12 Ocak 2019 Cumartesi

12.01.2019 Genel Gündem

12.01.2019 
TÜRKİYE
31 Mart Seçimleri 25 Yıllık Tecrübenin Zirvesi Olacak 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen 129. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu, 31 Ocak'taki manifesto toplantısına kadar bu süreci tamamen bitireceklerini belirtti. Seçmen tasıma iddialarıyla ilgili asıl mağdurun AK Parti olduğunu belirten Erdoğan, "10 milyon 337 bin üyeden 504 bininin seçmen kütüklerinde kaydını bulamadık. Bu konuda teşkilatlarımıza önemli görevler düşüyor. Bu kişilere teker teker ulaşıp adres bilgilerini düzelttirmemiz ve seçmen kütüklerine kaydettirmemiz lazım" dedi.
Akşam


Provokatif Paylaşımlara Yakın Takip 
İçişleri Bakanlığı, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesi 81 il valiliğine 'seçim tedbirleri' konulu genelge gönderdi İçişleri Bakam Süleyman Soylu imzasıyla gönderilen genelgeye göre, bakanlık merkezinde, ülke çapında seçimle ilgili her türlü tedbiri gözden geçirmek, gelişmelerin anlık olarak takibini yapmak ve il valileri ile sürekli iletişim halinde bulunmak üzere, 'Seçim Koordinasyon Komisyonu' oluşturuldu.
Hürriyet

İlçe Adayları Ocak Sonuna Bırakılmamalı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eski CHP İzmir Milletvekili ve AİHM yargıcı Rıza Türmen'İn öncülüğünde oluşturulan ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Olağanüstü Hal uygulaması ve Kanun Hükmünde Kararnamelere karşıtlığıyla bilinen Demokrasi İçin Birlik Platformu (DİB) üyeleriyle, birkaç gün önce akşam yemeğinde bir araya geldi.
Milliyet

Fetö'nün Sırları Tek Tek Çözülüyor 
Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmalardan elde edilen bilgilere göre, örgütün mahrem yapılanması içerisinde yer alan jandarma yapılanmasında, örgütün Türkiye'yi beş büyük bölgeye ayırdığı belirlendi.
Milliyet

DÜNYA 
Tehlikeli Hazırlık 
ABD, İsrail, İngiltere ve AB güdümlü haber siteleri Suriye'deki gelişmelerle ilgili ilginç bir iddia ortaya attı. Haberlerde ABD'nin askerlerini çekme sürecinden sonra Münbiç'i de kapsayan Suriye'nin kuzeyindeki bölgeye Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) baglı birlikleri yığmayı hedeflediğine vurgu yapıldı. Aralarında İsrail'in operasyon sitesi Debka, intelNews ve intelligencenews'un da oldugu istihbarat haber sitelerindeki iddialara göre ABD, Suriye'nin kuzeyi ve kuzeydoğusundaki birliklerinin çekilmesi ve çekilme sonrası düzen için nihai kararı ocak ayının sonuna doğru Washington D.C.'de verecek.
Akşam

'Küstüm Oynamıyorum' 
ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırı boyunca inşa etmeyi planladığı 9 metrelik duvar için istediği 5.7 milyar dolarlık ödeneği alamayınca Kongre'deki bütçe görüşmelerini kilitlemişti. Hükümet'in federal faaliyetleri, bütçe çıkmaması nedeniyle 22 Aralık'ta durdurulmuştu. Bu durum haftasonu da devam ederse, 1995'teki 21 günlük kapalı kalma rekoru kırılmış olacak.
Posta

O da Davos'a Gitmiyor 
Zenginlere yönelik vergilerin düşürülüp akaryakıta ek vergi getirilmesi üzerine sokağa dökülen Fransızların eylemleri 17 Kasım'dan beri sürüyor. Giydikleri sarı yeleklerle anılan protestocular diğer günlere göre daha kapsamlı olan cumartesi eylemleri için bugün yine sokağa çıkacak. Eylemcilerin zenginlerin savunucusu olarak gördükleri ve istifasını istedikleri Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Meksika sınırına duvar çekmek için ödenek alamayan Trump'ın yaptığı gibi, İsviçre Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) katılmayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, bu kararın ana nedeninin 'Sarı Yelekliler' olduğunun altı çizildi.
Posta

Arap Nato'su Yine Gündemde 
ABD Dışişleri Bakam Mike Pompeo'nun önceki gün Kahire'de ABD dış politikasına yönelik kritik konuşmasında Körfez ülkeleri, Ürdün ve Mısır'ı kapsayan Ortadoğu Stratejik İttifakı'na (MESA) yönelik çalışmalmn devam ettiğini söylemesi 'Arap NATO'su olarak adlandırılan oluşumu yemden gündeme taşıdı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,2708-6,2759
Sterlin: 7,0267-7,0408
Gram Altın: 226,4969-226,9114

3.1 Milyarlık Destek Katma Değerli İhracatı Artıracak 
Vatandaşa ve KOBİ'lere yönelik müjdelerden sonra sıra ihracatçıya geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "2019'da ihracatçılarımıza 3 milyar 104 milyon liralık destek vereceğiz" dedi. Bakan Pekcan, yeni dönemde de bugüne kadar olduğu gibi öncelikli olarak küresel alanda ihraç ürünlerinde teknolojiye, tasarıma, markalaşmaya ve pazarlamaya yatırım yapan firmaların en büyük destekçisi olacaklarını vurgulayarak, söyle konutsu: "Bakanlığımızca sunulan mal ihracatına yönelik devlet yardımlarımız gerek nitelik gerek nicelik olarak sürekli iyileştirilirken, KOBİ'ler basta olmak üzere her ölçekte firmamızdan artan talep görmektedir. 2018'de toplam 12 bin 255 firmamıza destek sağladık. 2019'da değişen ve gelişen ihracat portföyümüze uygun olacak şekilde ihracatçılarımıza 3 milyar 104 milyon liralık destek vereceğiz. Bu şekilde ihracatçılarımızın güçlü performansını taçlandırmış oluyoruz." Pekcan, desteklerin daha yüksek katma değerli ihracatı tevsik ederek dış satıma yeni bir ivme kazandıracağını belirtti.
Akşam

Köprü Cezalarında İadeler Başlıyor 
Köprü geçiş cezalarının iadesine yönelik vatandaşların merakla beklediği açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Köprü geçiş ihlalleri nedeniyle kesilen idari cezalarda iade sürecini başlattık. Vatandaşlarımızın iade için 28 Şubat 2019 tarihine kadar, kendilerine en yakın vergi dairesine başvurmaları yeterli olacaktır" değerlendirmesini yaptı. Bakan Albayrak, iadelerin ayrıntısına ve nasıl yapılacağına ilişkin bir de görsel paylaştı.
Akşam

Anneye Özel Zam 
Devletin annelere sağladığı destekler her yıl artıyor. Bu artışta asgari ücret ve memur maaşları da etkili. Asgari ücretteki yüzde 26'lık artış bu yıl doğum yapacak annelerin devletten daha fazla para almasını sağlayacak. Annelere yapılan başlıca ödemeler 'çocuk parası', 'doğum yardımı', 'süt ve emzirme parası' olarak öne çıkıyor. 15 Mayıs 2015'ten sonra doğum yapan tüm annelere çocuk parası veriliyor. Buna göre; ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor. Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor. TC kimlik numarasıyla 'aile.gov.tr'den de başvuru imkanı var.
Posta

Evde Kredi Hesabı 
Konut kredisi faiz oranları 2018 yılında özel bankalarda yüzde 3'lere kadar yükselerek, konut alımını zorlaştırdı. Yükselen konut kredisi faiz oranlarına karşı başta kamu bankaları olmak üzere bazı özel bankalar konut sektörüyle işbirliği yaparak faizi yüzde 0.98'e kadar indirdi. Şu anda piyasada ortalama faiz oranı yüzde 2.28 seviyesinde. Bankalarda yüzde 1.89'dan yüzde 2.80'e kadar değişen faiz oranlarında kredi bulmak mümkün. Peki, en hesaplı konut kredisini nasıl seçeceğiz?
Posta

Her Şeyin Çaresi Birlik Ve Beraberlik  
Türk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) Başkam Erol Bilecik, seçim sürerinin getirdiği rekabet ortamı içinde, toplumsal kutuplaşmanın keskinleşmemesinin önemine dikkat çekti 31 Mart'taki yerel seçimlerin ardından hızlıca reformlara odaklamaması gerektiğim kaydeden Bilecik, "Ülkemizin bugün yaşanan ekonomik zorlukların üstesinden gelecek kabiliyetinin olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin yalan tarihine bakıldığında, ekonominin atağa kalktığı her dönemin bir umut dalgasıyla başladığı görülür" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Burak'a Kefilim 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, dün Antalya kampında bir basın toplantısı düzenledi. Trabzonspor'dan transfer edilen Burak Yılmaz için yapılan eleştirilere cevap veren Güneş, şunları söyledi: "Türkiye'de iyi iki forvet kim derseniz bir Burak, iki Cenk derim. Beşiktaşlı olduğunu her fırsatta söylüyor. Beşiktaş'ın bu şartlar içinde alabileceği en iyi golcü. Maliyeti Vagner'den ucuz. Beşiktaş ile Burak kucaklaşacak buna eminim. Hakkılar, Sebalar gibi olmaya süresi yetmez belki, ama onlar gibi davranmak lazım. Sabırlı olmak lazım. Kolay kolay kimseye kefil olmam, ama Burak'a kefilim."
Posta

Yeni Rota Moses 
Fenerbahçe'nin gündemine her geçen gün yeni bir isim giriyor. Sarı-Lacivertliler bu kez de Chelsea'den, Victor Moses'ı istiyor. Ada basınında göre; sportif direktör Comolli, İngiltere'ye giderek, Moses transferi için Chelsea yetkilileriyle bir araya geldi. İki kulübün her konuda anlaşma sağladığı, 28 yaşındaki Nijeryalı sağ kanat oyuncusuyla görüşmelerin devam ettiği öğrenildi. Sarı-Lacivertli ekipten değerlendirme yapmak için süre isteyen Moses'ın yakın zamanda kararını vereceği belirtildi. Şu an yabancı kontenjanı dolu olan Kanarya, Aatif'ı göndererek Moses'a yer açacak.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme