.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

6 Şubat 2019 Çarşamba

06.02.2019 Genel Gündem

06.02.2019
TÜRKİYE 
'Sabrımız Sınırsız Değil' 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Ekonomik saldırının püskürtüldüğünü belirten Erdoğan, yıllık ihracat 168.8 milyar dolara çıkarken, dış ticaret açığının 48.5 milyar dolara indiğini ifade etti. Erdoğan, "CHP, ülkemizin yeniden IMF'ye gideceği yalanını söyleyecek kadar alçak bir fırsatçılık peşine düştü. Türkiye 2013 yılı mayıs ayında IMF defterini kapatmıştır ve bir daha da açmayacaktır" dedi. Market ve pazarlardaki fahiş sebze-meyve fiyatları için ise Erdoğan şunları söyledi: "Biberiydi, çarlistonuydu, patlıcanıydı, domatesiydi; her şeyde bu fiyatlara gerekirse ayar çekme kararı aldık. Bir zamanlar biliyorsunuz tanzim satışlar kurulmuştu. Belediyelerimiz vasıtasıyla bu adımları atacağız. Vatandaşımıza ucuz ve sağlıklı ürünler vermeye mecburuz. Karşımızdaki muhalefetin vizyonu geçen seçimde soğan, patatese, bu seçimde patlıcan, bibere umut bağlayacak kadar kısırdır."
Posta


"Süre Uzun Yeniden Çalışın" 
Askerlik çağındaki yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren yeni askerlik sistemine ilişkin hazırlanan taslak çalışma Milli Savunma Bakam Hulusi Akar tarafından önceki günkü Bakanlar Kurulu'nda anlatıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın taslak çalışmada öngörülen süreleri uzun bulunduğu, bu nedenle "süre indirme" hedefli seçenekler üzerinde çalışılmasını istediği belirtildi.
Hürriyet

Ocak Dostu Menemen Lüks Yemek Oldu 
İyi Parti Genel Başkam Meral Akşener, Sedat Peker'in 'silahlanma çağrısı'na sert tepki göstererek, "Eski İçişleri Bakanıyım. Bu tür çağrılar, bu tür davranışlar İçişleri Bakanlığı'nın görevini yapmadığı anlamına gelir. İçişleri Bakanlığı o iradeyi koymadığı takdirde kaos çıkar. Bu tür gruplar, insanlar cesaret alır ve o zaman sokağın dili konuşmaya başlar. Bu da Türkiye açısından son derece yanlış, son derece kötü bir iştir. İçişleri Bakanlığı'nı ve Sayın Bakanı göreve davet ediyorum. Böyle bir şey olmaz. Türkiye'nin huzura ihtiyacı var" dedi.
Hürriyet

'Darbecileri Desteklemek Niyetinde Değiliz' 
Milliyet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras'a FETÖ'cülerin iadesi konusunu bir kez daha açarak, "Yunanistan'dan beklentimiz FETÖ, PKK, DHKP-C gibi terör örgütü mensuplarının sığındığı güvenli bir ülke haline gelmemesidir. Yaptığımız görüşmelerde FETÖ'cü darbecilerin ülkemize iadesine yönelik beklentilerimizi Yunanlı dostlarımızın bir kez daha dikkatine getirmiş olduk. Bu konuda komşumuz Yunanistan'dan daha çok işbirliği bekliyoruz" dedi.
Milliyet

DÜNYA
Abd: Işid'lileri Alın 
IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonun ortaklarının Washington'daki kritik toplantısı öncesinde ABD'den Suriye'de gözaltında tutulan cihatçı teröristlerle ilgili kritik bir çağrı geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara'nın terör örgütü saydığı YPG'nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından Suriye'de yakalanan yabancı IŞİD'lilerin vatandaşı oldukları ülkeler tarafından geri alınıp yargılanmasını istedi.
Cumhuriyet

Ab'den İran'a Parantezli Destek 
Avrupa Birliği (AB) son olarak Tahran ile Paris ilişkilerinde gerilime yol açan balistik füze programı ile ilgili devreye girdi. İran konusunda nadiren ortak açıklama yayımlayan AB, nükleer anlaşmaya destek verildiğini ancak füze denemelerinin AB Konseyi'ni "ciddi şekilde endişelendirdiğini" belirterek Tahran'ı söz konusu faaliyetleri sonlandırmaya davet etti. AB'nin açıklamasında "füzelerinin menzilini ve hassasiyetini artırmaya yönelik çabalarını sürdüren ve denemelerini sıklaştıran" Tahran'ın bu faaliyetlerinin "bölgeyi daha da istikrarsızlaştırıp güvensizliği artırdığı" belirtildi. Öte yandan İran ile 2015 ylılında imzalanan nükleer mutabakata ise bağlılık yinelendi. Tahran'ın anlaşmadan doğan yükümlülüklerini yerine getirmiş olmasından duyulan memnuniyet kaydedildi.
Cumhuriyet

Abd Askerleri Kapıya Dayandı 
Kendini başkan ilan eden muhalif lider Juan Guaido ile devlet lideri Nicolas Maduro arasındaki iktidar mücadelesi sürüyor. Halk açlıktan kırılırken Kolombiya'nın Venezuela sınırına uluslararası yardım yığınağı başladı. Guiado'yu destekleyen ve onu halkın gözünde kurtarıcı olarak göstermek isteyen küresel güçlerin gönderdiği gıda ve ilaç yardımlarının girişine izin vermeyen Maduro "Venezuela halkı dilenci değildir" dedi. Guiado, yardımları ülkeye sokmak için Kolombiya sınırına yürüyüş başlatacağını açıklarken, insani yardımları koruma gerekçesiyle çok sayıda ABD silahlı gücünün bölgeye intikal ettiği bildirildi.
Posta

EKONOMİ
Dolar: 5,1992-5,2026
Euro: 5,9253-5,9318
Sterlin: 6,7354-6,7441
Gram Altın: 219,7437-219,9618
 
Gençlere İş Yaratılsa 65 Milyarlık Katkı Olur 
Türkiye'de çalışmayan, eğitim ve öğrenim görmeyen 20-24 yaş aralığındaki nüfusun oranı yüzde 33'ü buluyor. Dijitalleşme Yolunda Türkiye raporuna göre, bu oran Almanya seviyesi olan yüzde 9'a indirilebilirse, Türkiye ekonomisine 64.7 milyar dolarlık ilave ekonomik katkı sağlayabilir.
Cumhuriyet

41 İlacın Fiyatı Değişti 
Her yıl ilaç fiyatları devlet tarafından açıklanan sabit Euro kuruna göre belirleniyor. Kur, bu yıl 20 Şubat'ta açıklanacak. İlaç firmaları ise yeni kur açıklanana kadar ilaçlarını stokluyor. Çünkü ilacı düşük fiyattan satmak istemiyorlar. Geçtiğimiz hafta konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 10 günde yapılan denetimler sonucu 42 üretici, 20 depocu ve 32 eczacının ilaç stokladığının tespit edildiğini söylemişti. Dün konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan Bakan Fahrettin Koca, "Üretici seviyesinde sorun yaşandığı tespit edilen 41 ilaca fiyat artışı verildi. Bu hafta itibarıyla bu ilaçların arz sıkıntısı son bulacak. Fiyat güncellemesi yapılan ilaçlar arasında göz damlası, kanser, tansiyon, grip ilaçları, çocukların da kullandığı antibiyotikler ve bağırsak hastalıklarında kullanılan ilaçlar bulunuyor" diye konuştu.
Posta

Kişi Başı Tasarruf 14 Bin Tl 
Türkiye'de 2018'de 'tasarruf seferberliği' ilan edildi. Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) kamuda tasarrufu öncelikli hedefleri arasına koyan Hükümet, vatandaşlarda da tasarruf bilincini artırma çalışmalarını hızlandırdı. Yatırımlar ve cari açık (döviz açığı) üzerinde önemli etkisi bulunan tasarrufa ilişkin alınan tedbirlerin etkisiyle Türkiye'de tasarruf mevduatı, 2018 yılında 2017'ye göre yüzde 24 artarak, 1 trilyon 153.8 milyar liraya yükseldi.
Posta

Varank: Çantacılar Ortadan Kalkacak 
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) proje hazırlama ve yürütme süreçlerine yardıma olacak rehberler geliyor. Bu kapsamda hazırlanan KOBİ Rehberliği ve Teknik Danışmanlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik, dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Hürriyet

Fiyatlara Ayar Çekilecek 
Sebze-meyve fiyatlarının, aracıların komisyonlarıyla yükseldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çok farklı adımlar atmak suretiyle üretici halinden alıp, tüketici haline gelen süreçte direkt aracı koymadan halka ulaşmasını sağlamak ve en uygun fiyatla vatandaşımıza ulaştırmak gayreti içerisinde olacağız. Biberiydi, patlıcanıydı, domatesiydi, patates de her şeyde bu fiyatlara gerekirse ayar çekme kararını aldık, adımlarımızı atacağız" dedi.
Milliyet

SPOR
Orman: O İşler Geçti 
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, bazı Siyah- Beyazlı taraftarların Burak Yılmaz'a tepki göstermesiyle ilgili olarak yıldız oyuncuya sahip çıktı. Orman, "Maçları inceletiyorum. Örnek olarak Akhisar'da tribünde 1500 kişi vardı ve 30 kişi bu işi değiştirmeye çalıştı. Burak'ı malzeme etmeye çalışanlar oluyor, o işler geçti! Antalya'da inanılmaz destek vardı. Artık o işlerin gündemi kalmadı Beşiktaş'ta" diyerek tepkisini dile getirdi.
Cumhuriyet

Pistte F.Bahçe Fırtınası 
Turkcell Türkiye Büyükler ve 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası'na Fenerbahçeli sporcular damga vurdu. Sarı-Lacivertli sporcular, 20 altın, 18 gümüş ve 8 bronz olmak üzere tam 40 madalya kazandı. Esra Yılmaz, 20 yaş altı kadınlar üç adım atlamada 13.13'lük; 20 yaş altı erkekler 60 metre yarışında Umut Uysal 6.83'lük; Mizgin Ay ise gençler 60 metrede 7.38'lik derecesiyle Türkiye rekoru kırdılar.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme