23 Şubat 2019 Cumartesi

23.02.2019 Genel Gündem

23.02.2019
TÜRKİYE 
Gönülleri Fethedeceğiz 
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün AK Parti'nin Muğla, Fethiye ve Bodrum mitinglerinde konuştu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu için "Her seçimi kaybediyor. Adam koltuğa acayip yapışmış. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir siyasetçi bu kadar mağlubiyetten sonra o kadar koltukta durmaz" diyen Erdoğan, "Türkiye'nin ana muhalefet partisi, daha önce hiç bu kadar milletmemleket düşmanlarının oyuncağı olmamıştır. İnşallah 31 Mart bu zihniyetle de hesaplaşma günü olacaktır" ifadelerini kullandı.
Posta


Mavi Bayraklı 23 Şehir Plajı 
Dünyada hızla yükselen trend; şehir plajları. Bu plajlarda, şehrin eğlence alanlarından, güzel restoranlarından ve sosyal hayatından uzaklaşmadan denizle buluşabilmek mümkün. Şehir plajlarının olduğu kentler deyince akla Barcelona (İspanya), Los Angeles (ABD), Şangay (Çin), Sidney (Avustralya) ve Nice (Fransa) geliyor. İstanbul ise 170 kilometrelik sahil şeridine rağmen bu kentler arasında yer almıyor. AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul'da 23 Mavi Bayraklı plaj sözü verdi. Bu söz gerçekleşirse İstanbul da dünyadaki plaj şehirleri arasında yerini alacak.
Posta

100 Yıllık Destana Görkemli Hazırlık 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, milli mücadele ateşinin yakıldığı Atatürk'ün Samsun'a çıktığı 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yıldönümünün görkemli kutlanması için genelge yayınladı. Buna göre, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 Mayıs'ta Bandırma Vapuru ile İstanbul'dan yola çıkarak 19 Mayıs'ta Samsun'a ulaşmasıyla başlayan İstiklal mücadelesinin mihenk taşlarından olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 100'üncü yılı dolayısıyla başta Samsun olmak üzere İstanbul, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara'da etkinlikler düzenlenecek.
Hürriyet
  
29. Başkan Adayları 
AK Parti'den Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop, CHP'den Grup Başkanvekili Engin Altay, HDP'den eski Eş Genel Başkan ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, İYİ Parti'den de Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz TBMM Başkanlığı için aday gösterildi.
Hürriyet

Ünlü'ye Son Görev 
Merhum Bülent Ecevit'in başbakanlığını yaptığı 56 ve 57'nci hükümetlerde Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan ve bir süredir prostat kanseri tedavisi gören Fikret Ünlü (75), geçen çarşamba İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti. Fikret Ünlü için önceki gün TBMM önünde tören düzenlendi. Ünlü'nün cenazesi dün memleketi Karaman'ın Ermenek ilçesine getirildi.
Milliyet

DÜNYA
Abd'nin Çıkış Manevrası 
ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'den "tümüyle çekilme" hamlesini "müttefiklerinden" gelen baskılarla birlikte "ucu açık" konuşlandırmaya çevirmiş durumda. Trump'ın 30 Nisan'a kadar Suriye'deki 2 bini aşkın askerin tümüyle çekilmesi yönündeki kararına, gerek kendi yönetimi ve partisi Cumhuriyetçilerden gerekse Batılı müttefiklerinden muhalefet sürerken önceki gece Beyaz Saray'dan "Yaklaşık 200 askerlik bir gücün bu ülkede belli bir süre kalacağı" açıklaması geldi.
Cumhuriyet

Sınırda Konser Savaşları 
Muhalif lider Juan Guaido'nun ABD başta olmak üzere bir dizi ülke tarafından "geçici devlet başkanı" olarak tanınmasıyla siyasi krizin derinleştiği Venezüella'da "insani yardım" tartışmasında kritik dönemece girildi. Caracas yönetiminin Brezilya sınırını kapatmasının ardından ise bölgeden gelen can kaybı haberiyle birlikte tansiyon daha da arttı. Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun "provokasyon" ve "ülkesini istila gerekçesi" olarak görmesi nedeniyle ülkeye girişine izin vermediği ABD "yardımları" için muhalefet dün itibarıyla taraftarlarını Kolombiya sınırına toplamaya başladı. Guaido, "Geçici devlet başkanı" sıfatıyla ilk kararnamesini imzalayarak yardımların geçisine "onay verdiğini" duyurdu. Muhalif milletvekili Jose Manuel Olivares de ABD tarafından gönderilen malzemeleri taşımak için sınırın Venezüella tarafından beyaz elbiseler giyerek geleceklerini söyledi.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0286-6,0392
Sterlin: 6,9398-6,9577
Gram Altın: 227,0575-227,5462

Üretimde Sorun Büyüyor 
Türkiye ekonomisinde yaşanan kriz, yeni yılda da etkilerini sürdürüyor. Özellikle ekonominin, istihdamın itici gücünü oluşturan imalat sanayiinde her açıklanan yeni veriyle bunu bütün açıklığıyla görmek mümkün. Merkez Bankası (TCMB), dün imalat sanayinde kapasite kullanım oranının (KKO) 2019 yılı şubat ayında bir önceki aya göre 0.4 puan azalarak yüzde 74'e gerilediğini açıkladı. KKO bu seviyeyi en son Mart 2015'te görmüştü. Mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO da bir önceki aya göre 0.2 puan azalarak yüzde 74.1 oldu. Geçen aralıkta imalat sanayi üretiminin yüzde 10.8 azaldığı, 2018 ortalamasında ise yüzde 1.5 arttığı hatırlanırsa, kapasite kullanımının şubatta düşmesi sanayi üretimindeki gerilemenin yeni yılda da süreceğini gösteriyor.
Cumhuriyet 

Üniversiteli Kadına İş Yok 
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (Betam) araştırması, 20-29 yaş grubunda işsizlik oranı en yüksek olan grubun yüzde 29.6 ile 'üniversite mezunu kadınlar' olduğunu ortaya koydu. Aynı yaş grubunda 'genel lise mezunu kadınlar'da oran yüzde 27.2, 'meslek lisesi mezunu kadınlar'da yüzde 25.7, lise altı eğitime sahip kadınlarda ise yüzde 22.6 oldu.
Cumhuriyet

Kredilere Vade Ayarı 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi kartları ve bireysel tüketici kredilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kredi kartlarında taksit sınırını ve bireysel tüketici kredilerinde vadeleri uzatma yönünde çalışma yapıldığını belirten Akben, sözkonusu çalışmanın bireysel tüketicilerin elini rahatlatmasının yanı sıra iç talebin canlanmasına da katkı sağlayacağını ifade etti.
Posta

Şimdi Moda Pttavm 
Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) tarafından 2012 yılında hayata geçirilen Türkiye'nin milli e-ticaret platformu ePttAVM.com 7'nci yılında "e-tanzim" uygulaması ile büyük ilgi topladı. Telefondan sebzeye, kitaptan saate, ayakkabıdan bebek ürünlerine kadar 10 farklı kategoride binlerce çeşit ürün bulunan ePttAVM.com'un üye sayısı bugün 2.5 milyona ulaştı.
Hürriyet

'Poşet Kullanımı Yüzde 70 Azaldı' 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşet kullanımının azaltılmasına ilişkin, "Yılbaşı itibarıyla kişi başı 440 olan kullanım sayısı, şu an yüzde 70'e varan oranda azalmış durumda. Hedefimiz yüzde 90 oranında plastik poşet kullanımını azaltmak ve kişi başı 40 adede kadar düşürmek" dedi.
Milliyet

SPOR 
Bile Bile Zarar! 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetiminin, yayıncı kuruluş ile 2012 yılında yaşadığı ve geçenlerde karara bağlanan 80 milyon dolarlık (430 milyon TL) anlaşmazlıkta kendi kurumundan çok beIN Sports'u koruduğu ortaya çıktı. TFF, ek sözleşmeye insani hata sonucu yazılmayan B ve C grubu maç nakli için yayıncı kuruluştan ek yayın ücreti talep etmiş; Tahkim Heyeti, beIN Sports'u haklı bulmuş ve federasyon 430 milyon lira gibi ağır bir zarara uğramıştı. Bu 80 milyon dolarlık zarar Yıldırım Demirören'e yakın çevrelerce "masum ihmal" olarak değerlendirilse de futbol dünyası olayı "bile bile lades" şeklinde yorumladı. Konuyla ilgili soru işaretleri ise federasyonun, kendi hakkını gerektiği gibi savunmadığını ortaya koyuyor!
Cumhuriyet

Tek Çıkış Derbi 
Ligde tarihinin en kötü günlerini geçiren Sarı-Lacivertliler, 1-0'ın rövanşında Rusya'da Zenit'e 3-1 mağlup oldu ve UEFA Avrupa Ligi'ne veda etti. Sarı- Lacivertliler, özellikle ikinci yarıda tam anlamıyla oyuna hükmetti. Ruslar, mücadelenin bazı bölümünde uzun süre top yüzü görmedi. 90 dakika sonunda topla oynamada F.Bahçe'nin yüzde 60.9'a yüzde 39.1'lik, pas isabetinde ise yüzde 85.6'ya yüzde 75.6'lık üstünlüğü vardı. Ancak sahadaki oyun üstünlüğü, maalesef skor tabelasına yansımadı. Bunun en büyük nedeni, yapılan bireysel hatalardı. Sadık, Mehmet Topal, Ayew, Moses ve Hasan Ali'nin hataları kalemizde tehlike yaşanmasına neden oldu. Avrupa defterini kapattık. Kadıköy'de farklı skora ulaşsak belki son 16'ya kalabilirdik. F.Bahçe'nin tek hedefi (Ziraat Türkiye Kupası'ndan da elenmişti) kaldı o da lige tutunabilmek. Sarı-Lacivertliler, haftalardır ateş hattından bir türlü yukarılara çıkamadı. Kalan her maç artık final. Teknik direktör Ersun Yanal sürekli takımla oynamamalı, inandığı oyunculara formayı vermeli.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme