15 Ocak 2019 Salı

15.01.2019 Genel Gündem

15.01.2019
TÜRKİYE
Abd'den Patriot İçin İkinci Heyet Türkiye'ye Geliyor 
Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'ye Patriot teklifine yönelik müzakereler başlıyor. ABD Savunma Bakanlığı heyeti, bugün Ankara'da olacak. Heyet Savunma Sanayii Başkanlığı'nda görüşmelerde bulunacak. ABD heyetinin 3 Ocak'ta Ankara ziyaretinde gündeme getirdiği 3,5 milyar dolarlık Patriot teklifi değerlendirilecek. İki gün sürecek görüşmelerde, Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkililer yer alacak.
Akşam


İki Lider Güvenli Bölgeyi Görüştü 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik tehdit mesajlarının ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Donald Trump telefonda görüştü. Erdoğan, mevkidaşının Suriye'den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, Türkiye'nin ABD'ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunu hatırlattı. Münbiç Yol Haritası'nın tamamlanması, çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan iki lider, terörden arındırılmış güvenli bölge fikrini de ele aldı. Başkan Erdoğan, Türkiye'nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, Türkiye'nin amacının terör örgütleri DEAS, PKK ve PKK'nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurguladı. Görüşmede ikili ekonomik iliksilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalındı.
Akşam

Silahlı Şiddet Vakaları Artıyor 
Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren Umut Vakfı'nın hazırladığı 'Türkiye'nin silahlı şiddet haritası ve 2018' raporuna göre, şiddet her geçen gün artıyor. Vakiin pasında yansıyan haberlerden oluşturduğu istatistiklere göre; 2018 yılında basına 3 in 679 olay yansımış durumda. 2015 yılında ise bu rakam 2 bin 175. Bu da yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddette son 4 yılda yüzde 69 artış yaşandığını gözler önüne serdi.
Milliyet

Stratejik Ortaklar Twitter'dan Konuşmaz 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik açıklamalarına sert yanıt verdi. Lüksemburg Dışışleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile yaptığı ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'ye yönelik ekonomik tehditlerle bir yere varılamayacağını belirterek şunları söyledi: "Stratejik ortaklar Twitter gibi sosyal medya üzerinden konuşmaz. Kanallarımız açık. Sayın Trump, Cumhurbaşkanımızı iki defa arayarak Suriye'den çekilmek istediklerini ve bunu Türkiye ile koordine etmek istediklerini söylediler. Biz de muhataplarımızla görüştük. Bu toplantılarda tüm detaylarıyla bu işi nasıl koordine edebiliriz, ne yapabiliriz bunlar var."
Hürriyet

Jandarma Bilgilerini Almanya'ya Götürüp Oturma İzni Almış 
MİT TIR'larına operasyon yapılmasına ilişkin kararlar, Diyarbakır Diclekent Villaları'nda 'güvenli ev' olarak nitelendirilen ve sadece bu toplantılar için kiralanan evde alındı. MİT TIR'ları FETÖ gündemine 2013 Ağustos'ta girdi. Örgütün 'Kara Kuvvetleri imamı' olan 'Hacı Murat' kod adlı Ali Semerci, bir sınır kapısında görev yapan subayın verdiği bilgileri toplantıda açıkladı. İddiaya göre Suriye tarafına TIR'larla sevkıyat yapılıyordu. Örgütün 'Güneydoğu MİT imamı' Mustafa İlhan bunu doğruladı ve MİT'in Hatay Reyhanlı'da depo kurduğu bilgisini verdi. Konunun Fetullah Gülen'e aktarılmasına karar verildi.
Hürriyet

DÜNYA
Hemfikirlermiş 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Orta Doğu turu kapsamında Irak, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın ardından Suudi Arabistan'a gitti. Pompeo, Suudi Arabistan Kralı Selman ile 35 dakika görüştü. Ardından da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile 45 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmelerde iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın değerlendirildiği aktarıldı. Pompeo'nun, Prens Selman ile Yemen'deki çekişmelere son vermenin tek yolu olan kapsamlı siyasi çözümün kaçınılmazlığı konusunda mutabık kaldığı ifade edildi.
Posta

Çipras Kendisini Savundu 
Makedonya ile isim anlaşmazlığına çözüm oluşturan anlaşmayı gerekçe gösterip önceki istifa eden Savunma Bakanı Panos Kammenos'un yerine atadığı Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis'le görüşen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bu atamanın, hem yerel hem de dış politika açısından bir mesaj olduğunu öne sürdü. Çipras, görüşmede yaptığı açıklamada, "Bu atama aynı zamanda Yunanistan'ın egemenlik haklarının savunulmasıyla ilgili de şu mesajı veriyor: Birlik olmuş durumdayız, egemenliğimizi bozmaya çalışacak herhangi bir şey yapmaya çalıştıklarında karşılarında bu şekilde duruyor olacağız" ifadelerini kullandı.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 6,2689-6,2779
Sterlin: 7,0405-7,0 0561408
Gram Altın: 226,6858-226,9063

Teknolojiye Yatırım Yapan Girişimciye 360 Bin TL
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Küçük ve Orta Ölçekli İsletmeleri Gelistirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) 2019 yılı desteklerini açıkladı. Varank, "Is Birligi Destek Programı'yla teknoloji düzeyi yüksek KOBI'leri büyük isletmelerle işbirliği yapmaları halinde 10 milyon TL'ye kadar destekleyeceğiz. Yeni girişimciye 360 bin TL'ye kadar kaynak sağlayacağız. Teknoyatırım Destek Programını ise Uçtan Uca Yerlileştirme Programı altında çalıştıracağız" diye konuştu.
Akşam
 
Trump'ın Tehdit Tweet'i Bu Kez Doları Uçuramadı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın attıgı tweet ile Türkiye'yi yeniden tehdit etmesi bu kez döviz piyasasında sert yükselişe neden olmadı. Cuma günü 5.42 TL seviyelerinden kapanan dolar, haftanın ilk işlem gününde 5.5450 TL'ye kadar çıktı. Bu seviyeden gelen satışlarla düşüşe geçen dolar, gün 5,49'dan kapatırken, Erdogan-Trump görüşmesi sonrası 5.44 TL'nin altına indi. Haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlayan Borsa Istanbul ise günü yüzde 0.4'lük artışla kapattı. Bankacılar, basta Çin olmak üzere küresel büyüme endişeleri ve ticaret savaşlarının global risk iştahını zayıflattığını ifade ederek Trump'ın Türkiye ile ilgili açıklamalarının dolar/ TL'deki harekette etkili olduğunu ifade ediyor.
Akşam

Kart Borcu Olana Bir Destek Daha 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşların mevcut borçlarını daha kolay ödeyebilmeleri için Ziraat Bankası'nın kredi kullandıracağını söylemişti. Şimdi yine bir kamu bankası olan VakıfBank da kendi müşterilerine yönelik kredi kartı ve kredi borcu yapılandırmasına gideceğini açıkladı. VakıfBank, dün kredi kartlarına ödeme kolaylığı sağlanması, aksamadaki bireysel ve ticari kredilerin ödemesiz dönem ve düşük faiz oranıyla yapılandırılması ile takipteki ticari kredi faizlerinin sıfırlanmasını içeren üçlü bir yapılandırma paketinin müjdesini verdi.
Posta

Kayyum Atanan Şirketlerin Değeri: 56.5 Milyar Lira 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF kayyumluğunda idare edilen 955 şirket bulunduğunu belirterek "Bunların aktif büyüklükleri toplam 56.5 milyar lira, öz kaynak rakamı 19.8 milyar lira seviyesinde. Çalışan sayısı da 44 bin 622 kişi. Bu şirketler genel olarak yüzde 27 seviyesinde büyüdü" dedi.
Milliyet
 
13 Milyarlık 'Atıl' Gelir 
Türkiye'de 24 milyon hektar tarım alanından 2 milyon hektarının atıl durumda olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 milyon hektar alanın tarıma kazandırıldığı takdirde, yıllık ortalama 13 milyar liralık bir gelir artışı sağlamanın mümkün olacağını dile getirdi. 'Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması ile Arazi Bankacılığının Kurumsal Altyapı Çalıştayı'nın açılışında konuşan Bakan Pakdemirli, milli ekonominin temelinin tarım olduğunu, gıda ihtiyacının yüzde 95'inin topraktan karşılandığını bildirdi.
Hürriyet

SPOR
Belhanda Gitti Renato Geliyor 
Galatasaray bir süredir Suudi Arabistan takımı Al İttihad ile Belhanda için görüşüyordu. Slaven Bilic'in çalıştırdığı Al İttihad'ın 9 milyon Euro'ya çıkmasıyla anlaşma sağlandı. 2017'de 8 milyon Euro bonservis ile Dinamo Kiev'den alınan Faslı 10 numara bir hafta içinde imzayı atacak. Tek pürüz Belhanda yıllık 6 milyon Euro istedi, Al İttihad 4.5 milyon Euro'da diretiyor.
Posta

Bombalar Patlayacak 
Ligin ilk yarısını 17. sırada tamamlayan Fenerbahçe, kadroya şu ana kadar sadece Sadık takviyesi yaptı. Taraftarların en çok merak ettiği konu; TRANSFER Taraftar, bugün FB TV'deki "Camiaya Sesleniş" programında Başkan Ali Koç'tan müjdeli haber bekliyordu. Ancak gözünden rahatsızlanan Koç'un açıklamaları yarına kaldı.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme