8 Ocak 2019 Salı

08.01.2019 Genel Gündem

08.01.2019
TÜRKİYE
'Zafer Asla Teröristlerin Olmayacak' 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, ABD merkezli The New York Times gazetesi için kaleme aldığı makale özetle şöyle: "ABD Başkanı Trump, Suriye'den çekilme kararıyla doğru bir adım attı. Ancak ABD'nin, uluslararası toplumun ve Suriye halkının çıkarlarının korunabilmesi için çekilmenin dikkatlice planlanması ve doğru ortaklarla işbirliği içerisinde yapılması gerekmektedir. NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip olan Türkiye, bu görevi yerine getirme gücü ve kararlılığı olan tek ülke konumundadır. Zafer asla teröristlerin olmayacak. Türkiye hem kendi güvenliği hem de uluslararası toplumun iyiliği için atması gereken tüm adımları atmaya devam edecek.
Posta


İstanbul'a Beklenen Kar Geldi 
İstanbul'da beklenen kar yağışı önceki gece saatlerinde kendini göstermeye başladı. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı trafiği de olumsuz etkiledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler başta ana arterler olmak üzere, yolların ulaşıma kapanmaması için yoğun çaba harcadı. Kar yağışı sebebiyle yollar bile beyaza bürünürken, belediye ekipleri, gece boyunca tuzlama ve küreme işlemi yaparak yolların trafiğe kapanmamasını sağladı. Kar yağışını en etkili olduğu yerlerin başında İstanbul'un simgelerinden olan Çamlıca Tepesi geldi…
Türkiye

Trafiği Çözmek Sözüm Olsun 
Projelerini açıklayan TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, ilk işinin otopark meselesini çözüp trafiği de rahatlatmak olacağını söyledi. Medya temsilcileriyle bir araya geldiği sabah kahvaltısının ardından yaptığı konuşmada, seçim sürecinde prensip olarak daha az konuşacaklarını, daha fazla dinleyeceklerini söyledi. Yıldırım, "İstanbul'u dinleyeceğiz, gözlerimiz kapalı değil. Gözlerimiz açık İstanbul'u dinleyeceğiz, kulaklarımız delik İstanbul'u dinleyeceğiz. İstanbul'un gören gözü, işiten kulağı, düşünen aklı ve hisseden kalbi olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Türkiye

100 Askere Gözaltı Kararı 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik ankesörlü telefon soruşturması kapsamında 100 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü terör polisi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapan şüphelilere ait adreslere es zamanlı operasyon başlattı. Van'da yeniden yapılanma içerisinde olduğu tespit edilen FETÖ'cülere yönelik düzenlenen operasyonda 8 kişi gözaltına alındı.
Akşam

S-400'ler Konusunda ABD Heyeti Gelecek 
Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, gazetelerin Ankara temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Demir, geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen ABD'li teknik heyetin yaklaşık değeri 3.5 milyar dolar olan hava savunma sistemi Patriot'larla ilgili teklif verdiğini ve bunun incelendiğini anlattı. Demir, Rusya'dan alınacak S-400 füzeleriyle ilgili olarak, "Bizim S400'ü tercih etmemiz, ihtiyaçlarımızın tamamen karşılandığı anlamına gelmiyor" dedi.
Star

DÜNYA
Direndi Kazandı 
Suudi Rahaf al-Qunun (18), ailesinin baskılarından kurtulmak için Avustralya'ya iltica başvurusu yapmıştı. Ailesiyle tatile gittiği Kuveyt'ten önceki gün kaçan Rahaf, Tayland aktarmalı olarak Avustralya'ya gitmek üzere yola çıktı. Bangkok Havalimanı'nda Suudi Arabistan Büyükelçiliği'nden yetkililere yakalandı. Havaalanında otele yerleştirilen Rahaf, sosyal medyadan "Sınırdışı edilirsem ailem beni öldürecek" diye yayın yaptı.
Posta

Kritik Tarih 15 Ocak 
İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışı (Brexit) için AB üyeleri ile anlaşmaya varmıştı. Ancak bu anlaşma İngiltere ve Kuzey İrlanda'daki muhalifler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Anlaşmanın İngiltere Parlamentosu'nda oylanması gerekiyordu. Fakat Theresa May yeterli oyu alamayacağını düşünerek geçen ay oylamayı ertelemişti. Oylamanın 15 Ocak'ta yapılacağı açıklandı. Anlaşmaya göre; İngiltere 29 Mart'ta AB'den ayrılmış olacak.
Posta

'Çekilme' Görüşmesi 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye'den çekilme sürecini görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Ziyaret öncesi Bolton'ın yaptığı "Türkiye, Suriye'deki Kürt güçlere saldırmayacağı güvencesi vermedikçe Amerikan kuvvetleri Kuzey Suriye'den çekilmeyecek" açıklamasına Ankara'dan sert çıkış yükselmesi görüşmelerin zorlu geçeceği yorumlarını da artırdı. ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford ile birlikte Ankara'yı ziyaret eden Bolton, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüşecek.
Cumhuriyet

Gabon'da Darbe Girişimi 
Afrika ülkesi Gabon'da ordu içerisindeki bir cunta, 50 yılı aşkın süredir ülkeyi yöneten Bongo ailesinin iktidarına son vermek için darbe girişiminde bulundu. Başkent Libreville'deki ulusal radyoyu dün sabah saatlerinde ele geçiren bir grup asker, okudukları bildiride Devlet Başkanı Ali Bongo'nun sorumluluklarını yerine getiremediğini ve "demokrasiyi inşa amacıyla" darbe yaptıklarını iddia etti. Bildiri sonrası radyonun sinyali kesildi. Bildirinin okunmasının ardından hükümet cephesinden saatler sonra "durumun kontrol altına alındığı" açıklaması geldi. Hükümet Sözcüsü, Reuters'a yaptığı açıklamada, ulusal radyoya baskın düzenleyen 5 subaydan 4'ünün gözaltına alındığını kaydetti.
Cumhuriyet

EKONOMİ
Dolar: 5,3809-5,3876    
Euro: 6,1821-6,1898
Sterlin: 6,8823-6,8930                                            
Gram Altın: 222,8513-223,1889

Sağlık Raporuna Yeni Düzenleme 
Geçtiğimiz günlerde Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, 100'lerce konuda sağlık raporu düzenlemekten asıl işlerini yapamadıklarını gündeme getirmişlerdi. Günlük mesailerinin yüzde 25-30'unu bu tür rapor taleplerine karşılık vermekle geçiren aile hekimlerinin bu sorunu çözülüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Mevzuat haricinde sağlık raporu tanzimi yapılmaması için gerekli düzenlemelere başlanmıştır. Rapor sayısı azaltılacak ve standart hale getirilecek" diye konuştu.
Posta

Kıdem Tazminatında Tavan 6 Bin Lirayı Aştı 
Çalışanlar için büyük önem taşıyan, işçi sendikalarının her zaman 'kırmızı çizgisi' olan kıdem tazminatı, asgari ücretle birlikte arttı. Asgari ücretin yüzde 26,05 artarak 1 Ocak 2019 itibarıyla 2020 liraya çıkması, işçinin işten çıkarılması halinde verilecek tazminatın miktarını da etkiledi. Yaklaşık 20 milyon işçinin güvencesi niteliğinde olan kıdem tazminatında tavan 5 bin 434 liradan 6 bin 17 liraya yükseltildi. Tavan ücretin yükseltilmesiyle, temmuz 2018'de işten çıkarılan ve 10 yıldır çalışan bir işçi 20 bin 295 lira kıdem tazminatı alırken, bu rakam yılın ilk 6 ayında 5 bin 289 lira yükselerek 25 bin 584 liraya çıkacak.
Türkiye

9 Milyar TL'lik Temiz Su Harekâtı 
Tarım ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği mali desteği ile yürütülen "Havza Koruma Eylem Planlarının Nehir Havza Yönetim Planlarına Dönüştürülmesi Projesi"nde ilk adımı attı. Söz konusu projede; Meriç-Ergene, Konya, Büyük Menderes ve Susurluk havzalarına yönelik "Nehir Havza Yönetim Planları" hazırlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu planlarla su kaynaklarının uzun vadede korunması hedefleniyor. Ayrıca su kullanımının sürdürülebilir olması ve havzalardaki su seviyesinin yükseltilmesi sağlanacak.
Türkiye

İmzalar Atıldı, Liseliler İçin Girişimcilik Eğitimi Başlıyor 
Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), 'tasarım-beceri atölyeleri'nin hayata geçirileceği liselerdeki öğrencilere yenilikçi düşünme, iletişim, işbirliği gibi becerilerinin geliştirilmesi için girişimcilik eğitimleri verilecek. Bakanlık Ortaögretim Genel Müdürlüğü'yle Genç Başarı Eğitim Vakfı arasında işbirliğine gidildi. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı okullarda ilk kez 'GençBizz Liseler Arası Girişimcilik' programı başlatılacak.
Akşam

Hazır Giyimde 17.6 Milyar Dolar İhracat Yapıldı 
Hazır giyim sektörü 2018'i 17.6 milyar dolarlık ihracatla kapattı. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, "2017'ye göre yüzde 3.6 artıdayız. Miktar bazında yüzde 7'lik yükseliş var. Türkiye'nin cari açığının kapatılmasına geçen yıl 15.8 milyar dolar katkı yaptık" dedi. Geçen yıl ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen 2019'a yüzde 10'luk ihracat artışı hedefi ile başladıklarını kaydeden Gültepe, 3 yıllık durgunluk döneminin ardından ihracatta yeni bir sıçrama hamlesi yakaladıklarını ifade etti.
Cumhuriyet

SPOR
Bu Bir Milattır 
TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleşen A Spor canlı yayınında, Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, kulüplerin mali yapısı ile ilgili planlanan yeni sistem hakkında açıklamalarda bulundu. Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, bu yapılanmada, kulüplerin mevcut borçlarının silinmeyeceğine vurgu yaptı. Demirören şunları söyledi: "Kulüplerimizin şu an sürdürülebilir kredibilitesi kalmadı. Bu bir gerçek. Kulüpler artık bütçeleriyle devam edecek, borçlanma olmayacak. Kulüplerimiz acı bir reçeteyle karşılaşacaklar." dedi.
Posta

Fener'e Elis Sürprizi 
Sezonun ilk yarısını düşme hattında tamamlayan ve transfere en çok ihtiyaç duyan Fenerbahçe sessiz kalmakla eleştiriliyor. Sadık dışında kimseye imza attıramayan Fenerbahçe için heyecanlandıran paylaşım Amerika'dan geldi. Amerika'nın Houston Dynamo takımında forma giyen Honduraslı Alberth Elis hem Fenerbahçe'yi hem de Meksikalı oyuncu Diego Reyes'i takibe aldı. Forvette de oynayabilen 22 yaşındaki sağ kanat, "Rüyalarımı Avrupa'da futbol oynamak süslüyor.
Posta

Tolgay Anlaştı Ama! 
Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan ve devre arası kampına götürülmeyen Tolgay Arslan konusunda sıcak saatler yaşanıyor. Fenerbahçe'nin ikinci başkanı Semih Özsoy, Galatasaray'la yollarını ayıracak olan Serdar Aziz'in yanı sıra Tolgay'ın da kendilerine gelmek istediğini açıklamıştı. Siyah-Beyazlılarla temaslarını tüm hızıyla sürdüren Sarı-Lacivertliler, 1.5 milyon Avro artı Ozan Tufan teklifini kabul etmeyen Beşiktaş'a, ikinci bir teklif sunarak, 2 milyon Avro artı Şener Özbayraklı'yı önerdi. Ancak Beşiktaş bunu da kabul etmedi ve Tolgay için bonservis bedeli olarak 5 milyon Avro talep etti.
Cumhuriyet

Avustralya'da 2 Türk 
Sezonun ilk Grand Slam turnuvası Avustralya Açık'ta heyecan ön eleme turu maçlarıyla başlıyor. Milli tenisçiler Cem İlkel ve Pemra Özgen turnuvaya eleme turundan katılacak. Dünya 252.'si Cem İlkel bugün Belarus rakibi Egor Gerasimov ile karşılaşırken, dünya 237 numarası Pemra Özgen ise yarın Avustralya Açık elemelerin 2 numaralı seri başı Lüksemburglu Mandy Minella ile ikinci tur mücadelesi verecek.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme