1 Ocak 2019 Salı

01.01.2019 Genel Gündem

01.01.2019
TÜRKİYE  
Akpınar Da Karara İtiraz Etti 
Metin Akpınar (77) ile Müjdat Gezen (75) hakkında bir TV yayınında söyledikleri nedeniyle soruşturma başlatılmıştı. İki sanatçı 24 Aralık'ta 'Halkı hükümete karşı silahlı isyana tahrik' ve 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla mahkeme sevk edilmişti. İki oyuncu 'haftada bir karakola imza verme' ve 'yurtdışı yasağı' şartları ile serbest bırakılmıştı. Hollanda'da yaşayan kızı kanser tedavisi gören Müjdat Gezen, hakkındaki yurtdışı yasağına itiraz etmişti. Metin Akpınar da avukatı aracılığıyla adli kontrol kararına itiraz etti. İtiraz dilekçesinde adli kontrolün kaçma şüphesi olanlara uygulandığı belirtilip, "Metin Akpınar halka mal olmuş bir sanatçıdır ve kaçma şüphesi yoktur" denildi.
Posta


Katliamcı 2 Yıldır Konuşmuyor 
DEAŞ'lı terörist Abdulkadir Masharipov 31 Aralık 2016 gecesi İstanbul Ortaköy'deki gece kulübü Reina'da yılbaşını kutlayanlara otomatik silahla saldırıp 39 kişiyi katletmişti. 17 gün sonra yakalanan Masharipov'un 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenmişti. Katliamla ilgili 44'ü tutuklu 58 sanığın yargılandığı davanın 9. duruşması 18 Kasım'da Silivri'de yapılmıştı. 8 duruşmada savunma yapmayan katliamcı, 9'uncu duruşmada "Hazırlanamadım, önümüzdeki duruşma savunma yapacağım" demişti. Olayın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen henüz savunma yapmayan katliamcı 18 Şubat 2019'da tekrar hakim karşısına çıkacak.
Posta

Terörle Mücadelede En Başarılı Yıl 2018 Oldu 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yıl dolayısıyla yayınladığı mesajında, 2018'i Türkiye'ye ve millete hizmet yolunda dolu dolu programlarla geçirdiklerini belirtti. Yurt içinde 55 ayrı ile ziyaret gerçekleştirdiğini kaydeden Erdoğan şunları kaydeden: "Bazı illere bir kaç defa gittiğimiz için toplamda 90 ziyaretimiz oldu. Yurt dışında da ülkemizi ve milletimizi temsilen 27 ayrı ülkeye 29 ziyaret gerçekleştirdik. Türkiye'nin 2018'de de atılımlarını sürdürmesi için her türlü gayreti gösterdik. Milletimizin refah ve huzurunu arttırmak, devletimizin itibarını yükseltmek için gösterdiğimiz çabaların neticelerini alıyoruz. Her köşesinde dev yatırımların devam ettiği Türkiye, giderek güçlenen demokrasi kültürü, hukuk devleti kimliği ve artan birikimi ile tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çekiyor.
Türkiye

Hem Masada Hem De Sahadayız 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Fırat'ın doğusuna yapılacak haklı ve meşru harekâtla milli bekamız üzerinde oynanan oyunların bozulması, Menbiç'te sahne alan sinsi tiyatroların, kirli pazarlıkların, danışıklı dövüş süreçlerinin bitirilmesi milli gaye olmalıdır" ifadesini kullandı. Geçmişin mirasının geleceğin parlak ufkuyla birleştiğine işaret eden Bahçeli, 1918'den 2018'e kadar geçen birinci beka mücadelesinin şimdi yerini ikinci beka aşamasına bıraktığını belirtti. Bahçeli, 1918'den 1923'e kadar süren Kurtuluş Mücadelesi'nin, 2018'den 2023'e kadar sürmesini ümit ettikleri yükseliş safhasıyla daha da temelleneceğini, bunu başaracak iradenin ise gücünü ve güvenini Türk milletinden alan Cumhur İttifakı olduğunu değerlendirdi.
Türkiye

Seçim Süreci Resmen Başladı 
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için hazırladığı takvim çerçevesinde seçim süreci bugün başladı. Takvime göre, seçime katılabilecek siyasi partiler yarın ilan edilecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 4 Ocak Cuma günü saat 08.00'den 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak. Hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin, bu süre içinde bir yakını tarafından seyyar sandık kurulu talep formu ile muhtarlığa başvurması gerekecek.
Cumhuriyet

DÜNYA 

Yılın Son Faciası 
Rusya Magnitogorsk'ta bir binada dün sabah yerel saatle 06:00'da doğal gaz sızıntısı nedeniyle patlama meydana geldi. Apartman sakinlerini uykuda yakalayan patlama nedeniyle 9 katlı binanın bir bölümü çöktü. 110 kişinin yaşadığı binadan 16 kişi kendi çabalarıyla çıktı. 4 kişi enkaz altından kurtarıldı. 4 kişinin ise cesedine ulaşıldı. Gazetemiz baskıya girerken ekipler, enkaz altında olduğu tahmin edilen 79 kişiyi kurtarma çalışmalarına devam ediyordu.
Posta

Dünya Liderlerine Yeni Yıl Mesajı 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye yeni yıl mesajı gönderdi. Erdoğan, Trump'a gönderdiği mesajda, "Birçok ortak sınamayla karşılaştığımız uluslararası ortamda, Türk-Amerikan işbirliğinin küresel barış ve istikrara önemli katkılar sunmaya devam edeceğine olan inancımı belirtmek isterim" ifadesini kullandı. Putin'e yolladığı mesajında Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin önemine dikkat çeken ve gelecek yıl da bu ilişkilerin artarak devam etmesini beklediğini vurgulayan Erdoğan, Çin Lideri Şi Cinping'i ise Türkiye'ye davet etti.
Posta

Brezilya'dan Skandal Karar 
İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu, Brezilya ziyareti sırasında Rio de Janeiro'daki Yahudi gruplarla buluştu. Yeni Devlet Başkanı seçilen Jair Bolsanaro ile yaptığı görüşme hakkında konuşan Netanyahu, Brezilya'nın büyükelçiliğini Kudüs'e taşınması için "Simdi değilse ne zaman?" dediğini aktardı. Bolsanaro'nun kendisine "ABD gibi Brezilya Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımak istiyorum" cevabını verdiğini söyleyen Netahyahu, büyükelçiliğin her an Kudüs'e taşınabileceğini ifade etti.
Türkiye

İngiltere'yi Ab İçinde Tutmak İstemiyoruz 
Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, Birleşik Krallık'ı AB'nin içinde tutmaya çalışmadıklarını söyledi. Alman Welt am Sonntag'a konuşan Juncker, Birleşik Krallık ile gelecekteki ilişkiler konusunda müzakerelere, Birleşik Krallık Parlamentosu'nun Brexit anlaşmasını imzalaması ile birlikte başlamak istediklerini söyledi. Juncker şöyle konuştu: "Avrupa Birliği'nin elindeki bütün kaynaklarda Birleşik Krallık'ı Avrupa Birliği içinde tutmaya çalıştığı iddiaları doğru değil. Böyle bir niyetimiz yok. Bizim bütün istediğimiz gelecekteki ilişkiler konusunda netlik. Hepimiz referandum sonucuna saygılıyız."
Türkiye

EKONOMİ  
Dolar: 5,2711-5,2741    
Euro: 6,0470-6,0806
Sterlin: 6,7491-6,7512                                            
Gram Altın: 217,4625-217,8350

MTV'de 2019 Tarifesi 
Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranları dün belli oldu. MTV'de iki farklı hesap söz konusu. 2017 yılında yapılan düzenlemeye göre araçların trafik tescilinin yapıldığı yıl ile araçların vergisiz fiyatları MTV'de belirleyici oluyor. Daha önce aracın motor silindir hacmine ve yaşına bakılıyordu. Bu sistem 1 Ocak 2018 itibarıyla değişti. Vergi ve cezalar her yıl ekim ayında belirlenen son 12 aylık enflasyonla ortaya çıkan yeniden değerleme oranında artıyor. Ekimde yeniden değerleme oranı yüzde 23.73 olarak belirlenmişti. Hükümetin bunu artırıp azaltma yetkisi vardı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla 2019'da MTV'de uygulanacak oranın yüzde 15.9'a çekildiği bildirildi. Yani artış yüzde 23.73 değil yüzde 15.9 oranında olacak.
Posta

Yeni Yılın Yenilikleri 
Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren birçok düzenleme yeni yılla birlikte devreye girdi. Bugünden itibaren artık alışverişlerde poşetler ücretli oldu, adil kullanım kotası (AKN) kalktı, kimliklerde yeni randevu sistemi başladı, elektronik tebligat uygulamasına geçildi, tek tip sigara paketleri geldi, motorlu taşıtlar vergisi değişti. Pek çok düzenleme ile birlikte yeni projeler için de düğmeye basıldı. Atatürk Havalimanı'nın taşınması ve çılgın proje Kanal İstanbul'un temelinin atılması gibi kritik projeler de 2019'da önemli gündem maddeleri olacak. İşte 2019'da hayatımıza girecek yeni uygulamalar ve projeler...
Posta

İmar Barışı 6 Ay Uzatıldı 
Devletin, kaçak yapılar konusunda vatandaşıyla son kez barıştığı İmar Barışı bir kez daha uzatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, önümüzdeki yıllarda kaçak yapıların yıkımıyla mağduriyetlerin oluşmaması için süreyi bir kez daha uzatma kararı aldı. İmar Barışı'nda 13-14 milyon yapının barış kapsamında değerlendirilmesi beklenirken elde edilecek gelir de 40 milyar TL olarak hedefleniyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı konusunda yaptığı son açıklama ile başvuru sayısının 9,5 milyon, elde edilen gelirin ise 14 milyar TL olduğunu söylemişti.
Türkiye

Kadın Girişimciler De İhracata Girecek 
Türkiye ekonomisi yeniden dengelenme sürecinde en büyük desteklerden birini, ihracattan alacak. 2018'de rekorlara imza atan ve bu yıl da benzer performansın beklendiği ihracat konusunda önemli adımlar atılacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kadın girişimcileri ihracatçı yapabilmek için önemli bir çalışmayı hayata geçireceklerini belirterek, "İhracat Genel Müdürlüğü bünyesinde, Kadın Girişimcilik Daire Başkanlığı kuruyoruz. Türkiye'de kadınların işgücüne katılımı son 10 yılda yüzde 24'ten yüzde 34'e gelmiş, ama dünya geneli yüzde 50'nin üzerinde. Elimizde kullanılmamış bir potansiyel var." dedi.
Türkiye

İthalat Ve Sipariş Düşüyor 
Açıklanan her veri, Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği kriz sürecini dikkat çekici şekilde ortaya koyuyor. TÜİK'in dış ticaret verilerine göre üretimi büyük oranda ithalata bağımlı olan Türkiye'nin geçen kasım ayı ithalatı 21.3 azalarak 16.2 milyar dolara inerken, ihracatı ise yüzde 9.4 artışla 15.5 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı yüzde 90 azalarak 651 milyon dolara düştü. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 69.1'den yüzde 96'ya yükseldi. Gelecek günlerin zorluklarını ortaya koyan diğer önemli veri ise Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından açıklanan Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi'nden (SAMEKS) geldi.
Cumhuriyet

SPOR 

Başakşehir Zirvede Tek Başına 
Türk futbolunun istikrar abidesi olarak haklı bir üne kavuşan Başakşehir ilk yarıyı 35 puanla en yakın takipçilerinden 6 puan önde tamamladı. Geçen yıl 36 puan toplayan zirvenin efendisi bu sezon bir puan eksik ama puan farkını açarak liderliğe ulaştı. Abdullah Avcı'nın talebeleri yine zirvenin geleneksel adaylarından Beşiktaş ve Trabzonspor'u yendi, Fenerbahçe ile Galatasaray'la berabere kaldı. Belki geçen yılki futbolunu ön plana çıkaramadı ama zirvedeki yerini yine kaybetmeyerek adından en çok bahsettiren takım oldu. Visca, Mossoro, zaman zaman Napoleoni, Epureanu, Mahmut ve yılların tecrübesi Emre ilk yarının en çok konuşulan futbolcularıydı.
Posta

Kartal'da Buluşuyorlar 
Sezonun ilk yarısında beklentilerin altında kalan Beşiktaş devre arasında kadrosunu güçlendirecek. Teknik direktör Şenol Güneş'in verdiği listeye göre hareket eden Siyah- Beyazlılar öncelikle forvet konusuna yoğunlaşmıştı. Trabzonspor'da kadro dışı bırakılan Burak Yılmaz ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı, 33 yaşındaki golcüyle 1.5 yıllık prensip anlaşmasına varıldı. Trabzon'dan 2.1 milyon Euro alacağı bulunan Burak, 4 Ocak'a kadar bu parayı alamazsa serbest kalıp, Beşiktaş'a imza atacak.
Posta

Çağlar Harekatı 
Fenerbahçe'de gündem transfer… Ligin ikinci yarısında çıkışa geçmek isteyen sarı-lacivertliler kadroyu güçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Birçok ismin gündeme geldiği Fenerbahçe, önceliği savunmaya verecek. Stoper mevkiine transfer yapmak isteyen sarı-lacivertliler, Serdar Aziz ve Sadık Çiftpınar'dan sonra bir başka yerli ismi gündemine aldı. Fenerbahçe'nin hedefinde Leicester City'de forma giyen millî stoper Çağlar Söyüncü var. Sarı-lacivertliler Leicester City'de fazla forma şansı bulamayan Çağlar Söyüncü için İngiltere'ye çıkarma yapacak.
Türkiye

10 Milyon Kar 
Finansal Fair Play kıskacında olan ve UEFA ile geçen yaz ciddi bir anlaşma yapan Galatasaray'ın transfer gelir giderlerinde ekside olmaması şart. Yaz transfer döneminde artıda bir hesap tuttursa da taraftarını mutlu edemeyen özellikle Gomis'i satıp yerini dolduramayan sarı-kırmızılı yönetim bu defa hem kasayı doldurmak hem de taraftarını mutlu etmeyi hedeşiyor. Geçen sezonun yıldızı Rodrigues ile Brezilyalı savunmacı Maicon'u kesin olarak satmaya karar veren Galatasaray Yönetiminin bu iki oyuncu için şu ana kadar önüne gelen tekliflerin toplamı 13 milyon avro.
Türkiye 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme