11 Ocak 2019 Cuma

11.01.2019 Genel Gündem

11.01.2019 
TÜRKİYE
Abd Çekilmese De Türkiye Güvenliği İçin Harekatı Yapar 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararına dair gelişmeleri değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Koskoca bir devletin bugün tüm NATO müttefikliğimize, iş birliklerimize rağmen bir terör örgütünün destekçisi gibi konuşması, çekilmemek için bahanelere sığınması doğru bir şey değil" diyerek şunları söyledi: "Bir devlet bir söz verdiği zaman arkasında durmalıdır. Başkan Erdoğan da Türkiye Cumhuriyeti de bir söz verdiği zaman arkasında durur."
Akşam


Kültür Sanat Da Bir Beka Meselesidir 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 1979'dan bu yana her yıl dağıtılan ve 2016'dan itibaren de 'Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri' adıyla anılan büyük ödüllerin bu yılki sahipleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Konuşmasında "Selçuklu ve Osmanlı basta olmak üzere, coğrafyamızda kurulan devletlerin bugüne ulasan izleri medeniyetimizin mührü gibidir" diyen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, söyle devam etti: "Kültür ve sanat insanlarımızla sürekli istişare halinde olmaya ihtimam gösterdik. Buna rağmen 16 yıla baktığımda kültür sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edememiş olmamızdan dolayı hep hayıflanırım, iç geçiririm. Kültür sanat meselesini ülkemiz ve milletimiz bakımından en az terörle mücadele, en az dış politika, en az temel hizmet alanları kadar önemli bir beka meselesi olarak görüyorum. Yeni dönemde bu eksiğimizi giderecek, hak ettiği seviyeye getireceğiz."
Akşam

Yolumdan Dönmem 
TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Ankara'da parlamento muhabirleriyle bir araya geldi. CHP'li Özgür Özel'in kendisine yönelik, "İstifa etmezse seçimi kazansa da belediye başkanı olamaz" sözleri için Yıldırım şöyle dedi: "Ben çıktığım yoldan geri dönmem. Belli ki benim kazanacağım arkadaşımızın içine doğmuş, 'Seçilse de geri dönecek' diyor. Anayasanın 94. maddesi yasama faaliyetiyle ilgili. 'Siyasi faaliyetler yapılamaz' diyor. Bizim yaptığımız bir siyasi faaliyet yok, seçim bir siyasi faaliyet değil."
Posta

Hts İle Uks Anlaştı İddiası 
Suriye'nin kuzeybatısında 'çatışmasızlık' bölgesi kabul edilen İdlib'de taarruza geçen terör örgütü El Kaide bağlantılı HTS ile ılımlı muhaliflerin Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun 'ateşkes sağladığı' iddia edildi. Ancak Hürriyet'e konuşan Türk güvenlik kaynakları anlaşma İddialarının ciddiye alınmaması gerektiğini belirtti.
Hürriyet

DÜNYA 
Patriot'lar İçin İkinci Ziyaret 15 Ocak'ta 
Geçen hafta Ankara'ya gelen ABD heyetinin Patriot hava savunma sistemleri için Türkiye'ye nihai teklifi sunmasının ardından yeni bir heyetin Patriot müzakereleri için 15-16 Ocak tarihlerinde Türkiye'ye geleceği öğrenildi. Müzakerelerde Dışişleri'nden de bir heyet olacak. ABD heyeti önümüzdeki hafta Savunma Sanayi Başkanlığı'nda temaslarda bulunacak. Türkiye'nin Patriot alımı için uygun kredi ve ortak üretim gibi kriterleri bulunuyor. Amerikan tarafının Patriot satısı için ön şartı ise Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımından vazgeçmesi. Türkiye ayrıca ABD'lilerin teknoloji transferi ve ortak üretim konusunda adımlar atmasını istiyor. Türkiye'den bir heyet ise ocak ayı sonunda Washington'ı ziyaret edecek.
Akşam

Protokole Drone Saldırısı 
Suudi Arabistan ve İran'ın pençesindeki Yemen'de askeri geçit törenine saldırı düzenlendi. Ülkenin güneyindeki Lahic'te yer alan ve Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyondan Birleşik Arap Emirlikleri'nin kullandığı El Aned askeri üssü patlayıcı yüklü drone'ların (insansız hava aracı) hedefi oldu. Tören sırasında protokol noktasının üzerinde patlatılan drone'lar 6 üst düzey askeri öldürdü. Çok sayıda kişi yaralandı. Yaralananlar arasında Genelkurmay Başkanı Abdullah en-Nahi ve Lahec Valisi Ahmed el Turki de bulunuyor. İran destekli Şii Husiler saldırıyı
Posta

Cipras: Türkiye İle Sıcak Olay Korkum Yok 
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras.Türkiye'nin ülkesi için tehdit oluşturduğunu, ancak Ege'de bir "sıcak olay" yaşanmasını beklemediğini söyledi. Çipras "Open" televizyonuna verdiği demeçte, kesin tarihin henüz belirlenmemekle birlikte şubat ayı başında Türkiye'yi ziyaret edeceğini ve Cumhur başkam Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini de açıkladı. Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, dört yıllık iktidarının en zor günlerini yaşayan Çipras'a destek amacıyla dün Atina'ya geldi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,2503-6,2586
Sterlin: 6,9199-6,9282
Gram Altın: 225,2441-225,4804

Kobi'lere 6 Ay Ödemesiz 20 Milyar Liralık Cansuyu 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ'lere kullandırılacak 20 milyar dolarlık kredi paketinin ayrıntılarını açıkladı. 14 banka aracılığıyla verilecek KOBI Deger Kredisi'nin 6 ay anapara ödemesiz, aylık yüzde 1.54 faizle kullandırılacağını söyleyen Albayrak, "Bu paket ile imalat ve ihracat sektöründeki isletmelere azami 1 milyon TL, diğer ticaret ve hizmet sektörlerindeki firmalara azami 500 bin TL'lik kredi verilecek. 6 ay anapara ödemesiz, toplam 36 ay vadeli kullandırılacak" dedi. Albayrak, yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında olan mikro ve küçük ölçekli KOBİ'lerin kredi paketinden yararlanacağını ifade etti.
Akşam

Thy, İstanbul Havalimanı'na Martta 5 Bin Tır'la Taşınacak 
THY Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı, dünyadaki havacılık sektöründen 3 kat fazla büyümelere imza atan THY'nin, geçen yılı, hedefi olan 75 milyon yolcuyu taşıyarak kapatacağını belirtti. Aycı, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı'nca düzenlenen Tecrübe Aktarımı Konferansı'nda yaptığı konuşmada, 42 ayda inşa edilen Istanbul Havalimanı'nın, THY'nin yeni yuvası olduğunu ve Türkiye'nin yeni bir transfer ve aktarma yeri olarak merkez ülke olma konumunu güçlendireceğini söyledi.
Akşam

Enerjide Atılım Yılı 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından, geçen yıl enerjide atılan adımlar ve tamamlanan projelere ilişkin paylaşımda bulundu. 2018'in enerjide ilklerin yılı olduğunu ve toplam 4 bin 25 megavatlık kurulu gücün devreye alındığını ifade eden Dönmez, bu kurulu güçte yerli ve yenilenebilir kaynakların yüzde 93'lük payı olduğuna dikkat çekti.
Posta

20 Milyar Kobi Desteği 
Esnaftan tüketiciye birçok teşvik ve destek açıklayan Hazine ve Maliye Bakam Berat Albayrak, dün de 20 milyar liralık 'KOBİ Değer Kredisi'ni tanıttı. 14 bankanın desteklediği paket cirosu 25 milyon liranın altındaki 40 bine yakın işletmeyi ilgilendiriyor. Şirketler 6 ay anapara ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve aylık 1.54 faiz oranı ile kredi kullanabilecek
Hürriyet

SPOR 
Bambaşka Bir Fenerbahçe 
Yeni sezona Antalya'da hazırlanan Fenerbahçe'nin teknik patronu Ersun Yanal dün Beinsports'un konuğu oldu. Alper Yemeniciler'in sorularını yanıtlayan tecrübeli hoca, ligde 17. sırada yer almalarının kendilerini korkutmadığını, bu olumsuz tablodan rahatlıkla çıkacaklarını ifade etti. Kampın çok iyi geçtiğini dile getiren Yanal şöyle devam etti:"Oyuncuların düşündüklerini anlamak, bizim anlatmak istediklerimizi aktarmakla geçiyor zamanımız. Açıkçası birbirimizi tanımaya çalışıyoruz. Şu anki tablo Fenerbahçe'nin gücünü göstermiyor. Bu durumdan çok rahat çıkacağımızı düşünüyorum. Bizim şu an skora ihtiyacımız var. Skorlar gelince coşku ve ateş de ortaya çıkacaktır."
Posta

Barcelona Beni İstedi 
Geçen sezon Başakşehir'e attığı müthiş golle şampiyonluğun habercisi olan Mariano, "1.5 yıl daha sözleşmem var. Kulüp sözleşmemi uzatmak isterse hemen kabul ederim" dedi. Antalya kampında soruları cevaplayan 32 yaşındaki Brezilyalı sağ bek, Sevilla forması giyerken Barcelona'dan teklif aldığını, Avrupa Birliği pasaportu olmadığı için transferinin gerçekleşmediğini söyledi. Brezilya'nın favela denen gecekondu mahallesinde büyüdüğünü, futbol ile hayata tutunduğunu söyledi. Mariano, "Favelada büyüyorsanız tek şansınız futboldur. Futbola yönelmeyen ya da başarılı olamayan arkadaşlarım ya öldü ya öldürüldü" ifadesini kullandı. Mariano, lider Başakşehir ile 6 puan farkın önemli olmadığını ve şampiyon olacaklarını da iddia etti.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme