30 Aralık 2018 Pazar

30.12.2018 Genel Gündem

30.12.2018
TÜRKİYE
Azerbaycan'da Feto'cu Hain Avı
FETÖ ile mücadele kapsamında yurt dışı operasyonlarına devam eden Milli Istihbarat Teşkilatı, hakkında arama kararı bulunan ögretmen Mehmet Gelen'i uzun süredir takipte tutuyordu. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Azerbaycan'da faaliyetleri durdurulan FETÖ'nün okullarında öğretmenlik yapan Gelen'in sahte pasaportla Belarus'a girmeye çalışırken yakalandığı belirlendi. MIT Başkanlığı, Belarus'un yasal işlemlerden sonra Azerbaycan'a iade ettiği FETÖ'cü öğretmen Gelen'i başarılı bir operasyonla yakaladı. "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla aranan Mehmet Gelen, Azerbaycan'dan alınarak Türkiye'ye getirildi.
Akşam


İstanbul Deneyimli İsimlere Emanet
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Istanbul Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı. Açıklanan isimler, başkan adaylıkları belirlenirken tecrübe, teşkilatçılık ve basarı kriterlerine dikkat edildiğini ortaya koydu. Değişim ve yenilenme listeye damgasını vurdu. Istanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Meclis Başkanı Binali Yıldırım olurken, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı oldu. Arnavutköy, Bağcılar, Başakşehir, Bayrampaşa, Çekmeköy, Esenler, Sultanbeyli, Gaziosmanpaşa, Üsküdar, Küçükçekmece, Tuzla'da mevcut başkanlar yeniden aday gösterildi. Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem Ataşehir'den, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da Beykoz'dan aday gösterildi.
Akşam

Chp'de Her İle Özel Bir Slogan
CHP'nin yerel seçim kampanyası netleşiyor. Her il için ayrı slogan belirleyecek olan CHP, AK Parti ve MHP ile polemiğe girmeyecek, seçmene huzur vaat edecek CHP, yerel seçim kampanyasında, AK Parti ve MHP yönetimleri ile polemiğe girmekten kaçınmayı, topluma "pozitif gelecek bir söylemle seçmen karşısına çıkmayı hedefliyor. Her il için ayrı bir seçim sloganı belirlemeye çalışan CHP'nin, kampanyasında "bahar" vurgusu yapacağı, toplumda siyasi kutuplaşmayı engellemek için "birlik, beraberlik ve huzur" vadedeceği belirtiliyor.
Milliyet

Hayvana Şiddet Suç Olsun
Türkiye Barolar Birliği (TBB) X Başkam Metin Feyzioğlu, yeni yılda Meclis'i, hayvanlara şiddeti 'kabahat' yerine 'suç' sayan ve hapisle cezalandıran Hayvanları Koruma Kanunu'nu hızla çıkarmaya çağırdı. Feyzioğlu köpeği Tontikle yaptığı gezintide Hürriyet'e özetle şunlar söyledi: "Bir yasal boşluk var. Hayvanlara şiddeti mutlaka adli ceza ile cezalandırmamız lazım. Kabahat kapsamına sokup idari para cezasıyla cezalandırmak yetmiyor. Ceza bir taraftan önleyicidir bir taraftan ıslah edicidir ve fiilin suç haline getirilip hapisle cezalandırılması sadece başkalarım caydırmak amaçlı değildir. Bu davranışın toplum açısından zararlı bir davranış olduğunun da en üst seviyede kabulüdür"
Hürriyet

DÜNYA
Felaket Sonrası Tüm Adalara Uyarı Sistemi
Endonezya'da tsunamiye neden olan Anak Krakatau Yanardağı'nın çevresindeki adalara tsunami alarmı için erken uyarı sistemi yerleştirildi.Sumatra ve Cava arasındaki Sunda Boğazı'nda volkanik patlamalar sonrasında kopan büyük kütlenin tsunamiye neden olduğu Anak Krakatau Yanardağı'nın etrafındaki üç adaya tsunami erken sistemi kuruldu.Bölgede yüksek dalgalar oluştuğunda erken uyarı sisteminin alarm durumuna geçeceği belirtilen haberde, uyarı sirenlerinin çalmasıyla acil müdahale ve halkı güvenli bölgeye tahliye çalışmasıyla can kayıplarının en aza indirilmesinin amaçlandığı duyuruldu. Uyarı sistemleri risk teşkil eden diğer bölge ve adalara da kurulacak.
Akşam

Misilleme
Mısır'da önceki gün, piramitlerin olduğu bölgede turist otobüslerinin geçişi sırasında yola döşenen bombanın patlatılması sonucu 3 Vietnamlı turist ve 1 Mısırlı rehber öldü. 24 saat geçmeden Mısır ordusu Kuzey Sina ve Giza'daki terörist unsurlara operasyonlar düzenledi. Aralarında saldırıyı düzenleyenlerin de olduğu ve Hıristiyanları hedef alacak başka saldırıların hazırlığındaki 40 teröristin öldürüldüğü belirtildi.
Posta

Avustralya, Türkiye'deki Daeş'liyi Vatandaşlıktan Çıkardı
Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, terör örgütü DAEŞ'in üst düzey yöneticisi olduğu iddiasıyla Kilis Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan ve halen Gaziantep H Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Neil Chistopher Prakash'm Avustralya vatandaşlığından çıkarıldığını duyurdu. Dutton, düzenlediği basın toplantısında, "çok tehlikeli bir şahıs" olarak tanımladığı Prakash'ın DAEŞ'in özellikle Ortadoğu'daki örgütlenme çalışmalarında kilit rol oynadığını söyledi.
Milliyet

EKONOMİ
Dolar: 5,2722-5,2733
Euro: 6,0271-6,0491
Sterlin: 6,6940-6,6964
Gram Altın: 215,5839-216,2301

İşverenlere Prim İndirimi Müjdesi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 51 il ve 2 ilçede işverenlere sağlanan ilave 6 puanlık sosyal güvenlik prim indirimini 2019'da da devam ettireceklerini bildirdi. Selçuk, şunları kaydetti: "Şubat 2016'dan itibaren teşvikten faydalanabilmek için en az 10 sigortalı çalıştırma şartını kaldırarak, 1 ila 9 sigortalı çalıştıran işverenlerimizi de teşvikin kapsamına aldık. Böylece bu bölgelerdeki tüm işverenlerimizi 6 puanlık prim indiriminden yararlanabilir hale getirdik." Selçuk, 6 puanlık ilave prim tevsikinden aylık ortalama 246 bin işyeriyle 1.4 milyon sigortalının yararlandığını ve tevsikle işverenlere 6 milyar liraya yakın katkı sağladıklarını ifade etti.
Akşam

Altyapıyı Bütünleştirelim Tüm Hanelere Ulaşalım
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şirket olarak, 2019'a büyük hedeflerle gireceklerini belirterek, "Hedefimiz 2019'da 'dijital ihracat' hamlemizi Avrupa, Afrika, Güney Amerika ve Asya'da da yeni ülkeler ekleyerek daha da genişletmek" dedi. Türkiye'nin dijital ekonomide söz sahibi olabilmesi için çözüme kavuşturulması gereken bazı noktalar bulunduğuna dikkati çeken Terzioğlu, en önemli gündem maddesinin ortak altyapı olduğuna işaret etti.
Akşam

Tapuda Net-Brut Karışıklığına Son
Yeni tapularda 'mahalle, ada, parsel' bilgileri yer almayacak. QR kodlu tapulara taşınmaz numarası gibi bilgilerin yanı sıra proje metrekaresi de eklenecek. Bu bilginin tapuda yer almasının büyük bir sorunu çözeceğini söyleyen Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, "Eski tapularda yer alan arsa payı kavramının vatandaş tarafından tam olarak algılanamaması ve ayrıca ülkemizde birçok projede arsa paylarında yapılan ciddi hatalar nedeniyle vatandaş bağımsız bölümün metrekaresinin ne kadar olduğunu bilmeden taşınmaz satın alabiliyordu" dedi. Belediyeye giderek proje kontrolü yapmanın da çoğu zaman mümkün olmadığı için ciddi hatalar yapıldığını ve bazen dolandırıcılık olayları da yaşanabildiğini belirten Kiraz, "Yeni tapu belgesinde 'proje metrekaresi' denilen bir bölüm yer alacak. Böylece hem bu taşınmazı satın alan hem de satın aldıktan sonra bir üçüncü kişiye satmak için göstermek zorunda olan kişi bu bilginin varlığı nedeniyle şeffaf olmak zorunda kalacaktır. Taşınmazların değerlemesi konusunda da değerleme uzmanları için çok önemli bir veri olduğunu da söylemek gerekiyor." diye konuştu.
Posta

'Altın' Doların Tahtına Oturacak
Küresel boyutta yaşanan 2008 krizinden bu yana ilk defa altın yatırımcısı oldukça heyecanlı. 2019 yılında altının onsunda ralli bekleniyor. Önümüzdeki yıl FED faiz artış döngüsünün nihayetlenmesi ile ABD dolarının zayıflaması altına yönelimi güçlendirecek. Altına yönelim neden artacak? İşte o altı sebep: 1 Dünyanın en büyük ekonomilerinin sağlığı konusundaki endişeler artıyor. Küresel ekonomilerdeki yavaşlama endişeleri altına yönelimi artırıyor. 2 ABD ile Çin arasında devam eden ekonomik savaş gerilim yaratıyor. 3Yüksek jeopolitik riskler değerli metal olarak altım cazip kılıyor. 4 Kurumların önerileri arasında altına daha fazla altına yer veriyor.
Milliyet

Ayder Yaylası Çirkin Yapılardan Kurtulacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rize'de deniz doldurularak elde kalan üzerinde yapılan ve korozyona uğrayıp, temellerinin ağır hasarlı olduğu ortaya çıkan riskli binalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, "173 bin metrekarelik dolgu alanında korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapıda kentsel dönüşüm projesine başlıyoruz. Daha az katlı, kentin kültürüne ve mimarisine uygun projeleri etap etap gerçekleştireceğiz" dedi.
Hürriyet

SPOR
Fener'den Serdar Aziz Bombası
Serdar Aziz, sakatlığını gerekçe gösterip Sivasspor maçında oynamamıştı. Tecrübeli futbolcu bu olaydan yaklaşık 12 saat sonra Maldivler'e tatile gidip, sosyal medya hesabından fotoğraf paylaştı. Küplere binen teknik direktör Fatih Terim, "Bize sakatım diyor, tatil için Maldivler'e gidiyor. Onu takımımda istemiyorum" diyerek Serdar'ın biletini kesti. Sarı-Kırmızılı yöneticiler de Serdar Aziz'in menajeriyle bir araya gelip, "Kendinize kulüp bulun" dedi.
Posta

Pato Heyecanı
Beşiktaş transferde ilk bombayı forvette patlatmak üzere. Love ve Larin'i gözden çıkaran yönetim, Çin ekibi Tianjin Quanjian'da forma giyen Brezilyalı yıldız Alexandre Pato'yu kiralamak için harekete geçti. Çin ekibi ile bir yıl daha sözleşmesi olan Pato için, menajerinden maliyet raporu istendi. 2017'de 18 milyon Euro bonservis ile Villarreal'den Quanjian'a transfer olan Pato, Avrupa'ya dönmek istediği için Beşiktaş'a sıcak bakıyor. Yılda 6 milyon Euro kazanan Pato ücretinde ciddi bir indirim yaparak Kartal'a gelecek. Ocak 2020'de ise bonservisiyle transfer edilmesi planlanıyor.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme