.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

29 Aralık 2018 Cumartesi

29.12.2018 Genel Gündem

29.12.2018
TÜRKİYE
Moskova'ya 'Kırmızı Çizgimiz Terör' Çıkarması

Türkıye'nin Münbiç ve Fırat'ın doğusundaki terör odaklarına yönelik operasyon hazırlığı ve ABD'nin Suriye'den çekilme kararının ardından yaşanan gelimseler, Türkiye ve Rusya heyetleri arasında bugün masaya yatırılacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavusoglu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MIT Müstesarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan oluşan Türk Heyeti, Rus muhataplarıyla Moskova'da bir araya geliyor.
AkşamHedefimiz Suriye'den Teröristleri Çıkarmak
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Esad rejiminin Münbiç'e girdiği iddialarıyla ilgili ilk açıklama geldi. "Ortada kesinleşmiş, ciddi bir şey yok" diyen Başkan Erdoğan, "Suriye'de hedefimiz terör örgütlerini temizlemek" dedi. Başkan Erdoğan su açıklamaları yaptı: Münbiç yüzde 90 civarında Arapların oluşturduğu bir bölge. Biz bütün bunlara rağmen hep sabrettik. Sayın Trump döneminde bu tekrar gündeme geldi ve Sayın Trump da burada özellikle müşterek bir hareket içerisinde olabileceğimizi bize söyledi. Sayın Putin'le aynı şekilde insani yardım noktasında Münbiç'e yönelik attığımız, atabileceğimiz adımlar, bunları hep aramızda konuştuk. Ama su anda gelinen noktada tabii ki bu topraklar Suriye'ye ait. Suriye'nin bir defa bölünmesine zaten karsıyız ama bizim bütün hedefimiz oradaki terör örgütlerinin oradan çıkmasıdır. Terör örgütlerinin çıkması halinde zaten bize de yapacak is kalmaz.
Akşam

16 İl İçin Daha Mutabakat
21 büyükşehirde İYİ Parti ile seçim ittifakı kuran CHP'nin, Kırıkkale, Isparta, Düzce, Nevşehir ve Osmaniye'de İYİ Parti adaylarını destekleyebileceği belirtildi. İYİ Parti'nin ise CHP'nin yönetimde olduğu sekiz il belediyesinin yanı sıra Bolu, Sivas ve Kırşehir'de de aday çıkarmaması bekleniyor.
Milliyet

Ohal Komisyonu'nun Bir Yılı OHAL İnceleme Komisyonu, bir yıllık görev süresinde 125 bin 600 başvurudan 50 bin 300'ünü karara bağladı. Dosyalardan 46 bin 600'i reddedildi. OHAL İnceleme Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu, ret kararlarının yüzde 94'ünün adli soruşturma/kovuşturma bilgisi nedeniyle alındığını söyledi.
Hürriyet

DÜNYA
Çin'e Türkiye'yi Anlattılar
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın geçen yıl başlattığı 'Turkey Today/Bugünün Türkiyesi' etkinliklerinin Çin ayağı 25-28 Aralık'ta Pekin ve Şangay'da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, Prof. Dr. Ege Yazgan, Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın ve Dr. Altay Atlı'dan oluşan heyet, çeşitli toplantıların ardından dün Şangay'daki panelde Çinli uzmanlara hitap etti. ABD'nin etkinliğinin giderek azaldığına dikkat çeken Doç. Dr. Yalçın, Türkiye'nin yeni ortaklıklar aradığını vurguladı. Prof. Dr. Aslanoğlu ekonomide dengelenmenin başladığını dile getirerek, Çin ile Türkiye arasındaki büyük ticari potansiyele dikkat çekti. Dr. Atlı da Çin'in Türkiye için sermaye, teknoloji transferi ve ortak üretim açısından işbirliği sunabilecek bir ülke olarak görüldüğünü ifade etti. Türkiye'nin özellikle Avrupa pazarına ulaşmak isteyen Çinli yatırımcılar için önemine işaret eden Prof. Dr. Yazgan ise Türkiye'nin son dönemdeki reformlarla yabancı yatırımcılara önemli avantajlar sağladığını belirtti.
Posta

Suudi Bakan Niye Gitti Cemal Kaşıkçı krizinin gölgesinde Suudi Arabistan'da önceki gün yaşanan kabine değişikliği dikkat çekiyor. Siyasi yorumculara göre Kaşıkçı cinayeti nedeniyle zan altında kalan Suudi Veliaht Prens'e yakın isimler terfi ettirilirken Prensi yeterince savunmadığı düşünülen Dışişleri Bakanı Cübeyr ise rütbe tenziline uğradı.
Hürriyet
Türk Diplomat Katiline Yine İzin Yunanistan'da ar alarmda Türk diplomatların da bulunduğu çok sayıda kişiyi katleden' 17 Kasım' terör örgütünün 11 kez müebbet hapse mahkûm baştetikçisi Dimitris Kufonidas, yılbaşını ya evinde ya da tavernada eğlenerek kutlayacak. Cezaevleri Komisyonu, Kufodinas'ın 6 günlük izin talebini kabul etti. Dün Volos Açık Cezaevi'nden çıkan Kufodinas, yılbaşını kutladıktan sonra geri dönecek. Kufodinas, 1991 yılında Türk Basın Ataşesi Yardımcısı Çetin Görgü'yü şehit etti.
Hürriyet

EKONOMİ
Dolar: 5,2722-5,2733
Euro: 6,0271-6,0491
Sterlin: 6,6940-6,6964
Gram Altın: 215,5839-216,2301

Çocuk Programlarında 'Abur Cubur' Reklamı Yok!
Ticaret Bakanlığı çocukları sağlıksız gıdalardan korumak için çok önemli bir düzenlemeye gidiyor. Buna göre, cips, çikolata, şekerleme, kola gibi gıdaların reklamlarına çocuk programlarında yasak geliyor. 'Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Bu düzenlemelerle aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdalar konusunda farkındalığını artırmak ve özellikle çocuklarımızı, gençlerimizi bu tür gıdalardan mümkün olduğunca uzak tutarak onlara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaya yönelik politikalara destek verilmesi amaçlanıyor" dedi.
Akşam

Operatörlerin İşbirlikleri Kaçınılmaz Olarak Artacak
Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, "Sektör adına 2019, yeni 5G teknolojileri geliştirmek, test etmek ve bir yandan da gerekli altyapıyı tesis etmekle geçecek. Tüm bunlar çok ciddi yatırım maliyetlerini de beraberinde getiriyor. Bu maliyetleri en aza indirmek ve mükerrer yatırımların önüne geçmek amacıyla 2019'da operatörler arası işbirlikleri de kaçınılmaz olarak artacak" dedi. Doany, 2018 ve 2019'a ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yatırım harcamalarını yüzde 76 artırarak 2,6 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini anımsatan Doany, basta 5G olmak üzere yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanması adına çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
Akşam

Yeni Yılda Çok Şey Değişecek
2019 için brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olarak belirlenen asgari ücret, işsizlik maaşının da artmasını sağlayacak. İşsizlik ödeneğinde sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alındığından, mayıs ayından itibaren yeni asgari ücret üzerinden hesaplama yapılacak. İşsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40'ı, üst sınırı asgari ücretin yüzde 80'i olarak hesaplanıyor. Bu kapsamda yapılan hesaplamaya göre; damga vergisi de düşüldüğünde 2019'da en düşük işsizlik maaşı net 1015 lira, en yüksek 2 bin 31 lira olarak uygulanacak. 2018 boyunca bu en düşük asgari ücret 806 lira, en yüksek tutar ise 1611 lira olarak uygulanmıştı. Bir başka deyişle işsizlik maaşı da yeni yılda yüzde 26 zamlanmış olacak.
Posta

Milli İşlemci 'Çakıl' Geliyor Milli silah sistemlerinde kullanılacak yerli mikroişlemci 'Çakıl', Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından onaylandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yabancı mikroişlemcilerin yerini alabilecek hızda ve düşük güç tüketen, lisans ve satış hakları ülkemize ait milli bir işlemci tasarlanıyor. Çakıl'ın mobil cihazlarda kullanılabilecek çok çekirdekli versiyonunun çalışmalarına başlanacak" dedi. Gebze'deki Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine (BİLGEM) bağlı laboratuvarları ziyaret eden Bakan Varank "Milli Savaş Uçağı'nın gerçek zamanlı işletim sistemi, SİHA'lar ve savaş uçaklarımızın kullandığı akıllı bombaların lazer arayıcı başlık dedektörü, gelişmiş haberleşme istihbarat donanımları, milli kripto sistemleri, hava radar sistemleri burada geliştirilmekte" diye konuştu.
Posta
Ekonomistler 2019'dan Umutlu Ekonomistler, 2019 yılında enflasyon ve cari açıkta gerilemenin süreceğini, yılın ikinci yansında büyümenin belirginleşeceğini ve kredi derecelendirme şirketlerinden kredi notu artışı beklenebileceğini söyledi. Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, küresel para politikalarında normalleşmenin ılımlı hızda gerçekleşmesine karşın, önceki yıllarda gözlenen olağanüstü likidite desteğinin kademeli azaltılmasının dış çerçeveyi oluşturduğu makroekonomik ortamda, içeride politik ve jeopolitik artan risklerin ekonomik dengelerde hassasiyetleri daha kırılgan hale getirdiği bir yılın geride bırakıldığını söyledi.
Milliyet

SPOR
Ribery Bombası
Transfer döneminde bombaları bir bir patlatmaya hazırlanan Galatasaray, 2005'te Sarı- Kırmızılı formayı giydikten sonra Almanya'nın Bayern Münih takımına transfer olan Frank Ribery ile prensip anlaşmasına vardı. Dün Avrupa medyasının 'Son dakika gelişmesi' olarak duyurduğu haberde, Galatasaray'ın sözleşmesi sezon sonu bitecek olan 35 yaşındaki yıldız futbolcuyu renklerine bağlayacağı bildirildi. İspanyol Mundo Deportivo gazetesi, bu transfer gelişmesini "Ribery sözleşmesi bitince Galatasaray'a geri dönecek" başlığı ile okuyucularına duyurdu. İtalyan haber ajansı ANSA da Ribery'nin Galatasaray ile anlaştığını bildirdi.
Posta

Buldozer Fener Basketbolda THY Avrupa Ligi'nin 15. haftasında Fenerbahçe Beko, konuk ettiği İspanya temsilcisi Real Madrid'i 65-63 yenerek liderliğini sürdürdü. Sarı-Lacivertli ekip, bu sonuçla ligde üst üste 11., toplamda 14. galibiyetini elde etti. İspanya temsilcisi ise 3. kez sahadan mağlup ayrıldı. Kanarya ilk periyodu 22-12 önde tamamlarken devre 32-32 eşitlikle bitti. 3'üncü periyotta da rakibine 48-44'lük üstünlük sağlayan Kanarya son 2 dakika 42 saniyesine 63-57 geride girdiği mücadeleyi 8-0'lık seriyle 65-63 kazandı.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme