27 Aralık 2018 Perşembe

27.12.2018 Genel Gündem

27.12.2018
TÜRKİYE 
3 Bin Deaş'lıyı Oldurduk Kalanı Da Hallederiz 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, aralarında Akşam'ın da bulunduğu bir grup gazeteciye önemli açıklamalarda bulundu. ABD ve diğer ülkelerin DEAŞ'a karsı sadece hava operasyonları düzenlediğini hatırlatan Akar, "TSK ise göğüs göğüse mücadele ederek üç binin üzerinde DEAS'lıyı etkisiz hale getirdi. Bilgi, tecrübe ve kabiliyetleriyle dünyanın en güçlü ordusu olan TSK, geri kalan DEAS'lıları da etkisiz hale getirmeye muktedirdir" diyerek şunları kaydetti: ABD'nin verdiği silahlar "terör örgütü YPG'de kalacak" diye bir şey yok ortada. Yukarıda liderler bir çatı çizip genel çerçeveyi belirlediler. Biz de ABD'li muhataplarımızla bir çerçevenin içini dolduracak çalımsalar yapıyoruz. Planlamalarımız var. Başka taraflarla da temas halindeyiz. Dolayısıyla ortada olmuş bitmiş bir şey yok. Planlamalarımız nasıl hayata geçirilecek onu ele alıyoruz.
Akşam


Karargâha Saldırıyı Ahtapot Engelledi 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde TÜBITAK ve TÜ- BA Ödülleri Töreni'nde konutsu. Türkiye'nin siber teknolojide ulaştığı noktayla ilgili bilgiler veren Başkan Erdoğan, bir kuvvet komutanlığına yönelik siber saldırıya karsı koyan "Ahtapot" adlı bir yazılımı örnek gösterdi. Başkan Erdoğan şunları söyledi: Hudutlarımızın korunmasına gösterdiğimiz hassasiyeti ülkemizin ürettiği verilerin korunmasına aynen göstermek durumundayız. Bugün siber saldırılar ve açıklar, devletin güvenliğiyle kişi mahremiyetini ihlal eden en büyük tehditlerdendir. Geliştirdiğimiz 'Ahtapot' yazılımı, bir kuvvet komutanlığımızın karargâhına yapılan siber saldırıyı basarıyla engelledi ve gerçekleşecek bir NATO tatbikatına dâhil edildi. Türkiye bilimsel araştırmalarda artık sınır tanımıyor. İki hafta önce 20 yıllık hayali gerçekleştirip Uzay Ajansı'nı kurduk. Ülkemizi süper lige taşıyacak tarihi bir adım attık.
Akşam

3 Büyükşehir Mesajı 
MHP Lideri Bahçeli, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Yerel seçime ilişkin Bahçeli, cumhur ittifakının sağlam bir zeminde yürüdüğünü belirterek şöyle dedi: "AK Parti ve MHP 51 ilde kendi adaylarıyla seçime katılacak. 30 büyükşehir üzerinde anlaşma sağlandı. MHP, 30 büyükşehir içerisinde Adana, Mersin ve Manisa'da, geçmişte olduğu gibi büyükşehir adayını çıkaracak. AK Parti'nin de buna ılımlı yaklaştığı kanaatindeyim. Jestler falan konuşuluyor. Jesti reste çevirmezlerse 3 büyükşehir bizden olacaktır. İttifakın takdirini Cumhurbaşkanına bıraktık. Ne derse ona saygı duyarız." Memleketi Osmaniye'de AK Parti'nin 2, MHP'nin ise 1 milletvekili olduğunu anımsatan Bahçeli şöyle devam etti: "Arzulandığı takdirde AK Parti orada aday çıkartabilir. Fakat Sayın Cumhurbaşkanı, cumhur ittifakının olumlu yönünü göz önüne alarak Osmaniye'de aday çıkartmayacaklarını bize söyledi."
Posta

Esad Menbiç Sınırında 
Ankara ABD askerleri ve teknik personelin Suriye'den ayrılmasına yönelik hazırlığı sürerken, ana omurgasını terör örgütü YPG'nin oluşturduğu DSG, TSK'nın gerçekleştireceği kapsamlı harekâtın önüne geçilmesine yönelik Suriye rejimi ve Rusya'nın yanı sıra Avrupa ve ABD ile diplomatik alandaki temaslarını yoğunlaştırdı. Rus destekli Suriye rejim güçleri de Menbiç'e takviye birlikler gönderdi.
Milliyet

Yargılanmaları Akıl Tutulması 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün beraberinde bazı milletvekilleri ve genel başkan yardımcıları ile 11 üyesinin yargılanacağı duruşma öncesinde Türk Tabipleri Birliği'ni (TTB) ziyaret etti. Başkan Sinan Adıyaman ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Kılıçdaroğlu çıkışta basın mensuplarına açıklamada bulundu.
Milliyet

Ak Parti Seçmeni Kulak Çekecek 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Anavatan Partisi'nin 1989 yılında yerel seçimlerde yaşadığı hezimeti hatırlatarak, "Seçmen 1989'da olduğu gibi 31 Mart'ta bir kulak çekme yapacak. Bunu AK Parti seçmeni yapacak. Çok şey değişir" dedi.
Hürriyet

DÜNYA 
Afet Selfie'si 
Bölgede şiddetli yağışa rağmen kaybolan 159 kişiyi arama kurtarma çalışmaları büyük bir fedakarlıkla yürütülüyor. Bazıları için hala yaşam umudunun aranabildiği enkaz yığınları, bazıları için de sosyal medya paylaşımına malzemeden başka bir anlam taşımıyor. Bölgeyi ziyarete gelenler ve afetten kılpayı kurtulanların zafer işareti vererek çektiği selfie'ler, dünya çapında tartışma yarattı. Vicdansızlık ve duyarsızlıkla suçlanan selfie'ciler ise, "Acıyı paylaştık" diyerek kendilerini savunuyor.
Posta

Rusya'nın Yeni Hipersonik Füzesi Testi Geçti 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin verdi. Rusya, "Avangard" adlı yeni hipersonik füzesinin başarıyla test edildiğini bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yapılan test kapsamında füzenin fırlatıldığı Yasni bölgesinden, yaklaşık 6 bin kilometre uzaklıktaki Kamçatka bölgesindeki hedefi başarıyla vurduğu açıklandı.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0126-6,0188
Sterlin: 6,6808-6,6957
Gram Altın: 215,1869-215,5010

131 Milyarlık Yatırım 223 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak 
Teknolojik üretimin ve yatırımların artmasını hedefleyen hükümet çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk 10 ayında 5 bin 105 yatırım belgesi düzenlendi. Bu kapsamda 131 milyar lira sabit yatırım yapılması ve 223 bin kişilik istihdam oluşması bekleniyor. Bakanlık gelen talepler doğrultusunda teşvik sistemine öz kaynak desteği uygulamasını da dahil etmeyi planlıyor. Bakanlık, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısını bin 384'e çıkarırken, Ar-Ge harcamaları 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 21 artışla 30 milyar liraya, tam zamanlı Ar-Ge personeli sayısı da yüzde 12 artışla 154 bine ulaştı.
Akşam

Asgari Ücretle Bes'e Devlet Katkısı 1.586 Tl Arttı 
Yeni asgari ücret 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek. Asgari ücret, brüt 2.558,4 TL'ye çıktı. Çalışanın net olarak ele geçen rakam ise 2.020,9 TL olacak. Bu rakam bekar bir asgari ücretli için geçerli. Asgari geçim indirimi tutarı farklılaştıkça net asgari ücret tutarı artıyor. Evli ve esi çalışmayan asgari ücretli için rakam 2.058,96 TL iken evli, esi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli net 2.116,52 TL ücret alacak. Asgari ücret değişince sosyal güvenlik sisteminde ve çalımsa hayatında pek çok parametrede değişiyor.
Akşam

İş Dünyası Desteklerden Memnun 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün asgari ücrette artış, elektrik ve doğalgaz fiyatında indirim, işverene yeni istihdamda sigorta ve vergi desteği gibi pek çok konuda teşvik müjdesi vermişti. İş dünyası için asgari ücretin yüzde 26'lık artışla 2 bin 20 TL olması, yani enflasyonun (yüzde 21.62) üzerinde artmasını olumlu karşıladıklarını belirten Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, "Teşvikler de yaraların sarılması anlamında iyi bir katkı" diye konuştu. Erol Bilecik, şöyle devam etti: "İşverenin de daha önemli üretim gücüne sahip olması ve katma değeri yüksek daha önemli iş ve yatırım yapma iştahını destekleyebilecek şekilde bir takım teşviklerin de verilmesi önemli. Mesajları aldık, olumlu da gördük. Piyasalar için şimdiye kadar alınan tedbirler ve iş dünyasına verilen desteklerden memnunuz. Bu teşvik ve destekler doğrultusunda da en azından ağustos başından bugüne kadar yaşadığımız dalgalanmanın önemli kısmı bertaraf edildi."
Posta

Türkiye'de 140 Bin Öğretmene İhtiyaç Var 
Eğitim-Bir-Sen tarafından hazırlanan 'Eğitime Bakış 2018 İzleme ve Değerlendirme Raporu' açıklandı. Eğitim-Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, raporun genel hatlarına baktıklarında 'mutlu öğretmen, başarılı öğretmen, iyi eğitim'in yer aldığını söyledi. Türkiye'deki eğitim sistemini daha iyi hale getirmede en önemli unsurun öğretmen olduğunu savunduklarını belirten Ali Yalçın, "Öğretmen atamalarındaki mülakat uygulamasına yönelik itirazlarımızı giderecek, tekliflerimizi hayata geçirecek bir hamleyi olabilecek en kısa sürede bekliyoruz" dedi.
Posta

Enflasyon Beklenenden Düşük Olacak 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomik gerçekleşmelerin pozitif yönde olduğunu, cari açık ve enflasyonun beklenenden düşük çıkacağını söyledi. Albayrak, Meclis grup yönetiminin talebi doğrultusunda ekonomik gelişmeler konusunda bilgilendirmek, soruları yanıtlamak üzere milletvekillerine yönelik başlattığı görüşme turu kapsamında son olarak Akdeniz ve İç Anadolu bölgesi vekilleriyle bir araya geldi.
Milliyet

SPOR 
Fenerbahçe'den Emre Atağı 
Devre arasında kadrosuna önemli takviyeler yapması beklenen Fenerbahçe ilk resmi girişimi Sivassporlu Emre Kılınç için yaptı. 3 sezondur Kırmızı-Beyazlı formayı giyen 24 yaşındaki kanat oyuncusunun sözleşmesinde 2.5 milyon Euro'luk serbest kalma maddesi var. Ancak Kanarya bu transferi takas yoluyla çözmek istiyor. Emre'ye karşılık Aatif'ı öneren Sarı-Lacivertliler, Sivasspor'dan yanıt bekliyor. Aatif; 2012-2016 yılları arasında Sivasspor forması giyip, gol kralı olmuştu. Futbola Boluspor'da başlayan Emre Kılınç da bu sezon Süper Lig 'de 16 maçta 4 gol attı.
Posta

Kartal Golcü Avında 
Beşiktaş yönetimi teknik direktör Şenol Güneş'in raporu doğrultusunda transfer harekatına başladı. Önceliği forvet transferine ayıran Siyah-Beyazlı ekibin gündeminde iki isim var. Beşiktaş ilk olarak Atiker Konya'nın Makedon golcüsü Jahovic için teklif yaptı. Kulübüyle 1.5 yıl daha sözleşmesi bulunan Jahovic için Beşiktaş 1.5 milyon Euro önerdi. Geçtiğimiz yıl Göztepe'de gösterdiği performans ile dikkatleri çeken Jahovic'i Şenol Güneş'in çok istediği öğrenildi. Jahovic için görüşmeler sürüyor
Posta

Cim Bom'a İki Kupa Yakışır 
Geldiği günden bu yana beklenen performansa bir türlü ulaşamayan Sofianne Feghouli, son haftalarda yükselen form grafiğiyle dikkat çekti. Çaykur Rize ve Başakşehir karşılaşmalarında skora etki yapamasa da Galatasaray'da sahanın en iyilerinden biriydi. Cezayirli yıldız asıl patlamayı Sivasspor maçında yaptı. 4-2'lik galibiyette güzel futbolunu 1 golle taçlandıran Feghouli, teknik direktör Fatih Terim'in de gözüne girmeyi başardı. 3 hafta önce adı "gönderilecekler" listesinde yer alan Feghouli'nin artık takımda kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme