.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

27 Ocak 2019 Pazar

27.01.2019 Genel Gündem

27.01.2019
TÜRKİYE
Kardeşlerimizi Zalimlerin Varil Bombasına Bırakmayız 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te partisinin büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı. Erdoğan'ın gündeminde Suriye'deki son gelişmeler vardı. Türkiye'nin gerektiğinde askeri harekâttan kaçınmadığını gösterdiğini ifade eden Erdoğan, "Suriye'de kardeşlerimizi varil bombalarına teslim edemeyiz" dedi.
Akşam


Özelleştirilmeye Sert Tepki 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tank palet fabrikasının özelleştirilmesine büyük tepki gösterdi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, silah fabrikasını özelleştiren tek ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, "Tank palet fabrikasını bir firma, yüzde 49.9'unu Katar ordusuna satıyor. Katandan gelen uçakla bu para arasında bağlantı var mı? Şu anda fabrikada askerlerimiz, subaylarımız çalışıyor, Türk subayı ve askeri Katar ordusunun emrinde mi çalışacak?" dedi.
Milliyet

Fetö'nün Ankesör Karnesi 
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin ardından, örgütün mahrem imam yapılanması içerisinde yer alan yöneticilerin, kendisine bağlı askerlerle görüşme gerçekleşmemesi halinde, ankesör/kontörlü telefonlar üzerinden irtibata geçtikleri ortaya çıkmıştı. Bu tespit üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kamuoyunda 'ankesör soruşturmaları' olarak bilenen soruşturmaları başlatmıştı.
Hürriyet

24 İl İçin Üçüncü Tur 
CHP ve İYİ Parti arasındaki yerel seçimlere yönelik işbirliği görüşmeleri önceki gün resmiyet kazandı. İki parti, 23'ü büyükşehir belediyesi olmak üzere 50 ilde ve 288 ilçede uzlaşma sağladı. CHP ve İYİ Parti'nin heyetlerinin, her iki partinin de 'kendi adayıyla seçime katılacağı' belirtilen 24 il ile ilgili yeni bir görüşme trafiği başlatacakları öğrenildi. Aralarında Doğu ve Güneydoğu'daki illerin bulunduğu 24 şehrin oy analizlerinin yapıldığı ve bu şehirlerin yansına yakınında da işbirliği sağlanabileceği bildirildi.
Hürriyet

DÜNYA
Baraj Çökünce Çamur Köyleri Yuttu: 50 Ölü 150 Kayıp 
Brezilya'da demir cevheri madeninde bulunan tortuyu tutmak için kullanılan baraj çöktü. Ülkenin güneydoğu eyaleti Minas Gerais'in başkenti Belo Horizonte'nin 60 kilometre uzağındaki Brumadinho'daki felakette isçilerin ögle yemegini yedigi kafeterya ve çevredeki köyler tamamen çamura gömüldü. 50 kişinin cansız bedenine ulaşılırken 150 kişi ise hala kayıp. Bölgede arama kurtarma çalışmalarının sürüyor. Madencilik şirketi yetkilileri, 279 kişinin kurtarıldığı bilgisini paylaştı.
Akşam

İki Yüzlü Avrupa 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Venezuela'nın lideri olarak devlet başkanı Maduro yerine muhalefet lideri Juan Guaido'yu tanıdığını açıklamasıyla patlak veren krizin ardından Avrupa ülkeleri demokrasiye saygı açıklamaları yapmıştı. Ancak dün Avrupa'dan art arda darbeye destek açıklamaları geldi. ABD'nin Maduro'yu ekonomik olarak sıkıştırma ve kaynakları Guaido'ya aktarma çalışmalarına İngiltere de katıldı. Venezuela Merkez Bankası'nın, İngiliz Merkez Bankası'ndaki 8 milyar dolarlık altından 1.2 milyar dolarlık kısmını transferi etmek istediği ancak İngiltere'nin bu transfere izin vermediği kaydedildi.
Posta

EKONOMİ 
Dolar: 5,2680-5,2798
Euro: 5,9577-5,9680
Sterlin: 6,9046-6,9293
Gram Altın: 217,0269-217,3541

Vatandaş Şikayet Etti, 8.6 Milyon Tl Ceza Kesildi 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çevresel konular ve kentsel dönücüm hakkında bilgi almak ve şikayette bulunmak için hayata geçirdiği 'ALO 181' hattına geçen yıl 877 bin 264 çağrı geldi. ALO 181 hattının en çok 'kentsel dönüşüm, tapu kadastro ve çevre' konu baslıklarında arandığı belirtildi. Kentsel dönüşüm için 533 bin 125 vatandaş aradı. Çağrı merkezine 66 bin 266 vatandaş ise 'çevre' baslığı altında başvuru yaptı. Çevre şikayetleri neticesinde yapılan çevre denetimleri sonrası uygunsuzluk tespit edilen isletmelere 8 milyon 639 bin 186 TL ceza kesildi._Gürültü yönetimi, hava kirliliği, atıklar, su ve deniz-kıyı kirliliği, tehlikeli kimyasallar en fazla aranılan konular oldu. Çağrılar 2017 yılına göre yüzde 110 arttı.
Akşam

Kenevirden 7 Yılda 100 Milyar $ Hayal Değil 
Tohumu, gövdesi, lifi, yaprakları hatta çöpü bile faydalı. Yapraklarından ilaç, liflerinden iplik, talaşından yakacak elde ediliyor. Bulunduğu ortamda karbondioksiti emiyor, havayı temizliyor. Günde 12 santim uzuyor. 4 ayda hasat veriyor. Evet son günlerin en fazla konuşulan bitkisi kenevirden söz ediyoruz. Ülkemizde kenevir üretimi, uyuşturucu maddeler kanunu gereği uzun zamandır yasaktı. 2016'da hazırlanan yönetmelikle yeniden kontrollü şekilde yetiştirilmesinin yolu açıldı. Geçtiğimiz günlerde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye kenevir üretimine başlıyor" açıklamasıyla da gündemin başköşesine oturdu.
Akşam

Emeklilikte Geri Sayım 
Son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler emeklilik için gerekli olan yıl, yaş ve prim şartlarını da etkiledi. 8 Eylül 1999'a kadar, kadınlar 38 erkekler ise 43 yaşında emekli olabiliyorlardı. O tarihten sonra emeklilik koşulları zorlaştı, emekli olabilme yaşı ve prim ödeme gün sayısı yükseltildi. Kademeli olarak yükseltilen emeklilik yaşı, 1 Ocak 2048 tarihi itibarıyla 65 olacak.
Posta

Kiracı Esnaf da Rahatladı 
Yeni düzenleme kapsamında kira artışlarının son 12 aylık ortalama Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yerine Tüketici Fiyatları Endeksi'ne (TÜFE) göre yapılması yalnızca ev kiracılarını değil ticari hayatı da rahatlattı. Kira artışında TÜFE uygulaması yalnızca konutlarda değil işyerlerinde ve ticari gayrimenkullerde de geçerli. Bu durumda caddelerde dükkanı olan esnafın da AVM'ye kira ödeyen perakendecinin de eli rahatlayacak.
Posta

3 Milyarlık Kaçakçılık Yakalandı 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 2018 kaçakçılıkla mücadele sonuçlarını açıkladı. 26 Ocak Dünya Gümrük Günü vesilesiyle geçen yıla ilişkin gümrük verilerini paylaşan Pekcan şu bilgileri verdi: "Gümrük Muhafaza ekiplerimizce kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürütülen başarılı operasyonlar sonucunda, 2018 yılında 5 bin 664 olayda toplam 3 milyar 34 milyon liralık kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı. Ele geçirilen kaçak eşya değerinde bir önceki yıla göre yüzde 20'lik bir artış kaydedildi. 2016 yılında 3 ton 426 kilogram olan uyuşturucu madde yakalaması, 2017 yılında yüzde 670 artarak 26 ton 381 kilograma yükseldi.
Milliyet

SPOR
Hoş Geldin Fatih Terim 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in 10 maçlık cezası Göztepe maçıyla sona erdi. Takımının başında sahaya çıkan Terim, mutluydu. Tecrübeli çalıştırıcı şunları söyledi: "İyi mücadele ettik. Saha zemini çok kötüydü. Maç öncesi düşündüğünüz her taktik böyle zeminlerde çamura ya da suya saplanabilir. Transferler için taraftardan sabır istiyoruz. 31 Ocak tarihine kadar Galatasaray transfer yapacak. Allah'a şükür kayıpsız atlatıyoruz burayı, kaybetsek çok enteresan işler olabilir." Terim, Serdar Aziz'in takıma dönmesi ve Ozan Kabak'ın ayrılmasıyla ilgili olarak da şöyle konuştu: "Serdar'ın dönmesi idari karardır, saygı duyarım. Ozan'ın gitmesini istemedim. İhtiyacım olduğunu söyledim. Önümüzde iki şık vardı. İdari karara saygı duymak ya da başka bir şey. O başka şey için söz verdim öyle bir şey yok artık. Onun için bir şey demedim. Ozan Galatasaray'ın kendi oyuncusu. Galatasaray altyapıyı daha da geliştirerek, daha da modernize ederek, ileriye taşımalıdır." ifadelerini kullandı.
Posta

Fener'e Mutluluk Vereceğim 
Fenerbahçe'nin Chelsea'den 1.5 yıllığına kiraladığı Victor Moses, Sarı-Lacivertli ekip ile ilk idmanına çıktı, iddialı konuştu. 28 yaşındaki kanat oyuncusu, "Fenerbahçe'nin çok büyük bir kulüp olduğunu duydum. Skrtel ve Emenike'den bilgi aldım. Geldiğim için mutluyum. Fenerbahçe'de mutlu olmaya, mutlu etmeye geldim" dedi. 8 numaranın uğurlu olduğuna inandığını, bunun için seçtiğini de belirten Moses şunları söyledi: "Takım zor günler yaşıyor, ama bunu hep birlikte mücadele ile aşabiliriz."
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme