.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

5 Şubat 2019 Salı

05.02.2019 Genel Gündem

05.02.2019 
TÜRKİYE 
Askerlikte 3 Seçenek 
Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki akşam TRT'de katıldığı programda Yeni Askerlik Sistemi ile ilgili "3, 6, 9, 12 gibi bir düzenleme üzerinde duruluyor" demişti. Çalışma dün kabineye sunuldu. Edinilen bilgilere göre; askerlikte temel süre 9 ay olacak. Yani; 6 aylık kısa dönem ve 12 aylık uzun dönem 9 ayda birleşecek. Zorunlu askerlik 3 ay olarak düşünülüyor. Kalan 6 ay için ise 3 seçenek öngörülüyor. Bunlardan ilki bazı meslekler için geçerli olacak. Doktor, hakim, öğretmen gibi yetişmesi uzun zaman alan ve işlerinden uzun süre uzak kalmaması gereken meslek grupları bu kategoride yer alacak. Onlar 3 aylık zorunlu eğitim sonrası terhis edilecek. İkincisi; 3 ay zorunlu eğitim sonrası bir bedel ödenerek terhis olunabilecek. Üçüncüsü; 3 aylık temel eğitim sonrası 6 aylık askerlik boyunca maaş (asgari ücret) ödenecek.
Posta


'Fetö'nün Operasyon Kabiliyeti Kalmadı' 
Cumhurbaşkanlığı kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplantı. Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Münbiç yol haritasının hayata geçirilmesi noktasında ABD'nin ardından Ruslar ile de mutabık kaldıklarını söyledi. FETÖ konusunda ise Kalın şöyle dedi: FETÖ'nün Türkiye'de bir operasyon yapma kabiliyeti kalmamıştır. Kamuoyunda bir karşılığı asla yoktur. Beyhude çabalarla artık ölmekte olan ve ölmesi gereken o yapıyı ayakta tutamayacaklarından hiç kimsenin şüphesi olmasın."
Posta

Erdoğan Bugün Çipras'ı Ağırlıyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip 'Erdoğan, gün Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı Beştepe'de ağırlayacak. Erdoğan, Çipras görüşmesinin ana çerçevesini Doğu Akdeniz'de enerji kaynakları için gerçekleşen sismik aramalarda yaşanan krizler ile Yunanistan'daki FETÖ varlığı oluşturacak. Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'deki sismik aramalar, Ege sorunu, FETÖ'cülerin iade edilmemesi konu başlıklarında gergin bir süreç yaşanıyor.
Milliyet
Ülkesini Seven Herkes Kardeştir 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin MYK toplantısı devam ederken açıklama yaptı. Öztrak özetle şunları söyledi: "Hayat pahalılığı milletimizi ezmeye devam ediyor. Yangın yerine dönen çarşı ve pazarda, fileler daha uzun süre dolmayacak. TÜİK'in resmi rakamlarıyla dahi çarşıdaki kriz saklanamıyor. 12 aylık mutfak enflasyonu yüzde 32'ye ulaşmış. Bu pahalılığın bir tek sorumlusu var; üreticiden tüketiciye giden zincirde yandaş komisyonculara müdahale etmeyen Erdoğan yönetimi."
Milliyet

Antartika Karşılaması 
3'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında yola çıkan Türk ekibi, uzun bir yolculuğun ardından beyaz kıtanın en kuzeyindeki Kral George Adası'na ulaştı. Ekip Antarktika'ya ayak bastığında karşılayanlar ise kıtanın sembolü penguenler oldu. Yolculuk boyunca yaklaşık 1.5 tonluk malzeme taşıyan 17 kişilik ekip, 30 gün boyunca gemide bilimsel araştırmalar yürütecek.
Hürriyet

DÜNYA
Maduro'ya Karşı Domino Etkisi 
Yüksek Mahkeme'nin yetkilerini elinden aldığı Batı destekli Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmesi üzerine siyasi kaos ortamının derinleştiği Venezüella'da, Caracas yönetimine uluslararası baskı artıyor. Avrupa Birliği'nden (AB) onu aşkın ülke dün Venezüella'da erken seçim ilan edilmesi için Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya verdikleri sürenin dolması üzerine Guaido'yu "geçici devlet başkanı" olarak tanıdıklarını açıkladı. Halihazırda ABD, Kanada, Avustralya, İsrail ve kimi Latin Amerika ülkelerinin tanıdığı Guaido'yu kabul edenler arasına, Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya, İsveç, Avusturya, Danimarka, Hollanda, Çekya, Letonya, Estonya, Polonya, Portekiz de katıldı.
Cumhuriyet

Var Olan Bölünmeyi Tedavi Çabası 
Batı ile Rusya arasında Ukrayna üzerinden yaşanan gerilimde son halkalardan biri kiliseler konusunda. Fener Rum Patrikhanesi'nin Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlık talebini kabul etmesiyle dinle siyaset bir kez daha birbirinin içine geçmesiyle, tartışmalar alevlendi. Rusya cephesi bağımsızlık adımının arkasında ABD destekli Batı'nın kıskaç hamlesini görürken Kiev'den ise Moskova'ya suçlamalar yükseliyor.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,9638-5,9674
Sterlin: 6,7964-6,8102
Gram Altın: 220,2335-220,4511

Mutfak Yangın Yeri 
Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ocak ayında gıda fiyatlarında gözlenen yükselişin etkisiyle yüzde 1.06 artarken, yılllık enflasyon yüzde 20.35'e çıktı. TÜFE'de gıda fiyatlarının yarattığı yukarı yönlü baskı nedeniyle yüzde 0.8 ile yüzde 1 arasında artış öngörülüyordu. Enflasyonun yılın ilk yarısında yüzde 20'nin üzerinde seyretmesi bekleniyor.
Cumhuriyet

Yöntem Değişti İhracat Arttı 
Türkiye'nin ocak ayı ihracatı, genel ticaret sistemine (GTS) göre yüzde 6.33 artarak 13.9 milyar dolar olurken, eski özel ticaret sistemine (ÖTS) göre yüzde 5.93 artarak 13.2 milyar dolarda kaldı. Ocak ayı dış ticaret rakamlarını açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Peksan, bu yıl ihracat ve ithalat verilerini hem GTS hem ÖTS'ye göre açıklayacaklarını belirterek, bunu şöyle gerekçelendirdi: "ÖTS ile sınırlarımız içinde üretilen yüzde 100 bütün ürünleri dahil etmiyoruz. Serbest bölgelerde yaptığımız dış ticaret ve antrepo verileri hariç tutuluyordu." Aynı konuda yorum yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de ÖTS verileri bugüne kadar ülkemizin ihracat gücünü tam manasıyla yansıtamadı" dedi.
Cumhuriyet

Enerjide 'Yerli' Rekor 
Sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Enerji ve Maden Politikası ile atılan adımların meyvelerini verdiğini söyledi. Albayrak, "Yerli kaynaklardan enerji üretimi rekor kırarken, cari açığımızın (döviz açığı) düşmesine büyük katkı sağlıyor. Tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum" dedi. Berat Albayrak, bir de infografik yayımladı. Buna göre; Ocak-Aralık 2017'de yerli kaynaklı elektrik üretimi 135.2 milyar kWh (yüzde 45.48) olurken, bu rakam Ocak-Aralık 2018'de ise 150.9 milyar kWh'ye (yüzde 49.65) çıktı. Elektrik üretiminde yerlilik payı 2019 itibarıyla da artmaya devam ediyor. Yerli kaynakla elektrik üretimi Ocak 2018'de 11.8 milyar kWh (yüzde 44.36) olurken, Ocak 2019'da ise 15.5 milyar kWh (yüzde 59.32) oldu.
Posta

Global 500'de 9 Türk Bankası 
Uluslararası marka değerleme kuruluşu Brand Finance'ın 'Banking 500 - 2019' raporuna göre, dünyanın en büyük 500 banka markası sıralamasına 9 Türk bankası girdi. Listede, Ziraat Bankası geçen yıla göre yüzde 14 artan 1.6 milyar dolarlık marka değeriyle Türkiye'nin en değerli banka markası oldu, küresel listede ise 146'ncı sırada yer aldı.
Milliyet

SPOR 
Tam Zamanı Shinji 
Ara transfer döneminin son gününde sürpriz bir hamle yapan Beşiktaş, Alman ekibi Dortmund'dan Shinji Kagawa'yı kadrosuna katmıştı. 1 yıllığına kiralanan Japon futbolcu, yeni takımıyla sadece 2 antrenmana çıkmasına rağmen, Antalya kafilesine dahil edilmişti. Teknik direktör Şenol Güneş; 81'de yeni yıldızını sahaya sürdü. O da beklentileri fazlasıyla karşıladı ve 3 dakika içinde iki gol atıp, Beşiktaş taraftarını mest etti.
Posta

Fenerbahçe'den Has Kadro 
Malatya ve Göztepe galibiyetleriyle düşme hattından kurtulan Fenerbahçe'de teknik direktör Ersun Yanal ideal kadrosunu oluşturmaya başladı. Cuma günü Kadir Has Stadı'nda Kayserispor önüne çıkacak Fenerbahçe'de bazı oyuncular mecburiyetten bazıları da form durumları nedeniyle ilk 11'de yer bulacak. Sakatlanan Sadık'ın yerine Skrtel, cezalı duruma düşen Mehmet Topal'ın yerine Tolgay Arslan oynayacak. Göztepe'ye gol atsa da performansı beğenilmeyen Ayew de yerini Moses'a bırakacak. Forma savaşının kızışmasıyla daha iyi oynamaya başlayan ancak yeterli görülmeyen Benzia'ya bir maç daha kredi tanınacak. Ersun Yanal'ın hedefi Kayseri'den sonra oynanacak Konya mücadelesiyle 23. haftadaki Beşiktaş maçına en formda oyuncularla çıkmak.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme