24 Ocak 2019 Perşembe

24.01.2019 Genel Gündem

24.01.2019
TÜRKİYE 
Yeşilçam'ın Büyük Kaybı 
Mide kanaması şikayetiyle 14 Aralık'ta hastaneye kaldırılan 74 yaşındaki Ayşen Gruda, dün saat 13.45'te tedavi gördüğü Derindere Hastanesi'nde vefat etti. Gruda'nın hekimi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu yaptığı basın toplantısıyla acı haberi duyurdu. Kasapoğlu, "Ayşen Gruda'yı saat 13.45'te kaybettik. Pankreas kanseri nedeniyle yaklaşık 1.5 yıldır hastanemizde tedavi görüyordu. Mide kanaması nedeniyle yoğun bakıma alınmıştı. Onu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz." açıklamasında bulundu.
Hürriyet


İster Oy Ver, İster Verme Mağduriyetin Giderilecek 
TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım, dün Sultanbeyli'yi ziyaret etti. Öğle saatlerinde Tuzla'daki evinden çıkan Yıldırım, ilk olarak gazeteci Hadi Özışık'ın babası Seyyid Tahir Özışık'ın Ataşehir Mimar Sinan Camisi'ndeki cenaze törenine katıldı. Yıldırım'a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da eşlik etti. Öğleden sonra Sultanbeyli'ye geçen Yıldırım, Çeşme taksi durağına uğradı. Taksicilerin çayını içti, sorunlarını dinledi.
Hürriyet

CHP'den Sitemli İstifa 
Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP'den istifa ettiğini ve Şişli'den bağımsız belediye başkanı adayı olduğunu açıkladı. "CHP yönetimine kırgınım, tepkiliyim" diyen Sarıgül, yazılı açıklamasında şunları söyledi: "Seçimlere 2 ay kaldı, CHP hâlâ adaylarını açıklamıyor, açıklayamıyor. Oysa 2019 yerel seçimlerinin 31 Mart tarihinde yapılacağı beş yıl önce belliydi. Ama ana muhalefet olan CHP, iki ay kalan seçimler için adaylarını hâlâ netleştirmedi. Vatandaş haklı olarak buna tepkili."
Hürriyet

Boşluk Uyarısı 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin çekilme kararının ardından Suriye meselesini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile baş başa görüşmek üzere dün Moskova'ya gitti. Erdoğan ve Putin geçen yıl 7 kez baş başa, 18 kez telefonla görüşmüştü. Ziyaret öncesi Kremlin'in Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Putin tüm gününü Rus-Türk ilişkilerine ayırdı. Görüşmeler gece yarısına kadar sürebilir" diyerek ziyaretin önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Lideri Putin, ABD'nin çekilme kararı sonrası ilk kez Suriye meselesini baş başa görüştü. Erdoğan, "ABD'nin çekilme sürecinde terör örgütlerinin istismar edebileceği bir boşluğun doğmaması kritik önemdedir" mesajı verdi. Putin, "Suriye'de kalıcı bir çözüm üzerine çalışmaktayız. Siyasi ve diplomatik yolla çözmek istiyoruz" dedi.
Posta

'65 Metreden Doğrudan Vurdu' 
Gezi eylemleri sırasında 16 Haziran 2013'te İstanbul Okmeydanı'nda polisin gaz fişeği başına isabet eden 14 yaşındaki Berkin Elvan 269 gün sonra hayatını kaybetmişti. Polis F.D. hakkında 'Olası kasıtla öldürmek'ten İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Davanın 19 Eylül 2018'deki duruşmasında olay görüntülerindeki kişinin F.D. olup olmadığı konusunda ayrıntılı rapor istenmesine karar verilmişti. Davaya ilişkin 10 Ocak 2019 tarihli 23 sayfalık bilirkişi raporu da mahkemeye ulaştı. Raporda "Olay görüntülerinden anlaşıldığı üzere maktulün (Berkin Elvan), sanık F.D tarafından yapılan atış neticesinde yaralandığı kuvvetle muhtemel" denildi.
Posta

DÜNYA 
Aksa'ya Askerlerle Baskın 
İsrail polisi eşliğindeki 188 fanatik Yahudi, dün işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail polisinin Mescid-i Aksa'nın güneybatı bölgesindeki Fas (El-Meğaribe) Kapısı'nı Yahudilerin girişi için açtığını belirtti. Dibs, 103'ünün asker olduğunu belirttiği 188 fanatik Yahudi'nin İsrail polisi koruması altında Harem-i Şerif'e baskın yaptığını ifade etti.
Yeni Şafak

Ürdün'den Şam'a Yeni Atama 
Ürdün Şam'daki büyükelçiliğine temsil düzeyini yükselterek maslahatgüzar vekili atama kararı aldığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Süfyan el-Kudat, yaptığı yazılı açıklamada, "Ürdün'ün Şam'daki büyükelçiliğine maslahatgüzar vekili olarak Ürdünlü bir diplomat atanmasına karar verildi" ifadesini kullandı. Ürdün'ün temsil düzeyini yükseltme açıklamasının, Körfez ülkeleri ile Esed rejimi arasındaki yakınlaşma ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Şam büyükelçiliğini yeniden açma kararından sonra gelmesi dikkat çekti.
Yeni Şafak

ABD'den Maduro'ya Darbe 
Venezüella'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu protesto gösterileri sürerken, muhalefet lideri Juan Guaido kendisini geçici devlet başkanı ilan etti. ABD hükümetinin de Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdığı duyuruldu. ABD Başkanı Donald Trump, "ABD'nin ekonomik ve diplomatik gücünü Venezulla'da demokrasi sağlanması için kullanacağım" açıklamasında bulundu. Reuters'in haberine göre gazetecilere konuşan üst düzey bir ABD'li yetkili, "Maduro ve destekçileri, şiddet kullanır, Uusal Meclis üyelerinden birine zarar verdiği takdirde 'bütün seçeneklerin' masada olduğu" ifadelerini kullanıldı.
Cumhuriyet

Bakandan Polis Şiddetine İtiraf 
Hükümet karşıtı Sarı Yelekliler protestolarının iki ayı aşkın süredir devam ettiği Fransa'da İçişleri Bakanı Christophe Castaner, eylemler sırasında polisin uyguladığı şiddet nedeniyle yaralanan göstericilerin olduğunu ilk kez kabul etti. Protestolarda yaşanan şiddet olaylarını araştırmak için Senato'da kurulan komisyon kapsamında önceki gün milletvekillerine konuşan Castaner, polis ve jandarmanın plastik mermi atmak için kullandığı silahtan dolayı 4 göstericinin gözünden yaralandığını ve bunlardan bazılarının görme yetisini kaybedebileceğini söyledi.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,2860-5,2931    
Euro: 6,0271-6,0364
Sterlin: 6,9237-6,9364                                            
Gram Altın: 218,0655-218,4114

Oktay: Gümrük Birliği'nin Güncellenmesi Önemli 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ile birlikte katıldığı 'Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı'nda AB ülkelerinin Türkiye ve Malta için kilit önemde bir ekonomik ortak olduğuna dikkat çekti. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-Malta İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Oktay, "AB'yle Gümrük Birliği'nin güncellenmesi bu nedenle Türkiye kadar Malta için de önemlidir. Bu sayede Maltalı şirketler Türk piyasasından daha fazla ürüne daha uygun fiyatlarla erişebilecektir." dedi.
Hürriyet

İmar Barışı İnatçıları 
Milyonları ilgilendiren ve sorunlu yapılara yasallık kazandıran imar barışı uygulaması kimi vatandaşlar için zorlu geçiyor. İki aşamalı imar barışında, yapı kayıt belgesi için anlaşamayan komşular olduğu gibi ikinci aşamadaki tapu alımında da sıkıntılar çıkabiliyor. İmar barışı uygulamasında birinci devrede başvuru yapıp ödeme yapan vatandaş yapı kayıt belgesini alıyor. Bu belge ile mülkiyet yasal hale geliyor, idari para cezası veya yıkım kararı ortadan kalkıyor. İkinci aşamada ise ilk aşamada ödenen miktar kadar bir bedel ödenip tapu alınıyor. İşte bu aşamada uzlaşma sorunu yaşanıyor.
Hürriyet

Eşsiz Avantajlar Var 
İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen 49. Dünya Ekonomik Forumu'na katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Gelişmekte olan piyasalar görünümü' konulu oturumunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Bakan Albayrak, Türk ekonomisinin bulunduğu bölgedeki sorunlara rağmen büyümeye devam ettiğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Türk ekonomisi hakkındaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, Bakan Albayrak, Türk ekonomisinin, temellerinin sağlam olduğunu ve Türkiye ile ABD arasında ilişkilerin hem bölgesel hem de küresel arenada derinleştiğini söyledi. Türkiye'nin başkanlık sistemine geçtiğini hatırlatan Albayrak, geçen yıl eylülde yaşanan zorluklara karşı hızlı bir şekilde müdahale edilerek çözüm üretildiğini anlattı.
Posta

Mahalle Olan Köyler Emlak Vergisi'nden Muaf 
Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat İzzet Doğan, büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen ve tüzel kişiliği kaldırılan köylerde Emlak Vergisi tahsilinin 2022 yılı sonuna kadar ertelendiğini ve su faturalarının da aynı tarihe kadar indirimli olması gerektiğine dikkat çekti. Doğan, haksız tahsil edilen Emlak Vergisi ödemelerinin geri alınabileceğini söyledi. Doğan, bazı belediyelerin yasa gereği mahalleye dönen köy sakinlerinden Anayasa'nın, 'Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür' diyen 73. maddesini gerekçe göstererek Emlak Vergisi'ni tahsil ettiğini ifade etti.
Posta

Aldatıcı Reklamlara 500 Milyon Lira Ceza 
Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yakup Güzel, tüketicileri yanıltan reklamlara geçen yıl 500 milyon TL idari para cezası uygulandığını söyledi. Adana'da Zabıta Personeline İyi Uygulama Örnekleri Çalıştayı'nda konuşan Güzel, haksız fiyat artışları, indirimli satışlar, ticari reklam ve ilanlar, elektronik ticaret, ürün güvenliği gibi birçok alanda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Star

SPOR 
Elveda Trivela Ve Rabona 
Beşiktaş'tan bir büyük yıldız daha kayıyor. Siyah-Beyazlı takımın bir dönemine damga vuran ve Türkiye'ye 'Trivela'yı, 'Rabona'yı öğreten oyuncu Quaresma uzun süredir dile getirdiği ayrılma isteğini dün yönetime resmen iletti. Pepe'nin ayrılmasından sonra, huzursuz olan ve Beşiktaş'taki alacakları için TFF'ye başvuran yıldız oyuncu, dün İkinci Başkan Serdal Adalı ile bir araya gelip, niyetini açık açık dile getirdi.
Akşam

Kupada Fırtına Koptu 
Ligde Başakşehir'e kaybeden Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda moral buldu. Trabzon'da oynanan ilk maçı da Bordo-Mavili ekip 2-1 kazanmıştı. Dünkü maçta Trabzonspor'un gollerini 32'de Novak, 59 ve 87'de de Abdulkadir Parmak attı.
Akşam

Forvete 'Bariyer' 
Galatasaray'da "yılan hikâyesi"ne dönen forvet transferinde kriz çıktı. 3 gün önce Dubai'ye giden Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak ile idari menajer Şükrü Hanedar, burada kamp yapan Çin kulübü G.Evergrande'nin forveti Alan'ın transferini bitiremedi. İki isim dün öğlen İstanbul'a dönerken Sarı-Kırmızılı kulüp yaptığı açıklamada ilginç bir ifade kullanıldı. Yönetim, "Galatasaray camiasının karakterine ve hedeflerine uygun futbolcular arayışımız, tüm hızıyla, çeşitli platformlarda devam etmektedir." ifadelerini kullandı.
Cumhuriyet

Ali Koç PFDK'de 
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, resmi internet sitesinde sportmenliğe aykırı açıklamalar yaptığı gerekçesiyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildi. Sarı-Lacivertli kulüpten Bursaspor maçı sonrası yapılan açıklamada, hakem hatalarının yapıldığı ve bunun skoru doğrudan etki ettiği ifade edilerek, sezon başından beri aynı durumun devam ettiği vurgulanmıştı. Ali Koç böylece başkanlığı döneminde ilk kez PFDK'ye sevk edildi.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme