9 Şubat 2019 Cumartesi

09.02.2019 Genel Gündem

09.02.2019
TÜRKİYE
Bir Merminin Fiyatı Nedir? 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, yerel seçim kampanyasının ilk mitingini Sivas'ta düzenledi. Konuşması sırasında bazı kişilerin kadro taleplerini dile getirmesi üzerine Erdoğan, "Biz KİT'lere kadrolarını verdik, bizden bir şey beklemeyin. Hepsini verdik, şu toplantıyı da provoke etmeyin. Lütfen samimi ve dürüst olalım. Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te ve Kandil'de terörle mücadele verirken, onları temizlerken sizin söylediklerinize bakın" dedi. Terörle mücadelenin bütün ciddiyetiyle devam ettiğini belirten Erdoğan şunları söyledi: "Biz bunu yaparken birileri bizi farklı yerlerden vurmaya çalışıyor. Ne diyorlar? 'Domates, patlıcan, sivri biber'. Ya düşünün bir merminin fiyatı nedir, benim Mehmet'imin giyinip kuşanması ve teröristlere karşı verdiği bu mücadelenin bedeli nedir? Bunları bu iktidar yaparken siz hâlâ kalkıp 'Patates, soğan, domates, sivri biber' diyorsunuz."
Posta


'Tercih Hataları Beni Derinden Üzüyor' 
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, partisinin İstanbul'daki ilçe belediye başkan adaylarıyla bir araya geldi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından soruları yanıtlayan İmamoğlu, Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu'nun fotoğraf karesindeki tek kadın belediye başkan adayı olmasıyla ilgili şunları söyledi: "Bu beni de rahatsız ediyor. Partinin bazı yerlerdeki tercih hataları beni derinden üzüyor. Kadınların yeterince sürecin içerisinde yer almaması ki bazı ilçelerde kadın aday adayı bile yok. Meclisin oluşumunda, büyükşehirde, ilçelerde iki koltuktan birinin kadına verilmesi konusunda çok hassas bir süreci işletmeyi il başkanımla görüştüm."
Posta

Acı, Mücadele Ve Başarı Dolu 50 Yıl 
Türk siyasetinin yarım asrına damga vuran MHP, kuruluşunun 50. yıl dönümünü kutluyor. Adana'da MHP'nin 1969'da ilk kongresini de gerçekleştirdiği Menderes Spor Salonu'nda düzenlenen 50. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında açılan sergiyi gezen MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, içinde bulundukları salonda, 8-9 Şubat 1969'da tesis edilen ruhun, o gün oluşan kahramanlıkların kendilerine gösterildiğini anlattı. Yalçın, Türk siyasi hayatında MHP'nin çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, "Bu partinin, bu davanın siz değerli kıymetlileri, değerli insanları, bugün aramızda olmayan çok değerli arkadaşlarımızın tümü, ortaya koydukları mücadele azmiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin her dönemde bekasını ayakta tutmayı başarabilmişlerdir." dedi.
Türkiye

Kalın'dan Müslüman Ülkelere Birlik Çagrısı 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) tarafından düzenlenen "Çalkantılı Dünyada Barış ve Güvenliği Başarmak" konulu panelde konuştu. Müslümanların karsı karsıya kaldığı sorunların üstesinden gelebilmesi için siyasi liderlik ve birliğe ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Kalın, çatışmaların Müslüman ülkelerin sosyal enerjisini ve doğal kaynaklarını tükettiğinin altını çizerek, "Müslüman ülkelerin birçogu, siyasi vekalet savaşları için oyun alanı oluyor" değerlendirmesinde bulundu.
Star

Yargıtay'da Tek Aday Cirit 
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in 4 yıllık görev süresinin 10 Şubat'ta dolması nedeniyle Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nda başkanlık için 11 Şubat Pazartesi günü seçim yapılacak. Cirit'in tek aday olarak seçime girmesi bekleniyor. Yaş haddinden emekli olması için yaklaşık bir yıllık süresi kalan Cirit, yeniden başkan seçilmesi halinde yaş haddinden emekli olacağı 23 Mart 2020'ye kadar görevde kalacak. Cirit, Yargıtay üyeliğine 2004'te, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 2015'te Yargıtay Birinci Başkanlığı'na seçilmişti.
Cumhuriyet

DÜNYA
Trump, Damadını Körfez'e Gönderiyor 
ABD Başkanı Donald Trump, "Yuzyılın Anlaşması" olarak isimlendirilen "Orta Doğu Barış Planını" ilan etmeden önce, danışmanı olan damadı Jared Kushne'' i Korfez turuna gönderiyor. Yahudi asıllı damat Kusher ile Trump'ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, bu ayın sonlarında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman, Bahreyn ve Katar'ı ziyaret edecek. Kushner'in ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile gelecek hafta Polonya'da düzenlenmesi planlanan Orta Doğu konferansında bir araya gelmesi bekleniyor.
Türkiye

Maduro Direnişe İmza Attı! 
Venezuela'da ABD ve bölge ülkelerinin askeri ve siyasi müdahaleciliği karsısında düzenlenen "Hands Off Venezuela" (Venezuela'dan ellerini çek) imza kampanyasına ülkenin tüm kentlerindeki Bolivar meydanlarında katılım devam ediyor. Başkent Caracas'ın tarihi merkezindeki Bolivar Meydanı'nda başlatılan imza kampanyasına esi Cilia Flores ile katılan Maduro, burada yaptığı konuşmada, tüm vatandaşları imzalarıyla emperyalizme direnmeye çağırdı ve "Barış için, Venezuela'nın kutsal egemenliği ve Venezuela'nın kendi kaderini belirleme hakkını savunmak için imzaladım" dedi.
Star

Prenses Başbakan Adayı Oldu 
Tayland'da kralın ablası Prenses Ubolratana Rajakanya Sirivadhana Barnavadi'nin, 24 Mart'ta yapılacak genel seçimlerde Thai Raksa Chart Partisi'nin başbakan adayı olması tartışma yarattı. Kimi uzmana göre "siyasi depreme" neden olan bu adım, askeri cuntayla kraliyet ailesini karşı karşıya getirecek. Ülkede kraliyet ailesini eleştirmek15 yıla kadar hapisle cezalandırıldığı için artık bu unvanı resmen taşımasa da Prenses'e muhalefetin fiilen imkânsız hale geleceği belirtiliyor.
Cumhuriyet

Bağdat'ın Tonu Sertleşiyor 
ABD'nin Suriye'den asker çekme hamlesinde istikamet noktası olarak gösterilen Irak'ta siyasilerin Washington'a yönelik eleştirileri sürüyor. Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump'ın bir demecinde, Irak'taki üssü kast ederek "Bu harika üssü inşa edebilmek için bir servet harcadık. Bu yüzden de elimizde tutmamız gerekiyor. Bunu istememin nedenlerinden biri de İran'ı biraz takip ediyor olabilmek. Çünkü İran gerçek bir sorun" ifadeleri tepki çekmişti. Iraklı Şii lider Ayetullah Ali el Sistani, tüm komşu ülkelerle karşılıklı çıkar çerçevesinde "iyi ve dengeli ilişkiler" içinde olmayı ve birbirlerinin içişlerine karışmamayı hedeflediklerini belirtti.
Cumhuriyet

EKONOMİ
Dolar: 5,2492-5,2529    
Euro: 5,9441-5,9491
Sterlin: 6,7926-6,7986                                            
Gram Altın: 221,8003-222,0141

Doğalgaz Müjdesi 
Türkiye'nin petrol ve doğalgaz arama çalışmaları sonuç veriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yoğun çalışmalar sonucu Trakya'da doğalgaz bulduklarını söyledi. Dönmez, "İstanbul Batı Çeltik ve Tekirdağ Kapaklı sahalarında doğalgaz keşfedildi. Pazartesi günü sahayı inceleyeceğiz. Oradan detayları vereceğiz. Üretimi artırmak zorundayız bu kapsamda özel sektörün önünü de açtık" dedi. Kur ve petrol fiyatlarındaki değişikliklerin doğalgazı, bunun da elektriği etkilediğini ifade eden Bakan Dönmez, şöyle devam etti: "Petrol fiyatlarındaki değişiklikler akaryakıt fiyatlarına bir hafta sonra yansıyabiliyor. Doğalgaz fiyatlarına 6-7 ay sonra, elektrik fiyatlarına da 8 ay sonra yansımış oluyor."
Posta

Mücevher İhracatı İki Misli Yükseldi 
Mücevher İhracatçıları Birliği, 2019 Ocak dönemi rakamlarını açıkladı. Buna göre mücevher ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 94 artarak 274,5 milyon dolar oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, ülke ekonomisine sağladığı katma değer açısından mücevher sektörünün stratejik bir sektör olduğunu vurgulayarak, yasal düzenlemelerle sektörün önü açılırsa, yeni rekorlara imza atacak güç ve kapasiteye sahip olduklarının altını çizdi.
Türkiye

Afrika'da Maden Arayacağız 
Türkiye yurt dışındaki maden arama çalışmalarını hız verdi. Sudan ve Özbekistan'da maden arama ruhsatı alınarak şirketlerin kurulduğunu söyleyen Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Cengiz Erdem, bu ülkelere Afrika'dan bir veya iki ülkenin daha eklenebileceğini söyledi. Erdem yurt dışı maden aramada üç bölgeye odaklandıklarını belirterek "Öncelikli olarak ilgilendiğimiz alanlar Afrika ve Orta Asya ülkeleri ile Balkan ülkeleriydi. Onlar üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalar sonucunda iki ülke belirlendi.
Türkiye

S&P'den Not Değişikliği Beklenmiyor 
Uluslararası kredi derecelendirme kurulusu Standard and Poors'un (S&P) Türkiye'nin kredi notunda ve görünümünde 15 Şubat'ta yapacağı değerlendirmede değişikliğe gitmesi beklenmiyor. 15 ekonomist ile düzenlenen ankete göre, S&P'nin planlanmış değerlendirmesinde bir değişiklik yapmayarak Türkiye'nin 'Durağan' olan görünümü ile 'B+' olan notunu sabit tutması bekleniyor. Ankete katılan 15 ekonomistten 14'ü Türkiye'nin kredi notunun 'B+' olarak korunmasını beklerken, 1'i notun 'BB-'ye yükseltileceğini öngördü. Ekonomistlerin 13'ü Türkiye'nin görünümünde değişiklik yapılmasını beklemezken, 1'i görünümün 'Negatif'e düşürüleceği, 1'i ise 'Pozitif'e yükseltileceği tahmininde bulundu. Standard and Poors, 23 Şubat 2018 tarihinde Türkiye'nin 'BB' notu ile 'Negatif' görünümünü korurken, 1 Mayıs 2018'de kredi notunu 'BB-'ye indirerek, görünümü 'Durağan' olarak değiştirmişti.
Star

Serada Sel-Hortum Zammını Bitirecek Adım 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın duyurduğu sebze-meyve fiyatlarının düşmesi için atılacak adımlardan bir tanesi olan 'Sera Destek Paketi' belli oldu. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın tarafından dün Antalya'da açıklanan kredi paketiyle seraların dayanıklı hale getirilmesi planlanıyor. Halen yüzde 90'ı dayanıksız olan seralar Ziraat Bankası tarafından verilecek destekle güçlendirilecek. Böylece zamlara gerekçe olan 'Hortum vurdu-sel aldı' bahanesi bitecek.
Star

SPOR
Evde İzlemek Zoruma Gidiyor 
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, disiplin kurulu tarafından aldığı cezadan çok, maçları stadyumda izleyememesinden dolayı şikâyetçi. Karşılaşma günlerinde takımın yanında olamayan sarı-kırmızılı takımın başkanının bu konuda âdeta içi yanıyor. Zorlu Trabzonspor karşılaşması öncesi konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Mustafa Cengiz "Bu cezayı ilk aldığımda locamda maç izleyeceğim diye sevindim. Ama arkadaşlarım uyardılar ve yönetmeliği gösterdiler. Komple stat yasağı mevzubahis. Çok yanlış bir uygulama. Bunu Federasyon'a ilettim. Maçları evde izlemek çok zor" ifadelerini kullandı.
Türkiye

Fener İki İleri Bir Geri 
Sarı-Lacivertli ekip, ilk devrede etkili olamazken, 45+2'de Soldado da kırmızı kart gördü. 55'te Jailson karsı karşıya atamadı. 62'de Umut'la attığı gol iptal edilen Kayserispor, 87'de Kravets'le üç puana uzandı. Fener 13. sıraya indi. Fenerbahçe'nın Kayserispor'la deplasmanda oynadığı karşılaşmanın ilk yarısında tartışmalı pozisyonlar vardı. İlk yarının uzatma dakikaları oynanırken, taç çizgisi kenarında Roberto Soldado ile Oleksandr Kucher aynı topa ayak uzattı. Sarı-Lacivertli oyuncu ayağının ucuyla topa dokundu ama hakem Alper Ulusoy ayağını çok kaldırdığı ve sert faul yaptığı gerekçesiyle elinde sarı kartla Soldado'nun yanına geldi.
Star

Potada Vizeyi Kaptı 
Turkish Airlines Euroleague'in 22. haftasında Fenerbahçe Beko, evinde Panathinaikos'u 85-66 mağlup ederek bu sezonki 19. galibiyetini elde etti ve play-off'lara katılmayı garantileyen ilk ekip oldu. Konuk ekip Calathes ve Kilpatrick ile direnmeye çalışırken, Sarı-Lacivertliler Melli (14) ve Datome (12) ile maçı kopardı ve özellikle 2. periyottaki baskılı oyun farkı getirdi. F.Bahçe'nin 2001 doğumlu forveti Tarık Biberovic ilk kez Euroleague'de süre aldı ve 2 sayı kaydetti.
Cumhuriyet

Sala'nın Naaşı Bulundu 
Manş Denizi üzerinde uçağı kaybolan ve uzun zamandır haber alınamayan Emiliano Sala'dan üzücü haber geldi. Enkazı sualtında bulunan uçaktaki cesedin Arjantinli futbolcuya ait olduğu belirlendi. İngiltere'deki Dorset polisinden yapılan yazılı açıklamada, denizden çıkarılan cesedin Sala'ya ait olduğunun resmen tespit edildiği belirtildi. Fransa'nın Nantes kentinden Galler'in başkenti Cardiff'e 22 Ocak'ta yola çıkan küçük uçak, Manş Denizi üzerinde kaybolmuştu.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme