.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

20 Ocak 2019 Pazar

20.01.2019 Genel Gündem

20.01.2019
TÜRKİYE 
Türkiye'nin Basına Açtığımız Ypg Sorununu Çözmeliyiz 
TRUMP muhalifliğiyle tanınan ABD'li senatör Lindsey Graham,_Ankara'daki basın toplantısında Suriye konusunda önemli açıklamalar yaptı. "YPG, PKK'nın politik koludur. PKK ile bağlantısı var. Kanıtlar açık ve net. Müttefik Türkiye için yarattığımız problemi çözmeliyiz. Bizimle DEAS'a karsı savaşanlara da bir şeyler borçluyuz" diyen Graham, "YPG'nin Türkiye'den uzaklaştırılması için Dunford'un bir çalışması var" dedi. Graham, "Türkiye'nin temizlemek zorunda kalacağı bazı terör unsurları bizim silahlandırdığımız gruplar" ifadesini kullandı.
Akşam
 
19 Mayıs'ın 100. Yılı Kesintisiz Kutlanacak 
Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Samsun'daki aday tanıtım toplantısında konutsu. Erdoğan, konuşmasının ardından Samsun adaylarını açıkladı. Mustafa Demir'i daha önce Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklayan Başkan Erdoğan, Yasar Doğu Spor Salonu'nda partisinin 17 ilçe belediye baksan adayını ilan etti.
Akşam
 
12 Yıllık Karanlık 
Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de, genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi'nin İstanbul Şişli'deki binası önünde uğradığı silahlı saldırıda ölmüştü. Suikastla ilgili, FETÖ irtibatlı eski kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu kişilerin yargılaması sürüyor. Hrant Dink dün ölümünün 12. yıldönümünde Türkiye'nin farklı kentlerinde anıldı. İstanbul'daki anma Hrant Dink'in vurulduğu yerde gerçekleştirildi. Hrant Dink'in öldürüldüğü yere kırmızı karanfiller bırakıldı. Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile ailesinin yanı sıra binlerce kişinin katıldığı anmada 70 yıl önce öldürülen şair yazar Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali konuşma yaptı. Dink cinayetinin de Sabahattin Ali cinayeti gibi ısrarla aydınlatılmadığını söyleyen Filiz Ali "Sevgili Hrant, karanlığa karşı senin ve ailenin yanında olacağız" dedi.
Posta

Riski Gördüler Önlem Almadılar 
Ankara'daki tren kazasına ilişkin sürdürülen soruşturmada tutuklanan makasçı Osman Yıldırım'ın avukatı savcılığa başvurarak, TCDD Genel Müdürü'nün de aralarında bulunduğu 10 üst düzey yöneticinin görevinden alınmasını istedi. Başvuruda, "TCDD yönetimi riski öngörmüş, gerçekleşmesi durumunda karşı karşıya kalacağı sonuçlan değerlendirmiş, ancak trenleri çalıştırmama maliyetine katlanmadığından riski kabul etmiştir" görüşü savunuldu.
Hürriyet

DÜNYA
Keşke Trump'la Yüz Yüze Konuşsak 
Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ülkesinde yayın yapan Univision kanalına verdiği röportajda ABD Başkanı Donald Trump'a dostluk mesajları gönderdi. Hükümetin bası olarak, Trump'ı masaya davet eden Maduro, kendisini ise Trump ile konuşulabilecek ve pazarlık edilebilecek kişi olarak tanımladı.
Akşam

Akdeniz'de Yılın İlk Göçmen Faciası: 117 Ölü
Akdeniz'de yılın ilk faciası. Perşembe gecesi Libya'nın Garabulli kentinden hareket eden 120 göçmenin içinde bulunduğu şişme bot, 10 saatlik yolculuğun ardından battı. Faciada aralarında 2 bebeğin ve bir hamile kadının da olduğu 117 kişinin boğulduğu ve 3 kişinin kurtarıldığı öğrenildi.
Akşam

EKONOMİ 
Dolar: 5,3198-5,3243
Euro: 6,0459-6,0497
Sterlin: 6,8428-6,8509
Gram Altın: 219,0401-219,2784
 
Sağlık Turizminden 30 Milyar Dolar Gelecek
Dünyada sağlık turizminde ilk üçte yer alan Türkiye, pazar payını artırmak için harekete geçiyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin sağlık turizminde 2018 gelirinin 7 milyar dolar olduğunu belirterek, "Hedefimiz çok büyük, bu potansiyel 30 milyar dolara kadar da çıkabilir. Sağlık turizmiyle ilgili hükümetimiz bir çalımsa yapıyor. Biz de dahil olacağız" dedi. Bu kapsamda sağlık turizmini geliştirmek ve ülkeye daha çok sağlık turisti çekebilmek amacıyla yeni bir yol haritası hazırlanıyor.
Akşam

Kentsel Dönüşüme Kredi Yerli Üretime Destek Verecek 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın 93 yıllık mirası ve tarihi var. Bankanın tekrar faaliyete başlaması için yoğun çalımsalar yürütüyoruz. Bankanın temel stratejilerini, müşteriye ulaşacağı kanalları ve sunacağı hizmet gruplarını belirledik. Nihai noktaya geldik" dedi.
Akşam

Yeni Başkan Galip Aykaç 
Gıda perakendesinin öncü kuruluşu Gıda Perakendecileri Derneği'nin (GPD) yeni dönem başkanı Galip Aykaç oldu. Genel Kurul sonucunda Mustafa Songör, görevini BİM İcra Kurulu Üyesi ve Operasyon Başkanı Galip Aykaç'a devretti. Yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları olarak Migros İcra Başkanı Özgür Tort ve Özay Hukuk Direktörü Merter Özay görev alacak.
Posta

Teknolojiye 5 Milyon TL
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Başkanlığı'nın (KOSGEB) 'Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Varank, "Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanındaki ürünlere 5 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Desteğin yüzde 25'i erken ödenebilecek" dedi. Düşük ve orta düşük teknolojili ürünler için destek miktarı 500 bin lira olacak.
Posta

Borsada "Banka" Yükselişi
Piyasalara iyimserlik hakim. Döviz kurlarında da düşüş var fakat borsada banka hisseleri öncülüğündeki yükseliş dikkat çekici. Döviz kurları ve piyasa faiz oranlarındaki düşüş alternatifi olan hisse senetlerine olumlu yansıdı. Sermaye piyasalarındaki yükselişe para piyasaları destek veriyor. Banka hisseleri 2018 yılını düşüşle geçirirken endeks üzerindeki ağırlığı ve lokomotif olması nedeniyle borsayı da aşağıya çekmişti. 2018 borsalar için kayıp bir yıldı. Banka hisselerinin primsiz ve ucuz olduğu konusu bilinen bir durum. Aynı şeyleri diğer birçok hisse için de söylemek mümkün.
Hürriyet

SPOR
6 Dakikada Bitti
Beşiktaş'ın Dorukhan, Gökhan Gönül ve Larin'in attığı gollerle deplasmanda 3-1 kazandığı Akhisar maçı yapılan kural hatasıyla gündem yarattı. Akhisar'ın 21 kişilik maç kadrosuna 12 yerine 13 yabancı yazması nedeniyle kural hatası yaptığı için karşılaşma 3-0 Beşiktaş lehine tescil edilecek. Beşiktaş'ın Futbol Şube Sorumlusu Ahmet Kavalcı, maç öncesi ve sırasında yaşananları POSTA'ya anlattı: Kavalcı saat 19.10'da esame listesini imzalayıp birer kopyasını hakem, gözlemci ve federasyon temsilcisine gönderdiğini söyledi. Kavalcı, "Maç başladıktan 6 dakika sonra Ali Naibi (Kulüp menajeri) beni aradı. 'Başkanım rahat olun, Akhisar 13 yabancı ile sahada. 8'i 11'de, 5'i kulübede. Maçı hükmen kazanırız' dedi. Ben de 'Durumu Şenol hocaya iletin' dedim. Şenol Güneş'in böyle haberi oldu" diye konuştu.
Posta

Moses Geri Sayımda
Fenerbahçe yönetimi kadroya takviye için dört koldan bastırıyor. Yabancı kontenjanı dolu olan Kanarya, Aatif'ın, Rize'ye imza atmasıyla rahatladı. İlk transfer sağ kanada yapılacak. Sportif direktör Damien Comolli uzun süredir Victor Moses konusunda girişimlerde bulunuyordu. Chelsea 1.5 yıllık kiralama teklifini kabul etmiş, sıra Nijeryalı futbolcuya gelmişti.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme