.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

9 Ocak 2019 Çarşamba

09.01.2019 Genel Gündem

09.01.2019
TÜRKİYE 
Bolton'a İki Kırmızı Dosya 
ABD'nin Suriye'den çekilme kararının ardından temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton dün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la Beştepe'de 2 saat 10 dakika süren kritik bir görüşme yaptı. Kalın, görüşmeye ilişkin basın toplantısında DEAŞ ile mücadelede duraklama olmadığını belirterek, bu mücadelede Türkiye'nin en önde gelen ülkelerden biri olduğunu söyledi. Kalın, sözlerini özetle şöyle sürdürdü: "Suriye Kürtleriyle PKK terör örgütü ve onun Suriye kolu PYD-YPG'nin birbirine karıştırılması, aynı şeymiş gibi cümle içinde kullanılmasına Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hepimiz tepkimizi verdik..."
Hürriyet


Çok Yakında Harekete Geçeceğiz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ülkesinin Suriye'den çekilmesini 'Türkiye'nin Kürtleri koruma güvencesi verme' şartına bağlayan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Danışmanı John Bolton'a, "Çok ciddi bir yanlış yapmıştır" sözleriyle tepki gösterdi. Erdoğan, Fırat'ın doğusuna yönelik operasyona ilişkin de "Çok yakında Suriye topraklarındaki bu terör örgütlerini etkisiz hale getirmek üzere harekete geçeceğiz" dedi. Erdoğan, Meclis grubunda şöyle konuştu: "ABD Başkanı Donald Trump'la 14 Aralık'ta yaptığım telefon görüşmesi tarihi bir dönüm noktası oldu. DEAŞ bittiğinde Amerika'nın Suriye'deki varlığına gerek kalmayacağını söyleyen Sayın Trump'a, bu konuda her türlü inisiyatifi üstlenme sözü verdim. "
Hürriyet

'Tam Bir Kumpas' 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında partisinin eski milletvekili Eren Erdem için aynı gün önce tahliye sonra da yakalama kararı çıkmasına değindi. Kılıçdaroğlu "FETÖ'cü diye suçlanıyor. Tam bir kumpas. Hayatı FETÖ ile mücadele ile geçti. FETÖ'ye üye olmamakla beraber yardımla suçlanıyor. Bir gizli tanığın şikayeti üzerine dava açıldı, kumpas kuruldu" dedi. Kılıçdaroğlu "Gizli tanık Eren Erdem'e 'Senin aleyhine konuşursam, borçlarımı ödeyecekler' diye mesaj gönderdi. Mahkeme kumpası gördü, tahliye kararı verdi ama tahliye edilmedi." ifadelerini kullandı.
Posta

'Keşke Haklı Çıkmasaydık' 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dünkü grup toplantısında cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini eleştirerek "Yeni sistemde kriz olmayacak. Hiçbir şey aksamayacak. Türkiye uçacak' dediler. Bütün kararları bir kişinin aldığı, yargının tek bir beşere bağlandığı sistemi, Türkiye'nin bekası olarak anlattılar. Sonuç tam tersi oldu. Maalesef İYİ Parti olarak haklı çıktık. Keşke haklı çıkmasaydık" dedi.
Posta

Mevzu Beka Mücadelesi 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'na katıldı. Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan MHP Lideri, bugün Türkiye'nin, bekasını temin ve takviye etmek amacıyla Fırat'ın doğusu veya batısı demeden ileri atıldığını, bu uğurda kararlılığını gösterebildiğini söyledi. Bahçeli, "Milli bekamızı, milli haklarımızı, egemenliğimizin ilke ve esaslarını görmezden gelen, kulak ardı yapan kim olursa olsun ödeyeceği bedele peşinen razı olmalıdır" dedi.
Star

DÜNYA 
İdlib'de HTŞ Atağa Geçti 
Türkiye sınırı yakınındaki çatışmasızlık bölgesi İdlib'de, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) hamlelerine rağmen terör örgütü el Kaide bağlantılı Heyet Tahrir üş Şam'ın (HTŞ) ilerleyişi sürüyor. HTŞ'nin önceki geceden bu yana özellikle İdlib'in güneyinde önemli kazanımlar elde ettiği, kuzeyde de Afrin sınır hattında stratejik bir köyü ele geçirdiği bildirildi. Bölgesel kaynaklardan Ankara'ya ulaşan istihbarat bilgilerinde HTŞ'nin İdlib merkezi ve güneydeki kritik kasaba Maaret El Numan'ın kendisine teslim edilmesi için ÖSO'ya bağlı Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne (UKC) 24 saat süre verdiği öne sürüldü.
Hürriyet

Sarı Yelekliler İçin Özel Yasa 
Fransa Başbakanı Edouard Philippe, 17 Kasım 2018'de başlayan 10 Fransız'ın ölümüne neden olan Sarı Yelekliler için izinsiz gösteri yapanların ve şiddet olaylarına başvuranların sert bir şekilde cezalandırılması için yeni bir yasa çıkaracaklarını söyledi. Philippe, gösterilere şiddet olayları çıkarmak için gelenleri kabul edemeyeceklerini kaydetti.
Star

ABD'den AB'ye Protokol Çıkışı 
ABD ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret savaşlarından, İran'a yönelik tutum, küresel iklime uzanan gerilim bu kez de diplomatik temsil düzeyine taşındı. AB'li yetkililerin yabancı ajanslara yansıyan demeçlerine göre, Trump yönetimi AB'nin ABD delegasyonunun diplomatik statüsünü haber vermeden düşürdü. Deutsche Welle'nin haberine göre, geçen yıl sonunda alınan karar sonrası, ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde AB delegasyonunun statüsü üye devletten uluslararası kurum düzeyine indirildi.
Cumhuriyet

Kim, Pekin Mesaisinde 
Pekin'de ABD-Çin arasında yüksek gerilim konusunu oluşturan ticari görüşmeler sürerken Kuzey Kore lideri Kim Jong-un dün Çin ziyaretine başladı. Kim'in ziyaretinin 35. yaş gününe geldiği de yerel basına yansıdı. Kuzey Kore haber ajansı KCNA'nın haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in davetlisi olan Kim ve eşi Ri Sol-ju'yu taşıyan özel zırhlı tren üç günlük ziyaret için sabah saatlerinde başkent Pekin'e vardı. Kim'e eşlik eden heyette, Kuzey Kore'nin ABD ile nükleer müzakerelerin sürdürülmesinden sorumlu İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yong-çol, Dışişleri Bakanı Ri Yongho ve Savunma Bakanı No Kwangçol'un bulunduğu bildirildi.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,4721-5,4789    
Euro: 6,2671-6,2828
Sterlin: 6,9665-6,9857                                            
Gram Altın: 226,0794-226,4297

Hasılat Eşit Paylaşılacak 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sineme sektöründe yaşanan bilet tartışmasına ilişkin, "Hasılat payı, vergiler çıktıktan sonra kalan eşit şekilde olacak. Bu yasa bizim önerdiğimiz şekilde geçerse sinemada bilet tartışması kalmayacak. Hasılatın şeffaf, kimsenin kafasında şüphe uyandırmayacak şekilde tespiti, tescillenmesi gerekiyor. Bununla ilgili bir yazılımı devreye sokuyoruz" dedi. Ersoy dün AK Parti Meclis grup toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine, bu sektöre ilişkin 14 yıldır çıkmayan bir yasa bulunduğunu, kendisinin bakan olmasından itibaren konu üzerinde çalışmaya başladığını söyledi.
Hürriyet

Yapılandırmada 28 Şubat Fırsatı 
Vergi yapılandırmasına başvuran ancak ilk iki taksidi ödemeyenlere, yeni bir şans verildi. Konuya ilişkin yasal düzenlemenin ardından tebliği de çıkarıldı. Ödenmeyen taksitler şubat ayı sonuna kadar ödenirse, yapılandırma devam edecek. Yetkililerden alınan bilgiye göre yapılandırması bozulanların yeniden yazılı bir başvuru yapmalarına gerek yok. İlk iki taksidi gecikme faiziyle ödemeleri yeterli olacak. Vergi borçlarını yapılandırmak için bugüne kadar 5 milyon 950 bin kişi başvurdu. Yapılandırılan 70 milyar liranın 13.3 milyar lirası tahsil edildi. 2 milyon 459 bin 211 bin kişi ise yapılandırdıkları borcun ilk iki taksitini ödemedi.
Hürriyet

Patrona İşçi Başına 192 Liraya Kadar Prim Desteği 
İstihdama katkı veren işverenin, maliyetini azaltmaya yönelik yeni uygulamalar devreye alındı. Dünkü Resmi Gazete'de yer alan tebliğe göre; çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10'dan fazla çalışanı bulunan ve son 3 yıl içinde ölümlü ve sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası bulunmayan iş yerlerinde, çalışanların işsizlik sigortası işveren payı düşürülecek. 1 Ocak itibarıyla devreye giren yeni düzenlemeye açıklık getiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, söz konusu işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payının, 3 yıl süreyle yüzde 1'e ineceğine dikkat çekti.
Posta

Çelik İhracatı Yüzde 36 Arttı 
Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2018 yılı verilerine göre, Türkiye'nin miktar bazındaki çelik ihracatı yüzde 20,8 artışla 21,4 milyon tona yükseldi. Değer bazındaki ihracat ise yüzde 36,1 yükselerek 15,6 milyar dolara ulaştı. Birlik Başkanı Adnan Aslan, korumacılık tedbirlerinin damga vurduğu geçen yılı, Asya pazarının Türk çeliğine göstermiş olduğu ilgi ile aştıklarını belirtti. Bu yılda korumacılık trendinin sürdüğünü belirten Aslan "Zorlukları aşmak için Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Latin Amerika bölgelerine yöneleceğiz" ifadelerini kullandı.
Türkiye

Müthiş Paket 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin TBMM grup toplantısındaki konuşmasında kredi kartı borçlarından esnafa krediye, sigorta primlerinden elektrik faturalarına kadar birçok alanda müjde verdi. AK Parti iktidarlarının en önemli özelliğinin sosyal devlet olmanın tüm gereklerini yerine getirmesi olduğunu söyleyen Erdoğan, bu alanda yeni adımlar attıklarını söyledi.
Star

SPOR 
Kartal İdare Etti 
Beşiktaş, Antalya kampındaki ilk hazırlık maçında Hollanda'dan Helmond Sport ile karşılaştı. Yeni transfer Mirin'in dakika forma giydiği, Burak Yılmaz'ın kadroda yer almadığı maçı siyah-beyazlılar 1-0 kazandı. Beşiktaş maça Ersin, Dorukhan, Roco, Mirin, Hüseyin, Atiba, Oğuzhan, Adem, Quaresma, Babel, Güven ilk 11'i ile başladı.
Türkiye

Fener'e Soğuk Duş 
THY Avrupa Ligi'nde liderlik koltuğunda oturan Fenerbahçe Beko, 17'nci sınavında konuk olduğu Rus ekibi Khimki'ye uzatma periyodunda teslim oldu: 84-78. Sarı-Lacivertliler bu sonuçla THY Avrupa Ligi'nde 12 maç sonra mağlup olurken, toplamda ise 2. yenilgisini aldı. Ev sahibi Khimki ise 7. kez kazandı.
Star

Japonya Yolunda Rakipler Belli Oldu 
Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenecek 2020 Olimpiyat Oyunları'na katılacak voleybol takımlarının belirleneceği Kıtalararası Olimpiyat Elemeleri öncesi gruplar açıklandı. A Milli Kadın Takımı, Kıtalararası Olimpiyat Elemeleri'nde B Grubu'nda Çin, Almanya ve Çekya ile mücadele edecek. 2-4 Ağustos 2019 tarihlerinde düzenlenecek Kıtalararası Olimpiyat Elemeleri'nde gruplarını ilk sırada tamamlayan takımlar, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı elde edecek.
Star

İlk Transfer Stoper 
Transfer çalışmalarını sürdüren Galatasaray'da ilk somut adımın dün atıldığı öğrenildi. Sarı-Kırmızılılar, Portekiz Ligi ekiplerinden Chaves'in 22 yaşındaki stoperi Marcao ile anlaştığı bildirildi. 1.85 boyundaki sol ayaklı Brezilyalı stoperin, cuma günü İstanbul'a geleceği ve sağlık kontrolünün ardından imzaların atılacağı öğrenildi. Kulübü Chaves'le 2022 yılına kadar sözleşmesi bulunan Marcao için Galatasaray'ın 2 ila 3 milyon Avro arasında bir bonservis bedeli ödeyeceği kaydedildi.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme