.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

3 Ocak 2019 Perşembe

03.01.2019 Genel Gündem

03.01.2019
TÜRKİYE 
Çizdiğimiz Çizginin Dışına Kimse Çıkamaz 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Altındağ Kültür Sarayı'nda düzenlenen "Yerel Seçim Öncesi Teşkilat, Aday ve Aday Adayları Buluşma Programı" nda partililere hitap etti. Millete tepeden bakanlarla yol yürümeyeceklerini kaydeden Erdoğan, "Makamlarımızın hizmet makamı olduğunu unuttuğumuz gün, siyasette artık isimiz kalmamıştır" ifadelerini kullandı. "Cumhur İttifakı'nda kimse kalkıp da çizdiğimiz çizginin dışına çıkamaz" diyen Başkan Erdoğan, söyle devam etti: "Cumhur İttifakı'nın gereği ne ise tüm arkadaşlarımız, teşkilatlarımız buna uymalıdır. Uymayanlar olursa kusura bakmasınlar, o zaman kendilerini istirahate davet ederiz." Cumhur İttifakı'nın 15 Temmuz gecesi meydanlarda, kışla önlerinde darbecilerle göğüs göğüse girilen destansı mücadelede kurulduğunu aktaran Erdoğan, "Siyasetin karanlık dehlizlerinde, kirli pazarlık masalarında değil, milletin gönlünde kurulan Cumhur İttifakı 31 Mart seçimlerine giden süreçte de aynı şekilde yoluna devam edecektir. Bu ittifakın asıl gayesi seçim kazanmak değil, ülkemizin istikbal ve istiklalini de garantiye almaktır" seklinde konuştu.
Akşam


Chp İle İyi Parti İttifakı Genişledi 
CHP ve İYİ Parti arasında 21 büyükşehirde kurulan seçim ittifakının genişletilmesine yönelik kritik temasta iş birliğinin çerçevesi büyük oranda çizildi. CHP ve İYİ Parti 12 Aralık'ta, 21 büyükşehirde Şevket seçim iş birliği kurulması konusunda uzlaşmıştı. Bu uzlaşmanın ardından iki partiden heyetler, hem 21 büyükşehirin ilçeleri hem de diğer il belediyeleri için ittifak zemini aramaya başlamıştı. Bu çerçevede, iki parti arasında birçok temas yaşanmıştı. Edinilen bilgilere göre heyetler, şu ana kadar sürdürülen müzakerelerin nihai çerçevesini çizmek için dün bir araya geldi.
Milliyet

Cumhur Ittifakı'na Ters Düşenler Görevden Alındı 
AK Parti ve MHP, Samsun'daki ittifak görüşmelerinde ittifak anlayışına uymayan açıklamalarda bulunan il yöneticilerini karşılıklı olarak görevden aldı. Edinilen bilgiye göre Samsun'daki Cumhur İttifakı görüşmelerinde MHP, İlkadım ilçesi dahil en az 7 ilçede AK Parti'nin aday çıkarmaması talebinde bulunurken, AK Parti yalnızca 2 ilçe için MHP'ye "tamam" dedi.
Milliyet

Kritik Diplomasi Trafiği 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün Irak Cumhurbaşkanı Behram Salih'i Beştepe'de ağırlayacak. Görüşmenin ana gündem maddesi, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı Kandil, Sincar, Mahmur Kampı olmak üzere Kuzey Irak'ta yürüttüğü operasyonlar olacak. ABD'nin çekilme kararının ardından Suriye meselesinin çözümüne yönelik gelişmeler, PKK ve DEAŞ gibi terör örgütlerine yönelik mücadele görüşmede ele alınacak.
Hürriyet


DÜNYA 
Abd'den İsrail'e Suriye Güvencesi 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Brezilya'da bir araya geldi. Pompeo, ABD'nin Suriye'den planlı olarak çekilme kararının Israil ile olan işbirliğini etkilemeyeceğini ifade ederek "Başkan Trump'ın Suriye konusunda verdiği karar, DEAS ile mücadele ve ABD'nin İsrail ile olan işbirliğini hiçbir şekilde değiştirmiyor" dedi. Trump, Suriye'den çekilme kararına eleştirilerin yükseldiği İsrail'e "Size her yıl milyarlarca dolar veriyoruz, çok iyi olacaksınız" diye seslenmişti. Trump, her yıl Israil'e güvenlik yardımı olarak 4.5 milyar dolar verdiklerini, dolayısıyla İsrail'in çok iyi olması gerektiğini dile getirmişti.
Akşam

Münbiç Hattına Türk Gücü 
TSK ve ÖSO, Münbiç sınır hattına asker ve zırhlı araç sevkiyatını aralıksız sürdürüyor. Dün de Suriye sınırındaki birliklere takviye amacıyla bir süre önce Hatay'a getirilen obüs ve askeri araçlardan oluşan konvoy, Gaziantep yönüne hareket etti. Bölgeye 45 bin asker, binlerce zırhlı araç ve mühimmat yığıldı. Harekat hattındaki ÖSO kuvvetleri kara harekâtı için "yüzde 100 hazırız" mesajı verirken, muhalif gruplara kontrol altına alacakları köylerin isimleri dağıtıldı. ÖSO komutanları, Münbiç halkıyla sürekli irtibatta olduklarını, PKK'lıları muhaliflerin imha etmesi için Münbiçlilerin kendilerine çağrıda bulunduğunu aktardı. ABD'nin Suriye'den çekileceğini açıklamasıyla büyük panik yasayan PKK Münbiç'in Fırat Kalkanı bölgesine bakan kesimlerinde son günlerde 'sessizliğe' büründü.
Akşam

Savaşa Girer Gibi 
14 yıllık sol iktidarın devrildiği Brezilya'da yeni Devlet Başkanı Jair Bolsonaro (63), yemin ederek görevine başladı. Ülkesini 'sosyalizmden ve ahlaka aykırı değerlerden kurtaracağını' söyleyen Bolsonaro, "Biz aile kurumunu kurtaracağız, dini geleneğimizi savunacağız" dedi. ABD Başkanı Trump, Twitter üzerinden Bolsonaro'yı tebrik etti. Bolsonaro da yine tweet'le teşekkür etti. Brezilyalı muhalifler Bolsonaro için 'Tropik Trump' yakıştırması yapıyor. Trump gibi bireysel silahlanmayı savunan Bolsonaro, 'dürüst Brezilyalılar' daha fazla silahlansın' diye yasa çıkarmayı vaadetmişti.

Posta


EKONOMİ 
Dolar: 5,4276-5,4298 
Euro: 6,1755-6,1860
Sterlin: 6,8188-6,8353
Gram Altın: 224,5241-224,7567


Okul Kantinlerine 'Gıda Logosu' Şartı 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, okul kantinlerinde kullanılacak 'okul gıdası logosu'yla enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin tüketimini engelleyeceklerini belirterek, "Uygulamaya bugünden (dün) itibaren geçiyoruz. 2019- 2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satısına izin verilmeyecek" ifadelerini kullandı. Pakdemirli, Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Saglık Bakanlığı'nda düzenlenen 'Okul Kantinlerindeki Gıdalar İçin Logo Uygulaması İşbirliği Protokolü' imza törenine katıldı.

Akşam

Sanayi Ve Girişimciye 5.6 Milyar Liralık Müjde 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni yılda sanayici, girişimci ve araştırmacıların yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, "Sanayi, girişimci ve araştırmacıya 2019'da 5.6 milyar lira destek bütçesi kullandırılacak" ifadesini kullandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2019'da sanayici, girişimci ve araştırmacılara bütüncül bir modelle 5 koldan destek sağlayacak. Bakanlık, TÜBITAK, KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdareleri'yle birlikte toplamda 5.6 milyar liralık destek verecek.
Akşam

Kredide İpotek Oyunu 
Son dönemde bankalardan kredi almak isteyen firmalar, yüksek faiz ve ek teminat istenmesi gibi nedenlerle zorlanabiliyor. Bankaların istediği teminatı olmayanlar için ise kredi almak tam anlamıyla imkansız. Ancak hem paraya sıkışmış hem de elinde teminatı olmayanlar kredi almaktan başka çare bulamayınca, soluğu 'ipotek için vadeli gayrimenkul' satan firmalar da buluyor.
Posta


İkinci El Cep Satışı 25 Milyona Koşuyor 
Bu yıl yüksek döviz kurlarına bağlı olarak sıfır akıllı telefon satışı 13 milyondan 10 milyon adede gerilerken ikinci el telefon satış adedinin ise 25 milyona kadar çıkacağı öngörülüyor. Büyük oranının kayıtdışı olduğu ikinci el telefon satışlarından elde edilen cironun ise 12-15 milyar TL olduğu tahmin ediliyor. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, yeni yıla girerken akıllı telefon pazarının performansı ve sektörel sorunlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Turnacı, 2018'de kur hareketlerine bağlı olarak sıfır telefon satışlarında yaklaşık 3 milyon adetlik bir azalma yaşandığını ifade ederken, ikinci elde ciddi bir artış görüldüğünü söyledi.
Posta

Tüketici Poşette Kalan 10 Kuruşunun Peşinde 
Çevrenin kirlenmesini istemediklerini vurgulayan tüketiciler, bununla birlikte bu uygulamanın tüm maliyeti kendilerine yüklediğini belirterek daha adil bir düzenlemeye geçilmesini istiyor. Tüketicilerin eleştirilerinin odak noktasını 25 kuruşluk poşet ücretinin 15 kuruşu geri dönüşüm amacıyla devlete aktarıldıktan sonra kalan '10 kuruş' oluşturuyor.
Milliyet

SPOR 
Burak Beşiktaş'ta 
Beşiktaş'ın yeni golcüsü Burak Yılmaz oluyor. Bir süre önce Beşiktaş yönetimi ile Burak Yılmaz arasında yapılan pazarlıklar dün sona erdi. Golcü futbolcu ile yıllık 2.5 milyon Euro üzerinden, 1 yılı opsiyonlu 2.5 yıllık sözleşme imzalandı. Beşiktaşlı yönetici Şafak Mahmutyazıcıoğlu dün TRT Spor'a çıkıp Burak Yılmaz transferiyle ilgili ilk resmi açıklamayı yapan isim oldu. Mahmutyazıcıoğlu şunları söyledi: "Hocamızın ve yönetimin onay verdiği bir isimdi. Burak Beşiktaş'ın dokusunu ve Türkiye şartlarını çok iyi biliyor. Ayrıca çok iyi Beşiktaşlı."
Posta

Emre Mor Fener'e Doğru 
Sezonun ilk yarısını 17. sırada tamamlayan Fenerbahçe harıl harıl transfer için çalışıyor. İspanyol basını, Celta Vigo'da hayal kırıklığı yaratan Emre Mor için Fenerbahçe'nin resmi teklif yaptığını yazdı. Marca, "Fenerbahçe, Celta'ya iki teklif sundu. Birincisi Ozan Tufan- Emre Mor takası, artı para, ikincisi ise satın alma opsiyonlu kiralama" diye yazdı.
Posta

Trabzon'a Gençlik Aşısı 
Sezonun ilk yarısını ikinci olarak bitiren ve şampiyonluk şarkıları söylemeye başlayan Trabzonspor, ikinci yarı hazırlıklarına bugün Antalya kampıyla başlayacak. Kadro dışı bırakılan Burak Yılmaz ve Onur dışında Olcay Şahan ile Zeki Yavru da kamp kadrosuna alınmadı. İran milli takım kampında bulunan Vahid Amiri ile Majid Hosseini de kampa daha sonra katılacak. Teknik direktör Ünal Karaman'ın belirlediği kamp listesinin yüzde 65'ini gençler oluşturuyor. Kamp kadrosunda, Uğurcan, Arda, Muzaffer, Hüseyin, Batuhan, Murat Cem, Abdülkadir Parmak, Abdurrahim, Bahadır Han Güngördü, Yunus Emre, Serkan, Burak Temur, Yağızcan, Ali Osman, Berkay, Koray ve Oğuzhan Açıl yer alacak. Fırtına yeni yılda ilk maçını Ziraat Türkiye Kupası'nda evinde Balıkesir ile yapacak.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme