28 Aralık 2018 Cuma

28.12.2018 Genel Gündem

28.12.2018
TÜRKİYE 
Senin Cumhurbaşkanın Olmaya Meraklı Değilim 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 49. Muhtarlar Toplantısı'nda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu sert sözlerle eleştirdi, "Muhtarlarımızı üzen beni de üzer. Muhtarlarımızı memnun eden beni de memnun eder. Kimse kalkıp da muhtarlarımız üzerinden spekülasyon yapmasın" diyerek söyle devam etti: Ana muhalefetin basındaki zat önceki gün çıkmış sahsımı bu göreve meşru bir şekilde gelmemekle itham ediyor ve 'benim cumhurbaşkanım değilsin' diyor. Bay Kemal, ben senin cumhurbaşkanın olmaya meraklı değilim, ben milletimin cumhurbaşkanı olarak seçildim."
Akşam


Ypg Köstebeğe Döndü 
ABD'nin hava desteği ve silah yardımlarıyla Ağustos 2016'da ilçeyi terör örgütü DEAŞ'tan ele geçiren YPG/PKK, Türkiye'nin olası askeri harekatına karsı hazırlık yapıyor. AA'nın Münbiç'te bazı tünellerin içerisinden elde ettiği videolarda, tünellerin uzatılması amacıyla kazım çalışmasının devam ettiği görülüyor. Elektrik tesisatı çekilerek aydınlatılan tünellerde is aletleri ve el arabaları bulunuyor. Eğilmeksizin ve silah teçhizatıyla rahatlıkla yürüyebilecek genişlikte kazılan tüneller, ilçe merkezini çevreliyor. Teröristler, kayalık alanların içine açtıkları tüneller sayesinde hava saldırılarından korunmayı, çatışma sırasında cephe hattı ilerisine arkadan çıkarak ani taarruzlar yapmayı ve gerektiğinde saklanarak geri çekilmeyi amaçlıyor.
Akşam

1 Tonluk 'Sığınak Delen' 
Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattı Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı'nda (HABRAS) önemli bir teste imza atıldı. Testte, bir tonluk MK-84 genel maksat bombası, ses hızım aştı ve çelik donatıyla güçlendirilmiş betonu deldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saatte 1850 kilometre hiza ulaşan MK-84 genel maksat bombasının, bir metrelik çelik donatıyla güçlendirilmiş beton hedefi başarıyla deldiği kaydedildi.
Hürriyet

Bakan Soylu: İyi Polis Olacaksınız 
Niğde'de özel harekâtçıların mezuniyet töreninde konuşan Bakan Soylu, 'Birilerinin 15 Temmuz sevdası bitmedi' dedi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "15 Temmuz gecesindeki kalkışma bitti, o gecenin fiziki taarruzları bitti ama birilerinin 15 Temmuz sevdası, hem içeride hem dışarıda hâlâ bitmedi" dedi.
Milliyet

DÜNYA 
Trump: Irak'tan Çekilmeyeceğiz 
Sürpriz bir ziyaretle önceki gece Irak'taki Aynü'l Esed Askeri Üssü'nü ziyaret eden ABD Başkanı Donald Trump askerlere yaptığı konuşmada, "Irak'tan çekilmeye yönelik hiçbir planımız yok. Eğer Suriye'de bir şey yapmak istersek Irak'ı üs olarak kullanırız" dedi. Başkan Trump, sözlerini şöyle sürdürdü: "DEAŞ'ı ortadan kaldırmak isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'la çok iyi konuşmalar gerçekleştirdim. O ve diğerleri bunu yapacak. Çünkü biz onların bölgesindeyiz. Yükü ve maliyeti bunların taşıması gerekir fakat yapmıyorlar. ABD dünyaya polislik yapmaya devam edemez."
Posta

İktidar Değişiyor 
Veliahtlığa getirdiği oğlu Prens Muhammed bin Selman'ın 1 yıldır ülkeyi yönetmesine izin veren Suudi Arabistan Kral Selman kabinede değişikliğe gitti. Kral'ın imzasıyla yayınlanan kararnameyle; Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr'in yerine İbrahim el Asaf getirildi. Enformasyon bakanı, ulusal muhafız bakanı ve eğitim bakanı da değiştirildi. Yeni Dışişleri Bakanı İbrahim el Asaf, Veliaht Prens'in geçen yılki tutuklama dalgalarında alıkonulmuş geçen ay serbest bırakılmıştı.
Posta

Körfez'den Esad'a Jest 
Suriye'de 2011 'de başlayan iç savaşta Be şar Esad karşıtı muhalif grupları destekleyen başlıca ülkelerden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suriye'nin başkenti Şam'daki büyükelçiliğini yeniden açma kararı aldı. Suriyeli yetkililerin Ebu Rummaneh'teki büyükelçiliğin açılışına gazetecileri davet ederek duyurduğu olay, 2011 'den bu yana Suriye'deki en kritik diplomatik gelişmeler arasında yerini aldı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0762-6,0826
Sterlin: 6,7144-6,7257
Gram Altın: 215,5917-215,8838

İmar Barısı'na Uzatma Sinyali 
İmar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınmasını sağlayan İmar Barısı'ndan faydalanacak vatandaşlara tanınan başvuru süresi 31 Aralık'ta sona eriyor. Çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamayan vatandaşlardan ise süre uzatımına ilişkin talepler gelmeye devam ediyor. Taleplerin karşılık bulup bulmayacağına iliksin soruyu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum cevapladı. Bu konuda kendilerine de ciddi oranda talep ulaştığını belirten Kurum, "Vatandaş İmar Barısı başvuru süresinin uzatılmasını istiyor. Henüz vakit olduğu için erken bir açıklama yapmamız doğru olmaz. Son başvuru tarihi olan 31 Aralık'ta durumu bir kez daha değerlendirip, açıklamamızı da o tarihte yapacağız" dedi.
Akşam

Büyümeye İhracat Dopingi 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatın ithalatı karşılama oranının yıl sonunda yüzde 75'ler seviyesinde olmasını, net ihracatın büyümeye katkı vermesini ve dış ticaret açığının azalmasını beklediklerini bildirdi. Pekcan, NTV'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Pekcan, ihracatta kasım ayı sonu itibarıyla 168 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdıklarını anımsattı.

Akşam

Stüdyo Tamamen Tarih Oluyor 
Stüdyo yani 1+0 olarak bilinen daireler tam anlamıyla tarih oluyor. 1 Ekim 2017'de yürürlüğe giren imar yönetmeliği ile stüdyo dairelerin yapımı yasaklanmıştı. Bu tarihten sonra inşa edilen binalarda stüdyo daire yapılmasına izin verilmedi. Kira getirisi nedeniyle yatırım amaçlı konut alanların tercihi olan stüdyoların yapımı yasaklanınca son dairelere de ilgi oldukça arttı. Son 1 yılda piyasada bulunan stüdyo daire stoku hızla tükendi..
Posta

Köprü Cezaları Silinecek 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek yasaya göre köprü cezaları silinecek, tahsil edilen 19 milyon liralık ceza ise iade edilecek. Trafik cezalarına 2019'da zam yapılmayacağı da yer alan yasada yalılar sahil hariç Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer'in bir bölümü de imar barışına dahil edildi.
Hürriyet

"Enerjik Türkiye İçin 4 Adım Şart" 
Enerji yönetimi devi Schneider Electric tarafından Türkiye'de her yıl toplumsal gelişime katkılarından dolayı bir kişiye verilen 'Pozitif Enerji Ödülü' bu yıl Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol'un oldu. Düzenlenen basın buluşmasında ödülünü Schneider Electric Türkiye, İran ve Orta Asya Bölge Başkanı Bora Tuncer'in elinden alan Fatih Birol enerjide son trendleri anlatan bir sunum yaptı.
Milliyet

SPOR 
Dev İş Birliği 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) futbolda mali devrim için ortak çalışma başlattı. Bu çalışma TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile TBB Başkanı Hüseyin Aydın'ın imzasıyla kamuoyuna duyuruldu. Açıklama şöyle: Sadece sportif becerilerin değil idari ve mali etkinliğin de dahil olduğu bir bütünlük içinde yönetilmesi durumunda futbolun ekonomiye sağlamakta olduğu katkının sürdürülebilir olacağı düşünülmektedir. Futbolun bir endüstri olduğu gerçeğinden hareketle uzun vadeli strateji ve hedefler daha önem kazanmaktadır.
Posta

Sadık Savaşı 
Ligin ilk yarısında başarılı olamayan Beşiktaş ve Fenerbahçe ara transfer için düğmeye bastı. Pepe ile yolları ayıran Beşiktaş ile, Diego Reyes'ten verim alamayan Fenerbahçe, Yeni Malatya'nın stoperi Sadık Çiftpınar için harekete geçti. Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, iki kulübün görüşme için randevu istediklerini açıkladı.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme