5 Ocak 2019 Cumartesi

05.01.2019 Genel Gündem

05.01.2019
TÜRKİYE
Türkiye-Afganistan-Pakistan Zirvesi İstanbul'da Yapılacak 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Pakistan Başbakanı İmran Han'ı kabul etti. 2 saat 10 dakika süren baş başa görüşmenin ardından heyetler arası toplantı gerçekleştirildi. Birlikte kameralar karşısına geçen iki lider ortak basın toplantısında, Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin geleceğiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Başkan Erdoğan, kısa süre önce FETÖ'yü terör örgütleri listesine alan Pakistan'ı bu kararından dolayı tebrik etti, örgüte ait okulların Maarif Vakfı'na devredilmesini de memnuniyetle karşıladığını söyledi.
Akşam


Projelerin İpuçları 7 Ocak'ta 
TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım, Eyüp Sultan Camii'nde kıldığı cuma namazı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstanbul projeleriyle ilgili Yıldırım, "7 Ocak Pazartesi günü basınla tanışma toplantısı yapacağız. Orada projelerimizin ipuçlarını vereceğiz. 15 Ocak'tan itibaren de ilçe belediye başkan adaylarımız ve biz İstanbul ile ilgili projelerimizi kapsamlı bir şekilde duyuracağız" dedi. Adalar'daki fayton sorunu konusunda ise Yıldırım şöyle konuştu: "Büyükada ve diğer adalar, son yıllarda çok sayıda ziyaretçi alıyor. Buna rağmen oradaki at sayısı azaldı. Günün üçte ikisinden fazla süre bu atları kullanıyorlar. Bunun insani bir tarafı yok. Oradaki faytoncularla esnafla görüşülerek bu rezilliğe son vereceğiz." Yıldırım, önceki gün tedavi gördüğü hastanede ziyaret ettiği CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal için ise "Zihinsel fonksiyonları çok yerinde, her şeyi çok iyi hatırlıyor. Eski günleri yad ettik. Çok moralli buldum" ifadelerini kullandı.
Posta


Feto İmamı Kritik Soruları Geçiştirdi 
FETÖ ile ilgili Türkiye'nin sunduğu yeni delilleri değerlendirmek için gelen ABD'li heyet ile Ankara Adliyesi'nde yapılan toplantının detayları ortaya çıktı. Heyetin önceki gün gerçekleşen temasları çerçevesinde örgütün "sivil imamlarından Kemal Batmaz'ın yanı sıra darbe girişiminden sonra itirafçı olan "Şapka" kod adlı gizli tanık eski Albay Hakan Bıyık ve "Kuzgun" kod adlı eski Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız'ın, "bilgi sahibi" olarak video konferans sistemiyle dinlendiği belirtildi.
Milliyet


Cumhur İttifakı Kaygan Ve Kaypak Bir Ortaklık Değil 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin, 4 Mayıs 2018 tarihinde imza altına alınan Cumhur İttifakı Protokolü'ne sadık ve bağlı olduğunun altını çizdi. Partisinin teşkilatlarına, seçimde uyacakları hususların yer aldığı bir genelge gönderen Bahçeli, şunları kaydetti: "Cumhur İttifakı sıradan bir birliktelik, çıkar merkezli bir oluşum, siyasi dürtülere teslim olmuş bir yapı, küçük hesaplara tamah ve tevessül eden kaygan ve kaypak bir ortaklık değildir. Özünde vatan sevgisi, Türk milletine mensubiyet şuuru bulunmaktadır.
Milliyet

DÜNYA
Mutabakata Pompeo Çelmesi
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerikan NewsMax televizyonuna verdiği mülakatta, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı konusunda açıklamalarda bulundu. Pompeo, ABD Baskanı Trump'ın Başkan Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinin ardından aldığı Suriye'den çekilme kararını zehirleyen ifadelerin yanı sıra ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde son dönemde yakalanan iyileşme ivmesini de baltalayacak çirkin ifadeler kullandı. Suriye konusunda Trump'ın verdigi talimatlara değinen Bakan Pompeo, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna düzenleyeceği operasyonu kastederek " Sadece çekilme değil, Başkan'ın ortaya koyduğu diğer tüm unsurlar: Türklerin Kürtleri katletmemelerini sağlamanın önemi, Suriye'de dini azınlıkların korunması; tüm bunlar, halen ABD'nin ortaya koyduğu misyonunun parçasıdır" diye konuştu.
Akşam

Alman Siyasetine Siber Darbe 
Bilgisayar korsanları, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) hariç, büyük siyasi partilerden önde gelen siyasetçilerin kişisel bilgilerini çaldı. Siber saldırı kurbanları arasında Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel de var. Korsanlar, bilgileri Twitter'da yayınladı. Yayınlanan bilgiler arasında kredi kartı numaraları, cep telefonları, ev adresleri ve kimlik fotokopilerinin yanı sıra e-postalar ve sohbetler de yer alıyor. Almanya'nın ABD'nin istihbarat örgütü NSA'dan yardım istediği belirtildi.
Posta

EKONOMİ 
Euro: 6,0742-6,0964
Sterlin: 6,7890-6,7901
Gram Altın: 220,0311-220,3770

Çok Zor Bir Dönemde İhracatta Tarihi Rekor
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, küresel anlamdaki olumsuz gelişmelere rağmen 2018'de ihracatın yüzde 7.1 artışla 168.1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, "Bizler için asıl önemli olan yakaladığımız bu fiili yıllık ihracat rakamının aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru olmasıdır" dedi. Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye'nin önde gelen ihracatçılarının katıldığı '2018 Yılı İhracat Değerlendirme Toplantısı' gerçekleştirildi. Pekcan, "İhracat ailemizi tebrik ediyorum. Ülke olarak, bu seviyeye kolay yükselmedik. Üstelik bu başarıyı çok zor bir dönemde sağladık" ifadelerini kullandı.
Akşam


Euro/Dolar Cinsi Tahvil İhracına Devam Edilecek
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca, yatırımcılardan gelen talep üzerine, euro ve dolar cinsi devlet tahvili ihraçlarına devam edilecek. Duyuruya göre, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17-26 Aralık 2018 tarihlerinde talep toplama yöntemiyle euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracı gerçekleştirildi. Yatırımcılardan gelen talep üzerine, ihraçlara devam edilmesine karar verildi. Senetlerin ihraç edilmesi için 7 Ocak-1 Şubat'ta 4 hafta boyunca birer haftalık etaplar halinde talep toplanacak. Senetler, pazartesi-cuma günleri arasında yatırımcıların hesaplarına bir sonraki hafta salı günü valörlü olarak aktarılacak.
Akşam


Yarı Yarıya Azaldı 
1 Ocak'tan itibaren poşetler en az 25 kuruş olmak üzere ücretli olmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün yaptığı açıklamada, "4 günde plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 50 azalmış durumda. Biz 2019'dan önce yıllık 30-35 milyar plastik poşet tüketiyorduk. Kişi başı 440 olan plastik poşet kullanımını çok yakın zamanda yüzde 90 azaltarak 2025'te 40 adete düşürmeyi hedefliyoruz" dedi. Plastik poşetlerden 25 kuruş alındığını anımsatan Bakan Kurum, "25 kuruşun zaten 10 kuruşu üretim maliyeti, 15 kuruşunu da Bakanlık, bu atıkların geri toplanması, çevreye ve doğaya olan hizmetlerin artırılması noktasında bir kaynak olarak kullanacak" açıklamasında bulundu. Kurum, plastik poşetlerin geri toplanma oranının yaklaşık yüzde 1 olduğuna değinerek "Geri toplamından üretilme maliyeti, normal maliyetin 100 katı fazla. Dolayısıyla bu plastik poşetleri toplayıp, yeniden üretmek hiçbir üreticimizin işine gelmiyor" diye konuştu.
Posta


İhracatta Rekor Yıl
Türkiye'nin ihracatı Aralık 2018'de 2017'nin aynı ayına kıyasla yüzde 0.4 artışla 13.9 milyar dolara yükseldi. Bu, tüm zamanların en çok ihracat yapılan aralık ayı oldu. Ayrıca 2018'de toplam ihracat da yüzde 7.1'lik artışla 168 milyar 88 milyon dolara yükseldi. Bu da Cumhuriyet tarihinin en yüksek yıllık ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti. 170 milyar dolarlık beklentinin altında da kalsa 168 milyar dolar 2019'a yönelik umutları artırdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre; otomotiv sanayisi 2018'de 31.6 milyar dolarla yılın en fazla ihracat gerçekleştiren sektörü oldu. Otomotivi 17.6 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 15.5 milyar dolarla çelik izledi. Geçen yıl en fazla ihracat artışı yaşanan sektör yüzde 36.1'le çelik oldu. 2018'de ihracatta en fazla düşüşü ise yüzde 26 ile gemi ve yat sektörü yaşadı.
Posta

Kızılay 23 Milyon İnsana Kucak Açtı
Türk Kızılayı'nın 2019 projelerini tanıttığı toplantıda konuşan Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, dünyanın en fazla insani yardım yapan ülkesinin Türkiye olduğunu söyledi. Kınık, Kızılay'ın 2018'de 23 milyon 251 bin insana ulaştığını açıkladı.
Milliyet

SPOR
Mali Devrimde Proje Tamam
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'nın 1,5 yıl önce gündeme getirdiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın da desteklediği, futbol kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili projede ilk somut adım dün atıldı. 27 Aralık 2018'de TFF ve TBB'nin 'Futbolda Mali Devrim' olarak adlandırılan dev işbirliği kamuoyuna açıklanmış, yapılan çalışmalarla ilgili zaman içinde bilgi verileceği vurgulanmıştı.
Posta

İnan Fenerbahçe 
Sarı-Lacivertli ekibin teknik direktörü Ersun Yanal, ligin ikinci yarısında çok farklı bir Fenerbahçe izleteceklerinin sözünü verdi. FB TV'ye konuşan Yanal şunları söyledi: "Her maçı kazanmak için oynayacağız. Taraftarın beklediği coşkulu oyunu izleteceğiz. Kazanma arzusunu bilen, buna inanan ve rakibine kabul ettiren bir takım olacağız. Fenerbahçe camiası bu tavrı görmek istiyor. Kimse merak etmesin, hepimiz bu mücadelenin içinde olarak tavrımızı ortaya koyacağız. İkinci yarının puan cetveline baktığımızda zirvedeki takım Fenerbahçe olmalı. Bu Fenerbahçe'nin misyonunda var."
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme