6 Ocak 2019 Pazar

06.01.2019 Genel Gündem

06.01.2019
TÜRKİYE
Fetö'nün Bir Terör Örgütü Olduğu Her Boyutuyla İspatlı 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Gül, FETÖ soruşturması kapsamında ABD'den gelen heyetin Ankara temasları hakkında su bilgileri verdi: ABD heyeti FETÖ konusunun Türkiye için öneminin farkında. New York savcılığında soruşturma açıldı, bizden bazı bilgiler istendi. Dijital delilleri görme ve tanıklara bizzat ulaşma talepleri oldu; biz de kabul ettik. Taleplere baktığımızda isabetli olduğunu gördük. Yeni çıkan delillerin imajları verildi. Bilgi sahibi olma isteklerini görünce ciddiye aldıklarını da gördük. Bu da 'Böyle diyorsun ama ben de gözümle göreyim' anlamında çok değerli.
Akşam


Beylikdüzü'nde Saltanat Kurmuşlar 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bizzat evine giderek aday olması için ikna ettiği Ekrem İmamoğlu tek şartla IBB adayı olacağını söyleme ve yerine Mehmet Murat Çalık'ın adaylığını istedi. Aynı zamanda şehir plancısı olan Çalık'ın adaylığına Beylikdüzülü CHP'liler büyük tepki gösterse de Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nun "Benim açıklandığım gün Beylikdüzü adayı da açıklanacak" şartını kabul etti. İmamoğlu'nun Mehmet Murat Çalık ile olan ilişkisini AKşAM ortaya çıkardı.
Akşam
 
İzmir Marşı'yla Açıkladı 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün düzenlenen AK Parti İzmir Aday Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan "Anadolu'nun işgale başlandığı yer de, Anadolu'nun istiklale kavuştuğu yer de İzmir'dir. 'İzmir'in dağlarında çiçekler açar' diyoruz ya, o çiçekler istiklal aşkımızın çiçekleridir" dedi. Erdoğan "Bize göre İzmir'in sınırları Viyana'dan başlar. Gazi Paşa'nın muhterem valideleri Zübeyde Hanım da burada yatıyor. İzmir bu asırda vahşi depolamayla çöp depoluyor. İzmir'e bu yakışır mı? Ben 94'te İstanbul'a belediye başkanı oldum, orada da vahşi depolama vardı. Niye? Çünkü orada da CHP'li belediye vardı. CHP demek çöp, yokluk, rüşvet, yasak demek. İnşallah Nihat Zeybekci kardeşimin buraya belediye başkanı olmasıyla bu vahşi depolama yerini modern depolamaya bırakacak. Vahşi depolamanın kalktığı yerler millet bahçesi olacak. Çevreci biziz" dedi.
Posta

Türkiye Güvenli Bir Liman 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye ekonomisi çevresinde yaşanan onca istikrarsızlığa rağmen uluslararası yatırımcılar için güvenli bir liman olmayı sürdürüyor" diye konuştu. Erdoğan, Manisa'daki temasları kapsamında PepsiCo fabrikasının açılışında açıklamalarda bulundu. Açılışa, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mahir Ünal ve Ömer Çelik de katıldı.
Milliyet


Tbmm, Yoğun Gündemle Açılıyor
Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı çekişmesine sahne olacak 31 Mart yerel seçimlerine son virajda TBMM'yi yoğun bir gündem bekliyor. AK Parti, şubat ortasında yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara vermesi planlanan Meclis'ten önümüzdeki yaklaşık 45 günlük sürede muhalefetin "seçim yatınım" olarak nitelendirdiği düzenlemeler içeren torba yasa tekliflerini geçirmek istiyor. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) CHP'nin başvurusu doğrultusunda Meclis İç Tüzüğü'nün bazı hükümlerine ilişkin iptal kararlan, bu süreçte AK Parti'yi zorlayacak. Yıldırım'ın adaylığı Özellikle AYM'nin muhalefetin karşı çıktığı düzenlemeleri engelleme amaçlı "yoklama" taleplerini sınırlayan iç tüzük hükmünü iptali sonrası uygulamanın ne şekilde olacağı konusu 8 Ocak'ta işbaşı yapacak Meclis'te iktidar ve munalefet gruplan arasında en önemli tartışma başlığını oluşturacak.
Milliyet

DÜNYA 
Demokratlarla Trump'ın Duvar Savası İyice Kızıştı 
ABD Başkanı Donald Trump, bütçe krizine dönüşerek, federal hükümetin iki haftadır kapalı kalmasına yol açan Meksika duvar projesiyle ilgili Kongre üyelerine mektup gönderdi. Aralarında Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Baskanı Nancy Pelosi ve New York Senatörü Chuck Schumer'in de bulunduğu Kongre üyelerinin duvar payını içermeyen bir bütçeyi onaylamasına kızan Trump, İsrail'in Filistin'de ördüğü 'utanç duvarını' örnek göstererek "Duvarlar ise yarıyor. Onun için zengin, güçlü ve başarılı insanlar evlerinin etrafına duvar örerler" ifadesini kullandı.
Akşam

Silo: Abd'nin Bıraktığı Pyd'yi Esad Rejimi Kullanmak İstiyor
Suriye'de bir süre terör örgütü PYD/PKK'nın paravan kurulusu SDG'nin sözcülüğünü yaptıktan sonra bölgeyi terk ederek itirafçı olan Talal Silo, TRT World'de katıldığı programda önemli açıklamalar yaptı. Silo, "Terör örgütü PKK ile Esad rejimi arasındaki kesinlikle koordinasyon var. SDG, PKK ve Esad rejimi beraber hareket ediyorlar" dedi. YPG'nin çocukları zorla silah altına alması ve demografik yapıyı güç kullanarak değiştirdiğine dair de çarpıcı ifadeler kullanan Silo, terör örgütü PKK/YPG'nin Türkiye'yi hedef alan saldırılarına da dikkat çekti. Terör örgütü PKK/YPG'ye verilen silahların ABD'nin Suriye'den çekilmesi sonrasında ne olacağı sorusunu da yanıtlayan Silo, Amerika Birleşik Devletleri dahil Batı ülkelerinin hatta Esad rejiminin terör örgütü PKK'yı kullanmak istediğini sözlerine ekledi.
Akşam

EKONOMİ 
Dolar: 5,3342-5,3365 
Euro: 6,0742-6,0964
Sterlin: 6,7890-6,7901
Gram Altın: 220,0311-220,3770

Savunma Sanayi İhracat Rekorlarıyla 2018'de Esik Atladı
Cumhuriyet tarihi rekorunu kıran ihracat rakamlarının ayrıntıları netleşti. Buna göre, 1 milyar dolar üzeri ihracat yapılan ülke sayısı 39 olurken, il sayısı ise 17 oldu. 23 sektör 1 milyar dolar üzerinde ihracat yaparken, ihracata yeni başlayan firma sayısı 15 bin 743 olarak gerçekleşti. İhracat yapılan ülke listesine İsviçre, Libya, Hindistan, Portekiz, Katar ve Çekya eklendi. Yeni eklenen iller ise Eskişehir ve Kahramanmaraş oldu. Savunma ve havacılık sanayiinin ihracatı aralıkta önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.9 artarak 253 milyon 496 bin dolara ulaştı. Bu, yıl içindeki en yüksek aylık ihracat oldu. Sektörün 2018'deki performansı ise 2017'ye göre yüzde 17 arttı. Sektörün ihracat rekoru yıl sonunda 2 milyar 35 milyon 334 bin dolara tasındı. Sektör böylece ilk kez 2 milyar dolar sınırını da asmış oldu.
Akşam

Fazla Mesai Ücreti Almayan İşçi Tazminatıyla Ayrılabilir
İş Kanunu'na göre haftalık çalışma süresi 45 saat ve bunun üzerinde isçi çalıştırılması ise yasak. Ancak bu sınırla birlikte fazla çalışma sürelerinde ihtiyaç durumlarında esneklik sağlanabilir. Fazla çalışma genel anlamda ülkenin yararı, isin niteliği veya üretimin artırılması nedeniyle yapılabilir. Bu sistem işverenlere yetiştirilmesi gereken sipariş ya da isin yoğun olduğu dönemlerde gerekli işgücünü temin etmek için tanınan bir haktır. Ancak çoğu kez bu hakkın kötüye kullanıldığını da görüyoruz.
Akşam


Bu Fırsat Kaçmaz!
Vatandaşa, 31 Mart 2018'den öncesine ait vergi, prim, trafik cezası gibi borçlar için yapılandırma hakkı tanıyan af yasası, mayısta yürürlüğe girmişti. 18 Mayıs'ta başlayan başvuru süresi 27 Ağustos'ta, ilk taksit ödeme süresi 1 Ekim'de ve ikinci taksit ödeme süresi de 30 Kasım'da dolmuştu. Yapılandırma hakkının bozulmaması için ilk iki taksitin mutlaka ödenmesi gerekiyordu. Ancak vergi ve trafik cezası gibi idari para cezalarını belirtilen sürede ödemediği için 2.5 milyon kişinin yapılandırma yani 'af'tan doğan hakkı yanmıştı. Hükümet bu kişilere yeni bir hak daha tanıdı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğine göre; yapılandırması bozulan borçlular, ödemelerini şubat ayı sonuna kadar yaparak hak kaybını önleyecek.
Posta

Kâr Payı Dağıtımına Yeni Düzenleme
Merkez Bankası'nın genel kurulunun nisan yerine ocakta toplanması kararından sonra, bankanın Hazine'ye kâr payım da ocak ayında aktarabilmesi için kritik bir değişiklik daha yapıldı. Buna göre, sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan şirketler, genel kurullarındaki karara göre, kesinleşmemiş hesap dönemi finansal tablolarına göre kâr payı avansı dağıtabilecek. Merkez Bankası'nın olağanüstü genel kuruluna ilişkin davet ilanı hafta içinde yayımlanmıştı.
Hürriyet

SPOR
Bu Sefer Olacak
Başakşehir'i 3 sezondur zirvede dolaştıran ancak bir türlü mutlu sonla tanıştıramayan teknik direktör Abdullah Avcı ile ilk yarı değerlendirmesi yaptık. Açıkçası değinmediğimiz konu kalmadı. Yazacaklarımızı okuyacaksınız, özellerimiz ise her zaman olduğu gibi aramızda kalacak. Abdullah Avcı pek iddialı olamadığı bir sözcüğü belki de ilk kez telaffuz etti: "Tüm takım olarak şampiyonluğa konsantre olmuş durumdayız. İnanın herkes bu şampiyonluğu çok istiyor çoook. Bu sefer olacak diye düşünüyorum." "Başakşehir'de sistem birincidir. Bu bizim vazgeçilmezimizdir. Bugün lidersek, bu sistemimizin tam olarak uygulanmasından kaynaklanan bir başarıdır. Futbolcular gelir, gider. Sistem tam işlerse başarı da gelir."
Posta

Obi Mikel İmzaya Kaldı 
Fenerbahçe, teknik direktör Ersun Yanal'ın isteği ile stopere Yeni Malatya'dan Sadık'ı aldı. İkinci transfer Obi Mikel olacak. 11 yıl Chelsea'de oynadıktan sonra 2017'de Çin ekibi Tianjin Teda'ya giden 31 yaşındaki Nijeryalı oyuncu, Avrupa'ya dönmek istiyor. Teda ile sözleşmesini fesheden ve bonservisini eline alan Obi Mikel orta saha dışında stoperde de forma giyebiliyor. Nijerya Milli Takımı'nda 85 kez görev alan, 6 gol atan Obi Mikel için Fransız Football365 sitesi, "Fenerbahçe'ye imza atacak" iddiasında bulundu. 2018 Dünya Kupası'nda Nijerya Milli Takımı'yla 3 maça çıkan Mikel, Teda'da bu sezon 18 karşılaşmaya çıktı.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme