.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

17 Şubat 2019 Pazar

17.02.2019 Genel Gündem

17.02.2019
TÜRKİYE
Ulaşım Benim İşim Trafik Benim İşim 
TBMM Başkanı ve İstanbul Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım dün MHP Ümraniye İlçe teşkilatı tarafından düzenlenen Cumhur İttifakı programına katıldı. MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter ile Cumhur İttifakı'nın Ümraniye adayı İsmet Yıldırım'ın da katıldığı programda konuşan Binali Yıldırım "İnşallah AK Parti ve MHP'nin birlikte oluşturduğu Cumhur İttifakı yine aynı başarıyı gerçekleştirecektir. Buna yürekten inanıyorum" dedi. Binali Yıldırım "Ümraniye'de iki Yıldırım var. Birisi İsmet Yıldırım, birisi Binali Yıldırım. İsmet Yıldırım'ı en yüksek oyla seçeceksiniz buna hiç endişem yok. Ona oy verirken aman karıştırmayın isimleri, birazını da bana verin" diye konuştu.
Posta


'Herkes Dilediği Gibi Yaşayabilir' 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan dün Edirne'deki Selimiye Meydanı'nda halka seslendi. Tevazu, samimiyet ve gayretle Edirne'nin önünde yeni bir ufuk açtıklarını söyleyen Erdoğan "Edirne bir CHP klasiği olan çöp, çukur, çamur zilletinden inşallah 31 Mart'ta kurtulacaktır diye inanıyorum. Dişe dokunur tek hizmet getirmeden yıllardır Edirne'nin sırtından inmeyenlerin sonu 31 Mart'ta geliyor. Bu Bay Kemal sadece yalan üretir, iş üretmez" diye konuştu. Türkiye'nin 82 milyon vatandaşın ortak vatanı olduğunu vurgulayan Erdoğan "Bu ülkede herkes, diğerlerinin hakkına, hukukuna saygılı olmak şartıyla dilediği gibi inanabilir, dilediği gibi yaşayabilir, dilediği gibi iş yapabilir, dilediği gibi düşüncelerini ifade edebilir." dedi.
Posta

Müdahale Etmeseydik Devlet Kuracaklardı 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Yol İş Sendikası 11. Genel Kurulu'na katıldı. Soylu, SENBİS'i (Sendikalar Bilgi Sistemi) kullanması için sendika yöneticilerine kullanıcı yetkisi verileceğini söyledi. Soylu "Sendika yöneticilerine kullanıcı yetkisi verilerek zorunlu bildirimleri SENBİS üzerinden kendilerinin yapabilmelerine imkân tanımak istiyoruz. Arkadaşlarımız yazılım geliştirme çalışmalarına başladılar" dedi. "Bir belediyeye bir işçi girer de onun maaşına, onun alnının emeğine, onun alın terine göz koyan bir yapı olur mu?" diyen Soylu, şöyle devam etti: İçişleri Bakanı olarak buna itiraz ettim. Ama tüm sendikaların buna itiraz etmesi gerekirdi. Burada doğal olarak devlet ve sendikalar arasındaki hak mücadelesinin önemli bir bölümü burada yürümeliydi. Ne zaman ortadan kalktı bu?"
Türkiye

Oylar Onlıne Takip Edilecek 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Sadi Güven, 31 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimlerinin ön hazırlıklarını tamamladıklarını, bugün itibarıyla Türkiye'de mevcut seçmen sayısının 57 milyon 58 bin 636 olduğunu bildirdi. Seçmenlerin 28 milyon 929 bin 732'sinin kadın, 28 milyon 128 bin 904'ünün erkek olduğunu ifade eden Güven, bu seçimde ilk defa oy kullanacakların sayısının da 1 milyon 156 olduğunu kaydetti. Beyan ettiği adreste oturmayan 91 bin 93 seçmenin kaydının dondurulduğunu belirten Güven, seçim güvenliğinde en önemli konunun, oy kullanılan sandıklardaki ıslak imzalı tutanakların es zamanlı olarak YSK'nin internet sitesinde görüntülenebilmesi olduğunu vurguladı.
Star

Akşener: Sırada Samsun Var 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Samsun'da Millet İttifakı'nın İYİ Parti Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Hayati Tekin'in Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) açılışını yaptı. Açılışa Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, İl Başkanı Recep Güleroğlu, Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Hayati Tekin, İlkadım Belediyesi başkan adayı Necattin Demirtaş ve diğer ilçe adayları katıldı. Samsun'a büyük önem verdiklerini söyleyen Akşener, seçim çalışması yapmak üzere Samsun'a tekrar geleceğini, seçim kazanabilecekleri alanlara büyük önem vereceklerini söyledi.
Cumhuriyet

DÜNYA
İslamabad'a Tepkide Birleştiler 
Gerek İran'da gerekse Hindistan'ın Keşmir bölgesinde bu hafta arasında düzenlenen saldırıların sonrasında her iki cepheden de Pakistan'a tepki yükseldi. Yeni Delhi'nin müttefiki ABD de Pakistan'a tepki gösterenler arasında yer aldı. İran'ın Pakistan sınırı yakınındaki Zahidan kentinde geçen çarşamba günü Devrim Muhafızları'na yönelik saldırıda 27 asker ölmüş, saldırıyı Ceyşu'l Adl isimli örgüt üstlenmişti. Tahran saldırıyla ilgili İsrail, ABD, Suudi Arabistan'ın yanı sıra Pakistan'ı da suçlamıştı. Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Tümgeneral Caferi önceki gün, "Pakistan hükümeti, teröristlerin nerede olduğunu biliyor." dedi.
Cumhuriyet

'Güvenli Bölge' Çekişmesi 
Trump yönetiminin asker çekme kararı sonrasında Suriye'nin kuzeyi için Türkiye ve ABD tarafından farklı yorumlarla dile getirilen "güvenli bölge" planı önceki gün başlayan Münih Güvenlik Konferansı'nın da gündeminde. Üç gün sürecek konferansın ilk gününe geçen ay Türkiye'ye de ziyaret gerçekleştiren Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'ın konuşması damga vurdu. IŞİD'in Irak ve Suriye'de yenilgiye uğratıldığını, şimdi bölgede istikrarın sağlanmasına odaklanması gerektiğini belirten Graham, "IŞİD sonrası istikrarı sağlama konusunda bir eylem planımız olmazsa Türkiye Suriye'ye girecektir ve YPG konusunda söylediğini yapacaktır" dedi.
Cumhuriyet

İran'dan Riyad'a Gözdağı 
İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Pakistan sınırındaki Sistan ve Beluçistan eyaletinde Devrim Muhafızları Ordusu mensuplarını hedef alan terör saldırısının ardından Pakistan ve Suudi Arabistan'ı suçladı. Caferi "Pakistan hükûmeti, teröristlerin nerede olduğunu biliyor" dedi. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ABD ve İsrail'in talimatıyla teröristleri desteklediğini öne süren Caferi "Suudi Arabistan'a cevabımız farklı olacak" ifadesini kullandı. İran, saldırıda 27 askerini kaybetmişti.
Türkiye

Tampon Bölgenin Askeri Avrupa'dan 
ABD, Suriye'de Türkiye sınırı boylarında bir tampon bölge kurmak için Avrupa ülkelerinden asker göndermelerini isteyecek. Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Münih Güvenlik Forumu'nda konuşan ABD'nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye planını açıkladı. DEAŞ sonrasını Başkan Trump ile kapsamlı bir şekilde konuştuklarını belirten Graham "Başkan Trump yakında size gelecek ve yardımınızı isteyecek ve siz de umarım ki 'evet' diyeceksiniz ve buna karşılık ise sadece ABD'ye has kabiliyetlerimiz de Suriye'deki savaşta kalmaya devam edecek" diye konuştu.
Türkiye

EKONOMİ
Dolar: 5,2767-5,2814    
Euro: 5,9613-5,9676
Sterlin: 6,8008-6,8094                                            
Gram Altın: 224,0922-224,3274

Merkez Bankası'ndan Likidite Hamlesi 
Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğe göre; Merkez Bankası zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitti ve bankaların yükümlülüklerini düşürerek piyasadaki likiditeyi artırdı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, hafta arasında düzenlemenin sinyalini vermişti. Yapılan ayarlamaya göre; TL zorunlu karşılık oranlarının 1 yıla kadar vadeli mevduat/katılım fonları ile 3 yıla kadar (3 yıl dahil) vadeli diğer yükümlülüklerde yüzde 1, diğer vadelerde yüzde 0.5 indirime gidildi. Zorunlu karşılıklar, mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak, merkez bankasında tutmaları gereken mevduatlarının kanunen saptanmış oranıdır. Zorunlu oranlarda yapılan indirimle para bankalarda kalıyor. Bu da bankaların daha rahat kredi vermesine imkan tanıyor.
Posta

Kitapta Vergi Heyecanı 
Ocak ayı ortasında çıkan ve 1 Şubat itibarıyla yürürlüğe giren '7161 sayılı Kanun'da kitabın ve süreli yayınların yayıncıdan ilk çıkışında, 100 lira üzeri satışlarda KDV muafiyeti getirilmişti. Ancak dağıtımcıların ve perakendecilerin satışlarında uygulayacakları KDV yüzde 8 olarak kalmıştı. Yani bu uygulamanın okura bir faydası olmamıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada ise kitap, dergi ve gazetelerde KDV'nin sıfıra düşürülmesi uygulamasının yayıncıları ve satıcıları kapsayacak şekilde genişletileceğinin müjdesini vermişti.
Posta

Tarım Ve Hayvancılığa 1,5 Milyar Tl Hibe 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı- 2 (IPARD) kapsamında 5. başvuru çağrısına başladıklarını; bu kapsamda 250 milyon avro, yani 1,5 milyar liralık hibe paketini üretici ve yatırımcıya sunduklarını belirtti. Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) organize edilen programın 42 ilde uygulandığını, 16 alt sektördeki yatırımların desteklendiğini belirten Pakdemirli, "IPARD programı kapsamında son 7 yılda toplam 14 bin 500 projeye yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağladık." dedi.
Türkiye

Intertraffıc İstanbul Fuarı Başlıyor 
UBM Turkey ve RAI Amsterdam ortaklığı ile düzenlenen Intertraffic İstanbul 10. Uluslararası Altyapı, Trafik Yönetimi, Yol Güvenliği ve Park Sistemleri Fuarı 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında ulaştırma ve altyapı sektörünün liderlerini İstanbul Fuar Merkezi'nde tek çatı altında buluşturacak. Intertraffic İstanbul'a Avrupa, Asya, Balkan ve Körfez ülkeleri pazarlarına ulaşmak isteyen 125'ten fazla katılımcı firma ile 5 bine yakın ziyaretçi bekleniyor. Türkiye'nin yeni işbirlikleri geliştirmek adına hedef pazar olarak belirlediği ülkelerden gelecek ziyaretçiler, sektöre yeni fırsatlar sunacak.
Star

9 Milyar Lira Yatırım 
Koç Holding, 2018'de konsolide bazda toplam yüzde 44.8 artışla 143.2 milyar lira gelir elde ederken, yüzde 12.8 artışla 5.5 milyar TL ana ortaklık payı net dönem kârı gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya göre şirket, 2018'deki 9 milyar TL'lik kombine yatırımla, son 5 senede 37 milyar liralık yatırım hacmine ulaştı. Türkiye'nin özel sektör Ar-Ge harcamalarının yaklaşık yüzde 11'ini gerçekleştiren Koç'un kombine yurtdışı gelirleri de 20 milyar dolara çıktı.
Cumhuriyet

SPOR
Kupa Beyi Efes 
Ankara'da oynanan 34. Erkekler Türkiye Kupası'nda yarı finalinde Beşiktaş Sompo Japan'ı 78-70 yenen Anadolu Efes adını finale yazdırdı. Fransız oyuncusu Adrien Moerman'ın hem içeriden hem de dışarıdan oldukça etkili oynadığı ilk çeyreği 24-14'lük üstünlükle geçen lacivert- beyazlılar henüz ilk periyotta yakaladığı bu avantajını maçın sonuna kadar taşımayı başardı.
Türkiye

Bir Varmış Bir Yokmuş 
33. dakikada VAR kararıyla Jahovic atıldı, on kişi kalan Konya, Fofana'yla öne geçti. Sarı-lacivertliler Jailson'la beraberliği buldu. Alper'in golü VAR kararıyla iptal edildi. Fenerbahçe: 1 Konyaspor: 1. Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman maçın ardından, "Söyleyecek çok fazla bir şey yok. Verilmesi gereken bir kırmızı kart (Skrtel) verilmedi. Verilmemesi gereken (Jahovic) bir kırmızı kart verildi. Maçın rengi değişti. Golü bulmamız çok kolay değildi." dedi.
Türkiye

Rakip Kasımpaşa 
Galatasaray, Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında bugün deplasmanda Kasımpaşa ile karşılaşacak. Recep Tayyip Erdoğan Stadı'nda saat 19.00'da başlayacak ve beIN Sports 1'den naklen yayımlanacak mücadeleyi hakem Ali Palabıyık yönetecek. Sarı-Kırmızılılar, bu sezon Süper Lig'de deplasmanda çıktığı 10 karşılaşmanın 4'ünü kazanırken, 4'ünde mağlup oldu, 2'sinde berabere kaldı. Galatasaray'ın devre arasında 10 milyon Avro bonservisle Kasımpaşa'dan transfer ettiği forveti Mbaye Diagne, bugün eski takımına karşı forma giyecek.
Cumhuriyet

Q7: Kalacağım 
Beşiktaş'ın Portekizli yıldızı Quaresma, Evkur Yeni Malatya maçı sonrası yaptığı açıklamada sözleşmesi bitene dek Siyah-Beyazlılarda kalacağını söyledi. Quaresma, takım olarak iyi yolda olduklarını belirterek, "Kazanmak önemliydi. Önümüzdeki hafta derbi maçı var. İyi bir hava yakaladık. Sıkı çalışarak bu havayı devam ettirmek istiyoruz" dedi. Takımdan ayrılacağı yönündeki iddiaları da yanıtlayan Portekizli, "Buradayım, burada devam edeceğim. Birçok yorumcu yazdı, yazıldı, çizildi; Porto'ya, Çin'e, Arabistan'a gidiyor diye... Bunların hiçbiri doğru değil. Aynı zamanda benim tarafımdan bakıldığında şahsıma yapılan bir saygısızlık olarak değerlendiriyorum. Ben Beşiktaş taraftarına saygı duyuyorum." İfadelerini kullandı.
Cumhuriyet


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme