.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

20 Şubat 2019 Çarşamba

20.12.2019 Genel Gündem

20.12.2019
TÜRKİYE 
Cumhur İttifakı Son Gün Genişledi 
Yerel seçimlere girecek siyasi partiler için aday listelerini teslim süresi dün saat 17.00'de sona erdi. Partiler listeleri Ankara Merkez Seçim Kurulu Başkanlığı'na teslim etti. Son saatlerde AK Parti ve MHP'nin Cumhur İttifakı genişledi. AK Parti ve MHP 30 büyükşehirde işbirliğine gitmişti. Adana, Mersin ve Manisa büyükşehir belediyeleri ile 50 il için aday çıkaran MHP 27 büyükşehirde AK Parti'yi destekleyeceğini açıklamıştı. AK Parti buna karşılık 3 büyükşehirde MHP adayını destekleyeceğini duyurmuştu.
Posta


Yeni Göçü Tek Başımıza Göğüsleyemeyeceğiz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye kaynaklı göç probleminin tek çözüm yolu, mültecilerin bizim sınırlarımız içinde tutulması olarak görülemez" dedi. Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda Budapeşte Süreci 6. Bakanlar Konferansı'na katılan konuk bakan ve heyet başkanları onuruna verdiği akşam yemeğinde özetle şunları söyledi: "Suriye kaynaklı göç probleminin tek çözüm yolu, mültecilerin bizim sınırlarımız içinde tutulması olarak görülemez. Türkiye böyle bir yükü, böyle ağır bir sorumluluğu ilanihaye taşımak zorunda değildir"
Hürriyet 

Hiç Kimse Yargı Bağımsız Diyemez 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tanzim sataş kuyruklarıyla ilgili "Bu varlık kuyruğudur" diyen Erdoğan'a "Peki sevgili kardeşim en varlıklı adam sensin, e sen niye bu kuyrukta yoksun" diye sordu. Cumhuriyet gazetesi davasındaki onama kararını da eleştiren Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de yargının bağımsız olduğunu bana hiç kimse söyleyemez" dedi.
Hürriyet

Fetö'de 398 Kişiye Kozmik Yakalama Kararı 
Türkiye genelinde FETÖ'ye yönelik başlatılan "mahrem imamlarla" ankesörlü telefonlardan ardışık aramalarla haberleştikleri tespit edilen 345 kişi hakkında yakalama karan çıkarıldı. Ankara'da örgütün kadın yapılanmasına yönelik başlatılan operasyonda FETÖ üyeliğinden hakkında soruşturma ya da dava bulunan kişilerin eşleri olan kadınlarla irtibat sağladığı tespit edilen "kozmik bacı" lakaplı Yasemin Ören de gözaltına alındı.
Milliyet

'İstinaftan' 7 Kişi İçin Hapis Çıktı 
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, eski Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının yargılandığı davada, yerel mahkemece verilen hapis cezalan ile beraat hükümlerini onadı. Karar uyarınca Musa Kart ve Güray Öz'ün de arasında olduğu 7 sanık tekrar cezaevine girecek. Kararda Ahmet Şık'ın suç tarihinde milletvekili dokunulmazlığına sahip olmadığı, bu nedenle milletvekili dokunulmazlığından yararlanamayacağı belirtildi.
Milliyet

DÜNYA
Selman Arabulucu Olma Çabasında 
Hindistan ile Pakistan arasında ihtilafın yaşandığı Keşmir'deki intihar saldırısının ardından derinleşen krizin çözümü için Riyad da devreye girdi. Asya turunun ilk durağı olan Pakistan'a ziyaretinden sonra rotayı Hindistan'a çeviren Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, temasları sırasında iki ülke arasındaki gerilimi azaltmak için çaba göstereceği duyuruldu.
Cumhuriyet

Trump'ı Yine Yargıya Taşıyorlar 
ABD'de Başkan Donald Trump'ın Meksika sınırına örmek istediği duvarın finansmanına ilişkin kriz sürüyor. Ülkedeki 16 eyaletin, Trump'ın duvarı finanse etmek amacıyla ilan ettiği "ulusal acil durumun" kaldırılması için mahkemeye başvurduğu bildirildi. Kaliforniya'nın başını çektiği eyaletler, Trump'ın başkanlık yetkilerini kötüye kullandığını savunuyor. Başkan Trump'ın seçim vaatlerinden biri olan ve oldukça tepki çeken Meksika duvarına ayrılan fon için Demokratların onay vermemesi nedeniyle bütçe de onaylanamamış, hükümet 35 gün kapalı kalmıştı. Trump'ın, göreve gelmesinin ardından ilk icraatlarından biri göçmenlerin ülkeye girişine sınırlama getirmek olmuş, bu karar yine kimi eyalet tarafından yargıya taşınmıştı.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,9981-6,0039
Sterlin: 6,9068-6,9120
Gram Altın: 228,3966-228,5834

Türkiye Fonla Tanıtılacak 
Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Türkiye'de turizmin gelişmesi ve tanıtımı için "Turizm Geliştirme Fonu" kurulacağını anımsatarak, Türkriye'nin tanıtımı için 30 milyon dolar yerine 150 milyon dolar ayrılacağını söyledi. Demirer, fonun 11 kişilik yönetiminde TURYİD'in de olacağını kaydederek, buraya özel sektörün de kaynak aktaracağını, paranın yüzde 70'inin tanıtıma yüzde 30'unun da yabancı fonları çekmeye aktarılacağını söyledi.
Cumhuriyet

40 Yılın En Zor Dönemi 
Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, 40 yıldır içinde bulunduğu akaryakıt sektörünün en zor dönemden geçtiğini dile getirdi. 140 milyar TL'lik büyüklüğe ulaşan sektörde kâr marjlarının çok düştüğüne dikkat çeken Okumuş, günde 10 bin litrenin altında satış yapan firmaların zarar ettiğini, sektörde bayi başına satış ortalamasının ise 3 bin litreye düştüğünü açıkladı.
Cumhuriyet

Belediyelere Acil Çağrı 
İstanbul Kartal'da Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesinin ardından gözler riskli binalara çevrilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak, riskli binaları öncelikli olarak dönüştürecek yeni bir dönem başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla, en riskli alanların 3 ay içerisinde Bakanlığa bildirilmesi için 81 ile genelge gönderildi.
Posta

Civic Sedan Bitiyor Fabrika Bekliyor! 
Japon Honda, 2021 yılından itibaren İngiltere fabrikasını kapatacağını, Türkiye fabrikasında ise Civic Sedan üretimim sonlandıracağını açıkladı. Bu kararla Avrupa'da üretimi tamamen bitirme sinyalini veren Honda'nın Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, Civic Sedan modelinin üretiminin biteceğini ama Gebze'daki fabrikanın kapanacağına ilişkin resmi kararın henüz verilmediğini söyledi.
Hürriyet

Nöbetçi Noter Geliyor 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Çok yakında nöbetçi noter uygulamasını ülkemizde görmeye başlayacağız. Daha sonra da kapsamını genişletmiş olacağız" dedi. Gül, bakanlık yetkililerinin üzerinde çalıştığı nöbetçi noter uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Milliyet

SPOR 
Forman İçin Oyna 
Süper Lig'de kötü bir sezon geçiren Fenerbahçe'de gözler Zenit ve Beşiktaş maçlarına çevrildi. Sarı-Lacivertli ekibin teknik patronu Ersun Yanal, bu iki karşılaşmanın camia için önemini futbolcularına da anlatmaya çalışıyor. Dün yapılan idman öncesinde oyuncularıyla bir araya gelen Yanal, "Her şeyi geride bırakın ve kim olduğunuzu gösterin. Formanız için, armanız için, taraftar için Zenit ve Beşiktaş maçlarını kazanmak için terinizin son damlasına kadar savaşmanızı istiyorum. Bu iki maçta alınacak galibiyet camiamız için büyük moral olacak" dedi. Sarı- Lacivertli futbolcular, bu konuşmanın ardından Yanal'ı ayakta alkışlarken, Zenit ve Beşiktaş maçlarında zafer sözü verdiler.
Posta

Diagne İçin Kükreme Zamanı 
Galatasaray, ligin ilk yarısında Kasımpaşa'da 20 golle yıldızlaşan Mbaye Diagne'yi 10 milyon Euro bedelle kadrosuna katmıştı. Hem Diagne'nin önceki performansı hem de kendisine ödenen ücret nedeniyle Senegalli futbolcudan beklentiler yükselmişti. Trabzon karşısında penaltıdan fileleri havalandıran Diagne, Kasımpaşa karşısında ise düşük bir performans sergilemişti.
Posta

Trabzonspor'a Çifte Şok 
Sezonun ikinci yarısında hayal kırıklığı yaratan Trabzonspor, deplasmanda Göztepe ile oynayacağı maçın hazırlıklarına başladı. Ünal Karaman yönetimindeki çift kalede Novak ve İbanez'in sakatlanması moralleri bozdu. İki oyuncu da çalışmayı yarıda bıraktı. Sakatlıkları süren Onazi, Pereira, Amiri ile Abdülkadir Ömür'ün de tedavilerine devam edildi.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme