.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

15 Şubat 2019 Cuma

15.02.2019 Genel Gündem

15.02.2019
TÜRKİYE
'Denizi Geçmişken Derede Boğulmayalım' 
Zirvenin açılışında Erdoğan, "Suriye halkı bizden kalıcı siyasi çözüm yolunda sevindirici haberler bekliyor. Umutlarını bu toplantıya bağlamış kardeşlerimize müjdeler vereceğimize inanıyorum" dedi. Zirve sonrası ortak basın toplantısında ise Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Ne İdlib'de ne de Suriye'nin başka bölgelerinde yeni insani krizlerin, yeni dramların yaşanmasını istiyoruz. Terörün sonu hezimettir. Terör örgütleri eninde sonunda kaybetmeye mahkumdur."
Posta


Tandır Dehşeti 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün 2018 yılı faaliyet raporunda, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin çarpıcı detaylara yer verildi. Konsolosun resmi konutunda 2 su kuyusu, bir de doğalgaz ve odunla ateşlenebilen tandır bulunduğu belirtildi. Çifte ateş ile ısı değeri bin dereceye kadar yükseltilebilen tandırın bu ısı derecesiyle yakılması halinde DNA'dan tek bir zerre bile bırakmadığına vurgu yapıldı.
Posta

Başkan, Mersin'de İpi Göğüslemiş 
Seçim kampanyasına Bilecik'ten başlayan İYİ Parti Genel Başkam Meral Akşener, ikinci gezisini dün Mersin'e yaptı. MHP'den istifa edip İYİ Parti'ye katılarak yeniden aday olan Başkan Burhanettin Kocamaz ve partililerin şehrin girişinde karşıladığı Akşener, önce Mersin İYİ Parti binasını ardından Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti.
Hürriyet

Cumhur İttifakı 20 İlde Daha İş Birliği Yapacak 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, Anadolu Yayıncılar Derneği'nin organizasyonuyla gazete, televizyon ve haber ajanslarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi, ittifak görüşmelerine ilişkin sorulan yanıtladı.
Milliyet

DÜNYA
'Şam'sız Olmaz' Mesajı 
Suriye'de çatışmasızlığın sağlanması amacıyla Astana formatını başlatan Rusya, Türkiye ve İran'ın Soçi'de düzenlenen dördüncü Üçlü Zirve Toplantısı'nda İdlib'de Nusra uzantılı terör gruplarına karşı mücadele vurgusu dikkat çekti. Rusya ve İran liderlerinden Türkiye'ye "güvenli bölge ve terör" konularında Şam'la ilişki kurulması mesajları geldi.
Cumhuriyet
 
May'a İkinci Brexit Darbesi 
İngiliz parlamentosu, hükümetin Brexit yaklaşımına ve Avrupa Birliği (AB) ile varılan anlaşmayı yeniden müzakere çabasına destek veren önergeyi reddetti. Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda dün yapılan oylamada önerge, 258'e karşı 303 oyla reddedildi. Bu, Başbakan Theresa May'in, Brexit anlaşmasının 15 Ocak'ta 202'ye karşı 432 oyla reddedilmesinin ardından aldığı ikinci büyük yenilgi oldu. May, Kuzey İrlanda sınırına ilişkin, "tedbir maddesi''ni AB ile yeniden müzakere etmeye çalışıyordu. May'in dün akşam aldığı yenilgide, anlaşmanın bu maddesine karşı çıkan sert Brexit yanlısı Muhafazakâr Partili milletvekillerinin çekimser oy kullanması etkili oldu.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,9605-5,9653
Sterlin: 6,7574-6,7643
Gram Altın: 222,8366-223,0985

Krizden De Beter 
Sanayi üretim endeksinde takvimden arındırılmış yıllık daralma 2018 Aralık'ta yüzde 9.8 ile yüzde 7.5 olan beklentilerin ve ankettedeki en yüksek daralma tahmininin de üzerinde gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aralıkta bir önceki aya kıyasla yüzde 1.4 düştü.
Cumhuriyet

Piyasaya Para Akışı Sinyali  
Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, piyasaya nakit akışı konusunda bazı adımların atılabileceğini fakat bunun faiz indirimi gibi algılanmaması gerektiğini söyledi. Anadolu Ajansı'na konuşan Çetinkaya, "Dönemsel şartlar dikkate alınarak, finansal istikrara katkı sağlayacak yönde, likidite adımları atılabilir. Bu araçların ve atılan adımların doğrudan para politikası duruşuna dair bir sinyal içeriği bulunmuyor" ifadelerini kullandı. Çetinkaya'nın açıklamaları sonrası TL'nin dolar ve Avro karşısındaki değerinde düşüş kaydedildi.
Cumhuriyet

Merkez'den 'Sıkı Duruş' Mesajı 
Enflasyon 2018'de yüzde 20.30 olmuştu. Özellikle gıda fiyatlarındaki artışın da etkisiyle enflasyon Ocak 2019'da yüzde 1.06 arttı. Yıllık enflasyon da böylece yüzde 20.35 oldu. Merkez Bankası'nın yılsonu enflasyon tahmini yüzde 14.6. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyonda ikna edici iyileşme gözleninceye kadar sıkı duruşun korunacağını vurguladı.
Posta

Esnafa Pos'ta Komisyon İndirimi 
Vatandaşın elini rahatlatmak için kredi kartı borçlarının yapılandırılması uygulaması Ziraat Bankası ile başlamıştı. Buna göre; ödeme zorluğu yaşayanlar, Ziraat'ten yüzde 1.10 faizle kredi çekerek kart borcunu kapatabiliyor. Ziraat Bankası şimdi de esnafın maliyetlerini düşürecek ilk hamleyi başlatan banka oldu. Ziraat'ten yapılan yazılı açıklamaya göre; kredi kartı komisyon oranlarında yüzde 0.85'e, banka kartlarında ise yüzde sıfıra kadar indirim yapılacak. Böylece yeni uygulamayla küçük esnaftan büyük ölçekli işletmelere kadar 3.2 milyon işyerinin temel maliyetlerinden biri olan üye işyeri ve POS (kartla ödeme yapma cihazı) komisyonlarında önemli bir düşüş sağlanacak.
Posta

Madende Yeni Dönem 
Maden Yasası'nda kapsamlı değişiklikler getiren teklif Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni düzenlemeye göre, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü yurt dışında arama ve araştırmanın yanı sıra işletme faaliyeti de yapacak. Çevresel etki değerlendirmesi kararı olmadan madencilik faaliyetinde bulunanlara ruhsat iptaline kadar uzanan cezalar uygulanacak.
Hürriyet

SPOR
Avrupa'yı Sevemedi 
Galatasaray'ın UEFA Avrupa Ligi son 32 turu ilk maçında Benfica'yla evinde oynadığı maça hakem Jesus Gil Manzano'nun Sarı-Kırmızılılar aleyhine verdiği penaltı damgasını vurdu. 26. dakikadaki Benfica atağında top G.Saray ceza sahasında Marcao'nun omzuna isabet ederken İspanyol hakem penaltı noktasını gösterdi. Bu turda UEFA tarafından VAR sistemi uygulanmazken Sarı-Kırmızılılar, penaltıya yoğun şekilde itiraz etmesine rağmen hakem Manzano kararından vazgeçmedi.
Cumhuriyet

'Fenerbahçe'ye Müdahale Var' 
Son haftalarda yine hakemlerin kötü yönetimlerini konuşur olduk. VAR olsa da bazı hakemler inanılmaz hatalar yaparak sonuçlara etki ediyorlar. Kurtuluş reçetesi ne? Bu soruyu yıllarca birbirimize sorar dururuz ancak henüz çözüm üretemedik. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, düzenlediği basın toplantısıyla gündemde olan hakem hatalarına değindi. Koç'un açıklamalarından önce bazı maçların videolu sunumu yapıldı.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme