25 Şubat 2019 Pazartesi

25.02.2019 Genel Gündem

25.02.2019
TÜRKİYE 
Bu Konuda Da Devrim Yaptık 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Türkiye'de eskiden ittifaklar seçimden sonra kurulurdu. Bu konuda da devrim yaptık. Millet sandığa kimin kiminle gittiğini biliyor" dedi. Kayseri mitinginde dün vatandaşlara "Biri denizi getireceğini söylemişti, getiremediler. Biz deniz gibi baraj getirdik" diye seslenen Erdoğan, konuşmasında özetle şu mesajları verdi: "Kayseri, 31 Mart'ta fitne oyunlarını bir kez daha bozuyor muyuz? MHP'li kardeşlerime sesleniyorum: Bir olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bu birlikteliğimiz zillet ittifakını çökertecek. Onları nasıl terör örgütlerinin açtıkları çukurlara gömdüysek, şimdi de sandıklara gömmeye hazır mıyız? 'Bütün piknik alanları zaten milletin bahçesi, neden ayrımcılık yapıyorsunuz' diyor bir CHP'li aday, hem de İstanbul'un adayı. Bu işten anlamıyor."
Hürriyet


Yerel Seçim Atmosferi Olsun 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya dönüşü gazetecilere şunları anlattı: "Benim konuştuğum yerde bizim belediye başkanımız çıkıp konuşuyor. Ama onların belediye başkanları asla konuşamaz, Erdoğan izin vermez. Biz yerel seçim atmosferini yaşatmak istiyoruz. Belediye başkanları yarışsınlar. Bizim adaylarımız projelerini anlatıyor onların görevi ise CHP, İYİ Parti, Saadete saldırmak."
Hürriyet

3'üncü Turda Seçildi 
AK Parti İstanbul Belediye Başkan Adayı olduğu için TBMM Başkanlığı görevinden istifa eden Binali Yıldırım'ın yerine dün seçim yapıldı. MHP, AK Parti adayı Mustafa Şentop'u destekledi. Seçimde 4 aday yarıştı. 400 oyun gerektiği ilk iki turda hiçbir aday yeterli sayıya ulaşamadı. 301 oyun yeterli olduğu üçüncu tur oylamada AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 336 oyla Meclis Başkanı seçildi. CHP'nin adayı Engin Altay 124, İYİ Parti'nin adayı İmam Hüseyin Filiz 33, HDP'nin adayı Serpil Kemalbay ise 46 oy aldı. seçim sonrası kürsüye gelen Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve MHP'ye teşekkür etti.
Posta

İstanbul'a Tatil 
İstanbul'da önceki gün etkili olan kar yağışı dün de devam etti. Karın keyfini çocuklar çıkardı. Çocuklar hafta sonuna denk gelen yağışla birlikte kar topu oynayıp kardan adam yaptı. Okullar bugün tatil edildi. Ana arterlerde sorun görülmezken yeterince temizlenmeyen ara sokaklar hem sürücülere hem de yayalara sıkıntı yaşattı.
Posta

Yakaladıklarımız Tek Tek Ötüyor Abd'yi Satıyor 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görevlendirme yaptıkları belediyelerle PKK'nın şah damarını kestiklerini söyledi. Trabzon'da muhtarların katılımıyla düzenlenen bir programda konuşan Soylu, Türkiye'de üst düzey teröristin kalmadığını, örgüt içinde de büyük tartışmaların başladığına dikkat çekerek şöyle konuştu: "Önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağız, Amerika'nın PKK ile, Amerikalı generallerin PKK ile PYD ile hangi ilişkileri kurduğunu, onları nasıl gönüllendirmeye çalıştığını, onlara nasıl hediyeler verdiğini, onları nasıl takviye ettiğini... O yakaladıklarımız var ya üst düzeyden yakaladıklarımız tek tek ötüyorlar, adam can havliyle Amerika'yı da satıyor, Avrupa'yı da satıyor."
Türkiye

DÜNYA 

Suriye Sınırına Rus Polisi Önerisi 
Türkiye'nin terör örgütü YPG/PKK'yı bölgeden temizleme kararlılığı sonrası güvenli bölge pazarlıklarına dahil olan Rusya'nın teklifi netleşmeye başladı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye-Türkiye sınırına oluşturulacak tampon bölgeye Rus polisinin yerleşebileceğini söyledi. Vietnam televizyonuna mülakat veren Lavrov, "Türkiye ile Rusya arasında 1998 yılında imzalanan Adana Mutabakatı çerçevesinde bir tampon bölge kurulması konusu görüşülüyor." dedi.
Star

'Aksa Müdafileri'ne Gece Baskını 
Terör devleti Israil'in geçen hafta Mescid-i Aksa'ya yönelik ablukasını Cuma namazı öncesi Rahmet Kapısı'nı Filistinlilere açarak kıran Kudüs Yüksek İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb, evine gece yarısı yapılan baskınla gözaltına alındı. Filistinli Maan haber ajansının bildirdiğine göre, işgal güçleri, sabah saat 05.00'te Selheb, Mescid-i Aksa'nın eski Müdürü Seyh Nacih Bukeyrat ve 13 kişinin evine baskın düzenledi.
Star

AB'den Arap Açılımı 
Mısır, Avrupa Birliği ve Arap Ligi'ni bir araya getiren ilk zirveye ev sahipliği yapıyor. Kızıl Deniz kıyısındaki Şarm el Şeyh kentinde dün başlayan, iki gün sürecek "İstikrarda Yatırım" başlıklı zirvede, iki birliğin göç, güvenlik ve iklim değişikliği gibi ortak stratejik önceliklerde işbirliğini artırmasını hedeflediği belirtildi. Zirvede ayrıca ekonomik kalkınma, Filistin sorunu ve Libya, Suriye ile Yemen'deki savaşların masaya yatırılacağı kaydedildi.
Cumhuriyet

'Yardım' Savaşı Kan Döküyor 
Caracas yönetimi ile ABD destekli Guaido cephesi arasındaki "insani yardım" restleşmesinde yine kan dökülürken Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya baskı artıyor. Ekonomik ve siyasi krizin muhalif lider Juan Guaido'nun kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmesiyle giderek derinleştiği Venezüella'da tansiyon yüksek. Önceki gün ABD'nin gönderdiği insani yardım konvoylarının Kolombiya'dan Venezüella'ya girmesine izin verilmezken sınır bölgelerinde göstericilerle askerler arasında çatışmalar yaşandı.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,3178-5,3239    
Euro: 6,0315-6,0393
Sterlin: 6,9486-6,9620                                            
Gram Altın: 227,1430-227,4164

Riskli Binaların Sigorta Primi İade 
İstanbul Kartal'da çöken Yeşilyurt apartmanının ardından hem riskli binalara ilişkin şikayetler arttı hem de riskli binaların tespiti için girişim başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ildeki tüm belediyelere genelge göndererek, ilçe ilçe yapılacak çalışma sonrası riskli binaların üç ay içinde bildirilmesini istedi. Bu süreçte başta İstanbul olmak üzere bazı illerde tespit edilen riskli binalar mühürlenmeye ve tahliye edilmeye de başlandı. Bunlar olurken de gözler sigortaya çevrildi. Kartal'daki gibi yıkılan binaların sigortadan hasar alıp almayacağı tartışılırken, özellikle riskli olduğu tespit edilen ve mühürlenen binalarda Doğal Afet Sigortaları (DASK) kapsamında yaptırılan zorunlu deprem sigortasının ne olacağı da merak konusu.
Hürriyet

Dünyanın Lordu 
Amerikan otomotiv devi Ford geçen hafta Brezilya'daki fabrikasını kapatarak Güney Amerika'da ağır ticari araç üretimine son verdi. Bu kararla birlikte Türkiye, Ford'un dünyadaki tek kamyon üretim ve geliştirme merkezi oldu. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, "Ağır ticari araçların eksenini Avrupa, Rusya ve MENA'ya kaydırmayı başardık. Bu bize büyük avantaj sağlayacak" dedi.
Hürriyet

Ticarette Yeni Dönem 
Piyasalarda alışveriş sonrası çeke duyulan güveni artırmak amacıyla, 1 Ocak 2017'de çeklerde seri numarasıyla karekod bulunması zorunluluğu getirilmişti. Şimdi ticari hayatı yakından ilgilendiren bir adım daha atılıyor. Çek ve bono elektronik ortama taşınacak. Düzenleme hazır, imzalanması halinde seçimden önce devreye girebilir. Son 10 yılda internet bankacılığı sayesinde bankalarda havale, EFT, kredi çekme ve kredi kartı gibi pek çok işlem, elektronik ortamdan doğrudan yapılabiliyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Çek ve bonoların bankacılık altyapısıyla iletişim halindeki bir elektronik sistem üzerinden düzenlenmesine imkan tanıyacak 'elektronik çek ve bono' uygulamalarına yönelik bakanlık çalışmalarını tamamladık" diye konuştu.
Posta

Türkiye Başarısını Avrupa'ya Taşıyacak 
Dünyanın en büyük beyaz eşya üreticilerinden biri olan Almanya merkezli BSH Türkiye'nin eski CEO'su Norbert Klein'e Türkiye başarısı Avrupa Başkanlığı getirdi. 2002 yılından bu yana BSH Türkiye CEO'su, 2014'ten itibaren ise bu görevine ek olarak 89 ülkenin yer aldığı BSH Türkiye, Ortadoğu, Afrika ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) Bölgesi Başkanlığı'nı yürüten Klein, Şubat 2019 itibarıyla BSH Avrupa Başkanı olarak atandı. Türkiye'deki 17 yılını değerlendirmek üzere geçtiğimiz günlerde gazetecilerle bir araya gelen Klein, "17 yıl başarılarla dolu ama çok zordu. Türkiye'ye 2001 krizinin hemen ardından geldim. 17 yılda büyümemizi sürdürdük." dedi.
Posta

Fiş Yoksa Poşet Ücreti Marketin! 
Tüketici örgütü temsilcileri, alışveriş yapılan yerlerden alınan poşetlerin fişlere işlenip işlenmediği ve poşet ücretleri konusunda vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bazı satıcıların, poşetin büyüklüğüne göre farklı ücretler talep edebildiğini, bazılarının da poşet ücretini fişe yansıtmadığını söyledi. Poşet talep eden tüketicinin, bunun fiyatını sorması gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, "Önce poşetin fiyatını sorgulayıp ondan sonra satın alsınlar. Poşeti verdikten sonra fişe, faturaya 1-2 lira yazılabiliyor ya da yazılmadan para talep edilebiliyor" dedi.
Türkiye

SPOR 
Bir Derbiden Daha Fazlası 
Süper Lig'de ikinci yarının ilk dev maçında ezeli rakipler farklı hesaplar için karsı karsıya gelecek. Kartal şampiyonluk yarısından geri kalmamak, Kanarya ise küme düsme hattından çıkmak için kazanmak istiyor. Beşiktaş'ın hocası, Kagawa'yı ilk 11'de oynatırsa Medel'i yedek bırakacak. Dorukhan ile Atiba ikilisi ön liberoda görev alacak. Fener'in çalıştırıcısı, Soldado ve Slimani arasında tercih yapmakta zorlanıyor. Yanal, Zenit maçındaki gibi Ayew'i forvette de oynatabilir.
Star

Buzkıran Başakşehir 
Başakşehir, evinde Bursaspor'u rahat geçti: 3-0. Başakşehir'in hocası Abdullah Avcı, "Net bir galibiyet aldık. Bursaspor şampiyonluk yaşamış bir camia, biz de onların yaşadığı şampiyonluğu hayal ediyoruz. Umuyoruz başarırız" dedi.
Star

Kostas İpten Aldı 
Galatasaray, Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında evinde Akhisarspor'u, Yunan forveti Kostas Mitroglou'nun 90+4'te attığı golle 1-0 mağlup ederek şampiyonluk yolunda önemli bir adım attı. Sarı-Kırmızılılar bu sonuçla puanını 45'e yükseltti ve 51 puanlı lider Medipol Başakşehir'i takibini sürdürdü. Sonuncu Akhisarspor ise 18 puanda kaldı.
Cumhuriyet

Zafer Rekita'nın 
Tour Of Antalya powered by AKRA 2019'da zafer, Leopard Pro Cycling'ten Szymon Rekita'nın oldu. 4. günde genel ferdi klasman birinciliğini 157 km.'lik Side-Antalya etabında da koruyan Polonyalı, Magenta renkli mayoyu ve Tour of Antalya Kupası'nı kazandı. 'Dağların Kralı' mayosuyla AG Tohum'un sponsorluğundaki yeşil renkli 'Antik Kentler' forması, Wiggins Lecol'den James Fouche'nin oldu.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme