16 Ocak 2019 Çarşamba

16.01.2019 Genel Gündem

16.01.2019
TÜRKİYE 
Tarihi Anlayış Birliğine Vardık 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi hedef alan mesajları için, "Bizi üzdü" dediği ABD Başkanı Donald Trump ile önceki akşam yaptığı telefon görüşmesine ilişkin "Tarihi öneme sahip bir anlayış birliğine vardığımıza inanıyorum" dedi. Görüşmede ekipler arasındaki görüşmelerin devamına karar verdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Meclis grubunda ve gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlarda özetle şunları söyledi: "Sayın Trump'ın kişisel sosyal medya hesabından verilen bir takım mesajlar beni ve arkadaşlarımı üzdü, bunun üzerine harekete geçtik, bu meseleleri dün (önceki) gece telefonda tekrar konuştuk. Gayet müspet bir görüşme oldu. Kendisi, Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilme kararını bir kez daha teyit etti…"
Hürriyet


Vekâlet Verebilir 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın istifa tartışmalarına değinerek, "TBMM İçtüzüğü'nün 14'üncü maddesi akla ve mantığa uygun en kalıcı çözüm yoludur. Yıldırım, seçim propaganda ve yasaklarının başladığı tarihten oy verme gününe kadar, Ankara dışında olduğu dönemlerde başkanvekillerinden birisine yazıyla vekâlet görevi verebilecektir" önerisini getirdi. Bahçeli, partisinin grup toplantısında özetle şunları söyledi: "Türkiye'nin istikrara kavuşup demokratik ölçülerde normalleşme sürecine giresiye kadar 'cumhur ittifakı'nın yaşaması hususunda kararımız karar, sözümüz senettir. Gocunan varsa şu kış kıyamette tavsiyem gocuk giysin."
Hürriyet

'Hadsizlik Terbiyesizlik' 
İYİ Parti Lideri Meral Akşener, ABD Başkanı Trump'un, "Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz" açıklamasına tepki gösterdi. Parti grup toplantısında konuşan Akşener, "Trump'ın Türkiye'nin operasyon ihtimaline karşı yaptığı açıklama büyük hadsizliktir, terbiyesizliktir, talihsizliktir. Sayın Trump, Türk devleti Kürtlerle değil, teröristlerle mücadele ediyor" dedi. Akşener ayrıca partisinin 6 ildeki belediye başkan adaylarını tanıttı. Sakarya'da Cihan Kolip, Kocaeli'de Serdar Kaman, Konya'da Oğuz Şimşek, Kastamonu'da Levent Dikmen, Ağrı'da Taner Söylemez ve Rize'de Yakup Özkan aday gösterildi.
Posta

Trump, Kabadayı Diliyle Bizi Tehdit Edemez 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti ile birlikte oluşturdukları Millet İttifakı'nın Ankara adayını tanıtım toplantısında konuştu. ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye Tweet'iyle ilgili "Bir sokak kabadayısının diliyle Türkiye Cumhuriyeti'ni kimse tehdit edemez. Bu devlet, egemen güçlerin lütfuyla kurulan bir devlet değildir" dedi. Ankara'nın herkesin gönlünde yatan bir şehir olduğunu, güzel yönetilen, herkesin sokaklarında huzur içinde gezdiği bir Ankara istediklerini belirten Kılıçdaroğlu "Ankara 3 bin yıllık tarihî olan bir kent. Cumhuriyetin 100. yılında inşallah Sayın Mansur Yavaş Ankara'yı yönetecek" diye konuştu.
Türkiye

FETÖ'ye Dev Operasyon 
15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Türkiye, devlet içerisine yuvalanmış FETÖ'nün kripto üyelerini temizleme operasyonları hız kesmeden ve titizlikle devam ediyor. Dün Ankara ve Konya Cumhuriyet Başsavcılıkları FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik 100 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı çıkardı. 'Mahrem imamlar' ile örgüt mensubu askerler arasında ankesörlü telefonlarla periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri belirlendi. Başsavcılıkların talimatıyla operasyon başlatan polis ekipleri, birçok adrese es zamanlı baskınlar düzenleyerek 12 muvazzafı yakaladı.

DÜNYA 
Beyaz Saray'a Pizza Ve Hamburger Siparişi 
ABD Başkanı Donald Trump, hükûmetin kapanması sebebiyle yemek hizmeti veren personelin yetersiz kaldığı gerekçesiyle Beyaz Saray'a hamburger ve pizza sipariş etti. Üniversiteler arası ulusal futbol liginde şampiyon olan oyuncuları Beyaz Saray'da ağırlayan Trump, konuklarına 300'den fazla hamburger, patates kızartması ve pizza ısmarladı. Trump, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükûmetin kapanması sebebiyle ücretini kendi ödediği hazır gıda sipariş ettiğini söyledi. Hükûmetin kapanması, Beyaz Saray personeli dâhil kamuda 800 bin çalışanı etkiledi.
Türkiye

Müeyyideler Kaldırılırsa Müzakereler Başlar 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin yaptırımlarla İran'ı izole etmeye çalıştığını, ancak bunun gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hedef olduğunu söyledi. ABD yaptırımları sebebiyle bir süredir ekonomik baskı altında olduklarını dile getiren Ruhani "Ülke normal şartlarda değil ancak müeyyidelerden korkmuyoruz ve hedeflerimizden geri adım atmayacağız" dedi. Ruhani, ABD ile birlikte İsrail ve bazı Körfez ülkelerini İran'a karşı ekonomik savaş başlatmakla suçlayarak "Bu savaşta her ne kadar darbe alsak da karşı taraf da zarar görüyor. Düşmanın her türlü provokasyonuna rağmen savaşı başlatan taraf biz olmadık. Bununla iftihar ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Türkiye

Vicdanlar Dondu 
Suriye'de sekiz yılı aşkın süredir devam eden ve yüz binlerce kişinin yaşamını yitirdiği savaşta milyonlarca kişi evlerinden, yurtlarından oldu. Ülke içinde ve çoğu komşu ülkelerde sığınmacılar zorlu kış koşullarında yaşam mücadelesi veriyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF), Suriye'deki çocuklarla ilgili son raporu ise savaşın ağır faturasını bir kez daha gözler önüne serdi. Rapora göre, son haftalarda çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ailelerden en az 15 çocuk soğuk hava ve yetersiz tıbbi müdahale nedeniyle yaşamını yitirdi.
Cumhuriyet

Brexit: Koşar Adım Kaosa 
İngiltere'nin yaklaşık 46 yıllık Avrupa Birliği (AB) macerasını sonlandırma hamlesi ülkede sert tartışmalar ve muhafazakâr May hükümetinin sona ermesine yol açabilecek kriz havasıyla sürüyor. Dünyanın gözü dün İngiltere'nin AB'den çıkış sürecini (Brexit) düzenleyen anlaşmanın onaylanması için parlamentoda yapılan oylamadaydı. İngiltere Parlamentosu, Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşmasını 202'ye karşı 432 oyla reddetti. Başbakan May, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin güven oylaması talep etmesi durumunda bugün güven oylaması yapılacağını duyurdu. Ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn de May'e yanıt olarak güven oylaması talep ettiklerini açıkladı.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,4425-5,4509    
Euro: 6,2160-6,2236
Sterlin: 7,0024-7,0233                                            
Gram Altın: 225,6599-226,0169

Disipline Devam! 
Bir önceki yıl 47.8 milyar lira olan bütçe açığı, 2018 yılının tamamında 72.6 milyar lira olarak gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) 2018 bütçe açığının 72.1 milyar lira olarak öngörüldüğünü hatırlatarak, açığın hedefleriyle uyumlu gerçekleştiğini kaydetti. Albayrak, "YEP'te yüzde 1.9 olarak belirlediğimiz bütçe açığının milli gelire oranı hedefini böylece tutturmuş olduk" dedi. Albayrak, Twitter'dan yaptığı açıklamada, bütçe gelirlerinin geçen yıl ocak-aralık döneminde yüzde 20.2 artarak 757.8 milyar liraya ulaştığını belirterek, "Vergi gelirleri yüzde 15.8 artış göstererek 621.3 milyar liraya çıktı. Ocak-aralık dönemi bütçe giderleri ise yüzde 22.4 artarak 830.5 milyar lira oldu" bilgisini verdi.
Hürriyet

İnşaat Etkisi 
Ekonomideki yavaşlamanın işsizlikteki etkisi büyüyor. Özellikle inşaat sektöründeki sıkıntılar işsizlik oranının yükselmesine neden oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre işsizlik oranı ekim döneminde yüzde 11.6'ya çıktı. Bu Mart 2017'den beri görülen en yüksek seviye. Analistler işsizlik oranında artışın süreceğini öngörüyor. Hükümetin Yeni Ekonomi Programı'nda 2018 sonu için işsizlik oranı beklentisi yüzde 11.3 olarak belirlendi.
Hürriyet

8 Bin Konut Mağduruna Müjde 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kayyumluğunda idare edilen 955 şirket var. Bunlardan 'sorunlu' olanlarının satış sürecine bu yıl başlanacağını belirten TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, "Himmet adı altında topladıkları parayı Fetullahçı Terör Örgütü'ne mali yardım amacıyla kullandıkları iddiasıyla kayyum atanan Dumankaya'da yaşanan mağduriyeti çözüyoruz" dedi. 8 bin mağdurun bulunduğu Dumankaya ile ilgili Alman bir şirketle anlaştıklarını hatırlatan Gülal, "Onlar şimdi projeyle ilgili çalışmaya başladı. Dumankaya'nın sorunlu tarafını hemen hemen çözdük diyebilirim" diye konuştu.
Posta

Stokçuya Vergi Freni 
Hükûmet son dönemde 'stokçulukla' gündemden düşmeyen soğan konusunda önemli bir adım attı. Soğanda şubat ayı sonuna kadar gümrük vergileri sıfırlandı, ithalatın önü açıldı. Hâlihazırda meyve ve sebze hallerinde kuru soğanın kilosu 5 lira ile 6,5 lira arasında satılıyor. Geçtiğimiz yıl fiyatların normal seyrettiği dönemde soğanın kilosu yaklaşık 1,5 liraydı. Son rakamlarla soğan fiyatlarının zamlanma oranı diğer sebze meyve ürünlerine göre rekor seviyede bulunuyor.
Türkiye

Türkiye'nin Güneşine 800 Milyon Dolar Yatırım 
Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, geçen yıl Türkiye'de güneş enerjisi sektörünün olgunluk çağına erişmeye başladığını belirterek, "Önemli sayıda yerli üreticimiz oldu, sanayi anlamında gelişiyoruz. 2019'da sektörden lisanslı ve lisanssız santral olarak toplam 950 megavat civarı kurulum, 800 milyon dolar yatırım bekliyoruz" dedi. Son dönemde Türkiye'deki firmaların mühendislik ve müteahhitlik anlamında önemli ilerleme kaydettiğini dile getiren Kaleli, güneş enerjisi sanayicisinin de sadece Orta Doğu ve Afrika'da değil, Avrupa ve Avrasya'da da is yapmaya başladığını söyledi.

SPOR 
Favoriler Yola Devam 
Avustralya Açık'ta tek erkekler ve tek kadınlarda 1 numaralı seribaşları Novak Djokovic ile Simona Halep tur atladı. Tek kadınlarda seribaşı isimler Karolina Pliskova, Serena Williams ikinci tura yükselirken, 10 numaralı seribaşı Daria Kasatkina ise elendi. Bugün Federer ve Nadal ikinci tur mücadelelerine çıkacak.
Türkiye

Animasyon Çalışması 
Fenerbahçe'de beklenen transferler gerçekleşmezken, teknik direktör Ersun Yanal ve ekibi eldeki oyunculara motive olmuş durumda. Antalya kampında takımın performansını artırmak adına fiziksel yüklemeler yapan teknik heyet şimdi ise teknolojik çalışmalarla futbolculara bilgi pompalıyor. Teknolojinin tüm nimetlerinden en üst seviyede faydalanan sarı-lacivertlilerde idmanlardaki tüm veriler kayıt altına alınıyor. Sakatlığa önlem olarak çalışmalar esnasında oyuncuların yorgunluk seviyeleri sürekli takip edilirken, bu sonuçlara göre dinlenme süreleri, ek idman programları belirleniyor.
Türkiye

Babel Fulham'da 
Beşiktaş'ta bu sezon beklenen performansı gösteremeyen Hollandalı yıldız Ryan Babel, 2 milyon Avro bonservis bedeliyle İngiltere Premier Lig ekiplerinden Fulham'a transfer oldu. Siyah-Beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, "Ryan Babel'e formamızı giydiği dönemde yaptığı hizmetler nedeniyle teşekkür eder, bundan sonraki kariyerinde başarılar dileriz" denildi.
Cumhuriyet

G.Saray'a Kar Engeli 
Galatasaray'ın Ziraat Türkiye Kupası son 16 turu ilk ayağında dün Boluspor'la deplasmanda oynayacağı maç kar yağışı nedeniyle ertelendi. Saat 14.00'te başlayan kar yağışı, Bolu Atatürk Stadı'nın zeminini kapladı. Alttan ısıtma sistemi bulunmayan sahada 15 santim kar kalınlığı oluştu. 2 temizleme aracı ile çok sayıda personel çalışsa da yağış artarak devam edince sahadaki beyaz örtü kalkmadı.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme