21 Şubat 2019 Perşembe

21.02.2019 Genel Gündem

21.02.2019
TÜRKİYE
Huzurevi Değil Aynı Çatı 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'deki 'Birinci Yaşlılık Şurası'nda konuştu. Türkiye'de 65 yaş ve üstü nüfus oranının yüzde 8.8'e ulaştığını aktaran Erdoğan, "Yaşlı nüfus oranımızın 2040'ta şimdikinin iki katına ulaşması bekleniyor. İşte bunun için katıldığım tüm nikah törenlerinde gençlerimize en az 3 çocuk, mümkünse daha fazlasını tavsiye ediyorum. Mecburuz çünkü dinamik, genç nüfus yapısını sağlam tutmalıyız. Bilhassa bizim gibi ülkeler için nüfus güçtür" dedi.
Posta


Kocamaz Formülü 
İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz'ın adaylık başvurusu, İl Seçim Kurulu'na 25 dakika geç teslim edilmişti. Olayın ardından İYİ Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca görevden alınmıştı. İYİ Parti'den "Bu partimize yönelik 'dahili' bir operasyondur" açıklaması yapılmıştı. Kocamaz da süreci 'ihanet' olarak değerlendirmişti. İYİ Parti, adaylık krizini aşmak için çözüm yolları arıyor. Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yapılan itirazın olumsuz sonuçlanması halinde Kocamaz'ın İYİ Parti'den adaylığı mümkün değil. Ancak bir yol daha var.
Posta

Millet İttifakı'na 3 İl Daha Eklendi 
CHP ve İYİ Parti kurmayları ittifak yaptıkları il sayısını son dakika hamlesiyle 50'den 53'e çıkardı. CHP Karabük adayını geri çekerken, İYİ Parti Sivas ve Amasya'da aday göstermeyerek CHP adaylarını destekleme kararı aldı. CHP ve İYİ Parti'nin yerel seçim iş birliği, aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunulduğu önceki gün son anda değişti.
Milliyet

Cübbe Töreninde Yemin Uyarısı 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Yüce Divan sıfatını da taşıyan Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) atadığı dördüncü üye olan eski Adalet Bakan Yardımcısı ve eski AK Parti milletvekili Yıldız Seferinoğlu dün devlet zirvesinin önünde yemin ederek resmen görevine başladı.
Hürriyet
  
6 Yıl Sonra 16 Ağır Müebbet 
Gezi Parkı eylemlerine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada iş inşam Osman Kavala, oyuncu Mehmet Ali Alabora, Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı'nın da aralarında bulunduğu 16 şüpheli için "Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi.
Hürriyet

DÜNYA 
'Yardım' Teyakkuzu 
Venezüella'da muhalefetin çağrısıyla ABD'nin gönderdiği, hükümetin "ülkeyi istilanın gerekçesi olarak kullanılma tehlikesi" nedeniyle kabul etmediği insani yardıma ilişkin yüksek tansiyon sürerken ordunun hafta sonu için alarma geçtiği bildirildi. Savunma Bakanı Vladimir Padrino, kendisini "geçici devlet başkanı" ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido'nun geçen hafta Kolombiya'ya ulaşan insani yardım konvoyunun ülkeye girmesi için işaret ettiği 23 Şubat öncesinde askerlerin sınırdaki pozisyonlarında kalacağını duyurdu. Padrino ayrıca ordu yönetiminin "koşulsuz bir biçimde Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya bağlı olduğunu" vurguladı. ABD Başkanı Donald Trump, Maduro'ya bağlı kalan ordu mensuplarının "geleceklerini riske attığını" söylemiş ve insani yardımların ülkeye girişine izin vermeleri çağrısı yapmıştı.
Cumhuriyet

Ap Türkiye Defterini Kapatıyor 
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öneren karar tasarısı, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Dışişleri Komisyonu'nda 7'ye karşı 47 oyla kabul edildi. Hollandalı parlamenter ve Türkiye raportörü Kati Piri tarafından kaleme alınan taslak raporun komisyondaki oylaması öncesi, AP'de temsil edilen belli başlı siyasi gruplar arasında uzlaşılarak hazırlanan 22 değişiklik önergesi de oyçokluğuyla kabul gördü. DW Türkçe'de yer alan habere göre, AP'nin 12 Mart'ta Strasbourg'daki genel kurul oturumunda tartışılıp, 13 Mart'ta oylayacağı taslak karar metninin en önemli mesajını Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması önerisi oluşturuyor. Kati Piri taslak karar metinde bu bölümü "AP, müzakerelerin askıya alınması çağrısında bulunur" şeklinde ifade etti. Ancak siyasi gruplar bu ifadeyi "AP müzakerelerin askıya alınması tavsiyesinde bulunur" şeklinde değiştirdi. Bu karara gerekçe olarak "demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve temel haklar alanlarındaki ciddi gerileme" gösteriliyor.
Cumhuriyet

Abd'yi Hedef Alırız 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen yılki seçimleri kazanmasının ardından ilk kez Rusya Parlamentosu ve ulusa seslendi. Putin, konuşmasının önemli bir bölümünü ABD'ye ayırdı ve yüksek perdeden uyanlarda bulundu. Rus lider, Federal Meclis üyelerine hitaben yaptığı yıllık konuşmada, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilme kararını ve gündemi değerlendirdi.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0460-6,0503
Sterlin: 6,9525-6,9600
Gram Altın: 229,1445-229,3258

Derin Kriz Uyarısı 
Türkiye'nin dev holdinglerinin yer aldığı ve "patronlar kulübü" olarak bilinen Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜ- SİAD) 49. Olağan Genel Kurul toplantısı ile yönetim kurulu değişikliğine gitti. Siyaset ve ekonomi sahnesinde sert rüzgârların estiği son 2 yıllık dönemde TÜSİAD'da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten ve uzlaşmacı kişiliği ile öne çıkan Erol Bilecik, başkanlık bayrağını Simone Kaslowski'ye devretti. Seçimler öncesinde ekonomik göstergelerdeki tepetaklak inişe dair mesajların ve uyarıların öne çıktığı TÜSİAD Genel Kurulu'nda yüksek enflasyonun yarattığı tehlikeye dikkat çekildi. Pazar tezgâhlarındaki fiyatlar, genel kurul gündemine kadar uzarken, iş dünyasından "Reel sektörün finansman krizi çözülemezse bankalara sıçrar. Derin krizler böyle gelişir" uyarısı geldi.
Cumhuriyet

İstihdama Destek Çiftçiye Kolaylık 
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba teklif, birçok kesimin elini rahatlatacak düzenlemeler içeriyor. Bunlardan en başta gelenlerden bir tanesi engelli bakım maaşlarıyla ilgili. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon engelli vatandaş var. Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlara devlet destek sağlıyor. Bunun üç şartı bulunuyor. 1) Gelir, 2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması, 3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.
Posta

Ülker'den Godıva İçin Kısmi Satış 
Ülker'in çatı şirketi Yıldız Holding, dünyaca ünlü çikolata markası Godiva'nın Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki perakende ve dağıtım operasyonlarını Güney Kore merkezli özel sermaye fonu MBK Partners'e satmak için anlaşmaya vardı. Satış kapsamına sözkonusu bölgelere tedarik sağlayan Belçika'nın başkenti Brüksel'deki üretim tesisi de dahil edildi.
Posta

Halde '9 Kat Oyunu' Bozuldu 
Gıda fiyatlarındaki spekülasyonun ardından hükümet denetimleri artırma kararı almıştı. Son dönemde hallere yönelik denetimler artmış ancak bazı hallere Ticaret Bakanlığı ekiplerinin girmesine dahi engel olunmuştu. Hükümetin kararlı bir şekilde konunun üzerine gitmesi hallerdeki vahim tabloyu ortaya çıkardı. 2 milyon lira ceza Firmaların maliyetleri ile satış fiyatlarını karşılaştıran ekiplerin ortaya çıkardığı tablo, oynanan oyunu gözler önüne serdi.
Milliyet

Kdv İadeleri Hızlanıyor 
KDV iade taleplerinin yüzde 50'si 10 iş günü içinde mükellefe iade edilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın KDV Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Martta yürürlüğe girecek düzenleme ile Yemini Mali Müşavir (YMM) KDV İadesi Tasdik Raporuna Dayalı İadeler bölümüne, "KDV İadesi Ön Kontrol Raporuna Dayalı İade Uygulaması" eklendi.
Milliyet

SPOR 
Hedef Çifte Tur 
Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi son 32 turunda ilk maçta 1-0 yendiği Rus ekibi Zenit'le bugün deplasmanda karşılaşacak. Saint Petersburg şehriyle aynı ismi taşıyan statta saat 20.55'te başlayacak müsabakayı İngiliz hakem Michael Oliver yönetecek. Mücadele beIN Sports 1'den canlı yayımlanacak. Fenerbahçe, her türlü galibiyet ve beraberlikte turu geçen taraf olacak. Sarı-Lacivertliler, deplasmanda gol bulması durumunda tek farklı yenilgilerde bile turu geçecek. Maçta normal süre Zenit'in 1-0 üstünlüğüyle sona ererse karşılaşma uzatmalara gidecek. Fenerbahçe'de ilk maçta gördüğü sarı kartla cezalı duruma düşen Isla ile sakat Valbuena'nın yanı sıra kafilede yer almayan Benzia forma giyemeyecek. Adları UEFA listesinde yer almayan Mehmet Ekici, Dirar, Serdar Aziz, Zajc, Kameni, Tolga Ciğerci, Berke ile Ferdi Kadıoğlu da oynayamayacak.
Cumhuriyet

Kartal'ın Derbi 'Güneş'i 
Süper Lig'in 23. haftasında 25 Şubat Pazartesi günü Fenerbahçe'yi konuk edecek Beşiktaş, teknik direktör Şenol Güneş yönetiminde derbi maçlardaki üstünlüğüyle dikkati çekiyor. Siyah-Beyazlı takım, 2015-2016 sezonunda göreve başlayan ve kulüpte dördüncü sezonunu geçiren Şenol Güneş yönetiminde Süper Lig'deki 15. derbi maçını Fenerbahçe'ye karşı yapacak. Beşiktaş, Güneş yönetimindeki 14 derbi mücadelesinde Fenerbahçe ile Galatasaray'a toplamda 7 kez üstünlük kurdu. 4 derbiden beraberlikle ayrılan Siyah-Beyazlı ekip, 3 karşılaşmayı ise mağlubiyetle tamamladı. Söz konusu maçlarda rakip fileleri 19 golle havalandıran Beşiktaş, kalesinde ise 14 gol gördü.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme