.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

18 Şubat 2019 Pazartesi

18.02.2019 Genel Gündem

18.02.2019
TÜRKİYE
İstanbul'da 30 Bin Yapı Dönüştürülecek 
TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım, Fatih'i eski İstanbul olarak ilan edeceklerini ve kentte 30 bin yapının dönüştürüleceğini söyledi. Binali Yıldırım eşi Semiha Yıldırım'la birlikte TRT'de yayınlanan 'Vapur Çay Simit Sohbet' programının konuğu oldu. İstanbul'la ilgili planlarını açıklayan Yıldırım özetle şunları söyledi: "Haydarpaşa deyince İstanbul-Bağdat demiryolu akla gelir. Şark demiryollarının başlangıcı buradan geçiyor. Bu bölgenin planları yapıldı. Öyle alışveriş merkezi, binalar falan yok. Burası yaşam merkezi olarak düzenlenecek…"
Hürriyet


Yine Siyasi Mühendislik Yapılıyor 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi yine çok büyük bir siyaset mühendisliği yapılıyor. CHP ile Pensilvanya, adı İYİ olan parti ile bölücü örgütün siyasi uzantısı zillet ittifakı şemsiyesi altında bir araya getiriliyor" dedi. Afyonkarahisar ve Balıkesir'de toplu açılış törenlerinde konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Biz partimizi burada kurduk, buradan yola çıktık. Ne bereketli bir yola çıkıştı. O günden bugüne 17 yıl hep tek başımıza iktidar olduk. Türkiye 31 Mart günü hayati önemde bir seçim yaşayacak. 31 Mart'ta sandıkta belediye başkanıyla, meclis üyesiyle istiklal ve istikbalimizi oylayacaksınız. 31 Mart'ta vatanımızın geleceği adına çok kritik bir karar vereceksiniz..."
Hürriyet

İstanbul Spor Kenti Olacak 
CHP'nin İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer'de amatör spor kulüpleri temsilcileri ile görüştü. Spor projelerini anlatan İmamoğlu, "İstanbul'a derhal 3 tane atletizm stadı yapacağız. Olimpiyatlar ancak bu yatırımlarla şehrimize gelir. İstanbul spor kenti olacak. Obeziteyle mücadele için 'Yürü be İstanbul' projesi hazırladık. İnsanlar yürüdükçe elde edeceği puanlarla toplu taşıma araçlarına ücretsiz binecek, tiyatroyu bedava izleyecek" dedi.
Posta

Öğrenci Evinde Menemen Yaptı 
AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, yerel seçim çalışmaları kapsamında 'İzmir'i dinliyorum' adıyla 'WhatsApp hattı' oluşturdu. Ege Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Okan Alaylı ile Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Veysel Okuducu, bu vasıtayla Zeybekci'yi Bornova'da kaldıkları eve davet etti. Zeybekci, bu davet üzerine öğrencilerin evine sürpriz ziyarette bulundu. Bu sırada eve gençlerin okul arkadaşları da geldi. Gençlerle sohbet eden Zeybekci, öğrencilik yıllarından anılarını anlatarak, menemeni güzel yaptığını söyledi.
Türkiye

Seçmenlerle İttifak 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti'yle yapılan ittifakın yanı sıra HDP'li seçmenlerle yakınlaşmaları üzerinden yapılan eleştirilere, "sandıkta tüm seçmenlerle ittifak" söylemiyle yanıt verdi. AKP'li seçmene de talip olduklarını dile getiren CHP lideri, "Bizi 'şununla bununla ittifak yaptınız' diye eleştiriyorlar. Sandıkta tüm seçmenlerimizle ittifak yapıyoruz. AK Partili kardeşlerim, vereceksin kardeşim, CHP'ye oy vereceksin. Hep birlikte Türkiye'yi aydınlığa çıkaracağız" diye konuştu.
Cumhuriyet

DÜNYA
Dananın Kuyruğu 23 Şubat'ta Kopacak 
Venezuela lideri Nicolas Maduro ile kendini başkan ilan eden muhalif Juan Guaido arasındaki mücadele sürüyor. Guaido'yu destekleyen ABD, Kolombiya'nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentine yardım malzemesi yığmayı sürdürüyor. Maduro'nun 'Ülkeye sokmam' dediği yardımlar için Guaido halka, yardımları almak için 23 Şubat'ta toplu eylem çağrısı yaptı. Öte yandan, Maduro ABD yaptırımlarını delmek için Rusya'da petrol alanların para yatırabileceği bir hesap açtırmıştı. Rusya bu hesabı dondurdu.
Posta

İngiliz Havayolu Şirketi Flybmi'den Brexit İflası 
İngiltere'de, bölgesel havayolu şirketi Flybmi, Avrupa Birligi'nden (AB) çıkıs (Brexit) sürecinin yarattığı belirsizliklerin Avrupa'da iş yapma kabiliyetini sekteye uğrattığı gerekçesiyle hükümetten iflas talebinde bulundu. Şirketin işletmecisi Midland Regional Limited'dan yapılan açıklamada, "Brexit sürecinin yarattığı belirsizliklerden etkilendiğinden şirketimizin Avrupa'da iş anlaşmaları yapma şansı azalmıştır" denildi. İflas sürecinin başlatılması için hükümetten kayyum atamasını talep eden şirket, tüm uçuşlarının iptal edildiğini duyurdu.
Star

Pakistan'da Selman Tatili 
Belucistan ve Keşmir'deki kanlı saldırılar sonrasında İran ve Hindistan'ın hedefindeki Pakistan, insan hakları ihlalleri nedeniyle dünya kamuoyunda tartışmaların göbeğindeki Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a şaşaalı bir evsahipliği yapıyor. Tarihinin en ciddi ekonomik bunalımlarından birini yaşayan Pakistan'ın, Veliaht Prens'in ziyaretinden yaklaşık 10 milyar dolarlık ticari anlaşmalarla çıkmayı hedeşediği, Selman'ın ise muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle sarsılan imajını düzeltme çabasında olduğu yorumu yapıldı.
Cumhuriyet

'İsrail'le Savaş Riski Yüksek' 
Dünyanın pek çok ülkesinden üst düzey politikacıların katıldığı Münih Güvenlik Konferansı'nın son gününde bir konuşma yapan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD ve İsrail'e karşı sert açıklamalar yaparken, uluslararası nükleer anlaşma (JCPOA) ve yaptırımlarla ilgili ise Avrupa Birliği'ne (AB) sitemde bulundu. İranlı Bakan, halihazırda Suriye ve Lübnan üzerinden ilişkilerde yüksek gerilim yaşanan İsrail'i uyardı.
Cumhuriyet

EKONOMİ
Dolar: 5,2758-5,2769    
Euro: 5,9594-5,9679
Sterlin: 6,8161-6,8178                                            
Gram Altın: 224,0922-224,3274

Rehinli Destek 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Taşınır Rehni sistemiyle KOBİ'lerimize 237 milyar lira, 38 milyar dolar ve 11 milyar Euro finansman imkanı sağlandı. Bugüne kadar fiili kullandırım yaklaşık 96 milyar lirayı buldu" ifadesini kullandı. Pekcan, yaptığı açıklamada, KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak, taşınırların ticari işlemlerde teminat olarak kullanılmasını yaygınlaştırmak, alacağın tahsili için alternatif imkanlar getirmek amacıyla reform niteliğindeki Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu'nun 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girdiğini hatırlattı.
Hürriyet

Muhtaç Ailelere Elektrik Desteği Haftaya 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan muhtaç hanelere elektrik tüketim desteğinin gelecek hafta başlatılması planlanıyor. Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerine verilecek 80 liraya kadar elektrik desteğinin haftaya uygulamaya girmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıklarınca geliştirilen model kapsamında, aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketimler devlet tarafından karşılanacak. Bu kapsamda elektrik tüketim desteğinden yararlanacak hak sahibinin Türk vatandaşı olması şartı aranacak.
Hürriyet

Dış Açığa 'Altın' Çözüm 
Petrol kaynakları yeterli olmasa da Türkiye, sanayi, teknoloji ve kimya sektörünün en çok ihtiyacı olan madenleri bünyesinde barındırıyor. Altın dahil keşfedilen yüzlerce maden var. Birçoğu da ruhsatlandırılan bu madenlerin gün yüzüne çıkarılması şart. Gelişmiş ülkelerde madencilik gelirinin milli gelire oranının yüzde 5- 10 olduğunu belirten Niziplioğlu Holding Başkanı Ömer Niziplioğlu, "800 milyar dolarlık milli gelirimize göre, 40 milyar dolarlık ihracatın olması gerekiyor" dedi.
Posta

Yeni Corolla İle Hedef Liderlik 
Dünyada en fazla satan model olma ünvanını taşıyan 'Corolla' yeni versiyonu ile Türkiye'de Renault Megane, Honda Civic gibi otomobillerin yer aldığı C (kompakt) sınıfta liderliği hedeşiyor. Markanın yeni global mimarisi TNGA GA-C platformunda tasarlanan Corolla'dan, Türkiye'de 2019'da 20 bin adet satış öngörülüyor. Yeni Corolla'nın, hibrit versiyonu 137.5 bin TL'den, benzinlileri ise hurda teşviği ile 95.7 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.
Posta

Dev Buluşma 
Ülkemizin imalat lokomotifi konumunda olan otomotiv sanayiinin paydaşları, küresel arenada otomotiv sektöründe yaşanan hızlı değişime paralel bir yol haritası çıkarmak için bir araya geldi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) koordinasyonunda otomotiv ana ve tedarik sanayi firmalarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda araçlardaki elektronik ve yazılım ağırlığının gittikçe artacağı konusuna dikkat çekildi.
Türkiye

SPOR
Kan Kaybediyor 
İstanbul'da Galatasaray'a yenilen bordo-mavililer, sahasında beklemediği bir yenilgi aldı. Rodallega'nın penaltı kaçırmasından sonra Yalçın'ın ekibi Cisse'nin iki golüyle Akyazı'yı yıktı. Trabzonspor-A. Alanyaspor: 0-2. Trabzonspor Teknik Direktörü Ünal Karaman, Alanyaspor mağlubiyetini yorgunluğa bağladı. Karaman, "Belli bir yorgunluk var. Az sayıda futbolcu kullandık. Her ne olursa olsun bize yakışır bir duruş sergilemeliyiz sahada. Bu sadece penaltı pozisyonu için değil. Şartlar ne olursa olsun Trabzonspor'sanız ona göre duruşunuz olmalı. Penaltı sonrası pozisyonlar verdik." dedi.
Türkiye

Afrika Elması 
Kritik maçta Trezeguet'nin golüyle geri düşen Aslan, Cezayirli yıldızı Sofiane Feghouli'nin üç golüyle güldü Bir başka Afrikalı Younes Belhanda da attığı gol ve yaptığı asistle üç altın puanda büyük pay sahibi oldu. Kasımpaşa-Galatasaray: 1-4. Gecenin adamı olan Sofiane Feghouli maçın ardından performansını takım arkadaşlarına borçlu olduğunu söyledi.
Türkiye

Kupa Fenerbahçe'nin 
34. Basketbol Erkekler Türkiye Kupası'nda F.Bahçe Beko, 15. kez finali gören Anadolu Efes'i 80-70 yenip 6. kez şampiyon oldu. Sarı-Lacivertlilerde Fransız Lauvergne, Vesely ve Ennis, sakatlıkları nedeniyle kadroda yoktu. A.Efes Koçu Ergin Ataman, yabancı tercihini Beaubois'dan yana kullandı. F.Bahçe Beko, 15 üçlük (11/26) kaçırırken 20 asist yaptı, 6 da top kaybetti.
Cumhuriyet

File Derbisi Eczacıbaşı'nın 
Vestel Venus Sultanlar Voleybol Ligi'nin derbisinde Eczacıbaşı VitrA, Beşiktaş'ı 3-0 yenip namağlup liderliğini sürdürdü. Turuncu-Beyazlılarda Boskovic, 17 sayı üretti. F.Bahçe OPET ise Çanakkale Belediyesi'ni 25-15, 25-19, 25-21'lik setlerle 3-0 yendi. Sarı-Lacivertlilerde Vargas 20, Bricio 17, Eda 10 sayıyla oynadı. Diğer sonuçlar: Halkbank-G.Saray HDI Sig.: 1-3, Nilüfer B.-Aydın BŞB.: 3-0, K.Beylikdüzü-VakıfBank: 0-3, THY-Karayolları: 3-0, Efeler Ligi: Tokat B. Plevne-G.Saray: 2-3, M.Piyango-Halkbank: 0-3.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme