.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

1 Şubat 2019 Cuma

01.02.2019 Genel Gündem

01.02.2019
TÜRKİYE
İlaç Saklayana Ceza Geliyor 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İlaçların bulunamadığı yönündeki haberlerden sonra baktık ki geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında üreticiden depoya, yüzde 16 oranında depodan eczaneye ilaç sevkiyatında artış var. Yani ilaç fazlasıyla var, ancak elde tutuyorlar. Son bir haftada 12 ilde 23 depo denetledik. İlaç saklayan mutlaka ceza alacak" dedi. Koca, şu mesajları verdi: "Üreticiden depoya, depodan eczacıya her şeyi görüyoruz. Tüm ülkede 900 personel ile denetime çıktık. Son bir haftada 12 ilde 23 depo denetledik. İlaç saklayan mutlaka ceza alacak. Yaşadığımız bu süreç yerli üretime verdiğimiz önemin ne derece haklı olduğunun bir göstergesi. Yerli hammadde için de üretime yoğun destek vermemiz gerekiyor."
Hürriyet


İstihdamı Arttıran Belediyecilik 
CHP, haftasonu yapılacak Parti Meclisi (PM) toplantısında son 286 adayını belirleyerek seçim çalışmalarına başlayacak. CHP, aday belirleme sürecini tamamladıktan sonra Ankara'da büyük bir aday tanıtım toplantısı yapmayı planlıyor. Ancak CHP'nin gelecek hafta yapmayı planladığı aday tanıtım toplantısında, Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan etkinlikler nedeniyle sıkıntı oldu. CHP, şubat ayının ilk haftası için salonu istedi. Ancak CHP'nin istediği tarih salondaki basketbol maçlarıyla çakıştı. CHP'nin, Basketbol Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı nezdinde girişimleri sürüyor. Etkinliğin 10 Şubat'ta yapılabileceği belirtiliyor.
Hürriyet

Pazara Değil Mezara Kadar 
AK Parti'nin '31 Mart Yerel Seçimleri Aday Tanıtım Toplantısı' Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Salonda toplanan binlerce partiliye seslenen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018 genel seçimleri öncesi MHP ile kurdukları Cumhur İttifakı'nın yerel seçimlerde de devam edeceğini ve büyük bir başarı elde edeceklerini belirtti. Cumhur İttifakı'nı beka meselesi olarak gördüklerini kaydeden Erdoğan şunları söyledi: "Cumhur İttifakı'na bağlılığımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Cumhur İttifakı'nın tanımı budur. Pazara kadar değil inşallah mezara kadar. Bütün büyükşehirlerde, illerde Cumhur İttifakı olarak inşallah yeni bir süreç başlatacağız."
Posta

Soyer, Türk Milletinden Özür Dilemeli 
MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, düzenlediği basın toplantısında CHP'nin İzmir'de Büyükşehir Belediyesi için Tunç Soyer'i aday göstermesini eleştirdi. Soyer'in babası Nurettin Soyer'in 12 Eylül 1980 darbesi sonrası, Türk tarihinde utanç verici leke olarak anılan "MHP ve Ülkücü Kuruluşlar" iddianamesini hazırladığını belirten Osmanağaoğlu, Nurettin Soyer'in ülkücü gençliği hazırladığı "iftiraname" doğrultusunda ifade vermeye zorladığını, çoğu kez sorgu esnasında insanlık dışı muamelelere nezaret ettiğini söyledi.
Türkiye

Bakan Gül: Davalar 150 Günde Bitecek 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül TRT Haber'de gündeme dair açıklamalarda bulundu. Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin "Ortada bir gerçek var. Halen cesedin nerede olduğu belli değil. Kaşıkçı cinayetinin tüm failleri açıkça ortaya çıkana kadar Türkiye mücadelesini sürdürecektir. Bu konu sadece Türkiye'nin de meselesi değil. Uluslararası soruşturmalarla bu konunun aydınlatılmasının takipçisi olacağız" dedi. Dava sayılarındaki azalmadan daha önemlisinin uyuşmazlıkların çok kısa sürede çözüme kavuşması olduğunun altını çizen Gül, "Bu süre bazen bir hafta bazen birkaç gün ve saat olmuştur. Kesin hüküm aşamasına en erken 2 yılda ulaşılan davaların, günlerle ölçülen sürelerde sonuca ulaşması en büyük kazanımdır." ifadelerini kullandı.
Star

DÜNYA 

439 Kişi 'Seçti' 
30 milyon nüfuslu Venezuela'da muhalefet lideri Juan Guaido, seçimlerin adil olmamasını gerekçe göstererek kendini başkan ilan etmişti. ABD Başkanı Trump da Venezuela lideri Maduro'nun meşru olmadığını belirtip Guiado'yu tanımıştı. Almanya, İngiltere, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa'nın öncü ülkeleri bu haftasonuna kadar yeni bir seçim tarihi ilan edilmezse Guaido'yu tanıyacağını duyurmuştu. Avrupa Birliği'nin yasama organı Avrupa Parlamentosu (AP) dün Juan Guaido'yu ülkenin geçici devlet başkanı olarak tanıdı. Karar 751 üyeli AP'de 439 oyla alındı.
Posta

Trump'ın Güvenli Bölge Planı Basına Sızdırıldı 
Türkiye'nin terör örgütü YPG/PKK'yı Fırat'ın doğusundan temizleme kararlılığı karsısında güvenli bölge planın yeniden gündeme getiren ABD'nin teröristleri kollayan senaryosu deşifre oldu. Amerikan Wall Street Journal gazetesi ABD'nin Suriye'den çekilmesinin ardından kurulacağı belirtilen tampon bölgenin detaylarını yazdı. Gazetenin üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre Pentagon, tampon bölgeye askerlerini yerleştirmesi için Fransa, İngiltere ve Avustralya'ya teklif götürdü. Gazetenin konuştuğu Avrupalı bir yetkili girişimi doğrularken, teklifin içerisinde askeri yardımın da yer aldığını kaydetti.
Star

Meclis Tatiline Brexit Engeli 
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış sürecinin (Brexit) başlaması için geri sayım sürerken boşanma anlaşmasının yeniden düzenlenmesi amacıyla Avam Kamarası'nda gelecek ay planlanan tatilin iptal edildiği bildirildi. Anlaşmasız bir ayrılık seçeneğini bu hafta kabul ettiği bir önergeyle devre dışı bırakan İngiliz parlamentosu, 29 Mart'ta başlayacak süreç öncesinde Brüksel'e yeni bir taslak koymak için yoğun çalışacak. Başbakan Theresa May'in ofisinden yapılan açıklamada, krize neden olan İrlanda meselesinin nasıl yeniden formüle edileceğiyle ilgili milletvekilleriyle bir toplantı yapılacağı duyuruldu.
Cumhuriyet

Yemen'de Çocuklar Savaş Kurbanı 
İran destekli Husilerle Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyonun destek verdiği Hadi yönetimi arasında 4 yıla yakın süredir devam eden çatışmalarla büyük yıkıma uğrayan Yemen'de en büyük zararı çocuklar görüyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Yemen ofisi tarafından yapılan açıklamada, iç savaşın başladığı Mart 2015'ten bu yana 6 bin 700'den fazla çocuğun öldüğü veya yaralandığı bildirildi. Açıklamada ayrıca 358 bin çocuğun akut yetersiz beslenme mağduru olduğu ve bu çocukların acil tedaviye ihtiyaç duydukları belirtildi.
Cumhuriyet

EKONOMİ 

Dolar: 5,1798-5,1830    
Euro: 5,9323-5,9387
Sterlin: 6,7933-6,8012                                            
Gram Altın: 219,9611-220,1262

35 Milyon TL Seralara 
Antalya'da yaşanan hortum felaketinin ardından meydana gelen zararda ödemeler yapılmaya başlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Gıda Komitesi'nin süreçleri yakından takip ettiği belirtiliyor. Hazine yetkililerinden alınan bilgiye göre ilk etapta Tarım Sigortaları Havuzu'ndan (TARSİM) seralarda meydana gelen hasar için 20 milyon lira ödeme yapıldı. Dün ödemelerin yapıldığı, bugün de devam edeceği ve 15 milyon liralık ödemenin daha yapılacağı kaydedildi. Böylece hortum ve fırtınadan etkilenen seralar için toplam 35 milyon lira ödeme yapılmış olacak.
Hürriyet

Turist Rekorda Gelir Tırmanışta 
Türkiye turizmi son yıllarda yaşanan olumsuzlukların ardından büyük bir sıçrama yaptı. Turizmde rekor yıl olarak adlandırılan 2014, turist sayısında geride kaldı. Türkiye'ye 2018'de gelen toplam turist sayısı 46.1 milyona ulaştı. Geçen yıl gelen turist sayısı ise 37.9 milyondu. 2014'te ise 41.6 milyon kişi gelmişti. Sadece yabancı turist sayısı dikkate alındığında ise 2018'de 39.4 milyon kişi geldi. 2017'de 32.4 milyon olan yabancı turist sayısı 2014'te 36.8 milyon kişiydi. Gelirlerde ise henüz 2014 yılı yakalanmasa da bir yükseliş olduğu görüldü. 2018'de elde edilen turizm geliri geçen yıl 26.2 milyar dolar olurken, bu yıl 29.5 milyar dolara yükseldi.
Hürriyet

Avrasya Tuneli'ne Sehven Zam! 
İstanbul'da Avrupa ile Asya'yı deniz altından karayolu ile bağlayan Avrasya Tüneli'nin geçiş ücretlerine dün öğle saatlerinde zam yapıldığı duyurulmuştu. Yeni ücret tarifesi Avrasya Tüneli'nin internet sitesinde açıklanmıştı. Buna göre; tek yön geçiş ücretleri otomobiller için 23.30 liradan 32.10 liraya, minibüsler için 34.90 liradan 48.10 liraya çıkmıştı. Yani zam, yüzde 37.8 olmuştu. Ancak akşama doğru Ulaştırma Bakanlığı, Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinde artış yapılmadığını duyurdu. Bakanlık açıklamasında "Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinde herhangi bir artış yapılmamıştır. Avrasya Tüneli'nin internet sitesinde kısa süreliğine yer alan "yeni ücret tablosu" siteye sehven konulmuş olup kısa sürede kaldırılmıştır" denildi.
Posta

On Milyon Liralık İstihdam Fuarı 
İstihdamın artırılması amacıyla işverenlere maddi destek sunan, gerekli nitelikte eleman yetiştirilmesi için kurslar düzenleyen İŞKUR, istihdam fuarlarına hız verecek. İş dünyası ile nitelikli elemanları buluşturmak amacıyla geçtiğimiz yıl 27 istihdam fuarı ile hedefe ulaşan kurum, bu yıl 10 milyon lira bütçe ile istihdam fuarı sayısını 30'a yükseltecek. Kurum bu doğrultuda fuarlarla geçtiğimiz yıla oranla özel sektöre yerleştiren kişi sayısını yüzde 5 artırmayı hedefliyor. İŞKUR, bu yıl özellikle genç işsizliğin düşürülmesi konusunda ciddi adımlar atılacak. Üniversite ve meslek liselerinden mezun ve iş hayatına girmek isteyen gençlerle nitelikli personel temin etmek isteyen işverenleri bir araya getirecek.
Türkiye

'Olumsuz Hava Bitti Herkes Bizi Soruyor' 
Türkiye ekonomisinde yaşanan normalleşme, yabancı yatırımların ilgisini çekiyor. Geçen yılın ikinci yarısından itibaren yurtdışı kaynaklı başlatılan spekülatif operasyonlara, hükümetin reformlarla verdiği cevaplar meyvesini vermeye başladı. Döviz kurunda yaşanan ciddi erime, faizlerdeki düşüş ihracatta yaşanan rekorlar Türkiye ekonomisinin dengelenmesi sürecine girdiğini gösteriyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa iş dünyasının Türkiye ile ilgili düşüncelerinin olumlu yönde değiştiğini ifade ederek, "Bütün gördüğümüz, geçmişteki olumsuz hava bitmiş vaziyette. Şimdi normalleşme süreci içine girmiş durumda" dedi.
Star

SPOR 

Kanarya'ya Darbe 
Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı, THY Avrupa Ligi 21. hafta maçında Almanya temsilcisi Bayern Münih'e konuk oldu. Audi Spor Salonu'nda oynanan karşılaşmanın normal süresi 66-66 sona erdi. 2 kez uzatmaya giden ve büyük heyecanın yaşandığı mücadeleyi ev sahibi Bayern Münih 90-86'lık skorla kazandı. Fenerbahçe Beko bu sonuçla 3. mağlubiyetini yaşadı. Bayern Münih ise 11. galibiyetini aldı. Fener, ligin ilk yarısında oynanan müsabakayı 88-84 kazanmıştı.
Posta

2019 Model Galatasaray 
Ara transferin hızlı takımı Galatasaray, yaptığı takviyelerle kadrosunu güçlendirirken adeta iki süper 11 kuracak düzeye geldi.. Forvet hattına Kasımpaşa'dan Diagne ve Marsilya'dan Mitroglou'yu alan Sarı- Kırmızılı kulüp, şampiyonluk yarısında Başakşehir ile arayı kapatacak duruma geldi. Öyle ki, Aslan'da bazı yıldız isimler kulübede oturacak. Teknik Direktör Fatih Terim'in ligde ve kupada takımı artık ikiye bölmesi ve rotasyona gitmesi bekleniyor. Süper Lig ve Avrupa Ligi'nde aslarla yola devam etmeyi planlayan tecrübeli hoca, kupada ise finale kadar gençlere şans verecek.
Star

Kartal'ın Yeni 10'u Kagawa 
Beşiktaş ara transfer döneminin bitmesine saatler kala Borussia Dortmund'un Japonyalı 10 numarası Shinji Kagawa'yı kiraladı. Japon yıldız dün İstanbul'a geldi. Almanya'dan kalkan uçakla Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali'ne gelen Kagawa'yı Beşiktaşlı yetkililer ve az sayıda Siyah-Beyazlı taraftar karşıladı. Kagawa daha sonra beraberindeki heyetle alandan ayrıldı. Daha önce Manchester United'ta da görev almış olan 29 yaşındaki orta saha oyuncusunun sağlık kontrolünden geçerek, kendisini Beşiktaşlı yapan sözleşmeyi imzalaması bekleniyor.
Cumhuriyet

'Ailem Böyle İstedi' 
Fenerbahçe'nin Galatasaray'dan kadrosuna kattığı Serdar Aziz, imza töreni sonrası yaptığı açıklamada, "Öncelikle başkanımız Ali Koç'a ve Semih Özsoy ağabeyime teşekkür ediyorum. Bu süreçte çok sağlam durdular. Sonuna kadar menajerim de, ben de Fenerbahçe formasını giymek istedim. İşler uzadı ama formayı giydim. Bu formayı uzun yıllar giyeceğim. Taraftarlarımız bana güvensin. Elimden gelenin en iyisini yapacağım. Ben zaten tutkuyla oynayan bir oyuncuyum. Fenerbahçe'yi en kısa zamanda çok iyi yerlere götüreceğimizden kimsenin endişesi olmasın." ifadelerini kullandı.
Cumhuriyet

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme