.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

11 Şubat 2019 Pazartesi

11.02.2019 Genel Gündem

11.02.2019
TÜRKİYE 
Dünya Bu Eseri Anacak 
İstanbul'un simge binalarından olan ve yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilen Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) temeli dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla atıldı. Bu projeyi temel atma aşamasına getirmek için çok büyük mücadeleler verdiklerini belirten Erdoğan "Eski binayı kendi marjinal ideolojilerinin sembolü olarak gören kimi çevreler bütün enerjilerini projemizi engellemek için harcadılar. Sokakları karıştırarak projeyi sabote etmeye çalıştılar" dedi. Erdoğan şöyle devam etti: "Bu eser sadece bir kültür merkezi değildir. Aynı zamanda son 5 yıldır milli iradeye kasteden, vatan, millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır. AKM milletin değerleriyle, inancıyla insanımızın tarihi ve kültürüyle kavgalı jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır. İnşallah 2 yıl sonra tamamlandığında bu eser, sadece İstanbul'umuzun değil, tüm Türkiye'nin iftihar vesilelerinden biri haline gelecektir, dünya bu eseri anacaktır."
Posta


Hakça Paylaşan Mutlu Şehirler 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Ankara'da düzenlenen aday tanıtım toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu "Bu ülkede herkesin ekmeğe, işe ihtiyacı var. Biz bu güzel toplumu cennete dönüştürmek için mücadele edeceğiz" diye konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu "Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Bir soruna çözüm bulmak istiyorlarsa CHP'ye başvuracaklar. Türkiye, iyi yönetilmiyor. Eğer iktidar sorunları çözme kapasitesini kaybetmişse şikayet makamı haline dönüşür. Mevcut iktidar da vatandaşa şikayet ediyor. Çözüm üretemiyorsan o koltuğu bırakacaksın" dedi.
Posta

3 Tip İtirafçı Var 
FETO'nün haberleşme sistemlerinden biri olan ankesörlü telefonla 'mahrem imamlarla' görüşmeleri tespit edilen eski yüzbaşı Ramazan U., 28 Mart 2017'de Adıyaman'da gözaltına aldı. Şüphelinin, görüşmelerin çoğunu Ankara'da görevli olduğu dönemde yaptığı belirlenince dosya, 'yetkisizlikle Ankara'ya gönderildi. Ankara Cumhuriyet Savası Ali Alper Saylan tarafından Ramazan U. hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak'tan iddianame düzenledi. Şüphelinin örgütün yapısı ve faaliyetlerini anlatıp bazı örgüt üyelerini fotoğraflarından teşhis ettiği belirtilerek, 'etkin pişmanlık'tan ceza indirimi talep edildi.
Hürriyet

Fetö'ye Büyük Bir Operasyon Yolda 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye'nin 2002 sonrası dönemini bir "itiraz ve başkaldırı" dönemi olarak nitelendiren Soylu, "Cumhurbaşkanlığı hükümet modeline geçmek bir itirazdır. 'Sınırın ötesine geçme' diyenlere karşı 'bu millet kimseden izin almaz' demek, Afrin'de, Cerablus'ta, Mare'de, Kandil'de teröristin tepesine çökmek, bir itirazdır" dedi.
Milliyet

DÜNYA
'Diyalog Zorlanmalı' 
Venezüella'da, ABD başta olmak üzere birçok ülkenin kendisini "geçici devlet başkanı" ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu tanımasıyla başlayan siyasi kriz sürüyor. Selçuk Üniversitesi'nden Latin Amerika uzmanı Esra Akgemci, Venezüella'da yaşanan süreci ve gelinen noktayı Cumhuriyet'e değerlendirdi. Akgemci, "Şu anda iktidar ve muhalefetin diyaloğa zorlanması gerekiyor fakat muhalefet Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun zayıflamasını bekliyor" dedi.
Cumhuriyet

'Son Dalga'da Şiddetli Çatışma 
Suriye'de yalnızca birkaç kilometrekarelik toprak hâkimiyeti kalan IŞİD'e yönelik nihai operasyonda ağır çatışmaların yaşandığı bildirildi. Ankara'nın terör örgütü saydığı YPG'nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) karadan, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ise hava desteğiyle sürdürdüğü operasyonda yaklaşık 600 militanın direnmeye devam ettiği bildirildi. Suriye'nin doğusundaki Hacin çevresinde geçen eylülde başlayan harekâtta şu ana kadar 1200 IŞİD militanının yanı sıra 670 SDG'li ve 400'den fazla da sivilin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,2492-5,2529     
Euro: 5,9441-5,9491
Sterlin: 6,7926-6,7986                                            
Gram Altın: 221,8003-222,0141

5.2'lik Kur Kaybettirir 
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, döviz kuru seviyesinin ihracatçının para kazanağı ve hayatını sürdüreceği bir seviye olmadığına dikkat çekti. Gültepe, "Bütün maliyet hesapları, müşteriyle yaptığımız pazarlıklar ve fiyatları verdiğimiz kur seviyesi doların 6 TL, Avro'nun 7 TL ve Paund'un 8 TL olmasına yönelikti. Şimdi 5.2 TL'lik dolar kuruyla para kazanmak mümkün değil" dedi.
Cumhuriyet

'Hal'lerde Vurgun 
Hükümet meyve ve sebzede fahiş fiyat uygulayan fırsatçılara göz açtırmıyor. İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana hallerinde yapılan operasyonlarda sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan fiyat artışları tespit ettiklerini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için işlem başlattık" dedi.
Posta

Evim Türkiye'ye Büyük İlgi 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği, Demirören Medya ve İSTexpo Fuarcılık işbirliği, Lineadecor stratejik ortaklığı ve Türk Hava Yolları resmi ulaşım sponsorluğunda düzenlenen Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı, son gününde de çok büyük ilgi gördü. Almanya'nın Düsseldorf kentinde 3 gün süren ve dün akşam biten fuarın son gününde de kapıda kuyruklar oluştu.
Posta

Kıdem Tazminatından Kesilen Vergi İade 
İşçi ve işveren karşılıklı anlaşarak iş akdini sona erdirebiliyor. Buna 'ikale' sözleşmesi deniliyor. İkale sözleşmesi veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi çerçevesinde 27 Mart 2018'den önce ödenen tazminatlardan kesilmiş olan vergiler iade edilecek. Daha açık bir ifadeyle ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden tahsil edilen Gelir Vergisi iade edilecek.
Posta

Ekonomiye 107 Trilyon Tl Teminat 
Sigortacılar, ekonomiye 107 trilyon teminat verdi, verilen sigorta teminatı tutarı GSMH'nın 35 katına çıktı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB), sigorta ve emeklilik sektörünün büyütülmesi, sektörün gelecek 5 yıllık stratejilerini oluşturmak için "Sigorta ve Emeklilik Sektörü Strateji Belirleme Çalıştayı" düzenledi. Kamu kurumlan, sigorta ve emeklilik sektörünün temsilcilerinin bir araya geldiği Çalıştaya; TSB Başkanı Can Alan Çağlar, Cumhurbaşkanlık Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı, Sigorta Denetleme Kurulu Başkam Mete Güler, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkam Ali Fuat Taşkesenlioğlu katıldı.
Hürriyet

SPOR
Artık Yeter 
Kayseri'den puansız dönen Fenerbahçe, mağlubiyet için hakem Alper Ulusoy'u suçlamıştı. Soldado ve Tolgay'ın kırmızı kart gördüğü maç, Sarı-Lacivertli camiada sabırları taşırmıştı. Fenerbahçe yönetimi, perşembe saat 12.00'de Ülker Stadı'nda bir basın toplantısı yapılacağını duyurdu. Açıklamada, "Özellikle sezonun ikinci yarısında Fenerbahçe aleyhine sistematik hatalar yapılıyor" denildi. Başkan Ali Koç ve yöneticilerin bulunacağı toplantıda Bursa, Malatya, Göztepe ve Kayseri maçlarında yapılan hakem hataları görüntüleriyle basın ile paylaşılacak.
Posta

Son Dönemin En İyisiydi 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, galibiyetin ardından mutluydu. Terim şunları söyledi: "Son zamanlardaki en istekli ve en iyi futbolumuzdu. Ben 10 maç ceza yerken, bari Schalke'ye de başarılar faksı gönderselerdi dediğimde, 3 maç, diğer taraftan 7 maç aldım. Hakemler de hata yapabilir. Yerli-yabancı meselesine takılanlara söylüyorum. İstiklal Marşı'nı en güzel biz söyleriz. Sezona başlarken, 3 kulvarda mücadele ediyorduk. Yine öyle. Perşembe Benfica sonra Kasımpaşa maçı var. Sonra yine Benfica ve kupada Hatay maçı. Ümit ederim, sakatlık olmaz ve yolumuza emin adımlarla devam ederiz."
Posta

Onunki Bir Aşk Hikayesi 
Burak Yılmaz, 11 yıl sonra geldiği Beşiktaş'ta bir grup taraftar tarafından protestoya maruz kalmıştı. Babası Fikret Yılmaz yıllarca Beşiktaş genç takımında kalecilik yapmış, Burak Yılmaz da fanatik bir Beşiktaş taraftarı olarak yetişmişti. Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor formaları giydikten sonra geri dönen Kral, Bursaspor maçı öncesi taraftarla barıştı, 2 gol atarak onlara teşekkür etti. Gollerinden sonra "Aşk yeniden" şarkısının çalınması da fotoğrafı tamamladı. Şenol Güneş, "Golcü yetenek ister, beceri ister, teknik ister. Burak her yönüyle golcü. Yaşı ne olursa olsun Türk futbolunun ona ihtiyacı var. İyi çalışıyor, ben bir yanlışını görmedim. Değerlerimizi böyle kolayca harcamayalım. Sadece golleri değil takıma katkısı da çok" sözüyle oyuncusunu övdü.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme