8 Şubat 2019 Cuma

08.02.2019 Genel Gündem

08.02.2019
TÜRKİYE 
Güvenli Bölgeye Konteyner Kentler 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Ticaret Odası ve Amerikan-Türk Konseyi üyelerini Beştepe'de kabul etti. Kabul programında konuşan Erdoğan, Türkiye-ABD arasındaki müttefiklik ilişkisini dikkat çekerek "Tüm sıkıntıları, sınamaları, direnç testlerini başarıyla atlattık. Başkan Trump'ın özellikle Suriye bağlamında aldığı son inisiyatif Türk-Amerikan ilişkilerini baltalamaya çalışanların planlarını boşa çıkarmıştır" dedi. Trump'ın da Türkiye ile ilişkileri kuvvetlendirmeyi düşündüğünü belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Bazı kesimler ülkemiz hakkında kara propaganda yapıyor. Türkiye'nin PKK-PYD-YPG terör örgütleriyle mücadelesini Kürtlere karşı olan bir mücadeleymiş gibi takdim etmeye çalışıyor. Bizim Kürtlerle hiçbir zaman sıkıntımız olmadı. Bugün partimin bu bölgelerde ciddi sayıda vekili var. Türkiye, ABD'nin çekileceği alanlarda (Suriye) terörle mücadele sorumluluğunu devralmaya hazırdır. İnsani bir yaklaşım düşünüyorsak 'mültecilere kapılar açalım' diyorsak, gelin güvenli bölgelerde konteyner kentler oluşturalım."
Posta


Bucak Sürprizi 
Bugüne kadar 8 ayrı Parti Meclisi (PM) toplantısı ile 902 adayın belirlendiği CHP'de 16 belediye başkan adayı daha açıklandı. Adaylar, PM'den aldığı yetki çerçevesinde Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından belirlendi. Buna göre partinin Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel olurken, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde ise Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik aday gösterildi.
Posta

Mucize Havva 
Kartal Cevizli Mahallesi'nde önceki gün 8 katlı bir bina öğle saatlerinde aniden çöktü. Beton yığını haline dönüşen enkazın altından 11 kişinin cansız bedeni çıkarılırken 13 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Çöken apartmanın enkazında arama kurtarma çalışmaları ise tüm hızıyla sürüyor.
Milliyet

Tbmm'ye 'Var' Sistemi Geliyor 
TBMM Başkanlığı, Genel Kurul'da milletvekillerini, yumruklu kavgalara yol açan tartışmalar, hakaret ve küfre varan sataşmalarını içeren konuşmalarıyla yüzleştirecek. TBMM Başkanlığı, Genel Kurul'da yapılan konuşmaları hitap tamamlandıktan sonra konuşmayı yapan vekilin e-postasına anında gönderecek yeni bir uygulama başlatıyor. Bu yıl içinde yürürlüğe girecek uygulama ile vekiller arasında yaşanan, "konuşmada bu ifade geçti, geçmedi" tartışmaları da sonlandırılmış olacak.
Milliyet

'Çamur Siyasetine Engel Olacağız' 
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bu seçimin, tekrar bir çamur siyasetinde götürülmesine İYİ Parti olarak biz mani olacağız" dedi. Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter'ı makamında kabul eden Akşener'e HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin İYİ Parti'nin aday çıkardığı her yerde aday çıkaracaklarına yönelik açıklaması soruldu.
Milliyet

DÜNYA  
Yüzde 100 Bilmecesi 
Suriye'den askerlerini çekme kararı alan ABD'de, IŞİD tehdidine ilişkin farklı çıkışlar sürüyor. ABD Savunma Bakanlığı'nın, "üzerindeki baskı devam etmediği takdirde IŞİD'in yeniden canlanabileceğini" açıklamasının hemen ardından Başkan Donald Trump, Suriye ve Irak'ın IŞİD'den tamamen temizlendiği duyurusunu gelecek hafta yapabileceklerini söyledi. Washington'da önceki gün düzenlenen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da yer aldığı "IŞİD'le Mücadele Küresel Koalisyonu" toplantısına katılan 79 ülkenin temsilcilerine hitaben konuşan Trump, koalisyonun Suriye ve Irak'ta IŞİD'i yüzde 100 etkisiz hale getirdiğine ilişkin resmi açıklamanın gelecek hafta yapılabileceğini söyledi.
Cumhuriyet


Bm: Kaşıkçı Planlı Bir Cinayete Kurban Gitti 
Birleşmiş Milletler (BM) gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıkladığı raporda, cinayetin Suudi Arabistan yetkilileri tarafından planlandığı ve Suudi Arabistan'ın Türkiye'nin cinayeti aydınlatma çabalarını ciddi bir şekilde baltaladığını vurgulandı. Geçen hafta Türkiye'ye gelerek incelemelerde bulunan BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin BM öncülüğünde yürütülen uluslararası soruşturmayla ilgili raporda, "Türkiye'deki görevim sırasında toplanan deliller, Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan Devleti yetkilileri tarafından acımasızca ve planlı bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.
Cumhuriyet

Suriye İçin Abd İle Ortak Görev Gücü 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'deki temasları sonrası dün basın toplantısı düzenledi. ABD askerlerinin Suriye'den çekilme sürecini koordine etmek için Türkiye ile ABD arasında bir görev gücü kurulduğunu açıklayan Çavuşoğlu, "YPG çıkarılınca buraları kim yönetecek? Buna birlikte karar vermeliyiz" dedi. ABD askerlerinin çekilmesiyle oluşacak boşluğu teröristler veya rejim yanlılarının doldurmaması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, ortak görev gücünün sadece ABD'nin çekilmesine odaklanacağını ve karşılıklı teklifleri değerlendirerek sürecin koordineli gerçekleşmesini sağlayacağını belirtti.
Posta

EKONOMİ 
Euro: 5,9818-5,9863
Sterlin: 6,8300-6,8400
Gram Altın: 221,8641-222,1137

Keskin Daralma 
Türkiye Müteahhitler Birliği'nin (TMB), '2019'a Girerken Dünya Yeniden mi Şekilleniyor?' analizine göre, Türk müteahhitler 2018'de yurtdışında 19.9 milyar dolarlık iş üstlendi. Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri 20 - 30 milyar dolar bandına doğru tırmanışa geçti. Hedef 2030'da 700 milyar dolar olması beklenen küresel inşaat pazarından yüzde 7 pay almak. Analizde bugüne kadar 123 ülkede üstlenilen 9 bin 600 projenin toplam tutarının 380 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.
Cumhuriyet

Uçak Finansmanı İki Ödül Getirdi 
Türk Hava Yolları (THY), uçak yatırımları için yaptığı yenilikçi finansman anlaşmalarıyla iki ödül birden aldı. Ödül getiren anlaşma, 2018'in Kasım ayında teslimi gerçekleşen B777-F tipi kargo uçağının 110 milyon Euro değerindeki finansmanı oldu. THY, bu finansman sayesinde, 21 Ocak 2019'da Dublin'de düzenlenen 'Airline Economics Global Aviation 100 Global Leaders Ödül Töreni'nde 'Yılın En İyi Finansmanı' ödülünü aldı.
Posta

Gardaş Kapatacak 
Türkiye'nin enerji ithalatından kaynaklanan cari açığı (döviz açığı) 43 milyar dolar seviyesinde. Enerjiden sonraki ikinci sırada yaklaşık 11.5 milyar dolarla petrokimya ürünleri yer alıyor. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Socar, Türkiye'de son yıllarda hem enerji hem de petrokimya alanında yaptığı yatırımlarla ekonomiye büyük katkı sağlarken, cari açığın azalmasına da destek oldu.
Posta

'Bugün Sera, Haftaya Belediye Pazarda' 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ziraat Bankası'nın seracılıkta yüksek kapasite verim sağlayacak bir programı bugün açıklayacağını kaydetti. Albayrak, gelecek hafta belediyelerle birlikte kaynağından sebze ve meyveleri alarak büyük şehirlerde maliyetine vatandaşlara sunulacak adımların görmeye başlanacağını da belirtti.
Milliyet

İhtiyaç Kredisine 60 Ay Yapılandırma Taslağı 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) borçlu tarafından ödenemeyen ihtiyaç kredilerinin 60 aya kadar yapılandırılmasını öngören bir taslak hazırladı. BDDK'nın hazırladığı 'Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik Taslağı' ve 'Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esaslan Hakkında Yönetmelik Taslağı' görüşe açıldı.
Milliyet

SPOR 
Görülmemiş İmza Töreni 
Fenerbahçe yeni transferleri için görülmemiş bir imza töreni organizasyonu yaptı. Futbolcular, teknik heyet ve kulüp çalışanlarıyla yapılan törende yeni transferlere soruları basın mensuplarının yerine geçen futbolcular yöneltti. İmza törenine ait görüntüler YouTube hesabından paylaşıldı ve olağanüstü ilgi gördü.
Cumhuriyet

İlhan Mali Sorunlar Nedeniyle Ayrılmış 
Beşiktaş'ta antrenörlük görevini bırakan İlhan Mansız'ın ayrılık sebebinin ödeme sıkıntısı olduğu öne sürüldü. Sezon başında Şenol Güneş'in yardımcılığına getirilen İlhan Mansız'ın sağlık sorunları nedeniyle takımdan ayrılmak zorunda kaldığı iddia edilmişti. Mansız'ın Siyah-Beyazlı kulüpten 4 aydır maaş alamadığı ve Beşiktaş İdari Menajeri Ali Naibi ve A Takım Sorumlusu Ahmet Kavalcı ile görüşüp, "Aylardır para alamıyorum. Sadece bir kere para aldım. İlhan Mansız'a sadaka mı veriyorsunuz" diyerek bağırdığı öğrenildi. İlhan Mansız'ın mali sorunlar sebebiyle takımdan ayrıldığı ifade edildi.
Cumhuriyet

Baba Terim Uğurlandı 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in 94 yaşında vefat eden babası Talat Terim, Adana'da son yolculuğuna uğurlandı. Cenazeye Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, eski yöneticiler, teknik heyet ve oyuncular ile spor ve sanat camiasından çok sayıda isim katıldı. Galatasaray'da kadro dışı bırakılan Eren Derdiyok da cenazeye katıldı. Fenerbahçe'ye transfer olan Serdar Aziz de mesaj yolladı.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme