıçdaroğlu Kin Ve Nefret Kustu 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yine iftira, kin ve nefret dolu bir konuşma yaptı. Metin Akpınar ile Müjdat Gezen'i savunan Kılıçdaroglu, Başkan Erdoğan'a "'Sanatçı müsveddesi' demiş. Müsveddenin ne olduğunu öğrenmek istiyorsan aynaya bak, göreceksin" derken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yönelik de su iftiralarda bulundu: "Yeni bir tezgah kurdular. Netanyahu'ya dediler ki 'Sen Erdoğan'ı kötüle, o da seni kötülesin. Orada da seçim var, burada da seçim var.' Bu kibir abidesine sormak isterim; sen bu kadar İsrail'e, Netanyahu'ya kızıyorsan damadını niye gönderdin İsrail'e?" Öte yandan 29 Ekim 2013'te Erdoğan'a hakaret içeren konuşma yapan ve açılan dava milletvekili seçilmesi nedeniyle durdurulan Kılıçdaroglu hakkında yapılan itiraz üzerine dava yeniden görülecek.
Akşam

Türkiye Gireceğim Derse Girer 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoglu ABD'nin Suriye'den askerlerini Türkiye ile eşgüdüm içinde çekeceğini söyledi. Çekilme sürecinin zaman alacağını belirten Çavuşoglu, askerler çekilene kadar sahada ABD Türkiye iş birliğinin somut ve olumlu neticelenmesi için Menbiç yol haritasının uygulanabileceğini vurguladı. Çavuşoğlu, "Sözünde durmamış bir ABD görüntüsü vermemek önemlidir dedik, Pompeo (ABD Dışişleri Bakanı) da hem fikir olduğunu söyledi" dedi.
Milliyet

Beştepe'yi Akis Ve Deringörü Koruyacak 
TÜBİTAK BİLGEM tarafından yerli olarak geliştirilen AKİS ve Yüz Tanıma Akıllı Turnike Sistemi (DerinGörü) Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kullanılacak. Kurum binalarındaki turnike geçiş sistemlerinde kullanılan kartların, kolayca kopyalandığını tespit eden TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) önemli bir çalışmaya imza attı. TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zeka" panelinde, AKİS Akıllı Kart İşletim Sistemi ve DerinGörü anlattı.

Milliyet

Cumhurbaşkanı Ülkesinin Sanatçısını Hedef Göstermez 
İyi Parti Genel Başkam Meral Akşener, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında, bir televizyon programındaki sözlerinden dolayı başlatılan soruşturmayı eleştirdi Akşener, partisinin dünkü grup toplantısında özetle şunları söyledi: "2019 bütçesinde faiz ödemelerine 117 milyar lira, yatırıma bunun ancak yansı ayrılmış. Bu parayla 780 bin konut yapılarak 3 milyon vatandaşımız, başını sokacak bir ev sahibi yapılabilirdi Bu iktidar 780 bin aileyi ev sahibi yapmak yerine, dış güçlere faiz ödemeyi tercih ediyor."
Hürriyet

DÜNYA 
'İkinci İsrail' Projesini Irak'a Tasıyorlar 
ABD'nin Suriye'deki askerlerini çekmesinden rahatsız gibi görünen İsrail'in Washington ile birlikte gizli bir ajandayı uygulamaya sokmaya hazırlandığı ortaya çıktı.ABD Başkanı Trump'ın aldığı kararı AKSAM'a değerlendiren üst düzey bir İsrail yetkilisi, "ABD Suriye'de başarısız oldu. Irak'a döndü. Neler olacağına bakacağız" dedi.ABD askerlerinin Irak'a geçmesiyle ilgili Başbakan Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Dr. Joseph Frager çarpıcı bir yazı yazdı. İsrail National News'te yazan Dr. Frager, "Time for a Kurdish State (Kürt Devleti zamanı)" baslığını attı.
Akşam

Fırat'ın Doğusuna Operasyon Planı Hazır 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Fırat'ın doğusuna yönelik askeri operasyonla ilgili bir gazetecinin "Operasyon ne zaman, bekleyecek miyiz?" sorusunu, "Bütün her şey planlandı, programlandı. Her şey ona göre, zamana uygun şekilde devam ediyor" diye cevapladı. Münbiç Yol Haritası'na ilişkin sorusu üzerine Akar, "Çalışılıyor. Önümüzdeki günlerde görüşmelerimiz olacak ABD'lilerle. İlgili askerler görüşüyorlar. Herhangi bir sorun yok. Takvim belirlenecek ve sizlere açıklanacak" ifadelerini kullandı. Akar,"Türkiye'nin ABD'ye Rusya'dan aldığı S-400'leri inceleme teklifi sunduğu iddialarına" ilişkin soru üzerine, "Öyle bir şey yok. Her şey planlandığı şekilde devam ediyor. Nokta" dedi.
Akşam

Kraliçe'nin Şifreleri 
İngiltere Kraliçe'si II. Elizabeth her yıl geleneksel olarak Noel mesajı yayınlıyor. Bu mesajlar kaydedilirken de çevresine sevdiklerinin fotoğrafları yerleştiriliyor. Fotoğraflardan bazıları arka planda kalırken Kraliçe'nin daha fazla önem verdikleri ise oturduğu masada yer alıyor. Geçen yıl yayınlanan mesajda oğlu Prens Charles, eşi Düşes Camila, torunu Prens Harry ve o dönemde nişanlı olduğu Meghan arka planda yer alıyordu. Ön planda ise eşi Prens Philip ile torunu Prens William'ın çocukları Prens George ve Prenses Charlotte vardı. Bu yıl arka planda Prens Harry ile Düşes Meghan'ın düğün fotoğrafı, Prenses Eugene'in düğün fotoğrafı ve Prens William'ın aile fotoğrafı yer aldı. Ön planda ise taht sıralaması yer alıyordu. Kraliçe, oturduğu masaya kendisinden önce hükümdar olan babası Kral VI. George'un, kendisi ile eşinin ve kendisinden sonra tahta geçecek olan oğlu Prens Charles ile ailesinin fotoğraflarını koydurdu.
Posta

EKONOMİ 
Euro: 6,0241-6,0312
Sterlin: 6,7066-6,7121
Gram Altın: 215,8205-216,1831

Riskleri Bertaraf Edecek Gücümüz Var 
Türkiye Is Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Yurtiçinde uygulanması beklenen sıkı para ve maliye politikası paralelinde, 2019 yılının ilk yarısında gözlenebilecek zayıf seyrin ardından yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitede kademeli toparlanma olmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin, aslında karsı karsıya kaldığı riskleri bertaraf ederek, ayrışabilecek gücünün bulunduğuna dikkati çeken Adnan Bali, küresel ve yerel çapta birbirinin içine geçmiş sıkıntıların çözümünde her kesimin gayret göstermesi gerektiği vurguladı. Adnan Bali, buradaki en önemli unsurun, ekonomideki güven ortamının kuvvetlendirilmesi olduğuna inandığını söyledi. Petrolü, doğal kaynakları olmayan ve kendi tasarrufları büyüme ihtiyaçlarına yetmeyen bir ekonomi olarak en fazla güvene ihtiyacın olduğunu dile getiren Adnan Bali, değerlendirmelerine söyle devam etti: "Güven olmadan bolluk, bereket olmaz. Bolluğu esas yaratacak olan; is adamının geleceğe güvenle bakacağı, yatırım yapacağı, yeni fabrika açacağı, istihdam yaratacağı; yabancı yatırımcının bu ülkeye müsterih olarak sermaye akısı sağlayacağı, bunu geri almada bir kaygısının olmayacağı bir güven ortamıdır."
Akşam

Asgari Ücret Dopingi 
Asgari ücret 2018 yılında yüzde 14.2 artışla 1404 liradan 1603 liraya çıkmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk dün bu tutarı oybirliği ile yüzde 26.05 (417 lira) artırarak net 2020 liraya çıkardıklarını duyurdu. Yeni asgari ücretin brüt tutarı da 2558 lira oldu. Bu artış, sadece 7 milyon asgari ücretliyi değil, 80 milyonu etkileyecek. Asgari Geçim İndirimi (AGİ), işsizlik maaşı, 65 yaş aylığı için gelir testi limiti, devlet destekli sağlıktan ücretsiz yararlanmada baz alınan hanedeki kişi başına gelir, dul kadınlara yardım şartı, Bağkur primleri, doğum ve askerlik borçlanması... Bunların tamamı asgari ücrete endeksli olarak her yıl değişiyor. İşte ayrıntılar...
Posta

Elektrik Ve Gaza Yüzde 10 İndirim 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yılbaşından itibaren konutta elektrik ve doğal gaz fiyatlarında yüzde 10 indirim yaptıklarını, KOBİ ve ticarethanelerde kullanılan doğalgazın fiyatında da yüzde 10'luk indirime gittiklerini açıkladı. 2019 ve 2020'de ilk defa işe alınacak her işçinin, asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devletin karşılayacağını söyleyen Erdoğan, "Kadın, genç ve engelli istihdamındaki teşvik süresini 12 aydan 18 aya çıkarıyoruz. İmalat sanayinde yatırım teşvik belgesi şartı aranmaksızın 2019 boyunca ArGe faaliyetlerinde ise süre sının olmaksızın yeni makine ve teçhizat alımlarında KDV alınmayacak. Bölgesel istihdam teşviki 1 yıl daha uzayacak. 2018'de 9 ay olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini, önümüzdeki yıl 12 ay boyunca vereceğiz" dedi.
Milliyet

Asgari Ücret Net 2 Bin 20 TL
Asgari ücret 2019 yılında 2 bin 20 lira olarak uygulanacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dün oybirliğiyle aldığı kararla yüzde 26 zamlanan asgari ücret vergi dilimi değişikliklerinden etkilenmeyecek. Asgari ücretin işverene maliyeti ise 3 bin 6 lira olacak. 2019 yılında uygulanacak asgari ücret, yüzde 26.05'lik artışla net 2 bin 20 TL oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu oluşturan işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin ortak imzasıyla alınan karar, evli ve üç çocuklu bir asgari ücretlide ise asgari geçim indirimiyle birlikte 2 bin 155 TL olarak uygulanacak.

Hürriyet

SPOR 
Benden Başkası Yapamazdı 
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, yazarımız Faik Gürses'e çarpıcı açıklamalar yaptı. 2013'te Beşiktaş'a başkan olduğu günden beri önemli işler yaptıklarına vurgu yapan Orman şunları söyledi: "Haksız tepkiler ve eleştiriler aldık. Gönül rahatlığı ile söylüyorum; ben ve yönetici arkadaşlarım, yaptıklarımızdan son derece huzurluyuz. Şöyle bir geri dönüp baktığımda, Beşiktaş'ın 70'li yıllardan sonraki değişimi gözümün önüne geliyor. 5 yılda çok büyük işler yaptık. İddia ediyorum, bu stadı benden başka kimse yıkamazdı yapamazdı. İşte kırgınlığım ondan. Yaptığınız işler ve gelen şampiyonluklar çok kısa sürede unutuluyor."
Posta

Aslan'ın Golcüsü 
Devre arası transfer döneminde kadroya takviye düşünen Galatasaray, önceliğini forvet transferine ayırmıştı. Sarı-Kırmızılılar aradığı golcüyü Çin'de buldu. Çin ekibi Guangzhou forması giyen ve sözleşmesi 19 Ocak'ta sona erecek olan Alan Carvalho ile temasa geçen Galatasaray, Brezilyalı oyuncu ve menajeriyle ilk görüşmeyi yaptı. Taraflar arasında prensipte anlaşma sağlandı. Alan'ın kontrat fesih tarihini beklemeden Galatasaray'ın devre arası kampına katılması bekleniyor. 29 yaşındaki Alan ile 3 yıllık sözleşme imzalanacak. Alan bu sezon Guangzhou formasıyla 22 maçta 19 gol attı.
Posta

Fener Gözünü Kararttı 
Sezona Phillip Cocu ile başlayan, Erwin Koeman ile devam eden Fenerbahçe, son iki lig maçına Ersun Yanal ile çıktı. Ancak Yanal da son iki maçta sadece 2 puan alarak sezonun ilk yarısının 17. sırada tamamlanmasına engel olamadı. Ersun Yanal ile 1.5 yıllık sözleşme imzalanan törende Başkan Ali Koç, "Gerekirse gözümüzü karartıp, UEFA'nın mali denetimine rağmen transfer yaparız" demişti. Sarı-Lacivertli ekipte gözler karardı, transfer çalışmaları başladı. Listenin başında Chelsea ile sözleşmesi bitecek olan orta saha oyuncusu Cesc Fabregas var.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme