10 Şubat 2019 Pazar

10.02.2019 Genel Gündem

10.02.2019
TÜRKİYE
Sabrımız Taştı 
İstanbul Kartal'da 8 katlı Yeşilyurt Apartmanı, çarşamba günü çökmüştü. Resmi kayıtlara göre 43 kişinin yaşadığı 27 yıllık apartmanın 2 katı kaçaktı. Kaçak kat sahiplerinin olaydan 3 ay önce, 'İmar Barışı'ndan faydalanmak için başvuru yaptıkları ortaya çıkmıştı. Enkaz altında kalarak ölenlerin sayısı dün 21'e yükselirken, devam eden kurtarma çalışmalarında aralarında çocukların da bulunduğu 14 kişiye sağ olarak ulaşıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün çalışmaların devam ettiği enkaz alanını ziyaret edip incelemelerde bulundu. Çalışmalar ve son durum hakkında bilgi alan ve yıkılan binada oturanlarla görüşen Erdoğan ardından bir açıklama yaptı. Binalarda kullanılan yapı malzemelerinin kalitesinin önemine dikkat çeken Erdoğan "Bakıyoruz 3 kata müsaade edildiği halde 8-10 kat inşaat yapılmış. Ranta yönelik, daha çok para kazanmaya yönelik kaçak yapılan işler" dedi.
Posta


MHP 50 Yaşında 
MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin 50'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle Adana TÜYAP Fuar Alanı'nda düzenlenen kutlama töreninde "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan beni arayarak Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin adını 'Alparslan Türkeş Üniversitesi' olarak değiştirmeyi düşündüğünü söyledi" dedi. Bahçeli "Allah'a şükrediyorum ki 9 Şubat 1969'dan 50 yıl sonra yine aynı yerde, aynı çizgide, aynı iradenin izindeyiz" diye konuştu. Devlet Bahçeli "Bize 'Saray bekçisi' diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na acıyorum. Türkiye'nin bekası için bekçi olmaya hazırız. Allah'tan emperyalizmin piyonu değiliz. Terör örgütlerinin taşeronluğuna heves etmiyoruz. YPG'ye 'Vatanlarını savunanlar', hendek kazan teröristlere 'Arkadaş' demiyoruz. 15 Temmuz'a 'Tiyatro' diyen alçalmanın muhatabı değiliz. Evet bekçiyiz, kalpleri imanla çarpan vatan bekçileriyiz" dedi.
Posta

Parasını Ödeyene 1 Ay Askerlik 
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın son kabine toplantısında sunumunu yaptığı yeni askerlik sisteminin detayları netleşiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, MSB'nın hazırladığı taslakta 3 ay olan temel askerlik eğitimi süresini uzun bulduğu ve sürenin kısaltılmasını istediği belirtiliyor. İşte taslaktaki bazı maddeler... Temel askerlik eğitimi bir ay, kısa dönem altı ay, uzun dönem askerlik süresinin dokuz veya 12 ay olacağı belirtiliyor. Askere gidecek olanlar, bir aylık temel askerlik eğitimini aldıktan sonra belli bir ücret karşılığında askerliklerini tamamlamış sayılacaklar. Böylece bedelli askerlik uygulaması kalıcı hâle getirilecek…
Türkiye

Türkiye İle Dalga Geçilmeyeceğini Dünya Görecek 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Antalya'da gündeme dair açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz gecesi milletin meydanlarda başlattığı demokrasi nöbetini, yargı mensuplarının da adliyelerde sürdürdüğünü belirten Gül şunları söyledi: "Bu nöbet halen devam ediyor. Rehavete ve yılgınlığa yer yoktur. Bu nöbet, mücadele başarıya ulasana dek devam etmelidir. Rehavete kapılmayacağız. Çünkü bu örgütün amacını en iyi siz biliyorsunuz. Ağır ceza mahkemesi başkanı kamerada resmini gösteriyor, sözde sakal bıyık bırakmış. Dalga geçer gibi 'O kişi ben değilim' diyerek bu milletle ve mahkemeyle dalga geçmeye çalışıyor. Bu milletle, Türk yargısıyla dalga geçilmeyeceğini başta bu hainler olmak üzere tüm dünya görecek."
Star

Adaylar Sahneye Çıkıyor 
Aday belirleme sürecini tamamlayan CHP, bugün Ankara Kapalı Spor Salonu'nda adaylarını tanıtacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da konuşacağı aday tanıtım toplantısında, yerel seçim bildirgesi de kamuoyuyla paylaşılacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla, bugün gerçekleşecek aday tanıtım toplantısına ilişkin bilgi verdi. Tanıtım toplantısıyla seçim kampanyalarını başlatacaklarını söyleyen Torun, Kılıçdaroğlu'nun yerel yönetimlere ilişkin 12 maddelik belgeyi açıklayacağını ve partinin yerel seçim bildirgesini kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.
Cumhuriyet

DÜNYA 

Uygur Türklerine Zulme Son Ver, Kampları Kapat 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Çin makamlarını, Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz" dedi. Aksoy, Uygur Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlalleri ve halk ozanı Abdurrahim Heyit'in vefatına ilişkin soruya verdiği yazılı cevapta şu ifadeleri kullandı: Keyfi tutuklamalara maruz kalan bir milyondan fazla Uygur Türk'ünün toplama kamplarında ve hapishanelerde işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz bırakıldıkları artık bir sır değildir. Kamplarda alıkonmayan Uygurlar da büyük baskı altında bulunmaktadır…"
Türkiye

Senato Kaşıkçı İçin Trump'ı Sıkıştırıyor 
ABD Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı cinayetinden doğrudan Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın sorumlu olup olmadığının 120 gün içinde ortaya konmasını isteyen Senato talebine cevap vermeyecek. Senato'nun Trump yönetimine tanıdığı süre dolarken üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi ABD Dışişleri Bakanlığı'nın düzenli olarak Kongre'yi Kaşıkçı cinayeti konusunda bilgilendirdiğini kaydederek "Başkan, Kongre komitelerinin taleplerine yanıt vermeme konusundaki takdir hakkını kullanmayı sürdürecektir" dedi.
Star

Fransa Durulmuyor 
Fransa'da akaryakıt zamlarını protesto ile başlayan, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtı gösterilere evrilen Sarı Yelekliler dün 13. perde için sokaklardaydı. Başkent Paris'teki gösteriler sırasında polisle çatışan eylemcilerden birinin elinin koptuğu duyuruldu. AFP'ye konuşan bir görgü tanığı olaya polisin kullandığı flash-ball adı verilen LBD 40 tipi plastik mermilerin neden olduğunu söyledi. Plastik mermilerin daha önce çok sayıda göstericinin gözünü kaybetmesine neden olduğu haberleri gündeme yansımıştı.
Cumhuriyet

Guaido, İşgale 'Hayır' Demedi 
Trump yönetiminin "askeri seçenek masada" mesajı verdiği Venezüella'da kendisini "geçici devlet başkanı" ilan eden muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, "Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu koltuğundan indirmek ve insani krizi önlemek için yabancı bir gücün ülkeye müdahalesi" ihtimalini dışlamadı. Guaido, "yabancı bir gücün askeri müdahalesine izin verip vermeyeceklerine" yönelik soruya "muhalefet olarak mümkün olan her şeyi yapacakları" yanıtını verdi.
Cumhuriyet

EKONOMİ 

Dolar: 5,2492-5,2529    
Euro: 5,9441-5,9491
Sterlin: 6,7926-6,7986                                            
Gram Altın: 221,8003-222,0141

Evim Türkiye'ye Avrupa'dan Ziyaretçi Akını 
Türkiye'deki gayrimenkul fırsatlarını Avrupa'ya taşıyan ve önceki gün açılan Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı, ilk gününde binlerce ziyaretçiyi ağırlarken, ev almak isteyenlerden yoğun ilgi gördü. Almanya'nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen fuara Berlin, Köln, Essen, Dortmund gibi diğer şehirlerden gelenler olurken, Hollanda, İsveç, Belçika, İngiltere, Avusturya'dan bile ziyaretçiler geldi. Kapı girişinde kayıt için uzun kuyruklar oluştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği, Demirören Medya ve İSTexpo Fuarcılık işbirliği, Lineadecor stratejik ortaklığı ve Türk Hava Yolları resmi ulaşım sponsorluğunda hayata geçirilen Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı, Almanya'nın Düsseldorf kentinde ikinci gününde de yoğun katılıma sahne oldu.
Posta

Tek Projeye 4 Ödül Birden 
İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen PRİDA İletişim Ödülleri sahiplerini buldu. Lobby İletişim ve Etkinlik Danışmanlığı, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) ile birlikte 'Hayat ve Biz' çatısı altında hayata geçirilen 'Hayvanlar ve Biz' temalı sosyal sorumluluk projesiyle 4 ödülün sahibi oldu. Hayvanlar ve Biz projesi, Medya ve Inşuncer ilişkileri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorilerinde birincilik, Stratejik İletişim kategorisinde ise büyük ödülün sahibi olurken, Özel Gün İletişimi kategorisinde de birincilik ödülünü kazandı.
Posta

Tarım Ve Hayvancılığa Elektrik Dopingi 
Tanzim satış noktaları, hal yasaları derken gıda fiyatlarını düşürecek önemli bir adım daha atılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte "tarımsal sulama" tarifesinin "tarımsal faaliyetler" olarak kapsamının genişletileceğini belirterek tarım ve hayvancılığa indirim müjdesi verdi. Dönmez, "En son Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) bu tarımsal faaliyeti yapan girişimcilerden elektrik tarife grubunun değiştirilmesi önerisi geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız ve 4-5 bakan da oradaydı. Beni çağırdı ve 'Bu konuda bir şey yapabilir miyiz?' dedi. Hemen gerekli arkadaşlarla koordinasyon yaptık. 'Eğer siz talimat verirseniz yapabiliriz efendim' dedim. 'Yapın' dedi, yaptık. Şu anda konu, bir yönetmelik değişikliği kısmına kalmış oldu" dedi.
Türkiye

'Halk Sebze'ler Satışa Yarın Başlıyor 
Vatandaşa için meyve sebze satısı için hükümetin 'Halk Ekmek' tarzı satış yapma kararı almasının ardından ilk tanzim satış noktaları açıldı. Satışlar ise yarın başlayacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce, 15 noktada 'Halk Sebze' adıyla tanzim satış noktası kuruldu. İlk etapta, Abdi İpekçi Parkı, Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı, Kurtuluş Parkı, Altındağ Ulus Metrosu çıkısı, Altındağ Siteler İtfaiye Meydanı, Hasköy Cemre Parkı, Keçiören Kuyubaşı Metrosu çıkısı, Keçiören Belediyesi önü, Pursaklar Hicret Camisi önü, Etimesgut Belediyesi karsısı, Sincan Lale Meydanı, Mamak Şafaktepe Parkı, Mamak Bostancık Caddesi, Yenimahalle Batıkent Gimsa karsısı, Gölbası Belediyesi karşısında olmak üzere 15 noktada 'Halk Sebze' tanzim satış noktası kuruldu.
Star

Otomotiv Üretimi Ocak Ayında Yüzde 12 Daraldı 
Otomotiv üretimindeki daralma, iç pazardaki daralmanın etkisiyle yılın ilk ayında da sürdü. Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) verilerine göre, Türkiye'nin toplam otomotiv üretimi ocakta yüzde 12 azaldı ve 109 bin 871 adet düzeyinde gerçekleşti. Otomobil üretimi yüzde 16 azalarak 71 bin 397 adet oldu. Aynı dönemde otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 1 oranında azalarak 93 bin 760 adet, otomobil ihracatı ise yüzde 20 oranında azalarak 58 bin 807 adet seviyesinde gerçekleşti.
Cumhuriyet

SPOR 

Fırsat Kaçmaz 
Galatasaray, bugün sezonun en kritik maçlarından birine çıkacak. Alanyaspor deplasmanında mühim iki puan bırakan Cimbom, dün lider Medipol Başakşehir'in evinde BB Erzurumspor'la berabere kalması sonrası büyük sevinç yaşadı. Başakşehir ile şampiyonluk mücadelesi veren Galatasaray için, Trabzonspor karşılaşması çok daha büyük bir önem kazandı. Sarıkırımzılılar, 3 puanla birlikte yeni bir seri başlatmak istiyor. Teknik direktör Fatih Terim de dün oyuncularıyla yaptığı toplantıda, "Önümüze çok ciddi bir fırsat geldi. Bu gelen şansı iyi değerlendirmeliyiz. Aksi bir durum bizi hedefimizden de uzaklaştırır. O yüzden ciddi bir konsantrasyon bekliyorum" diyerek oyuncularından galibiyet beklediğini dile getirdi.
Türkiye

F.Bahçe'nin Hakem Öfkesi 
Kayserispor'a 1-0 mağlup olan Fenerbahçe'de hakem Alper Ulusoy'a tepkiler sürüyor. Soldado'nun atılması ve Mehmet Ekici'ye sert müdahalede bulunan Şamil'in kart görmemesi kararlarında hakemi hatalı bulan Sarı-Lacivertliler, son haftalarda yaşananlardan yola çıkarak TFF ve MHK'yi protesto etmeye hazırlanıyor. Fenerbahçeli taraftarlar, gelecek hafta oynanacak Konyaspor karşılaşması öncesi saat 15.00'te yürüyüş yaparak TFF ile MHK'ye karşı tepkilerini yansıtacak. Taraftar grupları sosyal medya üzerinden bu yürüyüş için organize olurken protestoya yoğun bir katılım olması bekleniyor. Sosyal medyada TFF ve MHK'yi şiddetli biçimde eleştiren taraftarlar, derhal aksiyon alınması gerektiğini savunuyor.
Cumhuriyet

Lidere Erzurum Freni 
Spor Toto Süper Lig'in 21. haftasında Medipol Başakşehir, sahasında Büyükşehir Belediye Erzurumspor'la 1-1 berabere kaldı. Öte yandan sanatçı Serdar Ortaç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Benim kurduğum takım" dediği Başakşehir için marş besteledi. Marş, takımın stadından görüntüler eşliğinde sosyal medyada paylaşıldı. "Şampiyon Başakşehir, geliyor Başakşehir" şeklinde başlayan beste, Erzurumspor maçı öncesine boş tribünlerde yankılandı.
Cumhuriyet

Kartal Burak İle Şahane 
Siyah-Beyazlılar, ilk devre biterken 11 yıl sonra yuvaya dönen golcüsünün fileleri havalandırmasıyla öne geçti. İkinci yarıda Burak skoru ilan etti. Üst üste 2. galibiyeti alan Beşiktaş, lider Başakşehir ile farkı 9 puana indirdi. Beşiktaş:2-Bursaspor:0. Başkan Fikret Orman, Güneş, Beşiktaş ve Milli Takım'ı birlikte çalıştıracak iddialarına cevap verdi. Orman, " Güneş sezon sonuna kadar Beşiktaş'ın başında! Sezon sonu geldiği zaman bakarız." dedi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme